A szülők és pedagógusok személyes tapasztalatai alapján a Szülői Hang Közösség összegyűjtötte a magyar óvodákkal kapcsolatos rendszerszintű problémákat; beszámolónkban ezeket tesszük most közzé a Szószóló a gyerekekért akció keretében.
A visszajelzések szerint válságos mértéket öltött az óvodapedagógus-hiány, és emiatt már országos szinten működésképtelenné vált a csoportonként két diplomás pedagógusra épülő óvodai rendszerünk.
Részletesen bemutatjuk a negatív következményeit annak az új rendszernek, amit a kormány egy évvel ezelőtt törvényesített úgy, hogy már csak délelőtt 8 és 12 óra között szükséges a diplomás óvodapedagógus jelenléte, más időszakokban bárki – akár pedagógiai képesítés nélkül is – alkalmazható és „nevelheti” a gyerekeket a magyar óvodákban.
Válságos mértéket öltött az óvodapedagógus-hiány, és emiatt már országos szinten működésképtelenné vált a csoportonként két diplomás pedagógusra épülő óvodai rendszerünk – derül ki a Szószóló a gyerekekért akció több száz szöveges beszámolójából, melyeket az érintett szülők és pedagógusok küldtek be. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a helyzetet és közzétesszük ezeket az írásokat; minden egyes szöveges vélemény egy-egy segélykiáltásként jelzi a szülők, pedagógusok és gyerekek elkeseredését.
A Szülői Hang Közösség által kezdeményezett figyelemfelhívó akcióban a közoktatás rendszerszintű problémáival kapcsolatos tapasztalatokat tesszük mindenki számára elérhetővé; ezek alapján ismertetjük most részletesen az óvodákkal kapcsolatos eredményeket. Egyaránt közlünk szülői és pedagógus-véleményeket is, hiszen a problémák közösek és csak széleskörű összefogással oldhatóak meg; a szülő és a pedagógus éppúgy elszenvedője azoknak a rendszerszintű problémáknak, amelyeknek a gyermekeink a kárvallotjai.
A minőségi óvodai munkához egy óvodai csoportba két diplomás óvodapedagógus szükséges, az ő munkájukat segíti a dajka és szükség esetén a pedagógiai asszisztens. Ideális helyzetben az óvodapedagógusok és segítőik csapatban dolgoznak, a gyerekek számára is harmonikus közösséget teremtve, a foglalkozások segítenek kibontakoztatni a gyerekek képességeit, készségeit. A gyakorlatban azonban egyre több helyen nem sikerül a csoportonkénti két diplomás óvodapedagógust biztosítani, miközben az alacsony anyagi és erkölcsi megbecsülés következtében egyre többen elhagyják a pályát, sokan nyugdíjba mennek, fiatalok pedig alig jönnek. Így elkerülhetetlenül sérül az óvodai nevelés minősége.
A jó óvoda fizikai és érzelmi biztonságot teremt a gyerekek számára, miközben a gyermek immár a szüleitől távol egy számára új gyermekközösségbe kell hogy beilleszkedjen. Ez azonban csak hozzáértő pedagógusok felügyelete mellett lehetséges; ha a hiányoznak a feltételek, és nincs elegendő szakképzett pedagógus, akkor a gyermekek nemhogy ezt a biztonságot nem tudják megélni, hanem még sérülhetnek is. A sérülések és hiányosságok nemcsak a gyermek óvodai és iskolai éveire lehetnek negatív hatással, hanem felnőttkorban is velük maradhatnak: ha gyermekként nem élhetjük meg az óvodában a biztonságot és azt, hogy hogyan működik a jó közösség, az később a társadalom összetartó erejének meggyengülését, a társadalmi konfliktusok kiéleződését vetíti előre.
Óvodapedagógus-hiány: negatív spirálba kerültünk
A Szószólóban megszólaló szülők és pedagógusok drámai helyzetekről számolnak be. A folyamat immár önmagát erősíti: az óvodapedagógus-hiány miatt a még maradó pedagógusokra, asszisztensekre és dajkákra még nagyobb teher nehezedik, így egyre valószínűbb, hogy ők sem bírják már sokáig, és szintén elhagyják a pályát, vagy maradnak, de a túlterheltség miatt romlik a színvonal.
A kormányzat rendszerint arra hivatkozik, hogy a gyerekek számához viszonyítva nem állunk rosszul a pedagógusok átlagos számával, az országos statisztika azonban nem tükrözi a hatalmas helyi különbségeket. Valóban nem minden óvodában jelentkezik az óvodapedagógus-hiány, és működik sok olyan óvoda is – különösen kistelepüléseken –, ahol a kis létszámú csoportok javítják az országos átlagot. Ez azonban nem változtat azon a tényen, hogy sok helyen viszont súlyos a pedagógushiány, túl kevés az óvodapedagógus a gyerekek számához képest.
A gyermekek számára nemcsak az óvodapedagógus-hiány miatt képesítés nélkül alkalmazott óvodai dolgozók jelentenek hátrányt azzal, hogy nem lettek felkészítve az óvodai nevelésre, és az alkalmasságuk is kérdéses. A gyermekeknek az is traumát, szenvedést jelent, ha az óvodában folyamatosan cserélődnek az óvónők és segítőik: a kisgyermekek számára nélkülözhetetlen a biztonságos érzelmi kapocs, ami folyamatosan cserélődő óvodai munkatársakkal nem tud kialakulni. Sajnos ez a folyamatos cserélődés is az óvodapedagógus-hiány kísérőjelensége, és ez a többi óvodai dolgozónak is plusz terhet jelent.
Az elkeserítő helyzetet illusztrálják a következő beszámolók:
Ördögi kör. Óvodapedagógus és anya vagyok. Az ovis kisfiamat pedagógushiányra hivatkozva többször kell hazahoznom délben, vagy épp itthon kell tartanom. Ennek következtében mivel nekem itthon kell maradnom vele, mert a családban a nagyszülők még dolgoznak, engem is helyettesíteni kell(ene) a munkahelyemen ahol szintén óvodapedagógus-hiány van (6 helyett 3 óvodapedagógus van). Mindennapos gyomorideg emiatt. Pályaelhagyáson gondolkodom, pedig imádom a munkám. A fizetések megemelésével lehet csak vonzóbbá tenni ezt a szakmát.
Szülő, pedagógus, Heves megye, járás: Heves
Egy falusi óvodában dolgozom, 3 önkormányzat társulásával tudjuk megoldani, hogy legalább 1 óvónő mindenhol, mindhárom falu óvodájában legyen, egyik oviból a másikba vándorlunk. Fáradunk, pedig még csak október sincs. Májusban 3 kolléga vonul nyugdíjba, utánpótlás nincs, előre rettegünk, mi lesz. Érdeklődtünk végzős óvodapedagógusoknál jönnének-e. A válasz egyértelműen nem a részükről, rengetegen el sem akarnak helyezkedni a pályán az alacsony bérek, a megbecsülés hiánya miatt.
Pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
A gyermekeim óvodájában hatalmas az elvándorlás, holott az egyik legjobb intézmény volt nemrégiben. A kisebbik gyerekem még két évig oviba fog járni úgy, hogy bizonytalan, hogy lesz-e a csoportjában óvónő. Sorra mennek el a dadusok és a gyermekem kedvenc óvónénije is otthagyta az óvodát a ped.asszisztenssel együtt. Valószínűleg csoportösszevonások lesznek, meg sok-sok udvaron szaladgálás, bár az nem biztos, hogy a megfelelő módja az iskolára való felkészítésnek...
Szülő, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
3 év alatt 3-szor lett új óvónőnk és szintén 3-szor új dadusunk. A gyerekek már az első alkalommal is sokat sírtak, az újabb váltásokat többen közülük elutasítással fogadták. Ezáltal nyilvánvalóan passzívabbak a foglalkozásokon, így kevésbé is fejlődnek. Rossz közérzetük kihathat ellenállóképességükre, és későbbi szociális aktivitásukra is. És mi még szerencsésnek mondhatjuk magunkat egy szem állandó nevelőnkkel.
Szülő, Pest megye, járás: Vác
A gyermekeim 8 csoportos óvodájában jelenleg 3 óvónő hiány van. Rendszeres a túlórázás, de csoportokat is kénytelenek ebéd után alkalmanként összevonni. A férjemmel mindketten dolgozunk, a gyerekeket így nem tudjuk elhozni ebéd után. Aggódom a gyerekeimért.
Aggódom, hogy mi lesz, ha nyugdíjba megy az óvónénink!
Szülő, Budapest IV. kerület
További szöveges vélemények itt
Óvodapedagógusként a saját bőrömön tapasztalom a problémákat: 10 óvodapedagógus státuszra 8-an vagyunk, és ez egy éven belül tovább romlik nyugdíjba vonulás miatt. Rengeteg az adminisztrációs teher, tervezetek tervezetét tervezzük, óvodán belüli és kívüli programokat szervezünk a gyerekeknek és családjuknak. Nincs megfelelő anyagi fedezet a normális biztonságos környezet, eszközök megteremtésére, rengeteg dolgot saját zsebből, erőből oldunk meg. Ehhez lélek rombolóan kevés a megbecsülésünk úgy anyagilag, és társadalmilag is. A gyerekek között nagyon sok pozitív energiát kapunk, néhányunkat ez még motivál, feltölt. De komolyan úgy érzem hogy ez már nem sokáig elég. Nem hiszem hogy én a minősítést vállalom. Nem azért mert nem tudnám megcsinálni, hiszen kitűnően végeztem a főiskolán, számos továbbképzésen, szakvizsgán vagyok túl, hanem mert elviekben nem értek egyet a minősítés rendszerével, és megalázónak tartom, hogy pl. egy középiskolai földrajz tanár minősítse a munkámat egy fél délelőtt után. Nem tagadhatom, hogy egyre többször eszembe jut hogy milyen más munkát végezhetnék, és az anyagiak miatt lassan kénytelen leszek váltani. Még itt tart a gyerekek iránt érzett elhivatottságom, de nem fogom feláldozni a testi lelki egészségemet és a családom biztonságát.
Szülő, pedagógus, Fejér megye, járás: Martonvásár
Az intézményben, ahol dolgozom (óvoda) 3 óvodapedagógus hiányzik jelenleg. Ez a szám sajnos nőni fog a nyugdíjazások és a pályaelhagyások miatt. Leterheltek vagyunk, egyre gyakrabban kell helyettesíteni, ilyenkor nem a saját csoportunkban dolgozunk. A személyi állandóság luxussá válik, 1-2 éven belül már annak is örülni kell majd, ha minden csoportra jut 1 fő óvodapedagógus. Amíg nem kapunk anyagi megbecsülést, addig egyre többen fogják feladni a hivatásukat, mert nincs más választásuk.
Második gyermekem most kezdte az óvodát. Hónapok óta nem találnak óvónőt a nyugdíjba ment kolléga helyett. Állítólag sokáig jelentkező sem volt. Közel 30 gyermekkel nekiindulni az évnek, hát nem semmi feladat, munka, túlterheltség! Közben próbálják megoldani a helyettesítést, mindig más van a csoportban, ez kicsit bizonytalanságérzetet teremt a gyerekben is.
Minden tiszteletem a bölcsikben, ovikban, és iskolákban dolgozó pedagógusoké! Nagyon sajnálom a helyzetet, amibe ez a hivatás került. Biztosan anyagilag és erkölcsileg is sokkal nagyobb megbecsülést érdelmenek. Jelentős béremeléssel biztosan ösztönözni lehetne a pályaelhagyókat, és a kezdőket is, ahogy az orvosoknál is történt. Drukkolok, hogy történjen a téren valami előrelépés végre.
Szülő, Veszprém megye, járás: Veszprém
Gyakornok óvodapedagógus vagyok, másfél éve a pályán. Nem sokkal a munkába állásom után beütött a Covid, utána pedig egyedül maradtam a 24 fős csoportra, ahol 2.5 évestől 6 évesig voltak gyermekek. Egy teljes évig anélkül vittem egyedül a csoportomat, hogy szakmai háttérrel rendelkező párom lett volna. A gyerekek megfelelő fejlesztése a sok papírmunka miatt háttérbe szorult, amit egymagam kellett megcsinálnom - úgy, hogy még nekem is rengeteget kellene tanulnom. Az óvodavezetőm mindent megtett, hogy kollégát kerítsem mellém, de nem talált egész évben! Ilyen teher mellett persze, hogy rengeteg a pályaelhagyó! Kapjunk észbe! Egy gyönyörű hivatás, egy fontos szakma veszélyben van!
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kiskunhalas
A frissen végzettek nem kezdenek el óvodapedagógusként dolgozni. A nyugdíjasok helye betöltetlen. A még aktív dolgozók erejükön felül próbálják működtetni az intézményt alacsony bérezés mellett. Csoportonként - jó ha van - egy óvodapedagógus végzi két ember munkáját. Anyagi elismerés nincs. Minimálbérért dolgoznak a pedagógiai asszisztensek, sok feladat jut rájuk is. Pár év megerőltető munka után a még aktív és lelkes óvodapedagógus is elfárad, kiég.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Székesfehérvár
Több csoportban csak 1 óvodapedagógus dolgozik 1 dajkával, 25-30 gyermekekkel (2-3 SNI, BTM-es gyermek/csoport). Fiatalok nem helyezkednek el, ha tehetik többet fizető állást választanak. Rengeteg adminisztráció mellett, az óvodák közötti versenyben is helyt kell állni, különben népszerűtlen lesz az óvoda. Állami támogatásról és felújításokról csak álmodozunk.
A helyettesítésről és a rengeteg plusz óráról, amit bent töltünk már nem is beszélve.
Évek kérdése és kihal a szakma.
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Az utolsó évben elvették az egyik óvónéninket és a dajkát akiket imádtak es megszoktak a gyerekek és az utolsó évét töltő óvónéni maradt a gyerekekkel. Kaptunk egy beugró párost ideiglenesen. Rendkívül megviselte a gyerekeket. Az egész óvodában rángatják a pedagógusokat mert nincs elég ember. Sorozatosan betegen dolgoznak az óvónénik, dajkák mert nem tudnak betegszabira menni....
Szülő, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
3 gyermekem van, 2015 óta ismerem ezt az óvodát. Azóta drasztikus romlás következett be. A legtöbb csoportban csak egy óvónő van. Az Ovi működéséhez nyugdíjas óvónőket hívnak vissza. Nélkülük már nem működne. Jópáran közülük már fásultak, ráadásul a számítógéphez nem értenek, mailt írni nem tudnak, digitális adminisztrációt/dokumentációkat nem csinálnak... De ott vannak és húzzák az igát minden nap. Óvodavezetőnk azt mondta, hogy ha egy dolgozó megbetegszik, ő nem tudja, hogy tudja majd biztosítani az óvoda működését. Annyira borotvaélen táncol az egész intézmény. Nagyon sajnálom őket, mindenki iszonyúan túlterhelt. Ennek ellenére lelkiismeretesen végzik a munkájukat.
Szülő, Pest megye, járás: Budakeszi
Az óvodában, ahol dolgozom óvodapedagógus hiány van.
Csupán 2 csoportban van 2 óvónő, a többi csoport munkáját pedagógiai asszisztens segíti az 1 óvónő mellett, vagy egyedül kénytelen dolgozni. Reggeltől egészen uzsonnát, utána összevont csoport.
Egész évben 1 óvónő viszi az egész csoportot mindenféle túlórapénz nélkül, nagy létszám mellett.
Bőven megvan a heti 40 óra.
Vajon mikor készül fel? Mikor van a családjával? Kivel beszéli meg a felmerülő nevelési helyzeteket?
Mikor van a munkán kívül bármire is ideje..
Pedagógus, Budapest XXII. kerület
Az óvodai dolgozók fluktuációja elképesztően nagy! Vannak olyan csoportok a gyerekeim óvodájában, ahol hónapokon át EGY, nyugdíj előtt álló óvónéni volt minden nap, egész nap 30 gyerekkel. Ilyen körülmények között hogyan tudná színesen, differenciálva (vegyes csoport), minden gyerekre odafigyelve végezni a munkáját? S mindeközben még portfóliót is íratni?!?! Eszem megáll... Teljesen semmibe veszik a pedagógusokat...
Óvodapedagógusként azt látom, hogy a kollégák sokszor leterheltek. Ha egyikünk kiesik -akárcsak rövid időre is- nehéz őt pótolni,emiatt csoportokat vonunk össze délutánra, egész napozunk. Ezt anyagilag sajnos nem honorálja senki. Viszont elvárják tőlünk a lifelong learning-et, a credit szerzést. Persze a továbbképzéseket mindenki maga, saját zsebből fizeti,mert nagyon kevés az ingyenes,a legtöbb fizetős. Emellett minősülnünk kell, bizonygatva, hogy szakmailag alkalmasak vagyunk a pályára. Még azoknak a frissen végzett kolléganőknek is, akik diplomájuk megszerzésével bizonyították rátermettségüket.Ez nem kis feladat. Anyagilag nem áll arányban az elvégzett munka a fizetéssel, emiatt sok tapasztalt, tehetséges kolléga hagyja el a pályát.
Az óvodában gyakran előfordult, hogy nem sikerült elegendő óvodapedagógust felvenni. Részben képesítés nélküliekkel pótolták a hiányt, de az is többször előfordult, hogy a szülőket megkérték, hogy hamarabb vigyék haza a gyerekeket, mert nincs ki vigyázzon rájuk.
Szülő, Pest megye, járás: Pilisvörösvár
Gomba módra nőnek a lakóparkok, ezzel a zöld területeket egyre jobban háttérbe szorítva, kiírtva. Az óvodák száma nem nő ezzel egy időben, inkább az egy főre jutó négyzetmétert csökkentik le, hogy a csoportokat magasabb létszámmal tudják indítani. Túlzsúfolt csoportok, állandó óvodapedagógus hiány jellemzi városunk helyzetét.
Pályaelhagyó pedagógus és jelenleg gyakorló szülő vagyok. Látom a volt kollégák küszködését, nehézségeit, gyermekemen keresztül a pedagógushiány hatásait. Mélységesen felháborít és elkeserít, hogyan bánik a kormányzat a jövő generációkat oktatókkal, nevelőkkel! Hogyan létezhet olyan, hogy egy óvodában az egyik csoportnak nincs egyetlen óvónénije sem??? (kettő kellene) Hogy lehet olyan, hogy egy több párhuzamos osztállyal bíró iskolában nincs földrajz/fizika tanár??? Ha csak egyetlen ilyen is előfordulna, azonnali intézkedést követelne a kormányzattól! De ez tömeges jelenség. Hogy mernek olyan arcátlanul hazudni??? Nincsenek szavak...
Szülő, Budapest XI. kerület
Másfél év alatt 4 óvónénink volt, mind lelkiismeretes és jó szakember. Viszont a túlterheltség és alulfizetettség miatt volt aki alig várta a nyugdíjat, volt, aki a csoportváltásban reménykedett és már csak a gyerekek miatt van a pályán és volt, aki inkább elment egy bankba dolgozni. A gyerekem mindeközben nem tudott fejlődni, nem tudták elkezdeni az iskolai felkészítést - a vegyes csoportban egyszerre több SNI-s gyermek érkezett ami miatt a többiekre egyszerűen nem maradt idő.. Végül gyermekeiket kivettem az állami óvodából, most súlyos pénzeket fizetek azért, amit egyébként az adómból kellene megoldani. És jön az iskola, amitől előre rettegek, az óvodákból így tömegesen kerülnek ki az iskolaéretlen gyerekek. Hogy lesz így oktatás? Csoda, hogy a gyerekeim jövőjét lassan csak külföldön látom biztosítottnak? Tényleg hagyjuk itt az országot megrohadni a saját mocskában? Ez lenne az egyetlen járható út?
Szülő, Veszprém megye, járás: Veszprém
A mi óvodánkban 4 óvónői álláshely szabad. A gyermekcsoportok létszáma magas, 27-28 fő. Pedagógiai asszisztens csak annyi, amennyi a törvényben megengedett. Az Önkormányzat ebben nem partner. Lehetetlen egy óvónő egy ilyen magas létszámú csoportban minden kisgyermeknek a maximális érzelmi nevelést biztosítsa.
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Aszód
Veszélyben van az óvoda, a gyermekek felhőtlen gyermekkora. Szakképzetlen, hozzá nem értő emberek kerülnek a gyermekek közelébe. Gyermek megőrzés lesz a legfőbb feladat, sérül a gyermekek játéka, tevékenysége, személyisége. A most dolgozók túlterheltek, a kiégés veszélye fenyegeti őket! A világhírű magyar óvodai rendszer folyamatosan dől össze, sajnálom a jövő nemzedékét!
Pedagógus, Tolna megye, járás: Dombóvár
Az én tapasztalatom, hogy egy két tanár/óvónő megfeszített munkája miatt nem dől össze az egész. Személyes tapasztalatom a mentálisan beteg óvónő akit nem rúgnak ki mert akkor leállna az óvoda, ennyi pénzért nincs más a helyére. Az agyonhajszolt óvodai dajka, aki dolgozik mindenki helyett. Oktatásirányítás azt jelenti hogy mindenki fél és kivár. Nem tudnak gyors és hatékony választ adni semmilyen szituációra.
Szülő, Budapest XIII. kerület
A csoportokat, 30 gyermek, 1 óvodapedagógus viszi és
egy váltott műszakban járó dajka neki. 3 csoportra
4 óvónéni, 3 dajka néni van. Reggeli órákban 3 óvónéni és 1 dajka. Folyamatos a túlmunka óvónők részéről. Van hogy reggel 7 órától este 5ig dolgozunk, majd másnapra készülünk, mindezt én 173.000 ft-ért 9 év után szakvizsgával.
A csoportszobát folyamatosan rendezni kell, ha normálisan meg akarok tartani egy énekes körjátékot, vagy délutáni altatásnál. 30 gyerek 2 felnőtt....
Túlterhelt óvónők. A szakember hiány miatt elégtelen tájékoztatást kapnak a szülők. Nem tudnak úgy és annyit figyelni a gyerekekre amennyit kéne. Túl sok és fölösleges admimisztráció.
Szülő, Tolna megye, járás: Paks
Kevés a szakember nincsenek tanítók, tanárok, óvónők a városban ahol élek. Idén az alsó tagozatosok napközis ellátását többségben pedagógiai asszisztensek fogják ellátni, nagy létszámú csoportokkal. Az óvodákban sem jobb a helyzet, 9 csoportban pedagógiai asszisztens lesz a gyerekekkel délután. Elkeserítő.
Pedagógus, Pest megye, járás: Gödöllő
Kétgyerekes szülőként látom az alulfizetett, de minden nap erőn felül teljesítő pedagógusokat és óvodai dolgozókat; a rengeteg felesleges adminisztrációt! Felháborít az iskolaéretlen gyerekek iskolába kényszerítése! A szülők és a pedagógusok csak összefogva, hangosan tiltakozva érhetnek el változást!
Szülő, Budapest XII. kerület
200 fos nagy ovi. 5 ovono hianyzik az intezmenybol. Csoportok 1 ovonovel mennek.
Szülő, Budapest III. kerület
Teljesen lesüllyesztik az óvónői szakmát esztelen rendeletekkel, ezzel korrigálva a pedagógus hiányt: nem hatêkony, ha megengedik a dajkai felügyeletet délutánonként a csoportokban, hiszen nem felkészültek a délután érdemi vezetésére. Siralmas a helyzet a szakszolgálatoknál. A logopédus hiány miatt a kistelepüléseken két hetente kapnak fejlesztést a gyerekek, két hónapig ellátatlanok az iskolaérettségi vizsgálatok miatt, mert vizsgálniuk kell.
Az óvodánkban 6 csoportból 4-ben csak 1 óvodapedagógus dolgozik. Délután pedagógiai asszisztensek vigyáznak a gyerekekre. Év végére 25-30 fős csoportok a jellemzőek. Jövőre nagyon sok kiscsoportos várható. Pedagógus jelentkező 0.
Pedagógus, Pest megye, járás: Ráckeve
Felháborító a szakemberhiány, lassan az önkormányzati közmunkások mennek be az óvodába "felügyelni". Nevetségesek a pedagógus fizetések, az eredmény: fáradt, lestrapalt dolgozók. A pedagógusképzésből hiányzik a lényeg, a pszichológia, önismeret. Nagyon feszültek, kiabálnak az óvodai dolgozók sokszor sajnos. A gyerekek nem jutnak hozzá a szükséges fejlesztésekhez, gyógypedagógus, fejlesztőpedagógus és logopédus is alig akad. Ez a rendszer senkinek sem jó, főleg nem a gyerekeknek. Szociálisan éretlenül kerülnek be az iskolákba.
Szülő, Komárom-Esztergom megye, járás: Esztergom
Óvodában a kisfiam csoportjában 1 óvónéni van, nem tudjuk mikor lesz másik, a dadusok végzik a hiányzó óvónéni munkáját.
Szülő, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
Gyermekünk óvodájában mindhárom csoportban egyetlen óvónő van. Nincs váltás és remény sincs, hogy találnak pedagógusokat. Nagy a nyomás a nyugdíj előtt álló óvónőkön, úgy érzik, az út mellett hagyták őket, nincs érdekképviseletük és változás sem.
Szülő, Budapest III. kerület
Az óvodánkban mar szinte nincs is olyan csoport, ahol két óvodapedagógus lenne, egy óvodapedagógus+egy pedagógiai asszisztens viszi a csoportokat. Az önkormányzat próbál lakhatási segítséget nyújtani legalább, de így súlyos a hiány. Szept.1-je után születetteknek esélyük sincs bekerülni,a bölcsibe nagyjából a gyerek születése napján kellene feliratkozni a várólistára. Az ovi udvarán régi,leharcolt játékok,sokszor a szülők füvesítettek vagy adták össze a pénzt egy-egy új játékra.
Szülő, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
Túlterhelt, kiégett pedagógusokkal találkoztunk már óvodában, akik teljesen képzetlenek a konfliktuskezelés, viselkedésproblémák, pozitív fegyelmezés terén.
Szülő, Budapest XIX. kerület
Gyermekem magánóvodájába nem találnak végzett óvónénit. Az egyetlen képesítéssel rendelkező óvodapedagógus a nyugdíjból visszatért óvónő, aki mindent megtesz, de sokszor a gyerekek délután már csak a dadussal vannak hagyva.
Szülő, Komárom-Esztergom megye, járás: Esztergom
Nyugdíjba vonult kollegákat hívnak vissza,akiknek már érthető módon nincs türelmük a gyerekekhez,se a szülőkhöz,ez állandó konfliktus helyzetet teremt.
Középsős gyermekem csoportja már a 4. óvónőt "fogyasztja... " vagy visszamentek nyugdíjba, vagy máshova mentek dolgozni, mert a bérükből nem tudták fizetni az albérletet. Volt olyan csoport, ahol egész évben helyettesítésekkel oldották meg a másik óvónő hiányát. Tudok több olyan óvópedagógust, aki másodállaaban sparban, ruhaboltban dolgozik. Fejlesztőpedagógusból is hiány van.
Szülő, Budapest X. kerület
Kevés a pedagógus és a szakember. Nem jut elég idő és figyelem a kevésbé problémás gyerekekkel történő foglalkozásra. Így lehetetlen a nagycsoportos óvodásokat felkészíteni az iskolakezdésre. Túl nagy a kontraszt az óvoda és az iskola között.
Szülő, Pest megye, járás: Gödöllő
Szülő és harmadéves óvodapedagógus hallgató vagyok, gyed előtt dajkaként dolgoztam Budapesten. Túl terhelt pedagógusok, dajkák 27-es gyermek létszám a csoportokban. Egyre kevesebben maradnak pályán, én is csak azért mertem ebbe belevágni mert a férjem jól keres. Nélküle nem tudnék ebből a bérből élni. A gyerekekre pedig nem jut annyi idő egyénenként mint amennyi ideális lenne.
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Budakeszi
Idén elment a fiatal ovónénink máshová dolgozni, mert nem bírt a fizetéséből megélni… Ugyan sikerült helyettest találni, máshonnan csábították el, mert ez egyházi, jónevű ovi. De ha ez így folytatódik, ki fogja a gyerekeinket tanítani? Ki marad így a pályán, ha a fiatalok elhagyják??
Távozó óvónő helyére egy 19 éves joghallgató lány érkezett, bizonyára azért, mert képesítés nélkül ő a legalkalmasabb... :/
Szülő, Komárom-Esztergom megye, járás: Tatabánya
Nincs elég pedagógus, az óvodában 1 óvónő viszi az egész csoportot, váltótárs nélkül!
Szülő, Budapest XXII. kerület
Nagyon rossz Magyarországon a pedagógusok megbecsülése. Már szinte szégyenkezve merik társaságban kimondani a kollégák, kolleginák, hogy tanár, óvodapedagógus a szakmájuk mert rögtön fújjolásoknak vannak kitéve. Mindemellett óriási az elvárás nagyon kevés fizetésért. Óvodapedagógust már szinte lasszóval sem lehet fogni. A pedagógus életpályamodell katasztrófa.
Az óvodában az előző tanévben az egyik óvónő helyét a pedagógiai asszisztens töltötte be egész évben óvónő hiány miatt.
Szülő, Budapest X. kerület
A fizetés alacsony voltáról már ne is beszéljünk, 70-80.000 nettóval többet keres egy E kategóriás (nem diplomás) gondozónő. Az óvónők diplomásak, portfólió, kötelező továbbképzés stb. Nem sajnálja tőlük senki, csak nem értjük.
Rengeteget túlórázunk, kolléganőt helyettesítünk, pénzt nem kapunk érte. Sok a papírmunka, elveszi a gyerekektől az időt.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
24 gyerekre 1 óvónő, 1 ped.assz. és 1 dadus nagyon kevés. Azt kérik, hogy ne tartsuk föl őket kérdésekkel se reggel, se hazamenetelkor. Családlátogatásra nincs idő.
Szülő, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
Pedagógusként és szülőként is látom, hogy mekkora probléma a pedagógushiány. Tavaly hónapokig nem volt óvodapedagógus gyermekem csoportjában. A munkahelyemen jelenleg is több betöltetlen álláshely van. A túlterheltség egyrészt ebből is fakad. Folyamatosan helyettesíteni kell az üres álláshelyen lévőket, ha van hiányzó kolléga az ő helyettesítésével tovább nőnek a terhek. Az anyagi megbecsültség nulla. 8 év munkaviszony után alig keresek többet, mint diákéveim alatt diákmunkával. Nagyon sok pedagógus ismerősöm hagyta már el a pályát, mert máshol ennek a sokszorosát is megkereshetik. Én is gondolkodom a pályaelhagyáson. Sajnos sokszor a rátermett, hatékonyan dolgozó, "jó" pedagógus hagyják el pályát, így csökken az oktatás színvonala, minősége. Ez persze a még rendszerben lévő pedagógus túlterheltségtől is romlik. Több fizetés, kevesebb felesleges adminisztrációs teher, jobb felszereltség az eszközök tekintetében, több autonómia az intézményvezetőknek és a pedagógusnak - ez nagyon hiányzik a mai oktatási rendszerből.
Szülő, pedagógus, Budapest XI. kerület
Óvodában dolgozom pedagógiai asszisztensként, ahol a gyermekvédelmi feladatokat is el kell látnom, amiért semmiféle ellenszolgáltatást nem kapunk. A tavalyi évben 2 óvodáért is felelős voltam, mellette délutános óvónő egy csoportban. 8 órás a munkaidőnk, sokszor az óvónő hamarabb elmegy haza, mi pedig maradunk, sokszor zárósként is. Az óvónő 6,5 órát van csoportban, mi 8 órát, úgy, hogy mellette ott az adminisztráció, gyermekvédelem. Ja a fizetésünk sokkal kevesebb. Spórolnak rajtunk, nem keveset!!!! Ez nem az óvónők ellen szól!
Gyermekvédelmi dolgozó, Budapest XXII. kerület
A gyermeklétszámok és a sajátos nevelési igénylő gyermekek száma is folyamatosan nő. Nincs óvodapedagógus utánpótlás, nincs segítség a speciális fejlesztésekhez. Erőn felül dolgozik még aki a rendszerben maradt, a hivatástudat viszi előre. Sajnos a túlórapénz hiánya és az alacsony bérek miatt kilátástalan a pedagógusok helyzete.
Pedagógus, Pest megye, járás: Vác
Óvodapedagógus gyakornokként a nettó fizetés siralmas, elkezdeni egy felnőtt életet, tervezni vele szinte lehetetlen.
A pedagógushiány a tetőfokán van, elöregedett a pálya, a fiatalok számára pedig nem vonzó a bérezés, ahogy a nyugdíjba vonuló számára sem motiváló az anyagi elismerés. Az adminisztráció rengeteg és fölösleges. Más a gyakorlatban megvalósult munka, más a tervezés. Ennek már csak a sok éve gyakorló, elkötelezett óvodapedagógusok minősítése, tudásuk megkérdőjelezése, "kinek a pap, kinek a papné" alapon való relatív véleményezése hatalmas gond, visszatartó erő a leendő "született óvónéni" számára is.
Hatalmas az óvónőhiány, a nyugdíjba vonuló óvodapedagógusok helyére nem jelentkezik senki. Az adminisztráció értelmetlenül sok, a Covid miatt második éve nem volt nyári zárás a kerületi óvodákban, így a szabadságunkat sem tudtuk teljes egészében kivenni a nyáron. Anyagilag sem vagyunk megbecsülve, pedagógusnapi jutalom nem volt. A nyugdíj közelében van a kollégák többsége, így a fokozódó terheket egyre nehezebben bírjuk.
Pedagógus, Budapest XV. kerület
Nagyon kevés a fizetés. Sok az adminisztráció az óvodapedagógusoknak.
Pedagógus, Heves megye, járás: Eger
Az óvodapedagógusok is rendkívül túlterheltek. Van olyan óvoda, ahol egyetlen csoportban biztosítottak a személyi feltételek, a többi csoportban csupán egyetlen óvodapedagógus dolgozik. A pedagógushiányt nyugdíjas óvodapedagógusokkal és pedagógiai asszisztensekkel próbálja enyhíteni a fenntartó. Azonban ez sem a felelősségből, sem az adminisztratív terhekből nem vesz le az óvodapedagógus válláról.
Pedagógus, Pest megye, járás: Nagykőrös
Óvodapedagógusként végtelenül elkeserít a helyzet, le se merem írni, mi mindenen mentünk keresztül az utóbbi években. Iszonyatosan nehéz lesz, ha a fiatalokat nem tudjuk a pályán tartani, bár a bérrendezés nélkül -azt hiszem- ez elképzelhetetlen.
A most uralkodó helyzetet nem lehet más szóval jellemezni,csak azzal h katasztrófa. 14éve óvónőként dologozom. Még akkor kezdtem,mikor nagy megtiszteltetés volt óvónőként dolgozni, és most abban a korban dolgozom,ahol már szégyen és megalázó. Szomorú, csalódott, kimerült és frusztrált vagyok a sok követelőző szülőtől, aki 3 év alatt normálisan enni és köszönni nem tanította meg a gyerekét,de vergődni azt tud, hogy miért vonalkódos a gyerek alsója. Innen is üzenem, hogy max.2év múlva, nemhogy vonalkódos lesz, hanem egész nap sz.rban fog lenni, mert nem lesz EMBER, aki elvégezze és elvisleje ennyi pénzért. A nevelésről,fejlesztésről meg inkább nem is írok semmit. Más munka után keresek...ennyi.
Szülő, pedagógus, Budapest XIV. kerület
A pedagógusok nincsenek megbecsülve, hiaba kepezi magát, semmi elismerés. Az óvónő hiány nagyon nagy, s ezt nem akarjak tudomásul venni. A ránk eső teher óriási. Egyre többen mennek nyugdíjba, nincs utánpótlás. A bérünkről nem is beszélve!!! Az átszervezés csak megnehezíti a dolgot, nem könnyít rajta semmit.
40 éve dolgozom óvodapedagógusként. Az elmúlt 10 év siralmas, felháborító és megalázó. Nagy változásra lenne szükség, óriási a szakmai elvándorlás!!!
Pedagógus, Budapest IV. kerület
Kiöregedik az óvodapedagógus szakma. Környezetemben több óvodapedagógus is más pályát választott, mert a fizetés és a felelősség nem arányos. Iskolában nincs pedagógus, helyettesítenek, nincs lehetőség tehetséggondozásra. Gyesen levő pedagógus vagyok és jómagam is pályát készülök váltani.
Egyre inkább elöregszik a pálya, a fiatalokat nem vonzza az új pedagógus életpálya modell.Pedagógiai asszisztensekkel helyettesítik a hiányzó óvónőket, pedig egyre inkább több szakemberre lenne szükség (gyógypedagógus, logopédus, fejlesztőpedagógus) évről évre emelkedik azoknak a gyerekeknek a száma akiknek szükségük lenne ezekre a szakemberekre és a felkészült óvódapedagógusokra.
Pedagógus, Budapest XXIII. kerület
Az integráció teljes kudarca jellemzi az óvodákat. Személyi és tárgyi feltételek hiánya. Nincs megfelelő mennyiségű szakember, az óvodapedagógusok és a szülők magukra maradnak a nehézségekkel. A fenntartó nem néz szembe a kialakult helyzettel. Az elvárások (dokumentáció) nagyok, azonban nem cél és nincs érdeme, megbecsülése a magas fokú szakmai munkának.
Szülő, Budapest XXII. kerület
Mióta szülő lettem döbbentem figyelem, hogy a legfontosabb dolog, amivel társadalmi szinten foglalkoznunk kellene, az áll a leggyengébb lábakon az országban. A társadalom alappilléreit erősítik a pedagógusok, gyermekvédelmi dolgozók, amiért nem csak kiemelkedő bérezés, de kiemelkedő elismerés, megbecsülés is járna nekik. Mindent gyerekkorban alapozunk meg, a szocializáció folytatására, továbbalapozására iskolában, de már az oviban is alig van idő és energia! Pont arra, ami a legfontosabb lenne! Több szakember kellene erre területre, akik érdemben tudnánk körülöleni a gyermekeinket és minőségi időt, gyermekközpontú gondolkodást biztosíthatnának a mindennapokban. Az oktatásban pedig a finn oktatási rendszer alapjait kellene végre átvennünk, gyakorlati módszerekkel, a tantárgyak összefésülésével felépíteni a tudásanyagot.
Szülő, Fejér megye, járás: Mór
Teljes mértékű óvodapedagógus hiány van a környezetemben,a gyermekvédelem ugyancsak óriási szakemberhiánnyal küzd. Mindkét helyen, de főleg a gyermekvédelemben súlyos rendszerhibák is jellemzőek. Eszköztelenség, pénzhiány, motiválatlanság.
Az óvodai helyzetet az önjelölt szakértök,tisztelet a kivételnek, nehezítik. Az életpályamodell elhibázott, az óvodapedagógusokat a hivatás és gyermekszeretet tartja a pályán, de rohamosan romlik az ellátás színvonala, köszönhetően az egyre alacsonyabb elvárásokat támasztó képzésnek és teljesen félremagyarázott pedagógiának,amit igyekeznek betolni az óvodákba és aminek semmi köze a gyermekek valós igényeihez, szükségleteihez, fejlődési üteméhez.
Pedagógus, Veszprém megye, járás: Pápa
Az óvodába a csoportokba egy óvónő van.
Egy óvónő többet keres ha babysitternek áll, vagy bármi másnak, így pálya elhagyó lesz. Nem csak a pénzért. A szülők miatt, a vezetés miatt, mert sz...nak a fejükre, az integració miatt, az eszköz hiany miatt és meg sorolhatnám...
Szülő, Budapest XXII. kerület
Az óvodapedagógia a területem. A híres magyar óvodapedagógiát sárba tiporta a kormány a sorra hozott helytelen intézkedéseivel. Megalázó bérek, nincs megbecsülés, tanfelügyeleti ellenőrzések, gyakornoki minősítések, túlórák követelése bér nélkül, túlzott szülői jogok, sok adminisztráció, mind hozzájárultak ahhoz, hogy a pedagógusok elhagyják a pályájukat. Most már a kormányrendelet értelmében bárki nevelheti a gyerekeket. Iszonyatos túlterheltség, káosz, bérfeszültség jelentkezett az ágazatban. Az utolsó utáni pillanatban vagyunk, hogy ezt helyreállítsuk.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Megalázó bérek, hatalmas bérfeszültség az óvodai ágazat dolgozói között, túl sok hatósági ellenőrzések, gyermeki jogok lefolytása, jellemzi a jelenlegi óvodai ágazat működését. Munkaerő hiány keseríti meg e-miatt az életünket.
Hatalmas változás kell, hogy a mi ágazatunk is elismert legyen.
Az ovinkban 6 ovono ment el tanevkezdeskor… Katasztrofa!!!
Szülő, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
Már óvodai kezdés is döcögve ment, kevés óvónő zömében fiatal akinek semmi tapasztalat csak megőrző szinten működött az intézmény... Felbomlott csoport mert nyugdíjas óvónőt elküldték aki két kezdő átvette nem boldogult a gyerekekkel... Később vírus végett zárás... Majd még több dolgozó és óvónő elhagyta az ovit... Szőrnyű állapot...
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Az én munkahelyemen (óvodában) is 7 csoportból 4 óvodapedagógus hiányzik, abból további kettő megy nyugdíjba jövőre és egy szülni. Plusz van olyan kolléganőm aki nyugdíjas de még dolgozik. Sajnos napi szinten jelent nehézséget a pedagógus hiány, főleg hogyha lebetegszik valaki.
Pedagógus, Budapest X. kerület
Óvodapedagógusként azt érzem, hogy a megbecsülésünk akár erkölcsi akár anyagi szempontból megalázó. A feladatok olyan mértékben nőttek, hogy a terhet már nem bírjuk. Rengeteg az adminisztráció, olyan gyermekeket is nevelünk akik fejlesztéséhez nincs végzettségünk, mert nincs intézmény ahol elég hely lenne a súlyos problémás gyerekeknek. Nyugdíj előtt pár évvel már görcsbe rándul a gyomrom, hogy mennyi lesz a nyugdíj. Elkeserítő mennyire nem számítunk! "Nem életszerű a fizetésünk rendezése!" Szégyen.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
Mi az egyesített óvodához tartozunk. Azt látom, hogy a csoportban sajnos alig van óvónő. Plusz még a vezető is távozik az óvodából. Ez ahhoz fog itt vezetni, hogy az óvoda vezetővel több óvónő és dadus is eltávozik. Túlterheltek a pedagógusok.
Szülő, Budapest XXII. kerület
Óvodapedagógus, óvodavezető helyettes vagyok. A heti kötött óraszámomnál többet vagyok csoportban, a helyettesi feladataimat ezután, ill. itthon végzem el este, hajnalban, itthon. Az intézményben több üres/betöltetlen óvodapedagógusi álláshely van. Nem csak a(z ingyenes) helyettesítés terheli le a maradék óvodapedagógusokat, hanem a felesleges adminisztráció, az életkorunk növekedése, a hajnali és esti ügyelet ellátása, mely sokszor együtt jár a "hosszúzással" is, hiszen senki nem hagyja ott a csoportját/kollégáját a kötött munkaideje után, hiszen akkor van a legnagyobb szükség mindkét óvodapedagógusra (étkezés, tisztálkodás, nyugodt pihenésre felkészítés...) A nyugdíjas óvodapedagógusok heti 14 órás beállása nem megoldás; munkát vállalnak, mert segíteni szeretnének, de a testi adottságok 70 évesen meglehetősen korlátozottak, már nem tudják a munkájukat színvonalasan végezni, szó szerint "csak" altatják a gyerekeket, de a magas csoporlétszám, az autista gyerekek ellátása különösen nagy kihívás (=megoldhatatlan feladat) nekik (is). Nagyobb segítség lenne, ha végzős (óvoda)pedagógusokat is fel lehetne venni az üres álláshelyre (gyakornoknak).
Szülő, pedagógus, Budapest X. kerület
Rengeteg problémát látok a rendszerben. Az egész gyökere az óvónők alulfizetettsége és a napközbeni adminisztrációs terhe. Az alacsony bér miatt a fiatalok nem választják a pályát, aki benne van, sokan azért hagyják ott, mert a fő feladatuk nem a gyerekekkel való foglalkozás lett.. 22-30 fős csoportokra 1 óvónő, 1 ped.asszisztens és fél dajka jut (két csoport között ugrál).Ez akárhogy is nézzük arra sem elég, hogy ne történjen nagyobb baj a gyerekekkel napközben. Érdemi foglalkozás, fejlesztés szinte kivitelezhetetlen, pláne egy vegyes csoportban. Min. 2 óvónő és 1 ped.assz. kéne egy csoportra. Ha már diplomához kötik az óvónői állást, meg is kéne fizetni.
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A pedagógus hiány szemmel látható, egyre több óvodai csoportot kell bezárni, pavilon részeket megszüntetni. Fizetésük nevetséges. Gyermekeink jövője az ő kezükben van, az alapok a legfontosabbak és nem szeretném ha bármiben hiányt szenvednének. Egyenlőre úgy tűnik, a jövőben csak tovább amortizálódik a szakma ami rendkívül elszomorító. A jelenlegi vezetésnek a gyermekeit, unokáit is majd a nyugdíjas pedagógus tanítsa? Vagy matematikát a testnevelő tanár? El kellene gondolkodni…
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Óvodapedagógus vagyok, évek óta nehezíti a munkát az óvónőhiàny. Miközben a napi munkán túlmenően erőn felül teljesítünk, a plusz óràk megfizetése nélkül helyettesítünk, présel minket a portfólióírás, a tanfelügyelet, az önértékelés (ez az értelmetlenül sok és felesleges adminisztráció), sem anyagi, sem erkölcsi elismerés nincsen. A rendszerben rengeteg az ellentmondás. A 6 évesek kötelező beiskolázásánál nem számít az óvodapedagógus véleménye, ugyanakkor 66 indikátor mentén kell számot adni a szakmai tudásunkról. A hivatásunk leértékelődik, a szakemberhiányt nem azzal kell orvosolni, hogy délután nem kötelező pedagógusnak ellátnia a csoportot. Jó lenne, ha a hivatás szeretetetét nem kezdené ki az a sok nehézség, amitől egyre frusztráltabbak, fásultabbak, feszültebbek a pedagógusok.
Pedagógus, Budapest III. kerület
Szükség van több óvónőre, mert nincs aki betöltse az állásokat.
Emelni kell a fizetést, hogy nagyobb legyen a motiváció a maradásra vagy az elhelyezkedésre.
Szülő, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
Óvodapedagógus pályakezdőként a harmadik évemet kezdtem egy új helyen, ugyanis az előző óvodában a tanulmányaim alatt pedagógiai aszisztensként óvodapedagógusi feladatokat láttam el egy szintén tanulmányait végző kolléganővel karöltve. Tehát a csoportot két egyetemi hallgató vitte, melyek mellett volt egy szociál pedagógiát végzett, szintén pedagógiai aszisztensként alkalmazott kolléganő, aki egy autizmus spektrumzavarral rendelkező gyermekkel foglalkozott kizárólag. A nevetséges fizetés, folytonos szülői elégedetlenség, helyettesítés, rengeteg papírmunka és a munkáltató magas elvárása nem könnyítette meg a tanulmányaink befejezését. A munkáltató teljes kollektíva váltás akart, miután SENKI nem jelentkezett a helyünkre, akkor már mi is jók voltunk. Ezen eset után a kollektíva 70% munkahelyet váltott.
Pedagógus, Veszprém megye, járás: Tapolca
Az óvódakban kevés az óvónő. Egyszerre egy embernek 3 ember feladatát kellene ellátnia. Ha pedig valami baj történne a gyerekkel akkor Ő lenne a felelős, aki több ember helyett próbál helytállni.
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A kevés óvoda pedagógus szakember miatt csoport összevonások, intézményi áthelyezések váltak szükségessé, amelyek a gyermekek szempontjából sok negatív hatással járnak (új hely, új emberek, megszokott rendszerből való kiszakadás...). Nyugdíjas szakemberekkel szükséges pótolni az aktív munkavégzőket.
Dolgozók szakmai és anyagi elismerésének hiánya a munkavégzés hatékonyságát rontja (motiválatlanság, állás elhagyás).
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A kislanyom most kezdte az ovit, es még mindig bizonytalan, hogy kik is lesznek az ovonenik pontosan. Igy nyilvan a kislanyom is nehezebben szokja meg az uj helyzetet. De ez csak a jéghegy csúcsa, ugy erzem…
Szülő, Budapest XV. kerület
Nagyon kevés az óvónő és a pedagógus is ,a rendszert gyorsan és hamar meg kell változtatni ,hogy ne a gyerekek károsuljanak .
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Borzasztó a pedagógushiány. Tavaly az óvodában előfordult, hogy kb 2 hónapig baleset és gyermekszületés miatt a 32 fős gyermekcsoportban egy pedagógiai asszisztens és egy dajka végezte a munkát, két hónap alatt lehetett megoldani a helyettesítést, mert a többi csoportból is hiányoztak az óvónők. Az előírt fejlesztések több hónapos csúszással indultak szakemberhiány miatt.
Évek óta vezető vagyok, ami alapján heti 12 óra lenne a csoportban töltött óraszámom. helyett heti 30 órát vagyok csoportban. Sajnos a törvény szerint járó túlóra pénzt sem kapom meg. Nincs óvodapedagógus, részmunkaidőre meg egyáltalán nem jelentkeznek.
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Tét
Inkább csökkentik a csoportok számát, emelik a csoportlétszámot, hogy legyen óvónő minden csoportban. Meddig mehet ez el? Meddig lesz tartható ez az állapot? 7 csoportból kettőben nyugdíjas, egyben pedasszisztens a váltótárs. Emelni kell a béreket, juttatásokat, különben senki nem jön erre a pályára.
Pedagógus, Budapest III. kerület
Óvodapedagógusként egyedül vagyok egy egy csoportos óvodában.A kolléganőm is ezt csinálta hónapokig,amíg nem jöttem ide dolgozni. Három hónap közös munka után az évekig tartó túlterheltség miatt lebetegedett. Tíz hónapja nem tudja felvenni a munkát. Kineveztek vezető helyettesnek... Ehhez semmilyen végzettségem nincs. Kolléganőm segít telefonon amit tud,de állandóan kimerültnek érzem magam. Fogy az erőm és a türelmem. Sosem érek a feladatok végére.
Az óvodában nincs elég óvónő, egy-két csoport van az összesen 24-ből a településen, ahol megvan a 2 óvónő és egy dadus a csoportban. 32-en vannak egy csoportban, ami borzasztóan sok mind a minőségi foglalkozások megtartásához, mind a délutáni alvás megoldásánál például, egyszerűen ennyi ágyat le sem tudnak tenni egy csoportban.
Szülő, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
Rengeteg felesleges papírmunka, ami a gyerekektől veszi el az időt. Alacsony bérezés, folyamatos ellenőrzések, minősítések. Kevés óvodapedagógus, szakmai segítő munkatárs, miközben egyre több a problémás gyermek. Magas csoportlétszámok, a gyermekvédelem ténylegesen nem a gyermekekért van.
Pedagógus, Heves megye, járás: Gyöngyös
Nagyon kevés az óvónő, ez miatt a csoportokba kis, középsős, és nagy csoportos gyerekek vannak! Ezért nehéz őket tanítani fejleszteni mert sok felé kell figyelni az óvónőknek és ez a gyerek fejlődésénél is meglátszik!
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A pedagógusok bére megalázóan alacsony és egyre nagyobb teher az, hogy egyedül viszünk óvodai csoportokat. Én egy összevont intezmenyben dolgozom. A vezetők mindent megtesznek, hogy könnyítsék ezt a hiányt, de sajnos nincs elég pedagógus, aki a pályára akarna jönni. Abból a szempontból szerencsésnek érzem magam, hogy itt nálunk jó a légkör, másik tagintezmenyekkel van szakmai kapcsolatunk. A vezetők pedig legalább erkölcsileg elismerik a munkánkat és ha szükségünk van segítségre, akkor számíthatunk rájuk.
Az óvónő nem lehet beteg. Egy óvónő van egy csoportra és egy dada. Ped.szakasszisztenssel próbálják tehermentesíteni az óvónőket, aki délután felügyel. Hihetetlen ami zajlik, több csoportban is csak egy óvónő van, egy csoport van ahol ketten vannak az osszesbol. Hogy fognak így felkészülni az iskolai életre?
Szülő, Budapest XXII. kerület
Nagyon szeretném ha megfizetnék és megbecsülnék a pedagógusokat! Egy teljesen tanévet vitt végig egy óvónő nagy csoportban úgy hogy ő is a egyben a tagÓvoda vezetője! Nem tudom kapott e legalább anyagi és emberi megbecsülést de végtelenül tisztelem amit teljesített, de ennek nem szabadna így lennie!
Szülő, Budapest XII. kerület
Egy éve vagyok óvónő. Szinte még pályakezdőnek számítok. Nagy lelkesedéssel vágtam bele ebbe a szakmába, imádom a gyerekeket, öröm velük lenni. De mindaz amit eddig tapasztaltam egyre inkább elveszi a lelkesedésem. A sok felesleges adminisztráció, az alacsony bérezés, miközben rengeteget dolgozok. Alig van munkaerő, az óvodában szinte napról napra kell túlélni mert állandó a hiány. A kollégáim nagy része már nyugdíjazás előtt állnak. Mindenki kétségbeesett, honnan lesz óvónéni ha mindenki elmegy? És én meg már kezdek gondolkozni a pályaelhagyáson mert már látom hogy én ezt nem fogom bírni.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
Nem értem, miért kell bezsufolni a 3 csoportnyi gyereket egy csoportba. Miért nincs elegendő pedagogus?
Miért nem foglalkoznak kellően gyerekekkel? Ha valamelyik gyereknél problèma lép fel,inkább elküldjük nevelési tanácsadóba vagy eltanácsoljuk az ovodából.
Amikor mi voltunk ovisok miért müködött az a rendszer?
Szülő, Veszprém megye, járás: Pápa
Óvodapedagógusként dolgozom egy vidéki, óvodában. Súlyos emberhiánnyal küzdünk, napról, napra. A csoportokban egy óvónő, egy pedagógiai asszisztens van. Egy csoportban csak egy óvónő, dajka. Mivel nők vagyunk, a többségnek kis gyermeke van otthon. Ezért, ha lebetegszik a gyerkőc, ami egyre sűrűbben következik be a kollégák között, sajnos küzdünk a munkából. Akkor pedig borul minden. Ki tud bemenni a csoportba, ki tud délután altatni, vonjunk-e össze csoportokat? Ha összevonunk, alig férünk el a csoportszobákban. Ez Coviddal terhes időszakban különösen veszélyes.
Mivel egy óvónő van a csoportokban, megnőnek az adminisztrációs terhek, melyek a gyermekektől veszik el a drága időt. Leterheltek, kizsigeteltek vagyunk.
A megbecsülés, és anyagi biztonság hiánya már csak hab a tortán!
Pedagógus, Pest megye, járás: Dabas
Szülőként aggodalommal tölt el amit az óvodában tapasztalunk. Kisfiam 5 éves középső csoportba jár. Tavaly óta 1 óvonéni van aki minden nap délelőttös. Borzasztóan kimerült, fáradt az adminisztrációs teendőivel van el maradva. Délután pedaszisztens van a gyerekekkel akit az elmúlt hónapban helyettesíteni kellett. Ezt sikerült megoldani úgy, hogy minden nap más volt a gyerekekkel. Ez borzasztó, a gyerekeknek is és a szülőknek is. Nincs az óvodában orvos, gyógypedagógus, és pszichológus sem. Ez számomra felfoghatatlan a 16 gyerekből legalább 10 gyermeknek kellene segítség. Sajnos az óvónőket teljesen magukra hagyják segítség nélkül. Nem tudják kihez lehet fordulni, ha a gyermekkel bármi gond felmerülő mivel az óvodában nincs erre megfelelő szakember, óvodán kívül pedig túlterhelt a rendszer. Arról nem is beszélve, hogy a szülők nehezen fogadják el az óvonő véleményét egy adott esetben ha segítséget igényelne a gyermekük, más lenne ezt hallaniuk gyógypedagógustól vagy pszichológustól. A gyermekek azonnali segítséghez juthatnának az intézményben. Ez lenne a normális. A csoportlétszámról annyit, hogy 16 gyermekre 2 ember borzasztó kevés. NEM LEHET MINŐSÉGI FEJLŐDÉST BIZTOSÍTANI A GYERMEKEK SZÁMÁRA!
Szülő, Budapest XVII. kerület
Betegállományba csak akkor megyünk, amikor már nem tudunk megjelenni a munkahelyünkön, mert a helyettesítést jó esetben is csak összevonással lehet megoldani. Hőemelkedéssel, köhögéssel is dolgozunk, mert a bérkiesést nem engedhetjük meg magunknak.
Pedagógus, Pest megye, járás: Monor
Már minden óvodában, iskolában hiány van szakemberből.
Szülő, Budapest IV. kerület
Döbbentem figyelem évek óta, ami az óvodákban, iskolákban történik. Annak ellenére, hogy egyre jobban érezzük a bőrünkön a szakemberhiányt, az irányítási rendszer ahelyett, hogy kedvet csinálna az utánpótlásnak, csak még inkább elveszi azt... A kollégák erejükön felül próbálnak kitartani, amire rámegy az egészségük, így már mindenki helyettesít mindenkit..
Röviden és tömören: a rendszer visszaél valamennyi pedagógus lelkiismeretével. A sok plussz teher miatt a gyerekek kapják a legkevesebb figyelmet és tartalmas időt. Családbarát kormány? Mitől az? A 20-25-30-40 éve pályán lévőknek miért kell folyamatosan bizonygatnia, hogy milyen pedagógus? Kicsit több megbecsülést és elismerést érdemelnénk! Az alapokat mi rakjuk a gyerekekbe, akik elvileg a jövöt építik majd. Végtelenül szomorú vagyok, hogy ide jutottunk! Az anyagi oldalról pedig már ne is beszéljünk. A médiának pedig óriási a felelőssége, hogyan kommunikálja a helyzetet. Elég szomorú, hogy az emberek többségében csak az ragad meg, hogy a pedagógusok már megint béremelésért sikitoznak. Ebben az országban mindenki pedagógusnak gondolja magát, és ezért feljogosítva is gondolja magát, hogy szakmai kérdésekben állást is foglaljon sőt ítélkezzen is. Minimális bizalom sincs senki részéről a munkánkkal kapcsolatban. Tessék már elhinni, hogy többségünk igenis lelkiismeretesen, becsülettel végzi a dolgát. Igen, vannak sajnos kivételek, de melyik szakmában nincsenek. Az is igaz, egyre kevesebben vagyunk és 1-2 éven belül óriási lesz a baj, ha sürgősen nem történik valami. Az Oktatási Hivatal vezetőinek pedig javaslom, néha menjenek el egy-egy óvodába, iskolába és ne az íróasztal mellett hozzanak olyan jogszabályokat, rendeleteket, amelyeknek lassan nem lehet megfelelni illetve csak azért, hogy lássanak gyerekeket. Javaslom azt is, hogy a statisztikai adatforrásukat is módosítsák, mert a folyamatosan mantrázott adatok, köszönő viszonyban sincsenek a valósággal!
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Ovival kapcsolatban személyes tapasztalatról a saját gyermekem esetében tudok nyilatkozni. Az intézmény vezetője az aki, felelős azért, ha egy oviban odáig fajulnak a dolgok, hogy gyakorlatilag a gyermek megőrzésén kívül sok minden nem történik! A dajkanénik se sok vizet zavarnak Mivel 4 év alatt 5 óvónőnk volt, 4 dajka és 2 vezető, van rálátásom a dolgokra! Sorolhatnám, hogy azt érzi az ember, hogy nyűg egyeseknek, ha nem tudsz délre ODAÉRNI a gyerekért. Stb.... Borzalom volt az utolsó két évünk!!!! Nagyot változott az óvodapedagógia, akinek nem muszáj nem szabadna gyerekek között lenni, ha fázik ősztől tavaszig, akkor menjen könyvtárosnak!
Szülő, Budapest IV. kerület
Hiányzik a pedagógusok tisztelete, megbecsülése. A szülők nem minden esetben együttműködőek. Szinte minden óvodában pedagógus hiány van. Egyre több a problémás gyermek, akiknek
a gyógypedagógiai ellátása nem megoldott. Az integráció sokszor az épek kárára megy. Az alacsony bérek miatt a fiatal pedagógusok elhagyják a pályát.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Az óvodában es az iskolában is kevés a pedagógus. Nincs helyettesítés, nincs napközis tanár.
Szülő, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
Van óvodás gyermekem és kisiskolás is. A pedagógus hiányt mindkét esetben tapasztalom. Szomorúan veszem tudomásul az óvodában és egyre dühösebben az iskolában, ahol külön tanárt kell fogadni a gyerekek mellé már alsóban, hogy rendesen megtanulják az alapokat.
Szülő, Budapest XVI. kerület
Az óvodás és iskolás gyerekeimnek állandóan új óvó és tanító nénijei vannak.
Szülő, Budapest XIII. kerület
A pedagógus hiányt - és mellette egyéb költségvetési tételeket- a körzetesítéssel leplezték, ami önmagában számos hátránnyal tetézi az amúgy is hátrányos környezetből érkező kisgyermekeket - buszozás, szülőkkel való kapcsolattartás hiánya,stb. A körzeti óvodák működtetése, a gyermekekkel való többlet munka további terheket ró az amúgy is létszámhiányos, adminisztrációval agyonterhelt pedagógusokra, segítőkre. Az ilyen óvodákban magas a halmozottan hátrányos, ill. sajátos nevelést igénylők száma, ennek ellenére a pedagógiai munkát támogató valódi szakmai segítség csak papíron megoldott, a törvényi szabályozás hiányos, nem életszerű.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Mohács
Az iskolákban, óvodákban tapasztalható szakképzett dolgozó hiány.
Szülő, Veszprém megye, járás: Veszprém
Az agglomerációban tapasztalható nagy mértékű beköltözés miatt nálunk nincs hiány gyermekekben, folyamatos intezmènybővítèsre van szükség, hogy a gyerekek elférjenek a bölcsiben, óvodàban, iskolában. Az intézményèpítèsek azonban hiába zajlanak, ha nincs pedagógus aki dolgozzon az intèzmènyekben. Ennyi pènzèrt nem is csoda, holott iszonyú fontos munkát végeznek.
Szülő, Pest megye, járás: Monor
Az itteni óvodában két évbe telt mire egy alkalmatlan dadust sikerült lecserélnie az intézményben. Elnézést kértek, hogy nem távolítják el a kollégát, de nem volt helyette ember :/
Szülő, Pest megye, járás: Gödöllő
A rendszer túlterhelt, szakemberek fejlesztőpedagógusok túlterheltek, nagy a gyermeklétszám, elég ha 1-2 pedagógus betegszik meg. Állandó helyettesítés, csoportösszevonás van. Minőségi munka szinte lehetetlen. Követelmény viszont van, valljuk be papíron működik, gyakorlatban megvalósíthatatlan, gyerekek (sérült, autista stb.) bolyonganak a rendszerben, mire a megfelelő papírt, óvodát megkapják, szenved a gyermek, szülő, pedagógus. Állandó helyettesítés, 31-es létszám , 3-4 sérült gyermek, pedasszisztens nélkül. Minőségi munka elveszve. Kibuknak a pedagógusok.
Nagyon sok pedagógus hiànyzik az óvodàkból. A fiatalok szinte biztos, hogy az alul fizetettség miatt nem igazàn jönnek. A bértàbla nevetséges! A technikai dolgozók fizetèse szintén siralmas!!
Pedagógus, Pest megye, járás: Dunakeszi
A legnagyobb problémát szerintem a létszámhiány okozza. Melynek oka, nyilván a megbecsülés - erkölcsi,anyagi - hiánya, így az elhivatottsággal nekiinduló fiatalnak sem vonzó a szakma.
Hogy, hogyan juttottunk el ide??
Társadalmi változások,értékrendek fontosságának megváltozása..azt gondolom,hogy az emberek alkalmazkodni próbálnak!
Az iránymutató nem jó!!!
Aki kitalálja ,egy hétvége alatt rendeletet készít és azt hétfői nappal hatályba helyezi szakmai vélemény(gyakorlati és elméleti) tapasztalat nélkül!!
Hogyan is várhatnám el szülőként,hogy az óvodában történjen meg egy fejlesztés,egy plusz foglalkozás (tánc,foci,torna,iskolai előkészítés),amikor a pályáról menekülnek (vagy menekítik)a tapasztalt pedagógusokat,a fiataloknak meg ennyi teher mellett nem marad idejük azt csinálni,amiért ezt a hivatást választotta???
Szülő, Komárom-Esztergom megye, járás: Tatabánya
Egy óvónő van 3. éve a gyerekekkel. Ami most nagyon nem jó, mivel nagycsoportosak a gyerekek. Nyilván az óvónő túlterhelt. Arról nem is beszélve, hogy le is betegedhet.
Szülő, Békés megye, járás: Szeghalom
A jelenlegi óvodánkban 9 szakember hiányzik. Van csoport ahol nincs óvónő csak pedagógiai asszisztens. Mindent megtesznek amit lehet. Egyre elkeserítőbb a helyzet! A fiatalok elmennek csak az idősebbek vannak akik nemsokára nyugdíjba mennek.
Szülő, Budapest XXI. kerület
Mi nagyon elégedettek vagyunk az óvodával és az (1db) óvónőnkkel, mert Ő a szabadidejét és minden erejét a gyerekek fejlődésére fordít. De egyedül van. Vegyes csoport 8 éves nagy gyerekeknek is aludni KELL, mert nincs aki foglalkozzunk velük, pedig lehetne akkor iskola előkészítő.
Ha rendesebben megfizetnék a pedagógusokat, nem csak az elhivatottak maradnának és teljesítenének. Befizetett adómból inkább ezt támogassák, mint a “focit”
Szülő, Budapest XVII. kerület
Kedvenc óvónőnk elhagyja az ovit. Kezdő bér siralmas, 25-en vannak egy csoportban. Pedagógus hiány miatt hol dadus, pedasszistens helyettesít, hol összevont csoportok vannak.
Szomorú
Szülő, Budapest XV. kerület
Másodéves óvodapedagógus hallgatóként még jobban belelát a helyzetbe az ember. Az, hogy a gyakorlati helyünkön összeteszik a két kezüket az óvodapedagógusok csak azért mert pont oda kerültünk, szerintem sokat elmond a helyzetről. Ebben az a szomorú, hogy már így indulunk el egy pályán, választunk hivatást, végignézve azt, hogy a pedagógushiány mekkora változásokat hoz egy-egy intézmény életébe. Viszont pont ezért hivatás ez, hiába látom a nem túl fényes jövőmet pedagógusként, mást nem is tudnék elképzelni magamnak. Remélem egyszer majd belátják az emberek mennyire fontos is a munkánk.
Pedagógus, Budapest IV. kerület
A férjem meddig szponzorálja még a hobbimat?
Közhely, hogy az óvodapedagógusok és más óvodai dolgozók alacsony bérért dolgoznak, de sokan abban a hitben élnek, hogy a gyermekek szeretete kompenzálja az alacsony fizetést. A helyzet most már messze nem ez: a korábbi béremelések elvesztették értéküket, az óvodai dolgozók fizetése az alapvető megélhetési kiadásokat sem fedezi. A kormány megszegte saját 2013-as ígéretét, miszerint a pedagógusbérek követik a minimálbér emelkedését, befagyasztotta a pedagógusbéreket, és nem reagáltak a pedagógus érdekvédelmi szervezetek számtalan problémajelzésére. Ezért most már a lábukkal mondanak véleményt azok, akiknek gyermekeink óvodai neveléséről kellene gondoskodnia: egyre többen hagyják el a pályát, miközben a végzős óvodapedagógusok nagy része sem helyezkedik el saját szakmájában. Ne feledjük, hogy aki egyszer elhagyja a pályát, az legtöbbször már nem is jön vissza, viszont annál valószínűbb, hogy az egyre több helyettesítés és többletmunka miatt túlterhelt többi pedagógus is elhagyja a pályát, ráadásul a helyettesítések jelentős részét nem is fizetik ki. Azonnali jelentős pedagógusbér-növelésre van szükség, ha el akarjuk kerülni a gyermekek és az egész felnőtt társadalom számára katasztrófával felérő állapotot.
Így írnak minderről az érintett pedagógusok, szülők:
Mint óvodapedagógus az a véleményem, hogy borzasztó nehéz a dolgunk. Amikor elindult a pedagógus életpálya modell, azt mondtam, hogy élhető az élet, azzal az emelt fizetéssel. Mára ez elveszett, ismét az van, mint előtte, hónap végére kifogy a kassza. Több pályakezdő kollégát tudok, akik alkalmasak lennének hivatásként csinálni ezt a szakmát, elhagyták a pályát, mert nem tudnak megélni a fizetésükből. Jelenleg is keres az intézmény, ahol dolgozom, munkatársat, de senki nem jelentkezik. Fáradunk, keseredünk. A hivatásunk presztízse elveszett, pedig a mi kezünkben van az ország jövője, mi neveljük a jövő nemzedékét. Muszáj lenne ezt a hivatást felemelni, legyenek a pedagógusok, pedagógus munkát segítők, a kisgyermeknevelők megbecsült állampolgárai az országunknak!
Pedagógus, Veszprém megye, járás: Balatonfüred
Óvodapedagógus vagyok! Sem anyagi, sem pedig erkölcsi megbecsülésünk nincsen! Nem tudom, hogy a férjem meddig szponzorálja még a hobbimat.
4 óvónőnk volt, az egyik azért ment el, mert nem tudta fizetni az albérletet a fizetéséből.
Szülő, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
Jelenleg városunkban is tombol a hatalmas pedagógushiány. Legfrissebb információim szerint 23 fő óvodapedagógus hiányzik az ágazatból városi szinten. Ez nem jelent mást, minthogy nagyon sok csoportban az óvodapedagógusok állandó délelőttös műszakban dolgoznak, a délutánokat pedig pedagógiai asszisztensekkel próbálják megoldani. A pedagógusok megbecsültsége nagyon alacsony. Leginkább a bérezés elszomorító, ami egyáltalán nincsen összhangban a felelősséggel, a rengeteg adminisztrációval és otthon végzett munkával. Minimum meg kellene duplázni minden pedagógus fizetését. Kezdő óvodapedagógusként nem lehet egyről a kettőre jutni, önálló életet kezdeni, mert a fizetésünk elmegy a lakhatásunkra és még talán enni jó, ha tudunk. Szórakozásról már ne is beszéljünk. Plusz munkát kell vállalni ahhoz, hogy hónap végén is legyen miből kiflit venni vacsorára. Elszomorító, elkeserítő, dühítő a pedagógusok alábecsültsége.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A lehető legkevesebb bérért dolgozunk, hatalmas elvárások a papírmunkában, a plusz "vállalható" feladatokban (pl. műhely vezetés, városi rendezvény).
Ugyanakkor a szülők elvárásainak megfelelni úgy, hogy a gyermekek mindenek felett állnak, de nem választhatod meg a kollégád, rettegsz, hogy már olyan is bekerül a rendszerbe, aki nem biztos, hogy oda való. Magas csoportlétszámok az oviban, de helyettesítünk túlóra kifizetése, plusz juttatás, cafeteria nélkül is.
Nagyon köszönöm az összes pedagógus/óvónő/ gyerekekkel foglalkozó szakember (pl. dadus, logopédus) munkáját. Erőn felül teljesítenek évek óta, kifizetetlen túlórákkal segítve a szülőket. A nevetségesen alacsony fizetésükből sokszor a gyerekekre áldozva, pl. maszkot venni, ha kötelező, és az iskola nem kap, a gyereknél nincs, vagy önköltségen fénymásolni/laminálni. Több megbecsülést a pedagógusoknak... Azonnali fizetésemelést, mielőtt elfogynak, akikre a gyerekeinket bízhatjuk!
Szülő, Budapest VII. kerület
Nagyon nagy az óvónő hiány, akik maradtunk túl terheltek vagyunk. Nem értem miért nem segít a felsőbb vezetés ez ügyben? 50nm en 25 gyermek van bezsúfólva + 3 felnőtt, ha minden kolléga itt tud lenni. Ha problémás gyermek van a csoportba ellehet képzelni milyen "tébolydává" válik az egész légkör és (általában több problémás gyermek van) gyakran az egészségesek nem kapnak megfelelő figyelmet, fejlesztést.
Ha a fizetés rendezés nem változik, jövőre én is elhagyom a pályát. 3 diplomám van, szakvizsgám, pedagógus 2, 11 év gyakorlat 188 e nettó a bérem.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A pedagógusok nincsenek megbecsülve sem erkölcsileg, sem anyagilag. Túl sok értelmetlen adminisztrációval sújtják a pedagógusokat, ezzel elvéve értékes időt a gyermekektől. Motiválatlanok vagyunk! Egy kezdő óvodapedagógus bére kevesebb a bértábla szerint, mint a garantált bérminimum!
Pedagógus, Békés megye, járás: Gyula
Mint óvónő, a feladatom egyre több, de sajnos a fizetésem nem emelkedik. Óvónő a gyerekek szeretetéért lettem, de sajnos megélni nem tudok belőle. Gyermekem is van, ha szeretném, hogy ételt kapjon, szép ruhákba járjon, de ez az összeg hamar elfogy. Sokszor érzem túlterheltnek magam. A gyermekekért élünk, neveljük, tanítjuk őket, de sokszor úgy érzem nincs megbecsülése sem a szakmámnak. Nem gyermekmegőrző vagyunk, hanem teszünk és segítjük a gyerekeket, hogy önálló, megfelelő tudással lépjen be az iskola kapujába. Remélem átgondolják a pedagógus hiány miért van, és aki még kitart miért tart ki. Remélem megkapjuk a megbecsülést, azt a fizetésemelést amit érdemlünk. Köszönöm szépen. Tiszteletem.
Szülő, pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Óvodapedagógus hallgató vagyok, de a megbecsülés hiánya és a kevés fizetés miatt nem a szakmában képzelem el a jövőm. Több olyan szaktársam is van, aki teljes szívből dolgozna a gyermekekért, de a kevés fizetés és a rengeteg adminisztráció miatt ők sem terveznek a pályán maradni. Elszomorít,hogy a rengeteg vélemény ellenére sem történik változás, pedig gyermekek életei vannak a kezeinkben.
Diák, Heves megye, járás: Eger
Gyógypedagógusként elkeserítő számomra az anyagi megbecsülés. Ki merem jelenteni, hogy anyagi és megélhetési gondokkal küzdök. Nem győzök magán órákat és egyéb munkákat keresni és elvállalni. A motivációm egyre inkább csökken, pedig ezen a területen kiemelten szükség lenne a pozitív életszemléletre, hiszen fogyatékos gyerekekkel foglalkozom. Ami számomra elkeserítő, hogy olyan gyerekeket is el kell látnom, akikhez nincsen meg a szakmai tapasztalatom, de mivel nincsen szakos gyógypedagógus vagy terapeuta, az én nyakamba varrják őket. Ebben a folyamatban mindenki érdeke sérül: a gyereké, mert nem azt a fejlesztést kapja, ami jár neki, a szülőé, akinek a legtöbb esetben nincs tudomása róla hogy mi járna (!), és nekem is hogy én hogyan számolok el a lelkiismeretemmel, szakmaiságommal. Én is azt tapasztalom, hogy papíron legyen lefedve a fejlesztés, de hogy a valóságban mi történik, az senkit nem érdekel...
Pedagógus, Békés megye, járás: Békéscsaba
Az óvodapedagógus bérek megalázóan alacsonyak, a magas szintű szakmai munka ellenére is!
Egyre kevesebb a pályakezdő, egyre több a pálya elhagyó, mert lehetetlen megélni ennyi pénzből. Rendkívül sok, jó szakembert veszít el e miatt az ország, a magyar társadalom.
Az irreálisan alacsony bérek következtében, a megbecsülés teljes hiányát éljük át. Ez alapvetően megingatja a megmaradt pedagógusok bizalmát, lojalitását.
Mi szeretjük az országunkat, fontosak nekünk a gyerekeink, hiszen ők a jövő generációja. Ezért kellene vissza állítani a pedagógus pálya értékét, a megfelelő bérek segítségével!
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Szentendre
Felháborító ami mostanában zajlik, 8 csoportos óvodákban konkretan 8 óvónő van, a dajka pedasszisztens agyon van hajszolva 170.000 Ft-ért, ez valami röhej.. valamit csinalni kell mert egyre többen hagyják el a pályát, és teljesen igazuk van, hiszen minden ember 4 ember helyett dolgozik ugyanazért a fizetésért. Nem beszélve a az energiáról, az időről, az ember már alig van otthon a családjával mert olyan hiány van a munkahelyen
Becsületesen, tisztességesen dolgozunk, mégsincs megbecsulve, sőt..
Pedagógus, Budapest VII. kerület
Vezetőként és pedagógusként is problémának tartottam a szakmailag jó óvodapedagógusok hiányát! Sokszor hirtelenjében kellett felvenni kollégát, annak érdekében, hogy teljes pedagóguslétszámmal kezdhessük meg a nevelési évet, és bizony gyakran tapasztaltuk, hogy alkalmatlan volt a pedagógiai programunk magáévá tételére, és a gyermekek szeretetteljes nevelésére az új kolléga!!! Azok a pedagógusok, akik "élethosszig tartó" tanulással képezték tovább magukat, valamint az óvodájukat gazdagító pályázatokat írták, méltánytalanul ugyanannyit kaptak hónap végén, mint azok, akik húzták-halasztották a kötelező továbbképzésen történő részvételt, illetve nem vállaltak fel részvételt a választható programokban a gyermekekkel (pl. úszás, korcsolyázás, bábelőadáson történő részvétel...). Mindenhez kell értenünk, mindig készen kell állnunk, akár hétvégén is a szülők és gyermekek érdekében, felsorolni sem lehet azokat a feladatokat, amiket a munkaköri leírásban foglaltakon kívül teszünk, lelkiismeretesen, családunkat és egészségünket is elhanyagolva! Munkaidőn túl - plusz fizetés nélkül - óvodán kívüli értekezleteken, gyermekvédelmi egyeztetéseken, szülői fogadó órákon, szülői értekezleteken veszünk részt rendszeresen, olykor lelkileg és mentálisan is megterhelve magunkat az ott elhangzott illetve kikényszerített véleményünk miatt! Nem utolsó sorban gyalázatnak tartom, hogy az oktatásban maradó, 40 éves munkaviszony után is olyan méltánytalanul alacsony fizetéssel rendelkezem, hogy a családunkban egyetemet végzett és munkába álló kezdő gyermekeim többet keresnek mint én!!! Nem nekem kellene szégyelnem magam ezért a megalázó helyzetért, hanem azoknak a felelősséget vállaló szakembereknek, akik az oktatást irányították és ma is irányítják és a pedagógusok munkáját értékelik, és illetményüket megállapítják! Nem csak a munkában dolgozók, hanem a nyugdíjba vonult kollégák alacsony jövedelmét is rendezni kellene utólag, annak érdekében, hogy legalább öregségükre megtudjanak élni belőle.
Pedagógus, Budapest XVIII. kerület
Teljes társadalmi és anyagi megbecsülés hiánya sújtja a pedagógusokat. Ami még elkeserítőbb, hogy az óvodapedagógusokat nem is tekintik pedagógusoknak. Pedig a pandémia alatt mi, testi és gyakran lelki épségünket nem féltve dolgoztunk. Mi nem tudunk óvódapedagógusként 1,5 m távolságot tartani. Mi hittel és szeretettel neveljük az óvodás gyermekeket. Aki erre a pályára ment dolgozni az mindíg is tudta, hogy nem lesz gazdag ember, pénzben nem csak szívben. Azt viszont senki sem gondolta, hogy 2021-ben az óvodapedagógusok fizetése gyakorlatilag a létminimumra sem elég.
Pedagógus, Budapest X. kerület
Megalázóan alacsony bérem van 3 diplomával óvodapedagógusként. Sok az adminisztráció és nagy a szakember hiány. Másodállást kell vállalnom, hogy megtudjunk élni, így szinte semmi szabadidőm sincs. Elkeserítő, hogy egy szakmunkás többet keres bárhol!!!
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
Ped2 óvodapedagógusként számtalanszor szembesülök, hogy lassan ott tartunk, ahol a 80-as évek közepén. Gyakran pedagógiai asszisztensek, vagy dajkák vannak délutánonként a csoportban, hiszen kevesen vagyunk. Miért? Anyagi megbecsülésünk a béka feneke alatt, ennek ellenére elvárás "hegyeket" támasztanak velünk szemben. Az adminisztráció évről évre egyre több, állandó megmérettetésnek, ellenőrzéseknek vagyunk kitéve. Az életpálya modell megalázó és felesleges idő, energia, stressz a több éve pályán lévők számára. A fizetésünk messze elmarad a diplomás bértől. Ha túlórában ott kell maradnunk, azt nem fizetik ki. A technikai dolgozók (akik nélkül nem tudnánk meglenni) olykor több fizetést visznek haza, mint a pályakezdők, akik ezért el is hagyják ezt a szép hivatást. Ha te vagy a családfenntartó, akkor kell mellé olyan elfoglaltság, amiből meg lehet élni, vagy olyan férj, aki támogatja felesége "hobbiját". Ma "divat" a pedagógusokat szidni, ami nem is csoda, hiszen a médiában is gyakran negatív színben jelenítenek meg minket.
Egyre több "más" gyermek érkezik, akikhez nincs megfelelő tudásunk, egyre nagyobb kihívást jelentenek számunkra. Hiányzik a megfelelő tudásunk valamint a segítő szakemberek, akikkel összedolgozva sikerül leküzdeni a problémákat.
Pedagógus, Pest megye, járás: Szentendre
Pedagógusként óriási leterheltség, szinte semmi anyagi és erkölcsi megbecsülés. 3 diplomával, 15 év pályán eltöltött idő után pedagógusként kevesebb a fizetésem, mintha eladó lennék egy boltban. Márpedig a felelősség nem ugyanaz. Az óvoda az egyedül jól müködő intézmény volt az országban, és sajnos ezt is ellehetetlenítik.
Csupán csak annyi a véleményem, hogy egyszerre lettem pályakezdő és pályaelhagyó is! Egyedül, bármiféle segítség nélkül képtelenség lenne megélnem, mikor a kezdő fizetésem annyi lenne mint maga az albérlet ára....
Másrészről semmibe vennének, megaláznának.
Ha nem változtatnak a helyzeten biztosan nem kezdek el dolgozni ebben a gyönyörű szakmában... És sajnos nem csak én vagyok így ezzel. Idén frissen végzett óvodapedagógusként mondhatom, hogy körülbelül 5-en kezdtek el dolgozni ebben a szakmában, mindenki inkább mást tanul, vagy másban kezd el munkát vállalni. Ez a szám szinte 0, ha azt mondjuk, hogy egy óvodába, ami például 3 csoportos, 6 óvónőre lenne szükség; egy kisvárosban körülbelül 6-8-10 óvoda van.
Az én városomban csak 1 óvodába szükség lenne már most 1-2 pedagógusra...
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kalocsa
Szülőként és gyógypedagógusként is érintett vagyok. Egy hiányszakma birtokában vagyok. Nehéz a munkánk gazdasági hasznát lemérni, de minden nap azon fáradozunk, hogy a hátránnyal induló gyermekek is minél önállóbbak legyenek, a képességeiket, készségeiket a legteljesebb módon kiaknázó tanulók, majd felnőttek lehessenek. Támogatjuk a sérült gyermekeket, a családjukat, befogadó pedagógusaikat. Az irántuk érzett felelősség, hűség és a hivatástudat tart minket a pályán, és úgy érzem, hogy ezt teljesen kihasználják, mert működtetjük a gépezetet. Sokszor gyermekeink játékaival, saját fizetésünkön vásárolt gyurmával, krepp papírral, fejlesztőeszközökkel, könyvekkel, saját laptoppal és még hosszasan sorolhatnám, mivel végezzük a munkánkat. Az adminisztrációs teher olyan nagy, hogy elveszi az időt és az enrgiát attól, hogy arról beszéljünk, ami a legfontosabb: a gyerekekkel végzett munkáról. Tudjuk, hogy lehetne jobban, hatékonyabban, európaibban dolgozni, csak éppen erre nem marad már energia.
Hiszem, hogy egyszer a mi gyönyörű, szeretett hiányszakmánk is megkapja a méltó társadalmi és anyagi elismerést.
Alacsony bérezés, rengeteg felesleges papírmunka,leterheltség jellmzi a pedagógust. 20 éve vagyok a pályán, 2 diplomám van, rengeteg továbbképzésen vettem részt, hogy minőségi legyen a munkám a gyerekek érdekében. A 7 évenkénti 120 kredit teljesítése felháborító. A képzések költségét a családi kasszából fizetem ki. Ha nem teljesítem, nem lehetek tovább a pályán... Integrálok... ha kell, de ez is megnehezíti a gyerekek felkészítését az iskolára, mivel nincs szakember, amit nehezen fizet ki egy szegényebb önkormányzat vagy kifizetné de inkább magánban dolgozik a szakember 2x annyiért. Sorolhatnám... nem fogom.. szerettem a munkám, de egyre több a keserűség... és nem fizetik meg. Más munkakörben fogok dolgozni, ahol lesz hétvégém, estém. Ha lejár a munkaidőm, élhetek családi életet. Nem kell hétvégén is óvodai fellépéseken gürizni, hogy legyen pénze az óvodának. A pedagógusnak sokszor a gyermekére, családjára jut a legkevesebb ideje.
Pedagógus, Pest megye, járás: Dabas
Kevés az óvodapadagógus, több kollégánk már a nyugdíj mellett dolgozik. Örülünk, hogy rájuk még legalább számíthatunk, mert sajnos nincs fiatal utánpótlás. De miért is lenne! A szalag mellett dolgozók már most többet keresnek, mint egy pedagógus. Nálunk sok a túlóra, melyet nem fizet ki senki! Rengeteg az adminisztráció, melyet sokszor otthon ír meg az ember, mert a gyerekek között ez nem lehetséges. Egyre türelmetlenebbek a szülők, s ezt érzik a gyerekek is, s ez mind az óvodákban, iskolákban csapódik le. Én is a pályaelhagyáson gondolkodom.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kalocsa
Katasztrofális a helyzet. Óvónőnek lenni öröm volt. Ma küzdelem minden nap. Egyedül, váltótárs nélkül két ember munkáját végzem egy megalázóan alacsony fizetésnek nevezett bérért. Hatalmas a felelősség, a szülők mindent ránk hárítanak, nem nevelik a gyerekeket, nincs segítő szakember. Az SNIgyerekek nem kapják meg a megfelelő ellátást. Nem fizetnek túlóra pénzt, rengeteget dolgozunk ingyen. Fáradt, fásult kollégákat látok. Az alap szintű megélhetésért küzdünk.. Az elvárások az egekben. 5 év múlva nem lesz szakképzett pedagógus a pályán, ha így haladunk a szakadék felé.
Pedagógus, Budapest VII. kerület
A gyermekszeretet az egyetlen, amièrt mèg a pàlyàn vagyok! Úgy gondolom, ha a jelenlegi csoportokat vègig viszem èm is vàltok! Sem anyagilag sem erkölcsileg nem vagyunk megbecsülve! Egy pàlyakezdő óvodapedagógus 120ezer forintot visz haza....Elgondolkodtató!
Szülő, pedagógus, Somogy megye, járás: Kaposvár
Óvodapedagógusként elmondhatom, hogy sem anyagi, sem erkölcsi elismerésben nem részesülök. A szülők semmi tiszteletet nem mutatnak felénk. Rengeteg magatartásprobléma van, nevelési problémák a gyernekekkel. A dokumentációk miatt, túlterheltek vagyunk. Az óvodapedagógusok kezdő fizetése 150 e forint. Ebből egy fiatal nem tud elindulni... Plusz a helyettesítéseket nem fizetik ki. A munka mellett pedig plusz feladataink is vannak (tehetségműhelyek stb.) amit lelkiismeretesen végzünk. Szeretem a hivatásomat de sokszor elkeserítő a jövőre gondolni.
Pedagógusnak lenni ma Magyarországon egy hobbi, legalábbis zsebpénzt fizetnek csak érte. Az engedheti meg magának, hogy pedagógus legyen, akinek a párja eleget keres ehhez. Hálás vagyok annak a maroknyi fantasztikus pedagógusnak (köztük a lányaim óvodájának dolgozóinak), hogy kitartanak ez a pálya mellett a megalázóan alacsony bérek ellenére.
Szülő, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
Igaz még csak 9 éve vagyok az óvodapedagógusi pályán, de eddigi tapasztalataim alapján nem vagyunk jó helyzetben. A sok felesleges papírmunkák miatt kevesebb idő jut magukra a gyerekekre, akik miatt választottam a pályát. Anyagiakban sem vagyunk jól megfizetve, na és persze a mai szülők elvárásairól ne is beszéljünk. Ráadásul az, hogy a minősítési procedúrát is kötelezővé tették meg felháborító. Ebből a fizetésből meg egy albérletre se telik úgy hogy még élni is tudjon mellette az ember. ??
Nincsenek megfizetve az óvodapedagógusok! Kevesen vannak, kimerültek túlóráznak és mindezt a semmire, és elhivatotságból, mert különben nem lenne senki a gyerekekkel!!!!
Szülő, Pest megye, járás: Aszód
Gyógypedagógusként egy szakszolgálatnál dolgozom, kollektíva szuper minden szempontból, de eszközünk alig annak a nagyrészt elavult, törött, otthonról hordjuk be a játékokat, szakmai anyagokat, a torna szoba elkeserítő állapotban, pár évente őszre télre nincs fűtés, mert elromlik sok idő mire megjavítják, egész évben nyitva vagyunk, szünet alatt is összeegyeztethető vesszük ki a szabinkat. Nyáron alig volt 40 fok, továbbképzés csak önköltségeden és nagyon hosszú gyerek lista. A fizetésről nem is beszélve, amiből még sok esetben bentre is vásárolunk, a boltban meg ott hagyom a negyedét. 1 diploma(kétszakos) elszámolt 11 év-amúgy több csak nem számították be és egy szakvizsgára - ezzel itt tartok. ?
Pedagógus, Pest megye, járás: Vác
Óvodapedagógusként elmondhatom, hogy sem anyagi, sem erkölcsi elismerésben nem részesülök. A szülők semmi tiszteletet nem mutatnak felénk. A gyerekek egyre agresszívebbek, ugyanolyan tiszteletlenek a felnőttekkel, mint a szüleik, rengeteg magatartásprobléma van, nevelési problémák. A dokumentációk miatt és a kevés pedagógiai asszisztens miatt túlterheltek vagyunk. Az óvodapedagógusok kezdő fizetése 150 e forint. Ebből egy fiatal nem tud elindulni... Plusz a helyettesítéseket nem fizetik ki. A munka mellett pedig plusz feladataink is vannak (tehetségműhelyek stb.) amit lelkiismeretesen végzünk. Szeretem a munkámat de sokszor elkeserítő a jövőre gondolni.
Az óvodákban sincs elég óvodapedagógus. Sok helyen a csoportot egy óvónő viszi, jó esetben pedagógiai asszisztenssel, rosszabb esetben egy dajkával, aki egyébként takarít is, mert takarítónőre nincs pénz. Ez heti 32 órát jelent, amit folyamatosan a gyerekekkel töltünk, így minden más túlóra, vagy otthon este elvégzendő feladat. Amit persze senki sem fizet ki. Mindezt annyi pénzért, amit (nem degradálva senkit sem!) még egy szalag mellett dolgozó is kevesellne. Mindez PED1 minősítéssel, a gyakornokok béréről nem is beszélve! Hogyan tervezzenek jövőt, saját otthont, családot 130.000 ft-ból, amit ugye kötelezően 2-3 évig???? Nem csoda hogy kevés az utánpótlás!
Pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Az alacsony bér, és megbecsültség hiánya évekre meghatározza a pedagógusok létét. A portfólió készítés egy baromság. Szükséges lenne a pedagógusokat és óvónőket segíteni, felkészíteni a gyerekek megváltozott szociális készségeinek (covid) kezelésére. Sajnos a problémás gyerekekre már nincs türelmük. Megőrző lett az iskola és óvoda, nem műhely a jövő gyermekeinek képzésére. A szülők nincsenek felkészülve, hogy még a tanítás is rájuk marad, ha eredményeket akarnak elérni a sikeres iskolai létben. A pedagógusnak több lehetőséget, szabadságot kell biztosítani, hogy taníthasson, nem arra szerződtek, hogy végrehajtók legyenek egy buta rendszerben.
Szülő, Budapest III. kerület
Megalàzónak tartom, hogy egy 8 osztàlyos dajka nèni többet keres, mint egy kezdő főiskolàt vègzett óvodapedagógus. A bèrtàbla rendezèsère is nagy szüksèg lenne, hiszen egy 18 èves nevelő, oktató munkàt segítő ugyanannyi bèrt kap, mint aki 40 ève dolgozik. A pedagógushiànyt pedig jogszabàly vàltoztazàsokkal igyekszenek megoldani.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Szentes
Szakmám tekintetében óvodai dajka vagyok. Köszönöm de nem szeretnék benne dolgozni, bármennyire is életem és szerettem. Nincs meg becsülve a dadus sem.A bér az elvégzett munkával közel sem arányos.
Összegezve. Kevés,túlhajtott, frusztrált pedagógus akik sem szakmailag sem anyagilag nincsenek meg becsülte, de folyamatosan kapják az újabb és újabb feladatokat megfelelő háttér nélkül.
Szülő, pedagógus, Budapest XVIII. kerület
Sajnos úgy tapasztalom, hogy a gyermekek érdekeit nem tartják szem előtt a döntéshozók. A gyermekvédelmi rendszer jelenleg szinte mintha csak “papíron létezne”. A pedagógushiányt hiába próbálják kicsavart statisztikákkal eltussolni, LÉTEZIK. Megalázóan kevés a fizetés, semmilyen plusz juttatás nem jár. Megbecsültség egyáltalán nincs. Ezt pedig felülről csak még jobban erősítik ezekkel a nevetséges döntésekkel. A minősítési, és az önértékelési rendszerekkel pedig FELESLEGESEN büntetik az egyébként is túlterhelt, alulfizetett pedagógusokat.
Senki ne csodálkozzon rajta, hogy ha a legelszántabb, leglelkiismeretesebb óvodapedagógusnak is betelik előbb-utóbb a pohár és összetört szívvel, de elhagyja a pályát, mert havi nettó 157.000 Ft-ból NEM LEHET MEGÉLNI.
Pedagógus, Pest megye, járás: Nagykáta
Se emberileleg,se szakmailag, se anyagiakban nem vagyunk megbecsülve! Bárki helyettesíthet bennünket!Felháborítónak tartom, hogy ránk senki nem gondol, pedig a pandémia idején: orrot töröltünk, popsit töröltünk, öltöztetés-ölelés közben ránk tüsszent a gyermek. Sorolhatnám, de mi óvónénik a gyermek igényeit, lelküket, személyiségüket szeretjük és óvjuk őket! Szívből dolgozunk,nem érzéketlenül!!! ❤️
Pedagógus, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
A legszomorúbb, hogy nekünk pedagógusoknak, akiknek óriási a felelősségünk, hogy rendesen fejlesszük és lassan már neveljük a gyerekeket, meglehetősen kevés a fizetésünk. És igen, tudjuk, hogy a pedagógus hivatásból választja ezt a szakmát, de ez nem indok, hogy annyi legyen a fizetésem, mint amennyi a minimálbér.
Sok, felesleges papírmunkát kell végeznünk, aminek nincs értelme, mert nem az alapján folyik a valós fejlesztés. Digitálisan rögzítjük ezeket az agyagokat, amelyekhez nem biztosít az intézmény megfelelő tárgyi eszközöket (laptop). Tehát mindent munkaidő után otthon kell megírnunk, amikor is értékes időt veszünk el a családunktól.
Sajnos ez nem egy élhető szakma, hosszútávon legalábbis biztos nem. Egyre nehezebb, mert egy nagyobb létszámú csoportok vannak, egyre több a problémás gyermek, a papírmunka, mindezt szörnyen kevés fizetésért. Emberekkel foglalkozni nagyon szép, de megterhelő. Az lenne a minimum, ha ezt nem minimál bérért kellene csinálni (DIPLOMÁSKÉNT). Mert így hosszú távon nem lesz nagy jövője a nemzetünknek.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
Nevetségesen kevés a bérezés. Nyilván az ember hivatásként csinálja - úgy is csak azok maradtak a pályán-, de azért gondoljunk már bele, hogy ez milyen fájó erkölcsileg is. Egy pályakezdő, vagy egyedülálló pedagógus nem tudja eltartani magát ebből a bérből önálló emberként. Pedig igencsak sokat tett, tanult a diplomáért, arról nem beszélve, hogy a pedagógiai előmeneteli rendszernek köszönhetően még pluszban képeznie is kell magát, és időről időre vizsgáztatják is. Nagyon sokan nem tudják milyen szakmai tudás társul pl. egy óvodai foglalkozás mögé, sajnos nincsenek megbecsülve erkölcsileg sem a pedagógusok. Igen fájó, hogy a pedagógusok - MINDEN PEDAGÓGUS - ennyire nem számítanak a társadalomban. De nélkülük mihez kezdenének?
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
Nonszensz hogy manapság bárki bejöhet egy oktatási intézménybe és foglalkozhat érdemben gyerekekkel, más meg éveket tanul pszichológiát, pedagógiát hallgat, módszertant sajátít el. Mindezek mellé még a nyakunkba varrják az ellenőrzéseket, minősítést... 20 év pedagógus pályán eltöltött idő után bizonygatni kell hogy alkalmasak vagyunk, eközben pedig az utcáról bárki besétálhat...
A bérekről nem beszélve: a ped.asszisztens az érettségijével többet keres mint a pályakezdő diplomás pedagógus... miért maradna hát a pályán?
A nyugdíj előtt álló alig keres többet mint a fele annyit a pályán töltött társai... Miről beszélünk?!
Az erkölcsi megbecsülést már ne is említsük. A pedagógus az akit minden helyzetben lehet szidni. A béremeléskor azért, ha pandémia van azért mert fent elrendelik az online oktatást... Ha dolgozni akarunk egyesek szerint felelőtlennek vagyunk, mert így terjed a vírus... És sorolhatnánk hosszan és hosszan... Valami itt nagyon rossz irányba ment el, és ha így folytatódik nem marad pedagógus a pályán...
Szülőként joggal sérelmezi bárki hogy nincs idő a gyerekre... Ennyi felesleges adminisztrációt, mint amit mi gyártunk ember nem csinált még... Dokumentáljuk a dokumentáció dokumentációját is...
Akik ma a pályán vannak elkötelezettek a gyerekek iránt... Ezt kellene megbecsülni minden formában.
Szülő, pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
Nagyon sok probléma van. Nincsenek megbecsülve se a tanárok, se az óvónők, se a gondozók. Nincsenek rendesen megfizetve se. Pedig erő felett végzik a munkájukat. Több tanártól, óvónőtől tudom, hogy sokszor a saját pénzükből veszik meg azt amit államnak kéne állnia ahhoz, hogy a gyermekeinknek megfelelő körülményeket biztosítson. Van, hogy a szülök dobják össze a pénzt eszközökre, utazásokra a pénzt. Amit azért valljunk be, hogy állam igazán besegíthetne a felével legalább.
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Létszámhiány miatt csoportonként egy óvónő, csoportonként átlag 25-30 fő közötti gyerekkel. Állandó délelőttös, vagy inkább egész napos beosztás, kifizetetlen túlórák. Lecsúszni képtelenség. Nagyjából egy dajka fizetéséért (akik szintén túlterheltek).
Van még valakinek kérdése?
Szülő, pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Valóban nagyon sok településen van hiány óvodapedagógus szakemberből. Szerencsés vagyok,nálunk a törvényi előírásnak megfelelő a létszám. Az alacsony megbecsültség azonban érint minket is.
Rengeteg rátermett fiatal óvodapedagógus hagyja el a pályát, a kevés fizetés miatt. A rengeteg munka mellett még másodállásra sincs már idejük. Szánalmas, hogy diplomás emberekként annyit keresünk majdnem, mint a dajkák és a pedagógiai asszisztensek.
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Szentendre
Felmerül rajtam kívül bárkiben, hogy egy-két éven belül akár a dajka bérét is utolérheti egy óvodapedagógus, ha az előbbiét a mindenkori minimálbérhez igazítják továbbra is, az utóbbiét pedig ma is (2021.09.19.) a 2014-es minimálbér összegéhez? (A dajka megdolgozik ezért a bérért, sőt. Nem tőle irigylem. Az igazságtalanság és az esélyegyenlőtlenség azonban felháborít.)
Pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
A pedagógusok leterheltek, nincsenek megbecsülve anyagilag (sem). Nincsenek kifizetve a helyettesítések, a vetítési alap a 7 évvel ezelőtti minimálbérhez van viszonyítva, pótlékkal szúrják ki a szemünket, amit bármikor elvehetnek. Pályakezdőként önálló élet elkezdése lehetetlen.
Pedagógus, Pest megye, járás: Pilisvörösvár
Hosszú évek óta kevés a gyermekekre jutó pedagógusok létszáma. Mind az óvodapedagógusok, mind a pedagógusok egyre leterheltebbek, a bérük pedig arcpirítóan alacsony.
Egy gyakornok kevesebbet keres, mint egy technikai dolgozó (pl.: takarító).
Nem csoda, ha egyre kevesebben lépnek a pályára és egyre több a pályaelhagyó!
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Szörnyen alacsony bérezést kapnak az óvoda pedagógusok !
Diák, Pest megye, járás: Nagykáta
Nagyon nagy felelősség, rengeteg felesleges papírmunka, kevés óvónő, nagyon alacsony bér.
Akinek nem keres jól a férje, az nem teheti meg hogy óvónő legyen.
Pedagógus, Veszprém megye, járás: Ajka
Sorolhatjuk:
- siralmas fizetés az óriási felelősség ellenére
- megbecsülés hiánya
- felesleges többletmunkák (tanfelügyelet, önértékelések, stb.)
- minősítési rendszer ebben a formában nem igazán éri el a célját
- óvodavezetők, tagóvoda vezetők a csoportban dolgoznak mondhatni 2 munkakört látnak el egy fizetésért
- vicc, hogy csak 151 főtől jár a "magasabb" vezetői pótlék, miért nem lehet óvodai csoportonként megállapítani ezt?
- és sok, sok stb.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Felháborító, hogy a törvényileg maximalizált óraszámot kell a jelenléti ívbe kötelezően beírni, miközben a megnövekedett adminisztráció és feladatkör miatt ma egy óvodapedagógus annak sokszor a dupláját tölti munkával. Sajnos ezen az sem segít, hogy elszámolhatunk plusz adminisztrációval heti x túlórát, ami még mindig nem fedi a valós ledolgozott óraszámot.
Sokszor a kezdő pedagógus bére a bérminimumot sem éri el.
A fenntartó csak a legszükségesebb kötelezettségének tesz eleget (számlák kifizetése), semmilyen fejlesztés nem történik, az egyéni felajánlásokat is akadályozza. Tehát sem a tárgyi sem a személyi feltételeket nem teremti meg.
Szülő, pedagógus, Budapest XXIII. kerület
Túlterheltek, alulfizetettek a pedagógusok. Óvodában nyugdíjba vonulás miatt kiadott szabadság miatt nem vehetnek fel másik óvónőt? Az nem érdekel senkit, hogy aki egyedül maradt, 2 ember feladatát végzi ugyanazért a bérért? Plusz túlórák hada..
Szülő, Bács-Kiskun megye, járás: Kiskunhalas
Az oktatást ma olyan politikai megbízottak irányítják, akiknek fogalmuk sincs az oktatás mibenlétéről. Intézkedéseik következményeként alakult ki a mai tarthatatlan állapot, az óriási pedagógus hiány. Ennek főbb okai: a pedagógusok megalázó bérezése, az adminisztráció felduzzasztása, az életpálya modell és a minősítés rosszul kialakított rendszere, a tananyag átgondolatlan felduzzasztása, a központilag kiadott, tartalmukban rossz tankönyvek erőltetése, a kötelező óraszámok megemelése, az intézményi háttér ellátatlansága, mind technikai, mind személyzeti szempontból.
Buzdítják a fiatal anyákat, hogy menjenek dolgozni. Bölcsődéket nyitnak, miközben nincs elég gondozónő, dadus. Az óvodákban óvónő hiány van, az óvónők rengeteget túlóráznak, fizetés nélkül. Az önkormányzatok hagyják leépülni az óvoda épületeket. A régi játékokat lebontják az udvarokról, mert elavultak, de újakat nem építenek, mert nincs rá pénz. Egyre több a problémás gyermek, akik nem kapják meg a megfelelő fejlesztéseket, a szakember hiány miatt.
Pedagógus, Budapest XX. kerület
A pedagógusok egyáltalán nincsenek megbecsülve, sem anyagilag, sem erkölcsileg. Rengeteg gyógypedagógus hiányzik a szférából, egyre több a sajátos nevelést igénylő gyerek. Sok a teher az óvónőkön, akik sokszor egyedül visznek egy csoportot. Ennyi teher mellett még kiteszik őket a minősítésnek, alacsony bér mellett tanfolyamokra kell járniuk. Nevetséges 130 ezer forintot keresni diplomásként, miközben egy albérletet sem fed be.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Óvodapedagógusként dolgozom bő egy éve, de sem megbecsülve, sem megfizetve nem vagyunk. Helyette van rengeteg papírmunkánk, folyamatosan meg kell felelnünk az államnak, a szülők olykor irreális elvárásainak. Ez így sajnos elég stresszes havonta ennyi bérért.?
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Óvónő vagyok. Beszéljenek a számok: 21 év munkaviszony, főiskolai végzettség, 310.000 bruttó fizetés minden hónapban. Nincs pótlék, nincs túlórapénz, nincs ruhapénz. Melyik munkakör az, ahol ilyen végzettséggel, ennyit keres valaki?
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Baja
Rengeteg adminisztráció, felkészülés, folyamatos megfelelés a feljebbvalóknak, s miért?! Ezért a kevés pénzért és a 0 megbecsülésért. 2 éve a pályán, mint óvodapedagógus, de egyre inkább érzem, hogy nem éri meg. Csakis az elhivatottság, gyermekszeretet és hivatástudat tart még itt...
Pedagógus, Heves megye, járás: Eger
Az óvónők és a tanárok borzasztó túlterheltek, ehhez képest pedig aránytalanul kevés a fizetésük.
Szülő, Pest megye, járás: Nagykáta
Bár én óvodapedagógus vagyok, de fontosnak tartom kiemelni az óvodai nevelést is, hiszen valahol az oktatás alapköve. A fizetésem még hagyján, bár az önkormányzati korrekcióval sem érem el a szakmunkás minimálbért, ami miatt minden nap azon vagyok kénytelen gondolkodni, minek is megyek be egyébként dolgozni, ennél azért többre tartom magam.. Pláne mikor ahhoz, hogy el tudjam látni a munkámat, nekem kell megvenni ezt-azt a tevékenységekhez..
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Lassan 6 éve vagyok a óvodapedagógus. Szomorú, hogy ha a férjem nem lenne, valószínű hónapról hónapra élnék. Egy csoportot viszek egyedül, dajkát nem sűrűn látok. Nem akarok senkit minősíteni, de annyit keresek, mint a dajkák, viszont a felelősség rajtam van. Teljesen kimerült vagyok. Úgy gondolom, ha emelnék a pedagógusok fizetését legalább 50%-al, sokkal motiváltabb lenne mindenki, ami igazából a társadalom javára válna. Remélem lesz változás, mert sajnos gondolkodok azon, hogy hagyom az egészet a francba....?
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kalocsa
Óriási szakadék az elvárások és a feltételek nagyoooon távol állnak egymástól. A bérekről nem is beszélve! Az óvodapedagógusok alamizsnáért erőn felül dolgoznak.
Pedagógus, Pest megye, járás: Gödöllő
Gyakornok óvodapedagógus vagyok, annyit keresek, mint a dajka néni, miközben a felelősség az enyém. Emellett írom a portfólióm, ami szintén nem kevés munkával és nem mellesleg idegeskedéssel jár és most még jönnek a kötelező oltással!!!! Felháborító...
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Ózd
Én azt láttam minden szférát lassan rendeznek, de az óvodapedagógusok bére nevetséges. Lassan a 8 általanost végzett dajkám többet keres, mint én diplomásan. A gyerekek egyre problémásabbak, egyre több a papírmunka és kevesebb a szakember, mert sajnos ennyi pénzért ilyen nagy felelősségű munkát a fiatalok nem akarnak magukra venni hogy aztán ehenhaljanak. Borzasztónak találom a jelenlegi helyzetet és a maradék pedagógus is lassan pályát fog módosítani, ha nem változik semmi.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Rendkívül negatív vèlemènyem van. 27 éve vagyok óvónő. A megbecsülésünk egyre rosszabb. Semmi hàla, semmi köszönet. Ha nem lennènek a pótlékok, nem lenne 200.000 a fizetésem. A tovàbbkèpzèseket sajàt pénzből finanszírozom èvek óta. Ràadásul jövőre tanfelügyeleti ellenőrzés. Egyre jobban hajlok arra, hogy elhagyom a pàlyát. A hivatástudat màr kevés.
Pedagógus, Budapest XIV. kerület
Társadalmi megbecsülés alacsony, sokan azt gondolják csak gyermekmegőrzés folyik, nem lehet olyan nehéz dolgunk. Pedig komoly fejlesztések történnek a gyermek érdekében. Van olyan gyermek aki itt tanulja meg az alapvető higiénés szabályokat is mert nem látott rá példát. Ha nem változik a megbecsülés, a fizetés és nem törlik el a minősítést, nem veszik jobban figyelembe a gyermek érdekeit akkor hatalmas gondokkal kell szembesülni és nagy szakemberhiány várható.
Pedagógus, Tolna megye, járás: Dombóvár
A fizetésem diplomával nem több, mint a szakmunkás végzettségű takarítónké.
Pedagógus, Pest megye, járás: Érd
A mostani rendszer megöli a maradék lelkes szakembert is...hatalmas felelősség, az összes szülő rajtuk vezeti le a frusztrációit, ehhez képest a mekiben 6óraban többet lehet vele keresni, persze lehet mondani, hogy ezt hivatástudatból kell csinálni, de az nem elég... hajléktalankent elveszik a hivatástudat és a lelkesedés is.
Sajnálom a mai gyerekeket és pedagógusokat.
Szülő, Budapest X. kerület
Nevetséges pedagógus bér a pályakezdőknek.
Pedagógus, Nógrád megye, járás: Salgótarján
Nincs elég pedagógus az óvodában. Hiányzik a pedagógusok megbecsülése (anyagilag és erkölcsileg) ; elvették tőlük az alapvető döntési jogokat.
Az állam és a társadalom nem bízik meg bennük, hogy értenek a munkájukhoz, ebből kifolyólag mindenki szakember ebben az országban csak éppen senki nem akar pedagógus lenni ennyi pénzért ennyi munkával.
Szülő, pedagógus, Fejér megye, járás: Martonvásár
Az, hogy túlterheltek vagyunk egy dolog, mindenki az.Legalábbis sokan más pályán dolgozók. Természetesen nehéz ezzel együtt élni, és nem látni a változtatási hajlandóságot. Inkább, hogy ezzel haggyuk/haggyák elveszni a jövőt. Az egész világ "kicsi kincsével" én dolgozom. Állítólag a legnagyobb érték a gyermek?! Akkor ez a legnagyobb kincs miért nem kaphatja meg azt az egészséges mértékű figyelmet, ami kellene neki? Mert foglalkozzak az SNI-ssel, törődjek a papírmunkával, mert az a fontosabb. Szervezzek óvóda időn túli programot???!!!!!, mert a BECS-nek csak akkor vagyok értékes???
Mindezt olyan fizetésésrt, hogy gondolkozom, hogy a tojást megvegyem-e? Bérletet vegyek? Nem színházit.... Mindenki irigyli a nyaramat, mert annyi van. Sokszor hangoztatjuk, hogy igen, van nyarunk, persze. Ki tud elmenni nyaralni? Egyhetes nyaralás 1 főnek, akkora összeg, egész évben arra kellene spórólnom, dehát a tojásra költöm, mert enni kell...Akkor megyek nyaralni, ha meghív valaki. Akkor is van az oda/visszaút költsége, meg az étkezés, és természetesen a házigazdát meghívom ide/oda, hamár nála nyaralhatok ingyért.....
Pedagógus, Budapest XI. kerület
A pedagógusok helyzete rendkívül aggasztó. A fizetésből nem lehet mesélni, nincs társadalmi megbecsülés, ami talán enyhíthetne rajta... a rengeteg papirmunkaról és a folyamatos ellenőrzéséről nem is beszélve. Nincs idő a gyerekekre miközben egyre több a problémás gyermek. A legtöbb intézkedés figyelmen kívül hagyja a gyermekek igényeit és érdekeit. Nem véletlen a pedagógushiany és a pályaelhagyás. Ha nem változnak a dolgok, gyerekmegörzőkké válnak az óvodák.
Pedagógus, Budapest XV. kerület
A fizetés az átlagon aluli. Azért az nem semmi,hogy ped 2-es pedagógus nyugdíj előtt nem éri el az átlag bért.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Baja
Szülő, gyp. tanár-logopédus vagyok. Ez a 37. megkezdett évem: 27 éve csak logopédiával foglalkozom, 4-5-6 fő per 45 perc. Nincs kolléga, aki jönne... Volt már beszédhibás is, kár, hogy lett diplomája, kár, hogy minimum ponttal felvehetők, kár, hogy az ízléstelen, pofátlanul alacsony bérért, csak kevesen vagyunk a "szakszolgálat" "hidroglóbuszába" betörve. Esély nincs a kiugrásra, vállalkozni is csak biztos főállás mellett lehet(ne). Nincs kellő eszköz, nincs elég idő a másnapi felkészülésre, van sok papír alapú és internetet igénylő excel táblázatos kimutatás stb. Tarthatatlanul "nyom" bennünket az életpálya modell :kirekesztő, feszültséget generáló, talmi, igazságtalan megléte. Lefojtott túlóra árak, ha a bérezést meg tudjuk emészteni... Sokfelé sokat adminisztrálunk és az értékes idők elvételével sérül a tényleges gyermekre szánt idő. Kiégünk? Igen! De vehetünk eszközöket, járhatunk óvodából óvodába, lehet semmiért túlórázni, lehet semmit nem kezdeni magunkért, és ÉRTÜK! (Szülőként: minden téren én tehetség gondoztam, gondoztattam a fiam! El is megy az országból-pszichológusként majd éhen hal itthon!) SNI ellátás: hab a tortán. Az egész oktatási rendszer legalulról dől befelé. Várom, hogy ez megtörténjen! Várom, hogy 36 évvel a hátam mögött ne "fogyjon el" a láng, amire diplomát kaptam, ne szedjen szét a "szakszolgálat" inkompetens, gyermek-távoli létezése, várom a fiatal kollégákat, akik valami jobb szűrön keresztül lesznek gyógypedagógusok, mert így: nem kellő az ellátás! Várom, hogy a szülők-joggal-ne tépjenek szét, várom a megfelelő bérrendezést, S a kellően megfelelő nyugdíjam majd... Se Szülő, se Gyermek nem lennék a mostani helyzetben.... Várom, hogy pihenni mehessek: nyugdíjba!
Alulfizezettek, a túlórákat esetleg kifizetik. Rengetegen mentek el az óvodánkból, inkább gyárba szalag mellé, vagy vendéglátó iparba ahol, reményeik szerint a munkájukért megfelelő bért kapnak.
Szülő, Budapest XVIII. kerület
39 éve érettségiztem. Többször kaptam elismerő oklevelet. Sokszor voltam a vezető helyettese, vagy csak jobb keze. Több pályázatot írtam, nyertem, és vittem pénzt az óvodámnak. Nem heti 32 órát, sőt nem is 40-et, hanem legtöbbször 50 órát dolgozom az otthon végzett munkahelyi feladatokkal. Jelenleg 218 ezer a nettó fizetésem. Kapok hozzá szakmai pótlékot, és így sem érem el a 250 ezer Ft-ot. Csak ennyit a túlterhelésről és megbecsülésről.
Se felszerelés se fizetés se munka kedv. Gyerekek megőrzésre mennek óvodába és nem fejlesztésre.
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A minősült gyakornokom bére diplomával, nyelvvizsgával annyi mint a dajkáké. Nem a dajka bére sok, hanem az pedagógusé kevés! Ha álláshelyet hirdetünk, nem az alkalmasság alapon tudunk választani, mert örülünk, ha van valaki, aki ellátja a feladatot! A törvénymódosítás, ami szerint az aktív nevelőmunkán kívüli időben engedi, hogy dajka is elláthassa a feladatot, a hivatás kicsúfolása, vagy talán tűzoltás?
A pedagógusok rengeteg feladatot, felelősséget kapnak, miközben a fizetés és megbecsülés rendkívül alacsony. Úgy gondolom, hogy nevetséges, hogy egy gyakornok, aki főiskolát, egyetemet végzett ugyanannyit keres, mint egy dajka. A rengeteg adminisztráció elveszi az időt a gyerekektől, akik egyre nagyobb figyelmet igényelnek. Egyre csak nő a nehezen kezelhető gyermekek száma, miközben alig van már pedagógus, mert senki nem vállal ennyi pénzért ilyen nehéz mentális munkát. Nem 10-20 ezer Ft-al kellene megemelni a fizetést, legalább 50%-os emelésre lenne szükség, hogy ne a szakmunkás minimálbért keresse egy pályakezdő pedagógus. Kevesebb elvárást és több segítséget kellene biztosítani a pedagógusoknak. Sokszor 25- 30 fős csoportokért, osztályokért felelnek. Akik még a pályán vannak rengeteg feladatot kapnak, hiszen nekik kell pótolni a hiányzó pedagógusokat is. Ha nem jön nagyon gyorsan egy drasztikus változás, akkor rövid időn belül nem lesz, aki tanítsa, fejlessze a gyermekeket, mind az óvodákban, mind az iskolákban.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Egyértelműen pedagógus hiányban szenved az ország, a bérezésük elkeserítő, a gyerekekre egyre kevesebb figyelem jut.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Saját óvodámban elmondható, hogy minden negatív körülmény ellenére, még nagyon sokunkban a hivatástudat dominál a pályán maradás mellett. Sajnos a bérezés és egyéb juttatások szempontjából nagyon elégedetlen vagyok, de ennek ellenére munkámat szeretettel, becsületesen végzem, mint sokan mások.
A munkánkat külső, sokszor érthetetlen döntések határolják be, mindez a nevelés és a gyermekek hátrányára szolgál. Nagy a veszélye annak, hogy intézményemben sem lesz pályakezdő, fiatal kolléga, mert ilyen feltételek mellett, nem vállalnak munkát a közoktatásban.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
36 évnyi munka után több megbecsülést, anyagi és emberi megbecsülést várnék el a kormánytól!
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Baja
Megbecsülés: 0. Megalázó fizetés,amit tűrünk,mert hivatástudat van...de abból nem lehet fizetni a boltokban...Lassan összeomlik az oktatás. A mai gyerekek pedig nem kapják meg a boldog óvodás ás iskolás éveket, mert bőrükön érzik a kialakult helyzet hatásait... Tragikus..
Óvodánk tehetséges, fiatal pedagógusa elhagyta a pályát, mert megélhetési gondjai voltak a fizetése mellett. Imádta a gyermekeinket és a gyerekek is őt, mosolyogva, kreatívan, lendületesen, teljes odaadással végezte a munkáját.
Szülő, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
Első a szakképzett pedagógus hiány. A nem megfizetett munka ellehetetleníti a fiatalokat ettől a pályától. Az idősebb pedagógusok a régi módszerekkel oktatják a gyermekeket, ami nem feltétlenül jó, de szükség van az újításokra. A sok papírmunka, adminisztráció stb., elveszi a lényeges időt a gyermekekről. Ha valamire szükség van, azt rendszeresen úgy kell kisírni magunknak. Fizetésünk nagy részét vissza hordjuk az óvodába, ha eszköz vagy a foglalkozáshoz való hozzávaló beszerzéséről van szó. De a legfontosabb, nem azért tanultunk ennyit, hogy minimálbérért tegyük magunkat tönkre. Erre áldozzuk minden hétvégénket, delutánunkat, szabadidőnket, melyet a saját családunktól, szeretteinktől veszünk el. 164 ezer forintból egy albérletet nem tudok fenntartani. Megbecsülés? Annyit nem kapunk hogy köszönöm, nem éreztetik hogy szükség van ránk. Sőt!! Azt mondják, hogy örüljünk ha dolgozhatunk? Mert ovodapedagogus csak 4 órában kötelező a gyermekek melle, azon kívül vigyázhat rájuk a gondnok is. Ennyi fizetésért be is vállalom a 4 órát. Köszönöm!
Az Európa szerte példátlanul alacsony fizetésünk, az egyre növekvő szülők általi nem megbecsülés és a napi szintű stressz, ami az egyre nehezebben kezelhető gyerekekkel jár az oka annak, hogy a fiatalok és az idősebb kollégák is egyaránt pályaelhagyáson gondolkoznak. Éveken belül hatalmas problémák lesznek, ha ezen az úton haladunk több óvoda is be fogja zárni kapuit emberhiány miatt…
Pedagógus, Heves megye, járás: Eger
A helyzet több sebből vérzik… Kezdeném azzal, hogy diplomás pedagógusként a kezdő bérem 129 ezer Ft volt most 160 ezer…. Az óvoda karbantartója a is többet keres!! Semmi megbecsülés, nem lesz utánpótlás a közeljövőben.. Nagy létszámú csoportokban több problémás gyermekkel zajlanak a mindennapok… Az adminisztratív feladatokból ki se lát az óvodapedagógus, nem hogy egyéni fejlesztéseket biztosítson… Szörnyű és szomorú a helyzet… :(
Lehetetlenül alacsony fizetés.
Túlterheltség.
Átgondolatlan, nem megfelelő óvodai rendszer.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
Egyre kevesebb az óvodapedagógus, köszönhetően annak, hogy a pálya nem nyújt igazi perspektívát. Rendkívül alacsonyak, megalázóak a bérek, az ingyen túlóra, helyettesítés rendszeres, folyamatos és természetesnek van tekintve.
Pedagógus, Budapest III. kerület
Még hallgató vagyok.Idővel a pedagógusi pályát terveztem, de valószínű, hogy ez nem fog bekövetkezni. A fizetés borzalmasan alacsony, ha nincs a hátad mögött 20-30 év tapasztat, de kérdem 1 diplomával amiért megdolgoztunk a kezdő fizetésünknek 180 000-nak kell lennie? A gyárban kapnak annyit a raktárosok. Tudom sokat dolgoznak és ők is megérdemelnék a nagyobb bérezést, de ha csak Németországot is nézem a fizetés a miénk 5x öse és a munka fele annyi sincs mint itt. A megbecsülésről már szót se ejtek. Kiröhögnek hogy pedagógus lesz az ember? Se megbecsülés se fizetés. Az elvárások meg hatalmasak mind a tanárok mind az óvodapedagógusok felé. Amellett hogy mindig bizanyítanunk kell a rátermettségünket a minősítésnél,ami folyamatos önfejlesztést igényel.
Diák, Hajdú-Bihar megye, járás: Hajdúböszörmény
Méltánytalan a bérezés!A pedagógusok erkölcsi megbecsülése is jelentősen csökkent az évek alatt. Túlterheltek vagyunk a rengeteg adminisztrációval. Ha ezt az időt a gyerekekre fordíthatnánk, akkor egy fokkal könnyebb lenne az élet.
A gyerekek közt töltött óraszámok (óvoda) nagymértékű túlterheltséget eredményez. Óraszámcsökkentés lenne szükséges.
A nemzet napszámosai, valóban mi vagyunk.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Csongrád
Kevés a lelkiismeretes, gyerekközpontú óvónő.
Vonzóbbá kéne tenni az óvónői, dadus, tanár állást és jobban meg kéne fizetni őket. Illetve nem papíron pipálgatni melyik gyerek mit tud és mit nem , hanem megismerni a gyerek jellemét és a szülővel együtt karöltve azokból a tulajdonságokból kihozni a legeslegjobbat!!!
Szülő, Pest megye, járás: Érd
Végzős óvónő hallgató vagyok. Rendkívül elkeserít, hogy milyen kilátások várnak rám diplomaszerzés után. Sajnos egy albérlet kb. 120 ezer forint/hónapnál kezdődik, így nem hiszem, hogy maradok a pályán, hiszen havi nettó 140 ezer forintos kezdőfizetéssel (ami 2 év után emelkedik talán +20 ezerrel) nem tudok megélni. Sok tehetséges, gyermekbarát, ügyes és szorgalmas szaktársam is emiatt nem marad a pedagógus pályán. Imádkozom, hogy nyárig ez a helyzet változzon, hiszen őszintén nem akarok pálya-elhagyó lenni.
Diák, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
Az óvoda degradálása gyermekmegőrzővé
Nyilvánvaló, hogy valódi megoldást csak az óvodapedagógusok és segítőik anyagi és szakmai megbecsülésének javítása hozhat. A kormányzat azonban nem hozott érdemi lépéseket, amelyek a pályán tartanák az óvodapedagógusi hivatást választókat, nem tette a fiatalok számára vonzóvá ezt a pályát. Ehelyett inkább rendeletet módosítottak, hogy jogszerűvé váljon a csoportonkénti egy óvodapedagógus, ezzel csökkentve az óvodák színvonalát, csak hogy ne kelljen az óvodapedagógusokra több pénzt áldozni.
Amint azt akkor is kifogásoltuk, 2020. augusztus végén úgy módosították a kormányrendeletet (326/2013. (VIII. 30.)), hogy már ne kelljen teljes időben óvodapedagógusnak jelen lennie a gyerekekkel, ehelyett az új rendelkezés (33/B. § (5)) kimondja:
Ha az óvoda reggel 8.00 óra előtt vagy a délutáni időszakban nem fejlesztő, iskola-előkészítő vagy más, kifejezetten nevelési jellegű foglalkozást szervez, ezen időszakokban a gyermekek felügyeletét nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatott személy is elláthatja.
Vagyis reggel 8 előtt és délután 12 után semmilyen pedagógiai képesítés nem szükséges annak, aki a gyerekekkel van, akár az utcáról is felvehet az óvoda bárkit. Ezenkívül törölték a kormányrendeletből (20/2012. (VIII. 31.), 12. §) azt a rendelkezést is, hogy a délelőttös és délutános óvodapedagógus jelenléte között kétórás átfedési időnek kell lennie.
Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy míg korábban a törvény szerint az óvodában mindig diplomás óvodapedagógusnak kellett lennie a gyerekekkel, ez most már csak 8 és 12 óra között előírás. Pedig óvodapedagógus nélkül nem lehetséges garantálni a pedagógiai színvonalat, így ezzel a gyerekek hátrányba kerülnek.
A minőségi óvodai munkához pedagógiai képzettségre reggel és délután is éppúgy szükség van, hiszen az óvodában minden tevékenység a nevelés része. A jó óvodában a teljes nap egy egységes egészt alkot, amely a képzett óvodapedagógusok összehangolt munkájával valósítható csak meg. A reggeli időszak alkalmat ad a napközbeni csoportos foglalkozásokat kiegészítő, azokra reflektáló személyes, páros vagy kiscsoportos együttlétekre, a délutánok pedig lehetőséget kínálnak az egyéni fejlesztő foglalkozásokra is. De bármikor felmerülhetnek váratlan helyzetek, és az egyre nagyobb számban jelen levő, különös figyelmet igénylő gyermekkel sem tud a pedagógiai végzettség nélküli személy megfelelően foglalkozni. Természetesen a pedagógiai asszisztensek és a dajkák is lehetnek gyermekszerető emberek, de nincsenek kiképezve arra, hogy külön segítség nélkül minőségi nevelőmunkát végezzenek, függetlenül attól, hogy éppen a délelőtti vagy délutáni időszakról van szó.
Az új rendelkezéssel a kormány gyermekmegőrzővé degradálta az óvodát: ha képzettség nélküli személyek vigyáznak a gyerekre, akkor az óvoda nem tud felelősséget vállalni a minőségi nevelőmunkáért. Ez természetesen a gyermekek későbbi iskolai és felnőttkori életútját is negatívan befolyásolja.
Így írnak az érintett pedagógusok és szülők a képesítés nélküli óvodai gyermekfelügyeletről:
Borzalmas, hogy a pedagógushiányt az alulképzett pedagógiai asszisztensek túlzott bevonásával próbálják orvosolni a valódi megoldások helyett. Rengeteg depressziós, túlterhelt szakembert ismerek, akik kezében nap mint nap hatalmas a felelősség. A csoportok hemzsegnek a kiemelt figyelmet igénylő gyerekektől, akik akkor is maradnak ha nem integrálhatóak, mert nincs hova menniük...
Pedagógus, Pest megye, járás: Szentendre
Rettenetes! Saját gyerekem óvodai tapasztalatai: az óvónők helyett simán beraknak dajka nénit főleg délutánra, de sokan nem gyerekszeretetből mennek pl. dajkának. Borzalmas fegyelmezési szokásaik vannak, de szintén tapasztaltam ilyen rideg viselkedést ped. asszisztenseknél is!!! Boldog-boldogtalan megy dajkának vagy asszisztensek. Közük nincs a gyerekekkel, hogyan kell bánni! Pl. nem engedik ki alváskor pisilni őket. Vagy nem engedi hogy vizet igyon mert akkor alvás alatt zavarja a többit, ha WC-re kell mennie... Vagy sírás esetén befogja a kezével a gyerek száját, vagy karantén után nem engedte hogy 4 gyerek társasozzon, mondván h. vírusveszély van, emiatt büntetése állított 2 gyereket a sarokba... Nem értették, miért nem mehetnek társasozni 4-en, csak ketten! Borzalmas!!!
Szülő, Budapest IV. kerület
A pedagógusok hiánya sajnos olyan megoldásokat eredményezett (pl. dajka betöltheti az óvodapedagógus feladatát délután, óvodapedagógus elvégezheti a gyógypedagógus/fejlesztőpedagógus munkáját), mely a hiányos szakmai tudás, hiányos gyakorlat és előképzettség nélkül nagyobb károkat okoz a gyermekek fejlődése szempontjából, mintha fejlesztést sem kapnának. Az, hogy egy dajka betöltheti a hiányzó pedagógusok helyét az óvodákban délutánonként, egyenesen fölháborító. Nem elvárható sem a technikai személyzettől, hogy ezen a területen IS helyt álljanak, ugyanakkor ezáltal a pedagógusok jelentősége nevetségessé válik. De nagyon sok etikailag megkérdőjelezhető döntést hoztak az elmúlt 10 évben teljesen dilettáns kormányzati vezetők. A pedagógus bértábla pedig egyszerűen szégyen erre az országra nézve.
Pedagógus, Pest megye, járás: Cegléd
El tudja képzelni valaki, mennyire megalázó, és felháborító, amikor úgy próbálja a kormányzat megoldani az óvodaPEDAGÓGUS-hiányt, hogy törvénybe foglalja, bárki beszállhat "őrizni" a gyerekeket, abban az időszakban, amikor nem játékba integrált tanulás zajlik éppen?
Pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Gyermekem óvodába jár. Több alkalommal volt, hogy pedagógiai végzettség nélküli közfoglalkoztatott végezett nevelő munkát a csoportjukban egy személyben, aki nyilván erre szakmailag inkompetens.
Szülő, Békés megye, járás: Békés
További szöveges vélemények itt
Éppen egy pedagógiai asszisztens OKJ képzésen veszek részt, ahol döbbenten tapasztaljuk a csoporttársakkal, hogy néhányunk már úgy tudott elhelyezkedni, hogy sem a szakmai gyakorlata, sem a vizsga nincs meg. Ám ez a kisebbik baj, hiszen megyük úgy, hogy megelőlegezi a munkahely a bizalmat a sikeres vizsga iránt. De mindegyikünk pedagógus helyett! és nem mellett fog dolgozni. Mind óvodában, mind iskolában napköziben, azaz délutános munkaidőben fog dolgozni/dolgozik egyedül, tehát pedagógus nélkül.
Szülő, Budapest XIX. kerület
A fiam óvodájában rendszeresen az ügyintéző adminisztrátor vigyázott a gyerekekre, ordított rendszeresen, alváskor lenyomta a gyereket az ágyra. Séta után a vizes zokniját nem engedte kicserélni, így a gyerek beteg lett többször is. A szorongó, félénk kisfiam aztán délután otthon maradt velem, mivel született egy kistestvére. Hiába szóltunk többen szülők a fenntartó önkormányzatnak, a romboló személyiségű nő ott maradt a gyerekek lelkét tönkretenni.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
Kérem szépen, hogy a közoktatásban történt gyalázat bemutatásakor sose felejtsék ki az óvodákat, a pedagógushiány bemutatásakor az óvodapedagógusok számának drasztikus csökkentését. Nemcsak pedagógusokról és óvónőkről kellene beszélni, hanem mindenkiről, aki 3-18 éves korig a gyerekekkel foglalkozik, vagyis a köznevelési törvény hatáskörébe tartozik.
Véleményem szerint sokkal hangosabban kellene beszélni arról a 2020 as jogszabályról, amely szerint az óvodában csak a "tanulási időben" 8-12-ig kell felsőfokú végzettségű pedagógusnak a gyerekekkel lenni, a reggeli és délutáni időszakra még az érettségi sem követelmény, gyakorlatilag dajka, de a kertész bácsi is alkalmazható a felügyeletre. Ez közben az óvónőkre ugyanúgy vonatkozik a köznevelési törvény, a tanfelügyelet, a minősítés.
Nem kellene megvárni, amíg tragédiák történnek az óvodákban.
Pedagógus, Budapest III. kerület
Az óvodánkban 3 csoportra 4 óvónő jut, 2 pedagógiai asszisztens és 2 dadus.
A mi csoportunkban 1 óvónő van és 1 dadus. Legutóbb a konyhás nénit láttam a csoportszobában. Nem ebédet, vagy uzsonnát osztott, hanem besegített a pedagógiai feladatokba.
Sokszor kérik, hogy ebéd után vigyük haza gyermekünket. Sokszor összevont csoportok vannak.
Szülő, Budapest XXII. kerület
Az óvodapedagógus hiány több probléma forrása. A környező óvodákban évek óta nem tudják megfelelően kezelni a helyzeteket: helyettesítés, tartós beteg kolléganő helyét betölteni. De csak egy egyszerű elbocsájtást sem tudnak kivitelezni évközben. Így többször olyan konfliktushelyzetek alakultak ki az óvónők között, amelyek a gyerekek mindennapjait is hátrányosan érintették.
Arról nem is beszélve, hogy egy minőségi személyzeti cserét sem lehet tervezni.
Az óvódák sokszor így, csak egy szimpla gyerekmegőrzőként funkcionálnak. Még esetleg traumát is okozva a gyerekeknek a nem megfelelő pedagógusok / a napi konfliktusaik miatt.
A mi kis ovinkban a vezető óvónő csoportot is vitt, de alig foglalkozott a gyerekekkel, az adminisztrációs terhei miatt.
Szülő, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
Óvodapedagógusként tapasztalom, hogy egyre kevesebb az óvodapedagógus, helyüket képesítés nélküli kollégákkal kell pótolni. Gondolom azt nem kell ecsetelnem, hogy mennyi többletmunkával jár a végzett szakembernek, illetve a pedagógiai munka színvonala is csorbulni fog, ha egyre több egy intézményben a képesìtés nélküli dolgozó.
És említem még az egyre több egyéni bànàsmódot igénylő gyermeket, az új beiskolázási törvényt - hogy iskolàra éretlen gyerekek kerülnek be az első osztályba, hogy az iskolai oktatásnak reformokra lenne szükség (más módszerek...) stb...
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
Gyermekem mellett nincs képzett szakember. Így csak teng-leng az oviban. Nincs kapacitásuk ennyi gyerekre. Nem tehetnek róla, a rendszer borzalmas.
Szülő, Pest megye, járás: Gödöllő
Nagyon kevés az óvodapedagógus. Itt is gyakran van csoportösszevonás, általában reggel, és ebéd utántól. Az én kisfiam emiatt nem is alszik ott. Szerencsére megtehetem, hogy elhozzam délben. Viszont azt érzem, ahhoz, hogy iskolaérett legyen, szükséges lenne a kortársaival töltött idő, valamint a szakmailag irányított csoportos foglalkozások. Nagyon fontosnak tartom a szabad játékot a pajtásokkal, a kisgyerek az egymás közti interakciókból rengeteget tanul, pl. másik tulajdonságainak, véleményének elfogadása, konfliktusok kezelése stb.
Szülő, Fejér megye, járás: Sárbogárd
Az óvodapedagógusi pálya teljes ledegradálása zajlik: az óvodákban nyitástól-zárásig tart a nevelő-fejlesztő munka. A pedagógusok megtartása helyett felsőfokú végzettségű munkaerőket helyettesítenek alacsonyabb végzettségű munkaerővel.
Pedagógus, Pest megye, járás: Cegléd
Két csoportos óvoda évek óta 3 óvónővel. Pedasszisztens nincs csak egy iskolázatlan segítő, ami őszintén szólva semmit sem ér. Nem lehet egyedül a gyerekekkel, semmihez sem ért a nálunk folyó nevelő munkából. Szégyen, hogy mindenféle végzettség nélkül bárki bejöhet az "utcáról" a gyerekeink közé. Továbbá szégyen a szakmával szemben a bérezésünk is. Az iskola nélküli pedasszisztens státuszban lévő segítő bére és az én bérem között minimális a különbség. A felelősség és a papírmunka őt semmilyen formában nem érinti. Az illetékeseknek nagyon el kellene gondolkodni ezen, mert pár év és az egész oktatás össze fog omlani. A fiatalok számára nem vonzó a pálya, de a pályán lévők számára is egyre kevésbé, mert ennyi pénzből nem lehet megélni.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kiskőrös
A gyerekek oktatása kiemelt fontosságú kellene, hogy legyen, ezzel szemben az óvoda már szinte csak gyermekmegőrző. A pedagógusoknak versenyképes bért ès korszerű munkakörülményeket kell adni ahhoz, hogy az elvárt minőségben el tudják végezni a munkájukat! A gyerekekért van a jövő. Színvonalas képzés nélkül nem lesz jövő.
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A pedagógusok anyagi és társadalmi megbecsülése katasztrofális. Pedig az ország fejlődésének, fellendülésének alapköve az oktatás színvonalának emelése lenne...., de kérdem én:intézményenkénti többszörös pedagógus hiánnyal küszködve hogyan lehet hatékonyan működni? Az óvodákban ezt úgy próbálják felülről kiküszöbölni, hogy szerintük nem szükséges, hogy óvodapedagógus foglalkozzon a gyermekekkel az óvoda teljes nyitvatartása alatt. Dajka néni is elláthatja a feladatokat. Mi ez, ha nem az óvodapedagógusok teljes semmibevétele???
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Nem tudom, hogy a kedves államtitkár úr milyen statisztikákat néz, de pl. a gyermekem óvodájában már évek óta mennek csoportok úgy, hogy délután a konyhás néni van bent velük...
Szülő, Budapest X. kerület
A pedagógusok túlterheltek, feszültek, rengeteg dokumentációval küzdenek, a legkevesebb idő a gyermekre jut. Az óvodában gyakran működik összevont csoport a pedagógus hiány miatt, vagy a gyerekekre nem szakképzett munkaerő vigyáz. Konkrétan csak gyermekmegőrzés van délután.
Ha a fizetés nem is motiváló, legalább békén hagynák a pedagógusokat, hogy a gyerekekkel legyenek és kreatív foglalkozásokat tartsanak! De ebbe is beleszól a nyomasztó mennyiségű adminisztráció. A pedagógusoknak dokumentálniuk kell az elvégzett munkát, a gyermekek fejlődését, és egyben folyamatosan bizonygatniuk kell, hogy továbbra is alkalmasak a pályára. Különösen abszurd ez annak fényében, hogy a kormány közben semmilyen végzettséget nem kíván meg a kora reggel és a délután dolgozóktól, ellenben a dokumentáció és a pedagógiai munka továbbra is a végzett pedagógus vállát nyomja.
Az elvárt adminisztráció olyan nagy mennyiségű, hogy elveszi az időt a gyerekektől. Sok pedagógusnak az irreálisan nagy és felesleges, nem az óvoda lényeges pedagógiai feladataihoz illeszkedő adminisztrációs elvárások adják meg a lökést a pályaelhagyáshoz.
Így írnak erről az érintettek:
Óvodapedagógusként bizony nagyon gyakran van a napi munkán felül rengeteg írásbeli teendő. Csoportbeli gyerekek folyamatos jellemzése, mérése, ezek kiértékelése, táblázatokba foglalása, pedagógiai jellemzések írása a szolgálatok felé, jeles napokra készülve anyagok összeállítása, ppt készítése, minősítésre készülve, BECS-re rengeteg írásbeli dokumentáció készítése..., iszonyú mennyiségű időt elvesznek ezek a pihenésből, regenerálódásra fordítható időből. Gyakran estig ülök a gépnél, kimerülve, esetleg anyagokat, újdonságokat keresve. Szeretem a munkámat és a gyerekeket, de nagyon örülnék, ha kevesebb írásbeli teher nehezedne ránk. Gyakori a helyettesítés, rengeteg a túlmunka. A fizetésünkről nem is beszélve, megalázó.
Pedagógus, Budapest VII. kerület
Kétcsoportos óvodát vezetek, 30 év munkaviszonyom van. Hiába 12 óra a csoportban töltendő időm, teljes munkaidő alatt gyerekekkel vagyok. Hajnalban, vasárnap vagy itthon végzem az adminisztrációt, amibe lassan belefulladok. Nincs óvónő, de ki is jönne ilyen bérért? Nincs fejlesztő szakember, a BTMN-s gyerekek fejlesztését is rátolták az óvónőkre, hiszen mindenhez értenek. Imádom a munkám, de nem tudom, meddig akarom ezt még így csinálni. Megalázóan alacsony bérért….
Pedagógus, Bács-Kiskun megye
2 óvónő hiányzik, ingyen kell helyettesítenünk, a rengeteg adminisztráció mellett. E mellett még portfóliót is írok, amire alig van időm és energiám a sok munka mellett. A család hétköznap teljesen el van hanyagolva mert esténként mindig a gép előtt kell ülnöm.
Óvodapedagógus hallgatók vagyok...sok óvodapedagógussal volt szerencsém beszélni. Ez a munka nekem való de már most tartok attól, hogy a sok papírmunka mellett, hogy tudok 20-25 gyereket egyénileg is fejleszteni. Tudom... oldjam meg.
Diák, Pest megye, járás: Budakeszi
A fizetés nagyon alacsony, a felelősség nagyon nagy. Nagyon sok az adminisztráció és ebben épp a gyerek veszi el. Nincs pénz továbbképzésekre, magunknak kell fizetni. A minősítés portfólió írás is értelmetlen mert nem jár valós fizetésemeléssel. Emellett ami még nehéz, hogy egyre több a problémás sok fejlesztést igénylő gyerek és nagyon kevés a szakember. Csak papíron kapnak megfelelő ellátást emiatt a gyerekek.
Pedagógus, Budapest XIX. kerület
További szöveges vélemények itt
2011 - ben elvették a plusz státuszokat (óvodapedagógus helyettesítői státusz) és centralizáltál az óvodákat gazdasági okok miatt. Azóta a tagóvodákban a tagóvoda vezetőnek, a szakmai irányítóknak el kell látnia teljes mértékben a csoportos óvodapedagógusi feladatait és ez mellett sikeresen vezetnie kell egy szakmai közösséget, egy óvodát. Ezek mellett, ha bármikor kolléga hiányzik (táppénz, szabadság, továbbképzés, önértékelés teljesítése stb.) miatt a csoportban maradó kollega egyedül helyettesíti a kieső kollégát. Az már csak mellékes, hogy nem jár érte se óra kedvezmény, se pénz, sem semmi. Ha tartósan egyedül marad az óvónő egy óvodai csoportban akkor az egyedül maradó óvodapedagógus teljesíti a két ember munkáját. A pedagógiai feladatokat, naplóírást, benne különböző tervezetekkel, programokkal, cél-, feladattal, eszközzel, differenciálással mind a hét tevékenységi területen (mozgás, környezet, mese, vers, anyanyelvi nevelés stb.) vezeti a csoportnaplót, afelvételi mulasztási naplót, szakszolgálathoz jellemzéseket készít, a gyermekekről DIFER tesztet, félévente akár 30 gyermekről, + jellemzést készít. Ha adminisztrációból ez sem lenne elég, akkor jön az önértékelés, a kötelező továbbképzések, minősítésekre való felkészülés. Nem lenne szabad hagyni, hogy pedagógiai asszisztens, dajka vigyázzon délután a gyerekekre, mert ezzel annyi adminisztrációs teher hárul arra az egy óvodapedagógusa aki még a csoportban marad, aminek szinte lehetetlen megfelelni.
Nem véletlenül tanulunk három éven keresztül és utána folytatjuk továbbképzésekkel a szakmára vaó felkészülést, alkalmasságot. Ezek az elméleti és gyakorlati tudások feltétlenül szükségesek a gyermekek ellátásához. 10 éves munkaviszony után a bérünk ugyanannyi, mint egy Szakképzési centrumból, friss szakmával végzett 18 éves fiatalé. Ennél lejjebb aligha lehet süllyednünk.
Pedagógus, Somogy megye, járás: Siófok
Az elmúlt 6-7 éves időszakból egyre elkeserítőbb tapasztalatokról számolhatok be óvónőként. Az értelmetlen, indokolatlan, irreális, nagyrészt fölösleges adminisztrációs terhek, a folyamatos központi ellenőrzés, pedagógus minősítés álságos rendszere, az irreális elvárások minden irányból (oktatásügy, fenntartó, intézményvezető, szülők), az aránytalan terhelés munkahelyen belül, a ki nem fizetett túlórák egyre növekvő aránya, a felelősség hárítása, az inkompetencia a szülők részéről a legtöbb gyermeknevelést érintő kérdésben, a személyi, tárgyi és anyagi feltételek évről-évre fokozódó hiányosságai lassan lehetetlenné teszik az érdemi munkavégzést. Optimális feltételek mellett is kimerítő a pedagógusi munka, mindezek hiányában viszont nem lehet nem észrevenni a minőségi romlást e téren, amely egyenes arányban nő a fent említett, töménytelen mennyiségű, értelmetlen és irreális elvárással. Az oktatásirányítás visszásságai (pl. beiskolázás kérdése) persze a szülőket egyaránt sújtja, elbizonytalanítja. Természetesen mindennek a gyermekeink isszák meg a levét, akik már régóta nélkülözik az érzelmi biztonságot, az értő figyelmet biztosító és hiteles, hasznos, életre felkészítő tudást közvetíteni tudó felnőttek, pedagógusok jelenlétét. Tapasztalataim szerint évről-évre romlik a helyzet. Mindez legszembetűnőbben ilyenkor tanév/nevelési év kezdetén látszik. Mára gigászi küzdelmet jelent sok intézményvezető számára, hogy legalább papíron biztosítsa a személyi feltételeket az évkezdéshez. Az álláshirdetések önmagukért beszélnek. Vajon mi lehet még megtartó erő a pályán egy pedagógus számára...? A gyermekek iránti elkötelezettség és szeretet attól tartok hamarosan kevés lesz.
Szülő, pedagógus, Tolna megye, járás: Szekszárd
Most értesültem róla, hogy a BTMN-es gyermekek nem kapnak fejlesztést az ovinkban gyógypedagógustól vagy fejlesztőpedagógustól. Hanem nekem, a mezei óvónéninek kell fejlesztési tervet írni pluszban az ilyen gyekeknek - mert ugye, minden gyereknek írok életkor alapján; - de nekik még a nevelési tanácsadó által megjelölt fejlesztendő területeket is figyelembe kell vennem a fejlesztési tervüknél... Mindemellett 26 gyermek jár a csoportomba, ebből 1 beszédfogyatékos, 1 autista, és persze ott vannak a "normál" gyerekek, akikkel jó lenne játszani, beszélgetni.
30 éve vagyok a pályán, középfokú és felsőfokú végzettséggel, pedagógus2 kategóriában, 5 évente önértékelem magam, járok tanfolyamokra a saját pénzemen, saját időmből. A harmadik tanévem kezdtem meg egyedül, nincs váltótársam, de van egy ügyes pedasszisztensem.
És akkor még ezt is a nyakamba rakják...
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Súlyos gondok vannak, lassan szétesik az egész. Csak az a fontos, hogy papíron - adminisztrálva minden jól mutasson, lehetőleg a "sokezrediken" is. A valóság az, hogy egyre kevesebben vagyunk, egyre fáradtabban egyre öregebbek. Hiányoznak a fiatalok a pályáról, ami nem csoda, nem tudnak megélni, ráadásul folyamatosan azt érezzük, hogy nem bíznak bennünk, jó bűnbakok vagyunk mindenre. Ellenőrzés ellenőrzés hátán. Még tovább nyúzza a rendszer azt, aki még megmarad a pályán, segítséget csak egymástól kapunk. Megmutatták ezt a digitális oktatási időszakok. Közben egy alternatív "valóságban" megy a hencegés milyen jól megy minden, nincs semmi baj. Elfelejtik, hogy a problémák letagadása nem old meg semmit. Rengeteg pénzt ölnek hiábavalóságokba, miközben oda, ahova kellene nem jut. Így nem tud az óvoda hatékonyan működni. Azt a sok "okos" embert, a rendszer "vízfejét" aki kitalálja a "sokezredik" papírt, ellenőrzést, működésképtelen döntéseket, el kellene küldeni tanítani. Akkor talán nem 5 embernek kellene elvégezni 8-10 munkáját tevőlegesen az intézményekben. Akkor talán elérhető lenne, hogy tényleg a gyerek legyen a fontos. Mert a mai állapotok ténylegesen nem szolgálják a gyerek érdekeit.
Az óvodapedagógusi portfóliós minősítés igazságtalan, abszurd az idősebb kollégákkal. Olyan kompetenciákat vár el, amelyeket a képzés során nem tanultunk (számítógéphasználat készség szintjén, természetesen saját és otthoni). Nincs még egy olyan hivatás, ahol az előrelépést hasonló vizsgához vagy minősítéshez kötnék. Mindez sokunknak megadja a lökést a pályaelhagyáshoz.
Pedagógus, Zala megye, járás: Zalaegerszeg
Magas gyermeklétszámú csoportokban egyedüli óvodapedagógusként a rengeteg dokumentálással, a folytonos
adminisztrációval...,stb. Embert próbáló!
Pedagógus, Pest megye, járás: Cegléd
Óvónőként azt mondhatom, 20 éve a pályán vagyok. Ez volt az álmom, hogy óvónő legyek. Odáig jutottam, ha mégegyszer választhatnék, nem jönnék a pályára. Neveletlen gyerekek, mindent is tudó és számonkérő szülők, differenciálás alapok nélkül, eszement életpályamodell állandó ellenőrzésekkel és rengeteg "írnivalóval", értelmetlen, felesleges, rengeteg adminisztráció, sárbatiprás, pedagógus társadalom elleni úszítás, pedagógus hiány, túlórázás, helyettesítés fizetség nélkül... Szégyen, hogy idáig jutottunk!
Szülő, pedagógus, Veszprém megye, járás: Tapolca
Óvodánkban a pedagógus hiány miatt rengeteg túlórát kell végeznem. A dokumentumok kitöltése rengeteg időmet veszi igénybe, így a mindennapi foglalkozásokra rendszerint munkaidőn kívül kell felkészülnöm. A túlórák semmilyen formában nincsenek elszámolva, a pihenő időmet nem kapom vissza. Anyagilag egyáltalán nem vagyok megbecsülve és rendszerint vásárolok eszközöket az óvodai munkámhoz. Kezdem úgy érezni, hogy bármennyire boldoggá tesz a gyermekek nevelése és fejlesztése, de ez hosszú távon a jelenlegi feltételekkel sajnos nem egy élhető pálya számomra.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Komló
Óvoda: pedagógusok hatalmas adminisztratív leterheltsége igen nagy gondot jelent. Erejükön felül dolgoznak, a papírmunkára fordított időt és energiát sokkal szívesebben fordítanák a gyerekekre.
Szülő, Budapest XV. kerület
Leterheltek az óvoda pedagógusok.
Volt, hogy egy év alatt 4 különböző pedagógus vitte a gyerekeket. Nincs idejük a gyerekekre, mert rengeteget adminisztrálnak. A megüresedett állásra alig találnak jelentkezőt.
Szülőktől állandóan pénzt kérnek foglalkozásokra, felszerelésekre, mert ha valami elromlik, hónapokat kell várni a javíttatásra. Kicsit azt érzem, nem is állami óvodába jár a gyerekem,annyi pénzt beszednek.
Szülő, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Az adminisztrációs feladatok nagyon súlyos terhet rónak az óvodapedagógusra.
Adminisztációs túlterheltség. A nyugdíjba vonuló óvodapedagógusok helyének pótlására pedagógiai asszisztensekkel oldják meg illetve csoport összevonással (30 fős csoportok),ami a gyermekek érdekeivel ellentétes. Anyagi és erkölcsi elismerés hiànya.
Rengeteg adminisztrációs munka (napi,tervezések, minősítés, tanfelügyelet st.) Az elvárások és a feltételek nagyoooon távol állnak egymástól. A szakmai kompetenciákat kivették az óvodapedagógusok kezéből. (pl. iskola kezdés) Minden gyereket integrálni kell, még akkor is, ha egyértelműen nem oda való. A feltételek hiányoznak mind tárgyi,mind szakmai szempontból, specális elhelyezésük nincs megoldva. A helyettesítést nem fizetik. STB.
Pedagógus, Pest megye, járás: Gödöllő
Nincs megbecsülve a dajka sem. A szülők azt gondolják mi vagyunk csak értük.Minősíthetetlen a hangnem amit használnak, tisztelet a kivételnek. Gyeses szülők bébi szitternek nézik az óvodai dolgozót. Kevés pénz sok munka, sok adminisztráció
Szülő, pedagógus, Budapest XX. kerület
A gyermekvédelmet teljesen tönkretették,a jo szakembereket szélnek eresztették. Akkor, amikor sok gyerek csak az intézményben kap csak enni... Akkor, amikor a gyerek nem tud járni óvodába, mert NINCS CIPŐJE! A pedagógusok kevesen vannak, őket is túlterhelik felesleges adminisztrációval - csak otthon van rá idő. A legnagyobb gondnak azt látom, hogy egy évtizede nincs szakmai egyeztetés, nincs Oktatási Minisztérium. A pedagógusok bére nem követi a mindenkori minimálbért. Még hisszan tudnám sorolni, de akkor valószinűleg holnap már be se mennék dolgozni. Egy óvónéni.
Az óvodapedagógusok helyzete megalázó, nem csak a bérek miatt. A feladatokat rájuk osztják anélkül, hogy azok életszerűségét vizsgálnák. Véleményüket semmilyen formában nem kérik ki. Egyre több elvárás fogalmazódik meg velük szemben, miközben tárgyi és személyi feltételek nem biztosítottak a feladatok ellátásához. A napjainkban épült, felújított óvodák építészeti produktumok, melyeknél a használhatóság alig szempont, a pedagógusok véleménye nem mérvadó. Az adminisztráció sokszorosan ismétlődő, sokszor csak arról szól, hogy "lepapírozzunk" a valóságban egyébként megvalósíthatatlan feladatokat. A jelenlegi pedagógusok jó része lélekben pályaelhagyó, melyet különböző okoból nem lépnek meg. Ha tehetnék, megtennék.
Pedagógus, Pest megye, járás: Érd
Az óvodapedagógusok elvesznek a rengeteg felesleges papírmunkában, a kisgyerekeknek sok kötelező program van már 3 éves kortól, szabad játékra alig jut idő ami számukra a legfontosabb lenne.
A dajkák fizikailag túl terheltek,nagyon alacsony fizetésért dolgoznak, kevés szabadságot kapnak.
Az oktatási rendszer változtatását meg kell kezdeni minél előbb, gyökeresen kéne megváltoztatni a mai gyerekekre szabva.Egyéni foglalkozásra ami szintén fontos lenne sok kisgyereknek, szinte nincs is idő a zsúfolt kötelező foglalkozások, programok miatt.
Szülő, Baranya megye, járás: Pécs
A gyermek manapság sajnos, a fontossági sorrend végén foglal helyet a rengeteg papírmunka, folyamatos ellenőrzések, minősítések, mindenféle szabályozás, folyamatos jogszabályi, rendeleti változások, mérések útvesztőjében. Ehhez társul még az időről-időre, különböző okok miatt jelentkező óvodapedagógus hiány, ami természetesen helyettesítéseket generál, mert a működés nem állhat le.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
A rengeteg adminisztráció mellett egyre kevesebb idő jut a gyerekekre.
Minden óvodában van hiányzó Óvodapedagógus.
A Dajka bére több, mint a diplomás kezdő Óvodapedagógusé.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A rendszer elavult, a pedagógiában változtatásra van szükség. Órákat tölteni adminisztrációval megterhelő és felesleges. Ha "zöld óvoda" miért nem számítógépen dokumentálunk (rengeteg papírt használunk el!!!) Nincs megbecsülés csak elvárás. Több rugalmasságot és támogatást (anyagi es szellemi) a pedagógusoknak és kevesebb minősítést!
Pedagógus, Budapest XI. kerület
Sok az adminisztràció.Leterhelt óvónénik.
Nagy nyomàst gyakorol rànk a minősülés. Nincs feltöltődés,mert nyàron is fogadnunk kell nagy létszàmban gyerekeket.
Az óvodákban a pedagógushiány elkeserítő, nincs olyan èv, hogy ne lenne változás. A meglévő óvònènik belefulladnak a felesleges adminisztràcióba ahelyett, hogy a gyerekekkel foglalkoznànak. Utànpótlàs alig van.
Szülő, Budapest III. kerület
Rengeteg a felesleges dokumentáció, ellenőrzés során a dokumentáció meglétét ellenőrzik. A sok írásbeli feladat mellett elsikkadnak a gyerekek, fejlesztésre az óvónőknek nincs végzettségük.
Sokan irigylik tőlünk, óvodapedagógusoktól a 6 és fél óra munkaidőt. De kérem, mondjanak még egy olyan munkát, ahol munka után, szombat és vasárnap még otthon naplót írnak, válaszolnak a szülők kérdéseire, a gyerekek fejlődési naplóját írják és hagyd ne soroljam tovább. És mindezt általában egy pedagógus teszi. Mert nincs váltótárs lassan sehol...
Pedagógus, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
Magamról: óvodai dajka vagyok, pedagógiai asszisztens képesítéssel is rendelkezem.
Tapasztalatom, hogy az óvodapedagógusokat megfojtja a rengeteg adminisztráció. Sokkal kevesebb idő jut a gyerekekre, túlterheltek. Sokkal több a problémás gyermek, ki milyen okokból kifolyólag. A dajkaként folyamatosan nagyon nagy szükség van a csoportban a jelenlétükre és ezen kívül el kell látni a takarítási, kiszolgálási és mindenféle feladatukat. A pedagógusok mellett mi is nagyon le vagyunk terhelve. Nagyon nagy segítség lenne, ha csoportonként lehetne pedagógiai asszisztenst alkalmazni. A mi bérünk is megalázóan alacsony, pedig mi vagyunk a pedagógusok jobb kezei.
Heves megye, járás: Füzesabony
Szülőként és Pedagógiai asszisztensként is...
Egy három csoportos óvodában dolgozom, a mi csoportunkban egyedüli óvó néni van, és mellette én, mint ped. asszisztens.
Iszonyat az a sok adminisztráció, napló írás, fejlesztési tervek, a napi feladatok dokumentálása és megvalósítása..
Vegyes csoport, állandó figyelem és felelősség..
Amióta "mint dolgozó" látom, mi történik, hát
minden elismerésem az óvónőké, tanitóke, tanároké..
Szülőként köszönöm a munkájukat!
Szülő, pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
Túl sok teher van az óvónéniknek vannak problémásabb gyerekek is bőven elég lenne nekuk a gyerekekkel foglalkozni és nem adminisztrálni.
A pedagógus előmeneteli rendszer egy katasztrófa! A fiatalokat elriasztja a pályáról Alacsony bérért, 29 es csoportlétszám mellett rengeteg az adminisztráció! Szakvizsga, Ped. 2 - es minősítés után miért is vegzálnak bennünket az önértékeléssel, tanfelügyelettel?? A gyerekekre marad kevesebb energia. Lassan már alig lesz óvónő! Hála azoknak, akik ezt kitalálták az íróasztal mellet!!!
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Tét
Személy szerint a két óvónő munkájával maximálisan elégedett vagyok, de azért azt látom, hogy nagyon nagyon túlterheltek, túl sok a papírmunka, a szülők sem megfelelően állnak hozzá, egyszerűen nem tudnak együttműködni. Plusz a fenntartó is meg nehezíti a dolgokat. Mi most kerültünk új oviba, mert a mi ovinkat a fenntartó bezárta, holott minden szuper volt, vezetőség, óvónők, dadusok, kB mint egy család. Az új oviban millióval nehezebb, nem megy semmi gördülékenyen, minden egyre nehezebb. Mindig a férjétől bűzlik a hal, ahogy a mi esetünkben is. Nehogy könnyítenék, nehezítik az életét, nekünk, szülőknek, a pedagógusoknak, és a gyerekeknek is. Eddig imádtunk oviba járni, most minden nap sírás. A rendszer nem működik, a lelkiismeretes pedagógusokon múlik minden, de őket meg leterhelik a végtelenségig.
Szülő, Budapest XIV. kerület
Óvodapedagógus vagyok, negyedik éve viszem a csoportomat állandó délelőttösként. Ennek minden adminisztrációs terhét is egyedül viselem. Idén a minősítésnek is megadtam magam. Ezzel plusz adminosztrációim lettek, melytől néha azt érzem megfulladok. Sokkal jobb lenne, ha a plusz energiát a gyerekekre lehetne fordítani. Az Óvodánkba most is keresünk óvónőt és senki se jelentkezik, addig asszisztenssel próbáljuk kihúzni. Hol van már a régi óvodai nyugalom???
Pedagógus, Budapest II. kerület
Sok a papírmunka, főleg úgy, ha egy óvónő visz egy csoportot. Így a gyerekek fejlesztésének rovására megy. Túlórát nem fizetnek. A fizetés nagyon kevés, egy diplomásnak sokkal több anyagi megbecsülés járna véleményem szerint. A pedagógus életpályamodellen mindenképpen változtatni, könnyíteni kellene. Rengeteg időt, munkát igényel.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Sárbogárd
Ott van a sok adminisztráció, s egy gyakornoknak és egy mentornak ez még több papírt jelent. Mi értelme? Meg utálja már a pálya elején a bírhatatlan mennyiségű dokumentáció miatt a szakmát. Az értékelések és a portfólió a napi-heti-havi és éves tervek mellett, továbbá ott van a projektekre, világ napokra készülés. Emellett a gyermekek személyre szabott adminisztrációja minden nap. Felmérése és értékelése félévente és még sorolhatnám... És miért is? Potom pénzért?!? Egy egyszerű, végzettség nélküli takarító többet keres...
De csak nyeljünk és tűrjünk el mindent. Tűrjük a nyakunkba akasztott plusz munkát, a nyakunkba varrt SNI és BTMN fejlesztést az egyénre szabott fejlesztési tervekkel, s tűrjük a gyermekek tiszteletlenségét. De feleljünk meg minden elvárásnak mindenki felé.
Pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
Nagyon leterheltek a pedagógusok a sok papírmunka miatt is. Sajnos azt veszem észre,hogy nem vonzó az óvodapedagógusi pálya a fiatalok számára, mert nagyon kevés fizetést kapnak ahhoz képest, hogy mennyit kell tanulniuk.
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A szakemberhiány, a vég nélküli értelmetlen adminisztrációs teher (aminek során azt bizonyítjuk írásban, hogy mennyire jó szakemberek vagyunk és amely a valódi munkától veszi el az időt), az alacsony erkölcsi es anyagi megbecsültség sajnos hosszú ideje jelentős probléma.
Pedagógus, Zala megye, járás: Keszthely
1 éve vagyok óvónő (gyakornok) de teljes munkaidőben dolgozom, természetesen gyakornoki fizetéssel.. az életpályamodell miatt a nyakamon van a portfólió és a minősülés, a legtöbb időmet az adminisztráció tölti ki.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Bicske
Óvodapedagógusként évek óta le vagyunk terhelve, értelmetlen és felesleges adminisztrációs munkákat raknak ránk. A fizetésünk meg szégyenteljesen kevés! Mivel még több, mint 20 évem van a nyugdíjazásomig, ezért a normálisabb életkörülmény elérése érdekében a pályamódosítás útjára léptem. Sajnos ez a szakma már nem olyan, mint amikor elkezdtem anno!
Közel 40 éve óvónő vagyok, 2 éve vezető! Lehet hogy a, kollégák közül elítélnek, de nagyon várom a nyugdíjas éveket! Miért? Elfáradtam, a sok adminisztráció, rengeteg papír munka, elvette az összes energiámat! Készülök mindennap a foglalkozásokra, plusz a vezetői munka, a felelősség! Óvónő hiánnyal küzdök évek óta! Valami megváltozott sajnos nem jó irányban, ez a helyzet elszomorító! Régen a gyerek volt az első, ma a papír a fontos, leadni, beadni, küldeni, gép előtt ülni, nem munkaidőben hanem otthon, későéjjelig, vagy hajnalban, kinek melyik szimpatikusabb!! Most így él az óvónő, tanár, tanító és még sorolhatnám!! Minden kollégának kitartást kívánok!!
Pedagógus, Somogy megye, járás: Marcali
Túl sok az elvárás az adminisztráció területén. A minősítési rendszer plusz teher és felesleges.
Pedagógus, Tolna megye, járás: Dombóvár
Az óvodákban a gyerek az utolsó. Fontosabb a papírmunka és minden egyéb a gyereken kívül. Nagyon sokan vannak egy csoportban.
Szülő, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
Tapasztalatom szerint rengeteg a felesleges papír munka kevesebb idő jut a gyermekekre. A pedagógus hiány és a túlterheltség nagyon nagy probléma még egy kis létszámú óvodában is, fejtörést okoz a mindennapi tevékenységek megoldása.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Szentes
Magas csoport létszám az óvodákban, általános iskolákban. Eldőnthetem, hogy adminisztrálok, vagy megvalósítok. Felesleges ellenőrzések! Nem azt mondom, hogy nem kell, csak azt hogy nem kell központosítani, ráadásul iszonyú mennyiségű adminisztrációval. A kedvencem a nyugdíj előtti ellenőrzés 5 éves tervvel?
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Baja
Az óvodákban a pedagógushiány elkeserítő, nincs olyan èv, hogy ne lenne változás. A meglévő óvònènik belefulladnak a felesleges adminisztràcióba ahelyett, hogy a gyerekekkel foglalkoznànak.
Szülő, Budapest III. kerület
Az adminisztráció megöl mindent. Pályakezdőként volt egy napló, meg egy éves terv és sokkal magasabb színvonalon tudtunk nevelni, mert még volt becsületünk. Ma már a szülőnek csak jogai vannak, a kötelességeit elfelejti! Mérünk, értékelünk, százalékolunk, de minek? A papíroktól nem lesz jobb semmi! A papírmunkára töltött idő helyett lehetne újabb ötleteket gyűjteni, eszközöket készíteni, programokat szervezni.
Rengeteg írásbeli feladat van! Nem tartom jónak a minősítési eljárást, sőt egyenesen tiltakozom az ilyenfajta megmérettetés ellen!
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Baja
A portfólió és a minősítés pusztán új papír gyártása, és minden fontos dolog háttérbe van szorítva amíg készül./ gyerekek, család/ 100% -ot teljesít a kolléga aki nem igazán szokott rendszeres munkát végezni,de ezt megcsinálta...
Ne is beszéljünk a minősítési rendszerről. Saját bőrömön tapasztaltam meg, hogy mennyire gusztustalan is ez. Hazudj össze egy portfóliót, majd tarts egy kirakat foglalkozást. Éveket vett el az életemből, maximálisan rákészültem, vizsga napján azt mondták mindent el tudnak képzelni, minden rendben volt. Majd másnap jön a telefon, hogy ez egy semmi volt, biztos meg sem tartottam a tevékenységet, tele van hibákkal. Ilyet nem lehet. Kezdőként pont elég is volt ez ahhoz, hogy tudjam, én ezt nem akarom hosszú távon csinálni. Ellehetetlenítik az embert! Undorító és gusztustalan. 1
Egy 25 éve oktatásban dolgozó pedagógusnak portfóliót kell írnia.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Siklós
Rengeteg a felesleges adminisztráció, amit, ha nem akarunk a gyerekek idejéből elvenni, akkor otthon, hétvégén kell megcsinálni. Ehhez jönnek még a minősítő eljárások, amit szintén megalázónak érzek közel 40 pályán töltött év után. Ettől nem leszek jobb pedagógus, ellenben sokkal leterheltebb igen. Pluszban ott van a tanfelügyelet. Mindez a gyerekektől, a saját családtól veszi el az időt.
A gyerekek, akikért tulajdonképpen vannak az intézmények, lassan elvesznek a rendszerben, mert a rendeletek alkotóinak fontosabb, hogy mi van leírva, mint az, hogy mit van idő a gyakorlatban megvalósítani.
Pedagógus, Budapest III. kerület
Hol a minőségi idő?
Az óvodapedagógus-hiány miatt egyre gyakrabban alakulnak ki nagy létszámú csoportok, és emiatt nem jut elegendő figyelem a gyerekekre. Az óvodai munka lényege lenne az egyéni bánásmód, a differenciálás. Így ezekre a ma már természetesnek számító megoldásokra már nem jut idő, energia. Különösen fájó ez akkor, amikor a gyermekeknek sajátos egyéni odafigyelésre vagy fejlesztésre lenne szüksége. Az óvoda részben tudná kompenzálni a nehéz családi háttér miatti lemaradásokat is, de csak akkor, ha rendelkezésre áll a minőségi idő, és adottak a feltételek.
Így látják az érintettek:
Óvodában a magas csoportlétszám miatt nincs elég minőségi idő minden gyermekre.
Mivel nincs elég óvodapedagógus, aki dolgozik túlórázik, túl van terhelve és még a túlórát sem fizetik ki, valamint lecsúsztatni se tud.
Az óvodák többségének nincsenek meg a személyi és tárgyi feltételei az SNI és autista gyerekek fogadására, mégis meg kell oldani, de ez sem az érintett gyermeknek sem a pedagógusoknak nem könnyű.
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Csorna
Az egyik gyermekem óvodás korú. Ettől a tanévtől intézményt váltott. Előző helyen 1 pedagógus/csoport (28-30 gyerek) működött. Minőségi idő nem jutott a gyerekekre, jóformán csak gyermekmegőrzés működött. A pedagógusok frusztráltak, kiabálósak voltak, a kiegyensúlyozott vidám gyermek pszichés szorongás jeleit kezdte mutatni.
Szülő, Pest megye, járás: Nagykáta
Az óvódában 25-28 gyerek mellett órákon keresztül egyetlen óvónő van, aki természetszerűleg képtelen ennyi gyerekre egyedül figyelni. Az intézményben az elmúlt évben három üres dadus állás volt folyamatosan meghirdetve, de soha nem sikerült ezeket egyszerre és tartósan betölteni, így a meglévő dadusok 2-3 csoportot látnak el, erejükön felül, és leggyakrabban néhány hónap után új munkát keresnek.
Szülő, Budapest XI. kerület
Sajnos a gyermekek mozgástere beszűkült a magas csoportlétszámok és az ehhez képest kicsiny csoporszobák miatt.
Ez nagyban kihat a gyermekek érzelmi állapotára, sok a frusztrált, fáradt kisgyermek már óvodáskorban is. A nyugodt, családias, megnyugtató környezetet nehéz, szinte lehetetlen biztosítani ilyen feltételek mellett. Újabb csoportok kialakítására lenne szükség, hogy a zsúfoltság ne legyen ilyen jelentős. Ugyanakkor a jelenlegi csoportszám esetén sincs meg a két óvodapedagógus egy csoportban, nemhogy újabbakat lehessen nyitni.
Az óvónők figyelme sem képes a végtelenségig terjedni. Nagyon fárasztó ilyen feltételek mellett dolgozni!
Pedagógus, Pest megye, járás: Nagykőrös
Túl sok gyermek egy csoporton belül, kevés pedagógus. A gyermek hátránya is, hogy nem kaphat egyéni figyelmet, vagy csak elenyészőt, hiszen nincs rá kapacitás.
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
További szöveges vélemények itt
Gyermekem nagycsoportos óvodás. Kevés az óvónő alapból, de most hogy betegek is néhányan, a gyerekek összevont csoportban vannak. Délután mindig, de van, hogy délelőtt is. Ez a helyzet nagyon elszomorít, főleg így 1 évvel az iskolakezdés előtt, hogy nem tudnak haladni megfelelően. A gyerek is panaszkodik, hogy nagy a zaj a csoportban, és látom rajta is hogy feszült. Szegény óvónők és dadusunk erőn felül teljesítenek.
Szülő, Budapest XV. kerület
Pedagógus hiány, mely okán óriás terheltség a még dolgozókra. Pedasszisztens nem vehető fel több... Összevonások. Rengeteg gyermek. Integrált oviba a 25 fős csoport létszám, segítő szakember nélkül.
Szülő, pedagógus, Budapest III. kerület
Sok a különleges bánásmódot igénylő gyermek (kistestvér születése, válás, betegség, költözés, szociális háttér stb. miatt) egy-egy óvodai csoportban. Az ő fejlesztésük, felzárkóztatásuk időigényes. Ezt csak kellő számú szakemberrel lehet megvalósítani.
Pedagógus, Pest megye, járás: Cegléd
A gyermekem minden áldott nap sérülésekkel tér haza az óvodából, soha senki nem lát semmit. Semmit nem tudok a napjairól, mert senki nem ér rá dióhéjban sem elmondani, hogy mi volt a gyerekekkel a nap folyamán. Allergiásként nem tudom mikor mit eszik, csak itthon meséli, hogy megint nem vagy megint egy óra késéssel érkezik az ebédje, így megint a többiekéből kapott, ha tejmentes volt, vagy nem evett, mert nem volt olyan. Ha reggel nem indul a kazán, a szülők vigyáznak a gyerekekre és késnek el a munkából, mert nincs személyzet, aki átvenné a gyerekeket amíg a kazán beindításával kell foglalkozniuk.
Szülő, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Óvónőként 6 csoportos óvodában 4 csoportot egyedül visznek a kollégák, köztük én is. Elvárják, hogy vállaljuk bemutatókat, járjunk mi is más óvodákba bemutatóra. Mégis hogyan???? Túlórázunk, pénz nélkül. Lássunk el, fejlesszük BTM-es gyerekeket 26-30-as létszámban. Egyedül...
És még mindig nem ébredtek fel, hogy pár év és nem lesz pedagógus! Nem vonzó a kezdő 140000 Ft-os fizetés...
Szülő, pedagógus, Budapest XXII. kerület
Túl magasak az óvodai csoport létszámok. Nincs meg a gyerekek 2 nm-es helyigénye a fenntartó 20%os emelése miatt. Nem veszik figyelembe a létszámnál a sni-s gyerekeket. Ha a létszám kevesebb lenne, ideális 20fő környéki, ahol kivitelezhető életkorilag homogén csoportokat alakítanának ki, akkor több óvodapedagógus menne vissza a szakmába nem lenne annyi pályaelhagyó. Meg ha nem támasztanának felesleges igényeket a pályakezdőknél (utóbbi 8évben bevezetett). Ha a pedagógusoknak lehetne sikerélménye, tudna nevelő szerepet is gyakorolni, nem csak megőrzőt, akkor nem lenne annyi fásult és a gyermekeink jobban járnának. Amíg nem normalizálódik ez, addig csodát nem várhatunk. Nem értem, egy város, falu önkormányzatának miért nem a gyermekek az elsők, miért kell végletekig leterhelni, kihasználni pedagógusokat, aztán csodálkoznak, hogy elmennek és nincs új. Én sem mennék el 29 fős óvodai csoportba óvónőnek, vállalnék ekkora felelősséget, miközben azt a pénzt bárhol megkereshetem (van óvodapedagógusi végzettségem, de nem dolgozom benne).
Szülő, Pest megye, járás: Aszód
A mai viszonylatban, BTMN- és, SNI-s gyermekekkel leterhelt,25-26 fős gyermeklétszám esetében kevés egy pedagógus, a figyelem, foglalkozások megtartása, egyéni fejlesztések, iskolaérettségi vizsgálatok tekintetében is.
Pedagógus, Pest megye, járás: Dabas
Óvodapedagógus vagyok. Az intézményünk csoportjaiban nagyon magasak a gyermeklétszámok, ezek mellé pedig mindenhol legalább 1-2 fő sni-s, btmn-s, adhd-s. Talán ez még nem is lenne akkora probléma, ha csökkentenék az adminisztrációs terheket, amik sok esetben pont a gyerekektől veszi el az időt.
Pedagógus, Pest megye, járás: Érd
A pedagógusok leterheltek. Mind az óvodában, mind az iskolában egyre nehezebb a dolguk, mert a csoportok, osztályok összetétele kicsit sem homogén. A gyerekek érettsége között óriási a különbség, hatalmasak a létszámok, és nagyon sok az SNI gyermek. A többségi pedagógus ehhez nem kap segítséget, így nem tud érdemben foglalkozni egyik gyermekkel sem. Arra végképp nincsen energiája, ideje, hogy a szülő felé nyisson, megbeszélje vele a fontos dolgokat. A pedagógusok fizetése nevetségesen kevés összehasonlítva a munkával, amit csinálnak. Amíg ennyit keresnek, addig a megbecsülésük is alacsony? Mi motiválja őket? Hol van számukra a bónusz, a csapatépítés, az Egészségkártya, a továbbképzések támogatása? A pedagógus szakma elavult, és nem megbecsült, miért is szeretnének a fiatalok pedagógusok lenni, és miért is ne égne ki minden államnak dolgozó pedagógus vagy hagyná el a pályát 40 éves koráig?
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
A gyerekek nem kapnak megfelelő fejlesztést és ellátást, mert akármilyen jó pedagógus tanítja őket, annyira túlterheltek, hogy nincs idejük foglalkozni, csak a legproblémásabb esetekkel. Nincs elég pedagógus az óvodában.
Szülő, pedagógus, Fejér megye, járás: Martonvásár
Pedagógusként a helyi óvodában 120%-os létszámmal működünk. Sem idő, sem hely, sem szakember szempontjából nincs kapacitás arra, hogy a gyermekeket életkori sajátosságaiknak megfelelően gondozzuk, fejlesszük.
Pedagógus, Pest megye, járás: Monor
Nagy létszámú csoportok, túlterhelt pedagógusok, avult az óvodák épülete, kültéri játékai, eszközei. Több óvodába jártunk Miskolcon belüli költözés miatt, általános tapasztalat.
Szülő, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
Nagy a csoport létszám, egyre több a problémás, kezelhetetlen óvodás gyermek! Sokszor tehetetlenül állunk a problémákkal szemben!
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Baja
Negatív tapasztalat. Óvodában sok a gyerek, a feléjük fordított idő, türelem, tanítás, megismerés csekély. Összevont csoportként, a nagyok segítenek a kicsiknél... Nincs egészséges egységes csoport a kellő fejlődésüket segítve.. Szülők felé észrevétel jelzése minimális... csak a nagyobb volumenű dolgok vannak említve.. látszólag kisebb volumenű hanyagolva van és idővel ebből adódnak a problémás dolgok...
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Sopron
Akik a leginkább kiszolgáltatottak
Különösen nehéz helyzetben vannak azok a speciális törődést igénylő SNI-s (sajátos nevelési igényű), BTMN-es (beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel bíró) és hátrányos helyzetű gyerekek vagy más nehézséggel küzdők, akiknek speciális fejlesztésre van szükségük. A fejlesztőpedagógusokból, gyógypedagógusokból, logopédusokból, pszichológusokból és más szakemberekből legalább akkora a hiány, mint az óvodapedagógusokból. Ezek a gyerekek gyakran nem kapják meg a szükséges fejlesztő foglalkozásokat, pedig ez számukra alapvető jelentőségű lenne. A tehetősebb családoknak talán van lehetőségük magánúton fejleszteni gyermeküket, de ez sokaknak nem elérhető, és így sajnos a felnőtt társadalom nem tudja megadni minden gyermeknek azt, ami a fejlődéséhez leginkább szükséges lenne.
Az érintettek így írnak erről:
SNI-s gyerekek ellátása teljesen megoldatlan, szakemberek nincsenek. A kerületben egy óvoda sem akar felvenni SNI-s gyermeket, segítség helyett egymásra mutogatnak, hogy kinek kötelező felvennie. Zárásként pedig nem hívnak vissza, nem reagálnak a megkeresésekre. Iskolák esetében ugyanezt tapasztaltam.
Szülő, Budapest XX. kerület
4 éves ADHD-s gyermekemet nem veszi fel a helyi óvoda, mert nem tudják biztosítani neki a megfelelő szakembert. Magán úton kell mindent elintéznünk, hogy jussunk is valamire, ezt folytatni akarjuk, de sajnos az ovink annyira túlterhelt, hogy a fiam "betegsége" miatt másik ovit kell találnunk. Környék összes ovija tömve, sok gyerek kevés szakember. Így januártól napi több óra vonatozással eljut majd az oviba amibe sikerült "benyomnunk", de ez nagyon nem ideális helyzet.. adhatjuk el az 1 éve vásárolt házunkat, mert sehol nincs szakember.
Szülő, Pest megye, járás: Ráckeve
Nincs elegendő szakember, gyermekemmel egy éve járunk a helyi nevelési tanacsadóba, ahol talán most sikerül bekerülnie fejlesztő tornára, de csak csoportos foglalkozásra, pedig egyénre szabott kéne neki, de ennek is örülhetünk mert nincs szakember. Megjegyzem a torna sem az a típusú lesz amit neki speciálisan előírtak, ugyanitt, mert arra sincsen személyzet, aki lenne privátban csinálja. Tehát akinek nincs pénze külön tanárra, gyógytornászra, logopédusra, lassan magán ovira, az örüljön hogy egyáltalán vigyáz valaki a gyermekére amíg ő dolgozik?! Ez így nincs rendben. Aki pedig még elérhető pedagógus és lelkiismeretes, annak a családi életminősége romlik rengeteg stressz miatt, amit a rendszer generál. Nincs megfelelő technikai háttér, anyagi tamogatas, mindent saját kontóra kell lassan beszerezni, a fizetés alacsony, ebből nem telik az ovis gyerekekre és a saját gyermekeinkre egyaránt. Rengeteg a fölösleges papírmunka, adminisztráció, önellenőrzés, ellenőrzés, a gyerekekkel való tényleges foglalkozás rovására.
Szülő, Veszprém megye, járás: Veszprém
Logopédus egyáltalán nincs az óvodában, az utolsó évben is rangsor van a gyerekek között, hogy ki járjon logopédushoz, hiába van több gyereknek is szüksége rá, ráadásul a beszédhibát nem 5-6 évesen kellene elkezdeni kijavítani, óvodákban nincs elég óvónő, csoportokat szüntetnek meg emiatt, nem is törődve a gyerekekkel.
Szülő, Budapest XVII. kerület
Az óvodában sajátos nevelési igényű gyermekem fejlesztéseit nem vagy csak elenyésző mértékben tudják biztosítani. A helyzet tarthatatlan, mert hiába az integrált nevelés, ha a szakszolgálatok által javasolt terápiákat és fejlesztéseket egyidejűleg nem tudják intézményesen biztosítani.
Ezzel még nagyobb terhet helyeznek a szülőkre, mert többnyire önköltségen kell átvállalják az amúgy szakvéleményben előírt és államilag támogatott fejlesztések biztosítását.
Szülő, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
További szöveges vélemények itt
Logopèdus, gyógypedagógus sincs, aki idöben felmèrnè a gyerekeket ès tàjèkoztatnà a szülöket, csak akkor jàr vmi, ha SNI-s a gyerek, pedig sokuknak csak rèszkèpessèg problèmàja van. Így a nem tehetős szülőknek esèlyük sincs a gyerekek fejlesztèsère.
Szülő, Budapest III. kerület
Az oktatásirányításról, a szakszolgálatok, nevelési tanácsadók munkájáról: Valószínű, hogy a szakemberek hiány okozza, hogy hiába küldjük a gyerekeket időben vizsgálatra, rendszerint csak az iskola előtt, a beiratkozás időpontja után (!!!) kapják meg sok esetben a gyermekek az SNI-s státuszt. Integrálásról: Nagy létszámú csoportokban MINDENKINEK gyötrelem, nincs segítség, hiába tudjuk, hogy "egyszemélyes" a gyermek; pedagógiai, gyógypedagógiai asszisztens segítségére lenne szükség, nincs rá státusz.
Szülő, pedagógus, Budapest X. kerület
Nagyon kevés a gyógypedagógus szakember, SNI-s gyerekek mellé szükséges több gyógypedagógus.
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Egyre több a problémás gyermek, akik nem kapják meg a megfelelő fejlesztéseket, a szakember hiány miatt. A családokból rengeteg olyan gyermek kerül az óvodába, akik gondozatlanok, ellátatlanok. Már a 3 éves korosztályban óriási a képességbeli különbség az óvodások közt. A gyermekvédelem sem működik, nem meri senki vállalni, hogy szembeszálljon a szülőkkel, mert nem kap semmilyen védelmet, törvényi támogatást.
Pedagógus, Budapest XX. kerület
Egyéni fejlesztésre már nincs idő, energia, ember. A csoport felének kellene fejlesztésre járnia majd jövőre, de a fejlesztő pedagógus sem kap több órát, mert így is zsúfolva vannak és jogosan nem tudnak több gyereket vállalni!!!
Papíron integrálnak az óvódák, iskolák, a valóságban erre sem az intézmények, sem a szakemberek nem állnak kész. Sajátos igényű gyerekeket nem szívesen fogadnak, nehézségeik leküzdésében nem támogatják, viszont a szegregált csoportokban nincs helyük. Ép értelmű, de nem integrálható gyerekeket nem tudják sehol sem fogadni, ellenben mindenhol ellenségként kezelik őket. Itt a gyerekek nem emberek, jogaikkal nem törődnek, az ebből fakadó problémákat másra hárítják, a felelősségvállalástól menekülnek. Mindeközben mindenhol reklámozzák, hogy családbarát önkormányzat, családbarát intézmények.
Szülő, Pest megye, járás: Nagykáta
Munkahelyen pedig nem jut minden csoportba két óvónő. Örülünk, ha akad ped. asszisztens, aki segít. Már pedig szükség van a segítségre, mikor egy csoport 25-30%-át sérült, SNI, BTMN, netán autista gyermek teszi ki.
Pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
A BTMN gyerekektől elvették a kedvezményeket, így több az SNI, de számukra nincs elég gyógypedagógus.
Szülő, Budapest XI. kerület
A csoportlétszámom 20 fő feletti, amibe 4 sni is tartozik, valamint újabban megjelentek a diabétesszel élő gyermekek is. Hiába tervezem meg a napot, készülök egész hétvégén, esélyem sincs a fejlesztésre. A túlélésért küzdök, mert vagy verekedés van, vagy inzulint kell beadnom, vagy egyéb problémát kezelnem.. A nap végén semmi másra nem vágyom, csak hogy minden gyerek épségben jusson haza, ne kerüljek bajba, míg a szülők joggal érdeklődnének milyen témával foglalkoztunk aznap.. Nincs elég ember, sem elég eszköz vagy anyagi háttér.. Kiábrándító
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Szakszolgálatok túlterheltsége miatt a gyerekek későn vagy egyáltalán nem jutnak szakszerű fejlesztéshez.
Pedagógus, Heves megye, járás: Gyöngyös
Az óvodában nincs elegendő létszámú szakképzett óvónő, így nem is tudnak megfelelő fejlesztést, illetve foglalkozásokat biztosítani a gyerekek számára. Az óvónők leterheltek és pályakezdőként sokan elhagyják ezt a szakmát, mert megalázónak tartják a fizetést, így nagy a fluktuáció és a gyerekek sérülnek.
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Kevés a dolgozó, sok a problémás gyermek, és a legtöbbször egyedül maradok velük a csoportban. Azok a gyerekek, akikkel tudnék foglalkozni, sajnos háttérbe szorulnak, az SNIs, btmn-es és egyéb problémás gyerekek miatt. Kevesebb gyermek kellene a csoportba. A fizetesrol ne is beszeljunk....
Pedagógus, Fejér megye, járás: Bicske
Kevés a gyógypedagógus, a fejlesztőpedagógus, az óvodapedagógus, a szaktanár. Alacsonyak a bérek, a problémás gyerekek száma viszont növekszik.
Szülő, pedagógus, Budapest XXII. kerület
A fejlesztésekkel kapcsolatban, pedig az a tapasztalatom, hogy ha az ember nem tud zsebbe nyúlni és magánfejlesztéseket megfizetni, akkor nem igazán megoldható,vagy legalábbis nem túl hatékony a gyerkőc fejlesztése az állam által nyújtott keretek közt.
Szülő, Budapest XIV. kerület
Úgy lökik bele a gyerekeket az SNI kódos rendszerbe, hogy nincsenek meg azok a jó minőségű intézmények amelyek fogadnák aztán őket. A szülőket erről előzetesen nem tájékoztatják, így később lehetetlen helyzetbe kerülnek.
Szülő, Budapest VIII. kerület
Sajnos nincs minden ovodai csoportban két óvónéni. Sajátos nevelést igénylő gyerekeknek nincs megfelelő logopédiai ellátás.
Szülő, Bács-Kiskun megye, járás: Baja
Nincsen elég pedagógus az iskolában, óvodában. A speciális igènyű gyerekek számára nem tudnak az iskolák, óvodák megfelelő segítsèget nyújtani és a pedagógusok is magukra vannak hagyva ezzel a problémával. A pedagógusoknak alacsony a fizetésük, ahhoz kèpest milyen fontos feladatot végeznek.
Szülő, Budapest XX. kerület
Értelmileg sérült gyermekek iskolájában évek óta logopédushiány van, heti 20 óra helyett 4 órában kell ellátni a rászoruló gyermekeket, köztük óvodásokat is.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Makó
Sni-s óvodás gyermek a pedagógushiány miatt az előirt heti 5 fejlesztés helyett jó, ha átlag heti 1 fejlesztést kapott!
Szülő, Budapest XIV. kerület
Gyógypedagógusként dolgozom, számtalan gyerek van a kezeim alatt több különböző intézményben. Ember feletti a gyerkőc létszám, lehetetlen őket ellátni, sokaknak akár dupla órára is szüksége lenne...de nincs rá kapacitás. A gyermekeknek szükséges mennyiségű és minőségű fejlesztés nem biztosított.
Pedagógus, Tolna megye, járás: Szekszárd
Sajnos egyre több tanulási nehézséggel küzdő gyermek van. Már az óvodában sem kapják meg az elégséges fejlesztést. 4-5 intézményre jut egy logopédus, pszichológus stb. Sajnos az általános- illetve középiskolában is hasonló hiányosságokról beszélhetnénk. Elszomorító, hogy a gyermekeink megfelelő fejlődése ennyire háttérbe szorul a gazdaság/gazdagság mögött.
Úgy vettem észre hogy az óvodapedagógusok nem igazán vannak kiképezve a speciális igényű gyermekek viselkedéséhez, nem tudják hogyan kell velük foglalkozni és megnyugtatni. Folyton a panaszkodásukat hallgatom, mintha tőlem várnák a megoldást. Meglátásom szerint kevesen is vannak, hogy több figyelmet szánjanak az ilyen gyerekekre, pedig ők plusz 1 főnek számítanak.
Szakszolgálatnál dolgozom, mint logopédus. Sok kollégámmal szemben "csak" két intézményt kell ellátnom, ami elég baráti szám. Így is aránytalanul sok az ellátásra szoruló gyermek, a szűréseken csak nő a várólista hossza, miközben a kollégák és a szülők - a gyermek érdekét nézve - verik az asztalt, hogy lássak el mindenkit. Ez nyilván a munkám minőségének a rovására megy, nem beszélve arról, hogy a (mesterdiploma mellett) nevetségesen alacsony fizetés mellett számtalan különórát kell vállalnom, hogy fizetni tudjam az albérletem, megélhetésem. (Sajnos félretenni, családalapításra megtakarítani így nem tudok.) Az adminisztráció aránytalanul sok időt vesz el, mindenről számot kell adni, és mindent számon is kér a vezetőség, mert félnek, hogy fentről őket fogják meghurcolni. Új eszközöket évek óta nem kaptunk, amit használok, azt saját magam készítem, illetve szerzem be. Sajnos a logopédiának nincs nagy presztízse az óvodában (hiába itt előzhetnénk meg a későbbi nyelvi, olvasás, írászavarokat), a néptánc, a csoport tornája, stb. mind fontosabb, ami nagyon megnehezíti az órarend összeállítását. A város, ahol dolgozom még két teljes állású logopédust elbírna, de erre nincs keret biztosítva. De ha lenne, akkor sem biztos, hogy jönne jelentkező, egy betöltetlen állást másfél évig hirdettünk. Ha nem szeretném szenvedélyesen a szakmám, talán már nem lennék a pályán, de nem azért tanultam 8 évet, hogy mindezt a semmibe eldobjam (pedig párszor már megfordult a fejemben).
Pedagógus, Pest megye, járás: Vác
3 gyerekem közül a középső, 10 éves, középsúlyos értelmi fogyatékos, down szindrómás. Már az odáig vezető út se tökéletes, hogy bölcsödéről, óvodáról, iskoláról beszélhessünk. Szülők adják/veszik az információt egymás között, a szakértői bizottságokban az esetek többségében, van hogy fogalmuk sincs, mit kezdjenek egy ilyen gyerekkel, az hogy úgy kelljen odamenni, hogy a szülő már befogadó nyilatkozatot lobogtasson, hogy talált helyet a gyerekének, Ő MAGA! És még sorolhatnám... Van min változtatni, hajrá!
Szülő, Budapest XVI. kerület
Az Óvodánkban nincs megfelelő pedagógus létszám a fejlesztésekre. Ennek következtében rengeteg gyerek ment iskolába akik ha megkapták volna a megfelelő fejlesztést, nem indultak volna hátrányból az iskolába.
A pedagógusok már most fáradtak,pedig még év eleje van.
Szülő, Budapest XVIII. kerület
Egyértelműen pedagógus hiányban szenved az ország, a bérezésük elkeserítő, a gyerekekre egyre kevesebb figyelem jut. Az integráció során olyan gyermekek is bekerülhetnek többségi óvodákba, akik 2, akár 3 főnek is számítanak a csoportban, hozzájuk akár külön segítség is kellene. Erre viszont úgy gondolom, lenne lehetőség plusz munkaerőt alkalmazni (pedagógiai, gyógypedagógiai asszisztens), viszont a keretbe már nem fér bele. Én is éppen ezt tanulom, közben folyamatosan nézem az álláshirdetéseket. A közelünkben sajnos egyáltalàn nincs ilyen álláslehetőség, holott tudom és tapasztalom is, hogy igény lenne rá. Reménykedem a pozitív változásban!!!!!!
Szülő, Pest megye, járás: Aszód
Túlterheltség miatt a beszédfejlődési késő gyermekem nem csatlakozhatott ovis csoportjához, mert külön figyelmet kíván. Az óvoda udvari szabad játék nem nevelés, nem szocializál.
Szülő, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
Utànpótlàs alig van. Logopèdus, gyógypedagógus sincs, aki idöben felmèrnè a gyerekeket ès tàjèkoztatnà a szülöket, csak akkor jàr vmi, ha SNI-s a gyerek, pedig sokuknak csak rèszkèpessèg problèmàja van. Így a nem tehetős szülőknek esèlyük sincs a gyerekek fejlesztèsère.
Szülő, Budapest III. kerület
Saját és a gyermekeim intézményében is folyamatos a pedagógushiány. A rengeteg sni kódos gyermek mellett minimális idő jut a többi gyerekre, a kevés gyógypedagógus nem tudja ellátni a sok feladatot.
Országszerte nagy a pedagógushiány, hiszen nem becsülik meg a pedagógusokat, óvodapedagógusokat sem. Kevés a fizetés, minimálbér alatt keresünk. Rengeteg az adminisztráció, így kevesebb idő jut a gyermekek fejlesztésére. Ráadásként sok az SNI-s és BTMN-es gyermekek száma, akikkel sokkal többet kell foglalkozni. Jobbik esetbe van fejlesztó vagy gyógypedagógus, aki fejleszti a gyerekeket, rosszabbik esetbe az óvodapedagógusnak kell ezt is megoldani, egyénileg fejlesztenie. Véleményem szerint több ingyenes továbbképzésre lenne szükség, hogy a pedagógusok felkészültebbek lehessenek szakmailag. Amennyiben nem változtatnak az oktatásban, még rosszabb lesz a helyzet !
Az iskolában tanárhiány van nagyon, és az óvodákból, iskolából hiányoznak a fejlesztések, mint pl logopédus... Úgy kell könyörögni, hogy az óvodás gyermekem valahogy eljusson logopédiára, mert mivel még nem nagycsoportos nem tartozik a fontosak közé hiába nincs meg neki több betű... ha pedig iskolás és mondjuk csak egy betű hiányzik, már nem foglalkoznak vele mert nincs kapacitás... magánok is tele vannak, ha meg van szabad akkor csak a belvárosban..
Szülő, Budapest XXIII. kerület
Az integráció során olyan gyermekek is bekerülhetnek többségi óvodákba, akik 2, akár 3 főnek is számítanak a csoportban, hozzájuk akár külön segítség is kellene, csak az a gond hogy nincs hozzájuk szakember. Kevés a gyógypedagógus is!
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A gyerekem nem időben és megfelelő minőségben kapott fejlesztést óvodás és kis iskolás korában. Az ADHD s problémákon főleg enyhébb esetben megfelelő módszertannal nagyon sokat lehet segíteni. Ehhez a hathatós közbenjárásunk és nem kevés anyagi hozzájárulásunk kellett a fiam 3 és 10 eves kora között.
A törvény által előírt integrálás miatt, évről évre egyre több olyan gyermek érkezik az óvodákba, akiknek gyógypedagógusra, vagy legalábbis csoportonként egy pedagógiai asszisztensre lenne szükségünk.
Pedagógus, Heves megye, járás: Eger
A hivatástudat utolsó morzsái
Az anyagi és erkölcsi megbecsülés hiánya, a hatalmas mennyiségű értelmetlen adminisztráció, az óriási túlterheltség, a hibás kormányzati döntések sorozata és a pedagógusszakma semmibevétele oda vezetett, hogy az óvodapedagógusok közül sokan elfáradtak, kiégtek – még azok is, akik a kisgyermekekkel való foglalkozást hivatásuknak tekintik és élnek-halnak a gyermekekért. Nyilvánvaló, hogy mindez a gyerekeken csapódik le.
Így írnak az érintettek minderről:
31 éve dolgozom óvodában de sosem hittem, hogy az erőm, a kitartásom, a hivatástudatom utolsó morzsáit csipegetem. Imádom a gyerekeket, az óvoda az életem. De az elmúlt évek túlterheltsége, a rengeteg felesleges dokumentáció, a pedagógushiány, mind az anyagi és mind az erkölcsi megbecsülés hiánya, a szülők gyakran tiszteletlen stílusa már teljesen elcsüggeszt. Vezető beosztásban pedig egyszerűen kilátástalannak látom a helyzetet. Erősen gondolkodom a pályaelhagyásban....
Pedagógus, Tolna megye, járás: Tamási
Látom az óvónőkön, hogy mindent megtesznek a gyerekekért, de látom, hogy túl vannak terhelve. Sok feladatuk van, de rengeteg olyan dologban, amit meg ők látnak, azokban nem dönthetnek, hanem olyanok döntenek, akik nem is ismerek a gyerekemet. Több teret kellene nekik adni, hogy jobban tudják végezni a dolgukat, meg kellene becsülni őket.
Szülő, Fejér megye, járás: Martonvásár
Második éve viszek egyedül egy óvodai csoportot, mint óvodapedagógus. Idén még 4-en mentek nyugdíjba, így a 8 csoportos oviban 6 csoportban nincs csak egy óvónő. Nyugdíjasok, pedagógia asszisztens és összevonás, hogy délután ne kelljen ott maradni. De a szakmai rész egyedül egy ember vállát nyomja. :( Fáradtan túlterheltnek érzem magam, idén 27 év után nem vártam a tanévkezdést. Pedig "szerelemmel" csinálom, eddig azt hittem mást el sem tudnék képzelni hivatásnak.
Pedagógus, Budapest XV. kerület
Az óvodában 7 csoportból 4 óvónői állás nincs betöltve, ped. asszisztens sincs elegendő. Emiatt délután összevonnak csoportokat, tehát 1 felnőttnek kéne vigyázni kb. 50 gyerekre, rossz idő esetén ráadásul bezsúfolva őket 1 csoportszobába. Ez megengedhetetlen! Belekényszerítenek, hogy délután hazavigye a gyereket, aki tudja. Aki meg nem, az aggódhat folyamatosan. A megmaradók erőn felül teljesítenek már régóta, munkaterheik olyan nagyok, hogy félő, inkább ők is elmennek. Ilyen körülmények között az óvónők részéről a csoportos fejlesztésre kevés a lehetőség, a kislétszámú vagy egyéni fejlesztésre pedig szinte semmi.
Szülő, Budapest XXII. kerület
A hivatásukba beleunt, fásult óvodapedagógusokkal találkozok. Rengeteg a papírmunka, a gyerekre szinte alig jut idő. Mi, akik a jövő nemzedékeit nevelgetjük, alig vagyunk megbecsülve.
Pedagógus, Veszprém megye, járás: Ajka
További szöveges vélemények itt
Úgy gondolom, az oktatás ma Magyarországon gyalázatos, siralmas, és a végét járja. Ennyire tönkre tenni valamit nem lehet csupán sutaságból, hozzá nem értésből. Csakis szándékkal.
A pedagógusokat semmibe veszik. Az óvónőket kizsigerelik. Arányaiban tekintve kevesebb ma egy óvónői fizetés, mint 20 évvel ez előtt. Egy óvónő ma, nem tud megélni a keresetéből. Egy kezdő tanult óvónői, vagy tanári fizetés szégyenteljes. Még kimondani is siralmas. De ez még csak az egyik rész. Mert a pedagógus réteget a totális kiégés jellemzi. Hogy miért? A fantasztikus integrált oktatás bevezetése miatt. Pl. már az óvónők kötelesek egy Btmn-es, adhd-s, vagy egyéb pszichés zavaros gyermeket ellátni, ha nincs fejlesztő. Márpedig erre nincs.S az eredménye: a pedagógus kikészül, a tehetséges gyermek elveszik- a mentális betegségekkel küzdő, vagy értelmi képességeiben gyengébb gyermekeknek pedig nem okoz fejlődést, egy ilyen integrált csoportban biztosított heti 1 fejlesztés. Konkrétan semmi. Arra viszont kiváló, hogy a pedagógusok elhagyják a pályát. De, ha kis elköteleződést is éreznek a gyermekek iránt, akkor is pályaelhagyásra kényszerülnek, mert, ha nem teszik, a földönfutás fenyeget.
Szégyen, hogy a valaha kiváló oktatásáról híres Magyarországból, mára szégyenteljes eredményeket produkáló, talán a gyárak sorai mellé állítható diákok kiképzése zajlik. Már az óvodákból sérült, félmunkával fejlesztett gyermekek kezdik meg az iskolákat. Jellemzően alul finanszírozásból adódóan eltűnnek a gyógypedagógusok, az óvónők, a tanárok. Tűrhetetlen, hogy egy nemzet romba döntését ennyire szó nélkül hagyja egy társadalom. Tűrhetetlen, hogy ha a pedagógus szót emel, akkor mindenki más lehurrogja, hisz létrejött már egy olyan szülő-generáció, akik nem nevelni, hanem kritizálni tudnak inkább. Akik minden hiányosságukat a pedagógusokra hárítják, így elérve, hogy a pedagógusnak van ma a legkevesebb becsülete. Kívánom, hogy mielőbb felemelkedhessen a pedagógus társadalom, vele az oktatás, vele a nemzet!
Pedagógus, Veszprém megye, járás: Devecser
Óvodapedagógusként a pedagógus-hiánnyal szembesülök. Munkánkat a ped. asszisztensek segítik. Ez annyit jelent, hogy egyedül szervezem a délelőttöt, tartom a foglalkozásokat és a fejlesztéseket, valamint az adminisztráció is rám hárul.
Az óvodákban 30 fős csoportok, ahol elvesznek a nehezebben beilleszkedő gyerekek, az óvónőnek esélye sincs mindegyik gyerekre megfelelő időt és figyelmet fordítania. Kevesen vannak, legtöbbjük már nyugdíjas, régi berögzült szokássokkal ami a mai gyerekeknek már nem megfelelő. Fiatal óvónő ritka mint a fehér holló. Lassan egy közmunkás fog bent lenni a gyerekekkel, aki lehet hogy tud vigyázni rájuk, de az iskolára való felkészítést nem tudja megcsinálni. Így alapból rengeteg nehézséggel néznek szembe a gyerekek már az első osztályban.
Elérjük azt a szintet, hogy aki teheti az otthon vagy más egyéb intézményekbe viszi fejleszteni, felkészíteni a gyereket az iskolára. Aki pedig nem teheti ezt meg, az szenved éveken keresztül és elveszik a rendszerben. Tudjuk hogy a kormánynak az az érdeke hogy könnyen irányítható, bio robotokat alkosson, akiket ki lehet zsigerelni. (Multi cégeknél, közmunkán, stb.)
Szülő, Fejér megye, járás: Székesfehérvár
Sajnos nincsenek jó tapasztalataim. Az óvónők és a tanárok túlterheltek, nincsenek megfizetve... S ezáltal a teljesítő képességeik is csökkenek azaz a gyerekek kevesebb figyelmet kapnak, így ha pl.valamelyik gyermeknek valamiben akár a tanulásban, akár otthon problémái vannak, lehet észre sem veszik. Nekünk ez a 2. óvodank másfél év alatt...
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Nagyobbik fiam szeptember óta ovis. Már ezen rövid idő alatt is látszódnak problémák. Döbbenetes a pedagógushiány, 25 kisgyerekre jut 2 óvónő és egy kisegítő, ha az egyik lebetegszik nincs aki helyettesítsen, na esetleg mindkettő, akkor csoportösszevonás van (50! kisgyermek). Az ovis adatlap része, hogy mely szülő milyen tárgyi eszközzel tudja az ovit segíteni (pl rajzpapír, kréta, fogkrém, wc papír, bármi), gyülölcsöt heti bontásban a szülők visznek. Akik nem voltak bölcsisek ez az elsô közösségi élményük, ahol hulla fáradt sokszor kiégett pedagógusok próbálják őket felkészíteni az iskolára! Minden tiszteletem a pedagógusoké, hogy ilyen feltételek mellett még a pályán vannak!
Szülő, Budapest XIV. kerület
Nagyon kevés az óvodapedagógus, akik vannak ők is kivannak öregedve, befásulva, betegeskednek. A gyermekek a minőségi oktatást nem kapják meg, elvárás, hogy a gyermek a kötelező 4 órát óvodában töltse, de ott aludni már nem szeretik, ha ott marad. Kevés a minőségi foglalkozás.
Szülő, Pest megye, járás: Nagykőrös
A mi óvodankból jelenleg 4 óvodapedagógus hiányzik, ami ránk, a többiekre hihetetlen többletmunkát terhel. Segítséget nem kapunk, az egy hónapja meghirdetett állásra senki sem jelentkezett. Mivel városi szinten is 30 fő óvodapedagógus hiányzik, nem is fog senki jelentkezni…
Az óvodai csoportban egy óvónő van, mert szintén pedagógushiánnyal küzdenek, délután itt is csak asszisztenssel tudják megoldani a felügyeletet. A pedagógusok fáradtak, a felesleges adminisztrációval kell foglalkozniuk a gyerekek helyett.
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Dunakeszi
Rendszeres túlórák ingyen, késő estig tartó papírmunka. Már a gyerekek az oviban is érzik, hogy mennyire elfoglalt az ember
Pedagógus, Budapest XIV. kerület
Betegen járnak be dolgozni az óvónők, dadusok. Volt amelyiknek hangja sem volt, így az egészséges gyereket fertőzik. Ha nem járna be, nem lenne ki vigyázzon a gyerekekre mert nincs óvónő, dadus, asszisztens.
Szülő, Budapest XX. kerület
Megbecsültség igen alacsony, a terheltség nagyon nagy, az integrált oktatás szintén növeli a leterheltséget.
Pedagógus, Pest megye, járás: Dabas
Több gyerekem járt, jár óvodába a mai napig. Sajnos a tapasztalatom az, hogy a pedagógusok igyekeznek maximálisan teljesíteni, de sokszor látszik rajtuk a stressz, a leterhelség, és ezt a legjobban a gyerekek érzik meg. A dadusok is rengeteget dolgoznak, sokszor mégis volt rá precedens hogy a gyerek holmiját más vitte haza, öltözete hiányos volt, nem kapott kellő segítséget mikor kellett volna, hisz a dadus is leterhelt, olykor 2 csoportban dolgozik.
Szülő, Budapest XIII. kerület
Az évek óta fennálló embertelen mértékű elvárások teljesítése miatt teljesen kimerültem, stressz hatására egyre erősebb pszichoszomatikus tünetek kísérik a mindennapjaimat. Pszichológus és pszichiáter egyöntetűen javasolják a hivatásom azonnali/mihamarabbi ideiglenes (esetleg végleges) felfüggesztését. /Egy óvodapedagógus/
Pedagógus, Budapest XIII. kerület
Óvoda pedagógus és szülő is vagyok. Kiábrándító az a tudat, hogy a dajkáink folyton a konyhán vannak és sosem a csoportban. Így a délelőttök és a délutánokat is 1 pedagógus viszi. Ráadásul mindig hiányzik dajka, így legtöbbször ránk marad az etetés is. Javaslatom,hogy a konyhán legyen külön konyhás 8-4-ig. Mert ez így nagyon rossz. Sokszor betegek az óvoda pedagógusok is,így sokkal több hárul egy pedagógusra, akár dajka nélkül is.
A pedagógusok munkájának el nem ismertségével a szakma borzalmas állapotban van. Szörnyen kevés a fizetés, a szülők többsége nem értékeli a munkánkat, sok esetben a vezető is csak a negatívumokat emeli ki. A kollégák türelmetlenek egymással, a legtöbbjük a kiégés valamelyik fázisában van, mert túlterheltek, mert nem kapnak támogatást, segítséget. A gyermekekkel való foglalkozás sínyli meg azt, hogy túl kevés az ember és túl sok a tennivaló. A gyerekek a mindenünk, a jövőnk! Jobbat érdemelnek!
Pedagógus és kisgyermekes édesanya vagyok.
Szülő, pedagógus, Budapest XX. kerület
A pedagógusok kiégtek. A csoportok, osztályok túltelítettek (pl oviban a törvényileg elôírt 20-25 fő helyett kb 30 gyermek jut, egy, amúgy 15-20 főnyit befogadni képes szobára).
Szülő, Pest megye, járás: Nagykáta
Azt tapasztaljuk, hogy a megalázóan alacsony béreknek köszönhetően az óvoda valójában megőrzőként funkcionál. Az óvónők alulmotivaltak, foglalkozások gyakorlatilag nincsenek. Az idősebb óvónők még a lelkes fiatalokat is letörik. Semmiféle iskolára felkészítő megmozdulás nincs, nincsenek közös feladatok, közös játékok. Hónapok telnek el, úgy hogy semmiféle fejlesztő munkát nem végeznek, csak hagyják hogy a gyerekek azt csináljanak, amit csak akarnak. Nem lehet csodálkozni, hiszen ilyen fizetésért senki sem fogja törni magát. Nincsen fejlődés, előremutató képzés számukra. Nem szabadna hagyjuk, hogy ez folytatódjon. A gyerekeink jövője a tét. Gomb vezérelt birkákat neveljenek, vagy gondolkozni, döntéseket hozni képes következő generációt?
Szülő, Pest megye, járás: Érd
Óvodapedagógusként több mint 30 év munka után, nehéz teljesíteni az egyre növekvő feladatokat, a csoportlétszám magas, sok gyerek közülük külön nevelési igényű, hiperaktív BTM-es és neveletlen, agresszív. Nagyon nehéz a napi munka szinte a túlélésért játszunk, rengeteg adminisztráció, és feladat között elveszik a gyermek, akinek igencsak szüksége lenne a szeretetre, türelemre, meghallgatásra. A szülők többsége is túlterhelt kevés idő jut a gyerekekre, érzelmileg nagyon elhanyagoltak, amit mi nem igazán tudunk ilyen feltételek mellett megadni. Fáradtak vagyunk fizikailag, lelkileg.
Pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
A pedagógusok egyáltalán nincsenek megbecsülve, semmilyen téren. A ránk rótt teher viszont egyre több/nagyobb. A szülők nagy részének teljesen mindegy mi történik az óvodában, mert az a lényeg hogy fél7-fél5ig le tudja passzolni az intézményben. Otthon nem foglalkozik vele, hiába kérjük hogy legyenek együttműködőek. Amit érzek, az hatalmas csalódottság és elkeseredettség. Amikor eljön az én időm, csatlakozom a pályaelhagyók táborához.
A tornyosuló adminisztráció, a másik óvodapedagógus hiánya a csoportban, hozzájárul a korai kiégéshez. A pedagógus fizetés az idő elteltével teljesen elértéktelenedett. Nincs megbecsülés, elismerés, motiváció, cserébe vannak magas elvárások, egyre több SNI gyanús gyermek akiknek a fejlesztését is sok esetben az egyedül csoportot vivő pedagógust terheli. Egyáltalán nem vonzó a mai fiatalok számára ez a pálya ami nem is csoda. Ha így folytatódik nem lesznek óvodapedagógusok, tanítók, tanárok a jövőben.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Ózd
Óvónő vagyok. Csak reménykedek, hogy a kolléganőm is kitart, mint én. Mert ha ő elmegy, egyedül maradok, és nem fognak találni a helyére senkit. Egyedül nem bírja ezt senki. Pedig ez az életem, imádom a munkám minden nehézsége ellenére. Nem akarom abbahagyni, de a rendszer lehet, hogy rákényszerít.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kalocsa
Szülőként és szakemberként (óvodapszichológusként, ill. gyermekvédelemben dolgozó pszichológusként) is sok tapasztalatot szereztem az elmúlt évek során, és siralmasnak látom a helyzetet: Alacsony bérek, szakemberhiány, kiégett vagy kiégés felé tartó pedagógusok és más szakemberek.
Az egyik óvodából szó szerint menekültünk teljesen alkalmatlan, ártalmas pedagógus miatt, a másik óvodát szeretjük, de iszonyatosan sajnálom a túlterhelt, erőn felül teljesítő pedagógusokat és az ezt meg szenvedő gyerekeket.
Nincs elég pedagógus, óriási létszámok vannak.
Ahogy én látom, a rendszer nem fog összeomlani. A rendszer már összeomlott, csak néhányan még dolgoznak a romjain. De ez már csak látszat.
Persze ez volt a cél...
Pedagógusok túlterheltek, feszültek, kevés az óvodapedagógus.
Szülő, Pest megye, járás: Érd
Óvodapedagógus vagyok lassan egy éve viszem egyedül a csoportot a pedagógiai aszisztens gyesről jön vissza a szabadságát tölti. Túlórázunk felváltva, betegek nem lehetünk. Óvodapedagógust nem tudunk felveni mert nincs jelentkező. Fáradtak vagyunk és csalódottak mert ez senkit nem érdekel. A fizetésünkről nem is beszélve.
Vannak olyan önkormányzatok vagy más óvodafenntartók, amelyek – ha kismértékben is, de – ki tudják egészíteni a pedagógusok bérét, és ezzel némileg csökkentik az adott intézményekben a pedagógushiányt. Dicséretes az önkormányzatok ezen törekvése, amellyel végső soron a gyermekeket támogatják, de ezt sajnos nem tudja megtenni mindegyik önkormányzat. Így összességében oda jutunk, hogy a pedagógushiány nagyobb lesz ott, ahol az önkormányzat kevésbé tehetős, vagy ahol alacsonyabb az intézmény presztízse – mindez csak tovább nyitja azt a már most is hatalmas ollót, ami a hátrányosabb helyzetű családok lemaradásához vezet.
Így írnak az óvodapedagógusok és a szülők az olló kinyílásának folyamatáról:
Egy nagyon jó, képzett, tapasztalt óvónőtől búcsúztunk el év végén. Magánóvodában folytatja munkáját. 2 évvel nyugdíj előtt jól jött neki ez a lehetőség. Hiszen nem mindegy hogy mennyit kap majd nyugdíjasként, és hogy most mennyiből kell gazdálkodnia.
Sajnos képzett óvónőt nem tudtak felvenni a helyére (hiszen nem nagyon van), így egy nagyon aranyos másodéves hallgatóval próbálják betölteni az űrt.
Szülő, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
CSILLAG
Vannak önkormányzatok, egyházmegyék, ahol kipótolják az óvónők bérét. Ezekben az ovikban könnyebben töltik fel az üres státuszokat. De a közeli településeken már óriási az óvónőhiány. Több pályakezdő óvónőről tudok, aki továbbképzi magát és elhagyja a pályát. Ők mind huszonévesek. Szomorú, hogy nem fordít elég figyelmet a kormány arra, hogy elegendő, felkészült pedagógus foglalkozzon a gyerekekkel.
Szülő, Pest megye, járás: Gödöllő
Minden évkezdés úgy indult az óvodában, hogy óvodapedagógusokat és szakképzett "kiszolgáló személyzetet" kerestek. A legkirívóbb év talán a 2019-es volt, amikor kezdtük az ovit: 7 óvodapedagógus hiányzott a "repertoárból". Többen nyugdíjba mentek, vagy váltottak és magán bölcsődében-óvodában folytatták a pályájukat, ahol a fizetés valamivel kedvezőbb és nagy előnyként élik meg pl. a cafeteria-t. (Ami van, ahol havi 5.000.-... tehát, nem a világ pénze, mégis sajnos már ez is nagy szó számukra.)
Szülő, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
Az oviban sosincs elég munkaerő, folyamatos a fluktuáció - jelen fizetési körülmények között sokan plusz 20 fillérért is odébbállnak, ami valahol érthető, hiszen a pedagógusoknak is élni kell valamiből. Fogalmam sincs, mi tartja még életben a rendszert, félő, hogy a kevés, még nagyon elhivatott pedagógusnál is tele lesz a pohár egyszer.
Szülő, Pest megye, járás: Gödöllő
Kilátástalan helyzetbe kerültünk. A mi óvodánkban 8 csoportban neveljük a gyerekeket. A 16 óvodapedagógusból 10 aktív életkorú dolgozik. 3 nyugdíjast foglalkoztatunk, és a törvényben előírt 3 pedagógiai asszisztens is csoportba került. Azért, mert nekünk fontos a gyerekek magas szakmai színvonalú ellátása. De vannak kisgyermekes dolgozóink, akiket már nem terhelhetünk tovább. A nyugdíjasokat se. Így a pedagógiai programunkat egyre nehezebb magas szinten tartani. Nincs konyhás dajkánk, nincs takarító az óvodában, így a csoportos dajkáknak kell a saját csoportszobájuk mellett a külső helyiségeket is tisztán tartani. Ezt a terhet már ők sem bírják. 170 gyereknek szétosztani a napi háromszori étkezést, mosogatni, a konyhát tisztán tartani az ANTSZ előírásai alapján. Csak reménykedem, hogy nem jön ellenőrzés. És ezeket a terheket próbáljuk meg egyenletesen elosztani a dolgozók között. Nem megy! Mindig ugyanazok húznak! De meddig bírjuk?
Nehezen engednek új dolgozót felvenni. Óvodapedagógus csak véletlenül jelentkezik, de ahogy megtudja, hogy nincs semmilyen kerületi támogatás, elmegy egy közeli másik kerületbe. A fiataljaink sorban várandósak lettek, aminek nagyon örülünk. A többi fiatal külföldre ment a minősítése után. a közép korosztály elhagyja a pályát. Mi még irányítjuk a süllyedő hajót, de pedig????
Magyarországon a legjobb volt az óvodák működése, de száguldunk lefelé a lejtőn!!
Pedagógus, Budapest III. kerület
További szöveges vélemények itt
A feleségem gyógypedagógus. Otthonról külföldre ingázik, óvodapedagógusként dolgozik ott. Szívesen tanítana itthon SNI-s gyerekeket, hiszen ezt tanulta, de nettó 150 ezer forint még az én béremmel együtt sem elég, pedig nem keresek rosszul. Üzemanyaggal, autószervizzel, metróbérlettel együtt is marad annyi az osztrák fizetéséből, hogy inkább megérje neki ingázni...
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Csorna
Ritkán beszélünk őszintén az óvodapedagógusok nehézségeiről, miközben egy méltatlanul elhanyagolt, alulfizetett rétegről van szó.
Szülő, Vas megye, járás: Szentgotthárd
Óvodapedagógus vagyok. Idén több kisgyerekes ismerősöm is megkeresett, hogy legális-e amit tapasztalnak. 30 gyerek egy csoportban, az ágyak el sem férnek, minden nap más alszik a folyosón. Erős nyomás a gyed/gyes/háztartásbeli anyákon, hogy vigyék haza ebéd után a gyereket. Az óvodapedagógus egyedül dolgozik, a társát évek óta keresik. Nettó 160 ezer forintot ér a munkája.
Mit lehet erre mondani? Legális? Nyugodj bele? Biztos jó ez a gyermekednek? Én évekkel ezelőtt magánba menekültem. A fizetés kicsivel több, de úgy maradok motivált, ha azt látom, hogy a rám bízott gyermekek semmiben nem szenvednek hiányt. Sőt, van miből pluszt nyújtani. Van rá energia, idő, motiváció...
Szülő, pedagógus, Budapest III. kerület
Rugalmatlan iskolakezdés és a szülők, óvodák jogfosztása
Magyarországon korábban a rugalmas iskolakezdésnek köszönhetően a gyerekek valamivel több mint egyharmada, évente 30-35 ezer gyerek hatéves kora után is még egy évig az óvodában maradhatott. Fontos lehetőség volt ez a gyerekeknek, mert nálunk az óvoda-iskola átmenet nagy ugrást jelent, és aki ehhez nem elég érett, azt utána sorozatos kudarcélmények érik. Az egyre növekvő óvodapedagógus-hiány azonban arra késztette a jelenlegi kormányzatot, hogy megnehezítse a plusz egy év ovi igénybevételét, és 2020-tól már nem dönthet közösen a szülő és az óvoda erről a lehetőségről – holott ez alapvetően egy pedagógiai döntés –, hanem a gyermeket csak papírok alapján ismerő Oktatási Hivatal kapta meg a döntés felelősségét, ahova a szülőnek január elején kell kérvényt benyújtania. Hivatalosan ugyan nem a spórolással és az óvodapedagógus-hiánnyal indokolták az intézkedést, hanem a szülők “kényelmével” és az óvodák meg nem nevezett “visszaéléseivel”, de ezek az indokok nem igazolódtak be, hiszen a kérvényezés során kiderült, hogy a kérelmek túlnyomó többsége megalapozott. Mégis, azzal, hogy kiiktatták az óvoda segítő szerepét, és online hatósági kérvényezést vezettek be, kb. 10 ezerrel kevesebb gyerek veszi igénybe a plusz egy év óvodát, így feltehetőleg ennyien éretlenül kerülnek az iskolába. Az új eljárás elsősorban nem a kimeneten, hanem a bemeneten szűr; a témában kevésbé jártas, illetve a kisebb érdekérvényesítő képességgel rendelkező, az online kérvényezésben kevésbé gyakorlott családok nagyobb eséllyel lemaradnak a gyermek számára fontos lehetőségről.
A Szülői Hang Közösség törekszik a törvény által okozott károk csökkentésére. Közösségi csoportot hoztunk létre (Kötelező beiskolázás Facebook csoport) a kérvényezésben érintett szülők támogatására;
Segédletünk támpontokat ad a szülői kérvény megírásához; online adatbázisunkban pedig a szülői visszajelzések alapján megtalálható több mint kétezer korábbi kérelmezés részletes adata és az Oktatási Hivatal válasza.
Az alábbiakban néhány véleményt ismertetünk erről a szülőket is közvetlenül érintő eljárásról; korábbi felméréseinkben (itt és itt) további számos szöveges vélemény és számszerű eredmény is megtalálható.
Szülőként én csak annyit mondanék, hogy nem tudom megérteni, miért jó az, hogy egy teljesen idegen ember, aki életében akkor látja először a gyermeket, az ő dolga eldönteni, hogy iskolaérett-e vagy sem. Miért kellett elvenni ezt a jogot a szülőtől és a pedagógustól? Nagyon sok pluszt jelent (időt, stresszt, amire nem is lenne szükség, ha óvónéni és anyuka dönthetne). Nagyon bízom benne, hogy pozitív eredmények fognak születni hamarosan, mert ez a jelenlegi állapot nagyon nem jó és véleményem szerint nem fog jóra vezetni.
(Egy nem szakmabeli édesanya, aki már másodszorra csinálja végig ezt az egyébként felesleges procedúrát.)
Szülő, Tolna megye, járás: Dombóvár
Iskolaérettség: a szülő és az óvoda - nem más, ők ismerik a gyerekeket, az Ő joguk, lehetőségük felelősséggel dönteni! Nem egy papírral az asztalon!
Pedagógus, Pest megye, járás: Érd
Kérvényeztem fiam (március végén töltötte be a 6-ot) még egy évig óvodai nevelésben maradását. Az óvónők, a logopédus, a fejlesztőpedagógus is támogattak ebben. A szakvéleményükben azonban már nem köszönt vissza ugyanaz a támogatás.
A szakszolgálati vizsgálaton kiderült, hogy a fiam okos, korának megfelelően teljesített. Mondtam, hogy nem ez a gond, hanem az érzelmi labilitás, szabálykövetése, feladattudata még nem alakult ki, finommotorikája fejlesztésre szorul, és még sorolhatnám. Természetesen a kérvényemet elutasították, irány a suli. A hasonló cipőben járó gyerekeknek nagyon jó lenne még az az egy év ovi.
Szülő, Zala megye, járás: Keszthely
A kisebbik fiam óvodájában be kellett zárni egy csoportot óvónő hiány miatt. Emellett több csoportban nyugdíjas óvónők vagy épp egy óvodapedagógus és egy pedagógiai asszisztens dolgozik. A fiamnak csodálatos pedagógusai vannak, akik kiscsoportban még azt mondták, hogy ismerve az iskolai elvárásokat, ők javasolják mindenkinek a plusz 1 óvodai évet. Jelenleg nagycsoportos már a fiam és szinte mindenkinek javasolják az iskolakezdést és bár nagyon tisztelem a véleményüket, tartok tőle, hogy ez titkon a nagymértékű óvónőhiány miatt van.
Szülő, Budapest IV. kerület
Nekem, mint szülőnek harcot kell vívnom, hogy az éppen 5 éves gyerekem maradhasson jövőre még ovis. Úgy, hogy az óvónők szerint is maradnia kellene. Nonszensz, hogy úgy döntenek a gyerekekről, mintha egy hitelkérelem lenne.
Szülő, Békés megye, járás: Szarvas
További szöveges vélemények itt
3 gyerekes szülő vagyok. A kicsi szeptember 15-én volt 6 éves jövőre iskolába menne de nem áll készen már most nem tudom hogy írják pontosan de diszlexiás logopédiai fejlesztésre jár ahol a logopédus is elmondta nekem jobb lenne +1év óvoda. A középső fiamnál elutasítottak. Most 2.osztályos és soha nem volt eddig probléma az oviba de mióta suliba jár hisztis toporzékol nem akar itthon tanulni hüppög. Ezt nem akarom még egy gyerekemmel átélni. A rendszer rossz. Miért 6 évesen? 7 évesen volt régen is aki pedig évvesztes volt 8 évesen ment suliba. Sokkal felkészültebbek is iskolaérettebbek voltak a gyerekek. Nem úgy mint most. Jó lenne ha ez a régi rendszer visszajönne.
Szülő, Fejér megye, járás: Székesfehérvár
Az iskolaérettségi eljárás felháborító, hatalmas lelki terhet ró a gyerekre és a szülőre is.
Szülő, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
Aki ezeket a törvényeket meghozta, biztosan nem látott még közelről gyereket! Felháborító szülőként, hogy ilyen tortúrán kell végigmenni, ahhoz hogy maradhasson a gyermek még egy évet óvodában! Alsó tagozatos pedagógusként is erősen kifogásolom az egész jelenséget! Káros ez óvodára- iskolára- gyermekre- szülőre- óvónőre és tanítóra nézve is!
Az SNI-s gyerekek nagyon nehéz helyzetbe kerültek, kudarccal fognak szembesülni az iskolakezdéskor, ha marad ez a törvény. A régi törvény szerint maradhattak 1+1 évet az óvodában szakértői vélemény alapján, ezzel a plusz idővel fel tudtak zárkózni. Kérjük visszaállítani az SNI-sek 1+1 év óvodában maradás lehetőséget. Ez a rendszer több évig jól működött!!!
Szülő, Baranya megye, járás: Pécs
A központosítás is magával hozta, hogy rugalmatlan az egész rendszer. Szegény szülő is, ha nem segítünk, nem tudja mit kell csinálnia. pl.óvodai felmentés, vagy tankötelezettség alóli felmentési kérelem. Nem tudja, hova forduljon. Személytelen az egész!
Pedagógus, Vas megye, járás: Celldömölk
Rendkívül logikátlan döntéseket hoztak az elmúlt években többekközött az iskolaérettség, óvodaérettség, iskolakezdés kapcsán.. És nem is működik jól a rendszer.
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
Kisfiam augusztus 22-en tolti majd a 6-ot, semmikeppen nem szeretnem iskolaba adni, melysegesen felhaborit, hogy vadidegen emberek dontenek rola…
Szülő, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
Az óvodapedagógusok jogkörét csorbították az islolaéretségi döntésben, ellenben az elvárások, a feladataik megtöbbszöröződtek.
Pedagógus, Budapest XVIII. kerület
Engem az stresszel, hogy a gyermekem augusztusban fogja betölteni a 6. életévét, és azonnal mennie muszáj az iskolába - egy több, mint fél évvel az előtti státuszt alapul véve, és egy távoli parancs-előírást alkalmazva. Azt szeretném, hogyha a gyermekem szintjét az őt ismerők (óvónénik, és mi szülők) állapítanánk meg, és az alapján lehetne, legalább a nyári gyerekeknek, tovább maradni szükség esetén az óvodában (évekkel ezelőtt is ez volt a menet, hogy a nyári gyerekekről választási lehetőség volt)!
Szülő, Budapest XX. kerület
Az óvónő hiányt éretlen gyerekek iskolába kényszerítésével akarták megoldani, SNI gyermek csak 1 évet maradhat pluszban oviban a korábbi kettő helyett.
Szülő, Budapest XI. kerület
A törvényhozók gyereket még nem láttak. A gyerekek érdekei sérültek a 6 éves kori kötelező iskoláztatással és azzal, hogy a tankerület 30 fősre duzzasztja az elsős osztályokat. Nincsen elég óvodapedagógus, asszisztensek, dadusok nem tudják az ovisokat fejleszteni.
Pedagógus, Pest megye, járás: Pilisvörösvár
Semmibe veszik a szakmai tudàsunkat azzal,hogy az iskola érettség meghatàrozàsàt egyszeri felmérés alapjàn olyanokra bízzàk,akik egyàltalàn nem ismerik a gyereket.
Az oktatásirányítás gyermekeket közvetlenül érintő döntésekről: Több, mint 30 éves pedagógusként eltöltött időm és a ped.II.-be sorolásom után meglehetősen megalázó tudomásul venni, hogy a gyermekek iskolaérettségéről egy tollvonás után nem dönthetek, nem dönthetünk a szülőkkel közösen. A munkám megbecsülésének teljes hiánya!
Szülő, pedagógus, Budapest X. kerület
Alsós tanítóként: Az államosítással lett a legrosszabb minden. Megnőtt az adminisztráció, a papírmunka. Ovi nagycsoportban nem kötelező az isk.felkészítő foglalkozás, ez nagyon meglátszik a gyerekeken. Az, hogy most már 6 évesen kell iskolába jöbbiük, --holott cikkek, kutatások sorozata szól arról, hogy a mai gyerekek, 6 évesek mennyire másabbak, mint régen, nem fejlettek szociálisan, de értelmileg sem, pszichésen nagyon terheltek, stb..--- szóval ez is nagyon neheziti a helyzetet, a tanítást.
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
Az óvónők kezéből kivették a véleményezés jogát, olyan bizottság dönt a gyermek iskolaérettségéről, akik nem ismerik sem a képességeit, sem a körülményeit.
Pedagógus, Budapest XX. kerület
Szerintem olyan sok óraszámmal rendelkeznek a pedagógusok mind az oviba mind az iskolába ezen változtatni kell ki van merülve mindenki a fizetésük pedig a béka segge alatt már bocsánat a kifejezésért de ez így igaz. Ahogy mi szülök a munkahelyeken ki vagyunk merülve s őrlődünk a mókuskerékbe vagy mint a hangyák de nem fizetik meg próbálunk helytállni otthon a gyerekeknél a munkahelyen és az életben sok lábon s ez a közoktatás és a gyerekeink beiskoláztatása nagyon nem segít minket szülőket sem. Hiszen nagyon sok 6 éves gyerek nem érett meg a sulira és ezt jó lenne ha változtathatóvá válna s azok dönthessenek akik napi szinten az oviba látják a gyermek fejlődését s nem olyan emberek akik sok esetbe hasra ütve hiába papír szakvélemény így is elengedik s a szülő azzal szembesül utána hogy a gyereke az iskola kezdés miatt depressziós visszahúzódó és nem nagyon kommunikál. Sír és ez lelkileg is megviseli tanulmánya pedig nem megfelelő így elsőbe már osztályt ismétel ami nagyon nem jó élmény pluszba neki. A szülő viheti logopédushoz, pszichológushoz vagy akár máshova plusz idő energiám a szülőnek. Hát tapasztalatból mondom ez úgy rossz ahogy van. Ezen változtatni kell de minél hamarabb.
Szülő, Fejér megye, járás: Székesfehérvár
Az iskolába lépésről kizárólag a szülő és az óvodapedagógus dönthessen! Ha eltérő a vélemény, akkor végezzenek iskolaérettségi vizsgálatot, de vegyék figyelembe, hogy szeptemberig még fejlődhet a gyerek!
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
Az óvodai közösségben fejlődő gyermek iskolaérettségéről az Oktatási Hivatal dönt, úgy, hogy csak adatokból ismeri az óvodást. Némi hatásköre van a szülőnek, akinek legtöbbször nincs pontos tudása, mi kell az iskolaérettséghez, és hogyan teljesít közösségben a gyermeke; illetve a szakszolgálatnak, ahol pedig csak egyéni feladathelyzetben és egy alkalommal találkoznak vele. Az a pedagógus, aki naponta és közösségben működve látja a gyermeket és legjobban ismeri a képességeit, ki van zárva a döntési rendszerből.
Pedagógus, Zala megye, járás: Keszthely
Idén mentem,ill elmenekültem nyugdíjba! Elég volt!
Az én unokámnak lasszóval kell fogni egy még egy önfeláldozó óvó nénit? Vagy az én leszek ha a törvény nem kényszeritené be a rendszerbe azt is aki még otthon tudna maradni. Azóta nincs 1 gyerek sem a helyén aki kitalálta az augustusi életkor határt /6/Csúszásban vannak a gyerekeknek ,és éretlenek,fejlesztések tömkelege stb sem kellene.Mert úgy mint régen időben beérnének de ezt is ránk tolják! Elnézést írhatnék még ,de gondolom ezeket is mmár leírták már! SEGÍTSEN már VALAKI! Kívánom hogy sikerüljön valamit elérni, nincs már idő és minden hét megnyomoritja a pedagógusokat!
Pedagógus, Budapest XXII. kerület
A gyermekek 6 éves korban történő alapjában véve kötelező beiskolázása is nonszensz! A mai gyermekek szociálisan és érzelmileg zömében nem érettek 6 évesen az iskolakezdésre! A magas követelmények és a tananyaggal való rohanás és megfelelni akarás frusztrálja mind a kicsiket, mind a tanító néniket, akiknek a tanítás helyett a rendfenntartással és fegyelmezéssel megy el a tanóra jelentős része.
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Pedagógusra és szülőkre is eszméletlen nagy terhet rak, hogy kivették a kezünkből az iskola érettségiről való döntést. Nagyon stresszes az óvónőknek is, amikor látják a tanköteles de nyilvánvalóan iskolaéretlen gyereket, és nem tehetnek mást a munkájuk lelkiismeretes végzésén túl, mint próbálják a szülőt is extra fejlesztésekre rábeszélni, miközben az idő az amire egyszerűen szükség lenne. Szülőnek szintén stresszes a bizonytalanság, a fejlesztések még logisztkailag és anyagilag is nagyon megterhelőek.
Szülő, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
A 6 éves gyerekek iskolába kényszerítése botrányos !
Szülő, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
Nem minden gyermek iskolaérett 6 éves korára, figyelembe kellene venni az óvodapedagógus véleményét is, mint szakember, hogy ki iskolaérett és ki nem. Különben kudarc lesz az iskola a gyermeknek.
Pedagógus, Tolna megye, járás: Dombóvár
Ne eroltessék a gyereket, hanem ahogy a haladó orszagokban, érettségi szintnek megfelelően menjenek csak iskolába
Szülő, Budapest XVI. kerület
A gyermekek nem válnak hatévesen iskolaéretté, aki úgy kerül első osztályba már a kezdeti időkben lemarad és véleményem szerint a szülők túlterheltsége miatt sem elvárható, hogy a hiányokat ők pótolják.
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Gödöllő
Ez a kötelező beiskolázás csak újabb szögeket vert az amúgy is halódó közoktatás koporsójába. A gyerek ebben a rendszerben nem érték, csak áldozat.
A gyerekek életének fontos állomásairól olyanok döntenek, akik maximum 2 órát ha látják az adott gyereket, de úgy gondolják, hogy ők abból meg tudják mondani mi a legjobb számára. (A családnak és az óvodának esélye sincs.)
Szülő, pedagógus, Fejér megye, járás: Martonvásár
Idegenek döntenek a gyerekek sorsáról, az őket ismerő pedagógusok és szülők helyett.
A plusz egy év óvodában maradás elintézése nagy stresszt okoz a családnak.
Szülő, Budapest XIII. kerület
Így is kevés a tanár, sok a tananyag, mindenki túlterhelt. Ne tetézzük az iskolai oktatás még olyan kisgyermekekkel, akiknek még ugyancsak az óvodában lenne a helye. Ráadásul, ha nem tudja felvenni a tempót, és csatlakozni a többiekhez, akkor az önbizalma is csorbul. Úgy látszik, hogy a törvényhozókat ez nem érdekli!!!
Szülő, Tolna megye, járás: Szekszárd
Azt tapasztalom, hogy a legtöbb gyermek esetében nem az elvárt fejlődés mutatkozik, mégis kérvényezni kell az iskola kezdésének időpontját. A szülő nem dönthet.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Siklós
Az iskolaerettseg eldonteset elvettek a szuloktol.
Szülő, Budapest XIX. kerület
Két gyermekem 22 év különbséggel lett óvodás!
Az iskolaérettség mindíg kényes kérdés volt.
1999 -ben az óvodapedagógus (aki ismerte a gyereket), független nevelési tanácsadóval az óvoda berkein belül vizsgálta a gyereket és döntötte el,hogy alkalmas vagy sem. Szülői tájékoztatás barátságos hangvételű volt.
2021 Óvoda, nevelési tanácsadó, gyermekpszichiátria (enyhe figyelemzavar gyanúja mindez 5 évesen és 3 hónaposan,amúgy számol,felismeri a betűket,és valamennyire használja az angol nyelvet,de ficánka,mozgásigényes) majd a területi Oktatási Hiv. kimondja az áment, hogy mehet vagy nem..
Ez egy vicc! Kár,hogy nem tudok nevetni.. Nem könnyű sem a pedagógus, sem a szülő szempontjából!! És kommunikálni is elfelejtettünk...mind két oldal!
Szülő, Komárom-Esztergom megye, járás: Tatabánya
A kötelező 6 éves kori beiskolázás agyrém,a gyerek nem attól lesz iskolaérett,hogy betöltötte ezt a bűvös kort.
Pedagógus, Budapest I. kerület
Szomorú, hogy olyan SNI-s gyereknek kellett iskolába menni,aki semmilyen szinten nem volt iskolaérett.
Hiába a sok orvosi lelet, pedagógiai vélemény,az Oktatási Hivatal ügyintézője,aki a gyereket sohasem látta megállapította,hogy a törvény szerint iskolaérett.
Sajnálom, hogy a törvényhozókat a gyerek érdeke, igénye nem érdekli.
Szülő, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
Teljesen nem megfelelő,hogy idegen emberek döntenek a gyerekek sorsáról,nem ismerik a gyerekeket,nem tudják milyen szinten van. Ezért hagyni kellene hogy az óvoda és a szülő döntse el, hogy a gyerek érett e az iskolára.
Szülő, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
Szülőként mindkét gyerekem augusztusi, felháborító ez a beiskolázási törvény. Szülőként úgy látom,tanárként az a tapasztalatom,hogy a nyári gyerekek még nem iskolaérettekszinte soha...
Szülő, pedagógus, Budapest XIX. kerület
A kötelező beiskolázás miatti plusz teendők (kérvény a halasztásra, papírok beszerzése, stb.) elég megterhelőek voltak. A gyereknek is egy felesleges stressz volt. A vizsgálaton ugyanazt állapították meg, amit szülőként mi is láttunk. A saját gyerekünket mégis csak mi ismerjük a legjobban, ránk bízhatnák ezt a döntést.
A szemünk láttára véreztetik ki a két pedagógusra épülő óvodai rendszerünket. Az óvodai rendszer problémái nem annyira feltűnőek sokak számára, hiszen a gyerekek nem hoznak haza rossz osztályzatokat, mint az iskolában, nincs azonnali látványos jelzés a szülők és a társadalom számára. Tudjuk azonban, hogy az első hat év kiemelkedő szerepet tölt be a személyiségfejlődésben; ha a felnőtt-társadalom nem tudja biztosítani a minőségi óvodát a kisgyerekeknek, akkor ezzel veszélyezteti érzelmi és értelmi fejlődésüket, gátolja az egészséges társas kapcsolatok kialakulását. Ha nem biztosított, hogy a gyermekkel szakképzett pedagógusok foglalkozzanak, akkor akár lelki sérüléseket is szenvedhetnek.
Dr. Bakonyi Anna óvodapedagógiai szakértő, a Magyar Pedagógiai Társaság Kisgyermeknevelési Szakosztályának vezetőségi tagja így látja a következményeket egyéni és társadalmi szinten:
„Az a kisgyermek, akit a családban negatív hatások érnek, kötődési zavarokkal küzdő kisiskolássá válhat. Az óvoda a családot kiegészítő nevelési intézmény. Így az óvodában megtapasztalt élmények válnak belsővé, sokféle viselkedési nehézségek okozhatnak gondot életében, akár az iskolás években, akár később is.
A pedagógushiány okán bevezetett rendszerben könnyen előfordulhat, hogy hozzá nem értő, kompetenciagondokkal küzdő felnőtt adja azt a labilis mintát (legalábbis délután), amely megalapozza a szocializációs viselkedésformákat és a még kialakulóban lévő értékrendet.
A feszült, frusztrált felnőtt – akár azért, mert kevés a fizetés, akár azért, mert a felesleges adminisztráció és a túlterheltség elveszi az energiát – kihat a gyermekek személyiségfejlődésére, akár egy egész életen át is. A frusztrált légkör feszültséggel teli mintát ad, a gyermek ezt követi, ezt utánozza.
A jó óvoda illeszkedik a korai fejlesztés gyakorlatához, ám a munkáját csak formálisan végző, papírok kitöltésén fáradozó pedagógus nem ezzel foglalkozik, és nem feltétlenül küldi el a gyermeket szakszolgálati vizsgálatra, fejlesztésre, vagy – idő és energia hiányában – nem működik együtt a szülőkkel. A gyermek lekési az optimális fejlesztési időszakot, amely mind a lelki, viselkedésbeli, mind az értelmi képességeire véglegesen negatív hatással lehet.
A megőrzésre kényszerített óvodai dolgozóknak nincs erejük és kedvük együttműködni a családokkal, noha ez akkor is alapvető lenne, ha a kisgyermek fejlődése megfelelő. A rossz óvodában nem alakul ki a mi-tudat, a csoporthoz való tartozás, a közösségi érzés, hiszen a gyerekek a saját túlélésükért küzdenek, az önérvényesítés szintjén.
Aki az óvodában nem éli meg az érzelmi és fizikai biztonságot a gyerekközösségben, az pszichés, vagy konkrét betegségbe torkollhat, és felnőttkorban is könnyen lehet, hogy nem tud aktívan és konstruktívan részt venni a társadalomban. Mindez az egész társadalomra, a demokratikus működésre is kihathat. Az asszertivitás, az önmegvalósítás lehet cél, de csak akkor, ha a gyerekek együtt tudnak működni, és a kreatív közös játék során megélhetik a csoportélményt is. Ha nincs meg a jó óvodai légkör, akkor a gyerekek nem kapják meg az alapot a demokratikus társadalom kialakításához.
Az óvodai nevelés kiindulópontja a szokásrendszer kialakítása, ebből következik később a szabályokhoz való alkalmazkodás, sőt, a szabályok megalkotása is. Ha nincs elegendő óvodapedagógus, akkor minderre nem fordítanak figyelmet, és az óvoda foglalkozáscentrikussá válhat, ahol csak az iskolára való előkészítés a cél. A nyugodt, kellemes és aktív kisgyermekkori élmények alapozzák meg a tanulási vágyat, a belső, önvezérelt motivációt és a tanulási képességeket is. Ha mindehhez nincs meg a tér, akkor az iskolai kudarcok elkerülhetetlenek lesznek, melyeknek eredményei a felnőttkori beilleszkedési és munkavégzési nehézségek lehetnek.
A kötődési nehézségek, a szorongás, a stressz bizalomvesztéshez, étkezési és alvási zavarokhoz vezethetnek, amelyek a beilleszkedési nehézségek mellett az intellektuális teljesítményt is ronthatják, rövid és hosszú távon egyaránt.”
Szószóló a gyerekekért
Az óvodával kapcsolatos keserű tapasztalatok a Szószóló a gyerekekért akció keretében kerültek nyilvánosságra. Most az óvodával kapcsolatos véleményeket összegeztük, de az akció keretében sok más közoktatási témában is érkeznek visszajelzések. A Szülői Hang Közösség azért indította az online tiltakozó akciót, hogy felhangosítsuk az óvodákat és iskolákat sújtó rendszerszintű problémákat. A résztvevő szülők és pedagógusok észrevételeit az ország térképére visszük, ezáltal bárki számára láthatóvá válik, hogy az oktatási rendszerünkben helyi szinten (járásonként) milyen bajokat jeleznek a csatlakozók. A tanév elején indult tiltakozó akcióban immár több mint 1700 szöveges vélemény érkezett több mint 2500 regisztrált résztvevőtől. Az akció tovább folytatódik, más témákban később összegezzük az eredményeket.
A részvétel anonim, így azok is elmondhatják véleményüket, akik nem szeretnék a nevüket nyilvánosan vállalni. Hiszünk abban, hogy a kimondott őszinte szó előbb-utóbb valódi változást hoz, amihez mindazok hozzájárulnak, akik aktív részvételükkel segítenek kihangosítani a gyermekeink és az ország jövője szempontjából alapvető bajokat.
A problémák kimondása nem öncélú; ez az első lépés a megoldás felé. Nem maradhatunk csendben: az utolsó pillanatban vagyunk, amikor fordíthatunk a magyar közoktatás válságos helyzetén! Bár egy online akcióban való részvételtől nem fognak a gondok egyből megoldódni, de önkéntes véleménynyilvánításunkkal valamennyien tudunk segíteni abban, hogy minél többen tudjanak a bajokról, és ezzel közelebb kerülünk a kívánatos változáshoz.
A térképen a járásközpontokban elhelyezett tiltakozó felikáltójelekre kattintva olvashatóak a szöveges vélemények. Minél többen fejezzük ki tiltakozásunkat, annál erősebben képviseljük a gyermekek érdekeit!
Eddig 3898 csatlakozó, 2509 szöveges vélemény.
A pedagógusok napról napra tapasztalják a közoktatás problémáit, de valódi változás csak akkor lehet, ha a szülői társadalom is felismeri, milyen súlyos a helyzet, és támogatja a pedagógusokat. Olvassunk bele a Szószóló a gyerekekért akcióban közzétett véleményekbe, amelyek tükörként mutatják, mennyire tarthatatlan a helyzet! Csatlakozzunk, írjuk meg tapasztalatainkat magunk is!
A Szülői Hang Közösséget az oktatási kérdések iránt érdeklődő önkéntes szülők hozták létre. Oktatási rendszerünk gyermekközpontú, szakmai alapokon nyugvó megújítására törekszünk, és aktív részvételünkkel képviseljük a szülői szempontokat a közoktatást érintő témákban. Ha szeretne értesülni híreinkről, akcióinkról, iratkozzon fel hírlevelünkre.
Közösségünk aktív segítséget nyújt a mindennapi problémákban, emellett kitartással, összefogással és a szülő-pedagógus együttműködés jobbításával előrelépünk az országos ügyekben is. Segítő anyagokat, állásfoglalásokat és felméréseket teszünk közzé, hogy felépítsük a közoktatás ügye mögötti társadalmi támogatottságot. 2016-os indulásunk óta a következő platformokat építettük fel:
Közösségi csoport
Segítő, érdekvédő csoport, ahol feltehetjük kérdéseinket, megoszthatjuk véleményünket. Támogatjuk egymást szülőként és pedagógusként, és közösen állunk ki érdekeink mellett.
Facebook oldal
Nyilvános facebook oldalunkon tudatosíjuk a gyermekeink jövőjét veszélyeztető társadalmi problémákat, kiállunk a szülőket és gyermekeink jövőjét, a magyar társadalmat érintő fontos közügyek érdekében, és közzétesszük a szülők számára hasznos információkat, tudnivalókat.
Email hírlevelünk röviden hírt ad aktuális akcióinkról, felhívásainkról, tudnivalókról, állásfoglalásainkról.
Instagram
Instagram oldalunkon is közreadjuk a szülőket érintő legfontosabb aktuális híreinket.
Szülői szókimondó
A Szülői Szókimondó teret ad a véleménynyilvánításra és személyes párbeszédre, vitára; itt a másképp gondolkodók álláspontját is megismerhetjük.
Szószóló a közoktatásért
A Szószóló online felületén biztonságos, anonim módon tesszük közzé a közoktatásban szerzett személyes tapasztalatokat és problémákat, hogy ezeket mindenki megismerje.
Szülői tudásbázis
A Szülői tudásbázisban a közoktatással kapcsolatos, szülők számára hasznos tudnivalókat gyűjtjük.
Plusz egy év óvoda
Közösségi csoportunk gyakorlati segítséget nyújt abban, hogy minden érintett szülő tudatosan dönthessen a további egy év óvoda kérvényezésével kapcsolatban és szakmai támogatással vezeti végig a családokat a gyakran stresszes folyamaton.
Média
Médiamegjelenések: képviseljük a szülői érdekeket a sajtóban és teret adunk a szülői megszólalásoknak.
Petíció
Petíciók: segítünk kihangosítani a szülői véleményeket és képviselni a gyerekek jogait és érdekeit.
Szakember-adatbázis
Szakemberek adatbázisa: segítünk a szülőknek és a szakembereknek, vállalkozásoknak, szervezeteknek, hogy egymásra találjanak.
Maradjunk kapcsolatban! Hírlevél feliratkozás:
Az email címeket bizalmasan kezeljük, értesítéseinkről bármikor leiratkozhat. Részletes adatvédelmi tájékoztató itt.
Nagy figyelmet fordítunk a személyes adatok védelmére. Részletes adatvédelmi tájékoztatónkat itt olvashatja. A legtöbb weboldalhoz hasonlóan mi is használunk sütiket.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.