Tíz éve annak, hogy a hatalom úgy döntött, a gyermekeket úgy kell önállóságra nevelni az iskolában, hogy az intézmények és a pedagógusok önállóságát korlátozzák. A Parlament 2011. december 19-én fogadta el a Köznevelési Törvényt (2011. évi CXC. törvény), amely erőteljes központosítást hajtott végre: elvette az állami iskolák fenntartói jogát az önkormányzatoktól, amit egy központi szerv, jelenlegi nevén a Klebelsberg Központ vett át, amely a tankerületekben szervezve irányítja az iskolák működését (ugyanez a szakképzés esetében a szakképzési centrum). Az iskolák és a pedagógusok döntési lehetőségei beszűkültek, ezzel együtt az adminisztrációs terhek megnőttek.
Mik a drasztikus központosító intézkedések tapasztalatai egy évtized után? Ezt foglaljuk össze a tanév elején indult Szószóló a gyerekekért akció (és a kapcsolódó beszélgető fórum) keretében beérkezett több mint 1800 szöveges szülői és pedagógus vélemények alapján. A Szülői Hang Közösség által kezdeményezett figyelemfelhívó akcióban a közoktatás rendszerszintű problémáival kapcsolatos tapasztalatokat tesszük mindenki számára elérhetővé. Egyaránt közlünk szülői és pedagógus-véleményeket is, hiszen a problémák közösek, és csak széleskörű összefogással oldhatóak meg; a szülő és a pedagógus éppúgy elszenvedője azoknak a rendszerszintű problémáknak, amelyeknek a gyermekeink a kárvallottjai.
A véleményüket felvállaló pedagógusok és szülők döntő többsége nem támogatja a központosítást; a kifejezetten a központosításra vonatkozó szöveges vélemények az ábrán látható problématerületeket jelezték, melyeket az alábbiakban részletesen bemutatunk.
Az oktatás csak akkor tud jól működni, ha személyre szabott: a gyerekek igényeihez, érdeklődéséhez és tudásszintjéhez igazodik. Mindezt a központosítás többszörösen is ellehetetleníti, ezáltal romlik az oktatás színvonala. Nem elősegíti, hanem gátolja az esélyegyenlőség megteremtését: a pedagógiai autonómia korlátozása miatt a tanár számára nehezebb megteremteni azt a környezetet, amiben a gyerekek a legjobban tudnak fejlődni. A gyerekek fejlődését és képességeik kibontakoztatását az szolgálja, ha a pedagógusok megkapják a szükséges támogatást és időt ahhoz, hogy differenciálni tudjanak a gyerekek eltérő igényeinek megfelelően.
Az iskola elsődleges feladata, hogy a gyermekeket önálló gondolkodásra ösztönözze, de ez csak akkor lehetséges, ha maguk a tanárok is önállóak lehetnek, autonóm módon dönthetnek és felelősséget vállalnak a munkájukért, hiszen a szülőkhöz hasonlóan a tanárok is elsősorban személyes példamutatáson keresztül nevelnek. Akkor működik jól az iskola, ha a tanárok meg tudják szerettetni a gyerekekkel a tantárgyukat és a tanulás örömét – ez viszont jóval nehezebb, ha a központosítás hatására csorbul a tanítás szabadsága.
Sokan azzal nyugtatják magukat, hogy a tanár – miután “magára csukja az osztályterem ajtaját” – azt csinál, amit akar. Természetesen a tanárnak továbbra is van bizonyos fokú szabadsága abban, hogyan vezeti óráit, de a központosítás következtében ez erősen korlátozott. A probléma országos, így ezt teljes mértékben orvosolni helyi szinten nem lehetséges.
A pedagógusok és szülők így fogalmazzák meg azt, hogy a központosítás korlátozza a pedagógusok autonómiáját:
Nem támogatom a központosítást. Folyamatosan romlik az oktatás színvonala. Központilag meghatározott tananyagot kell a gyerek fejébe tölteni. Gondolkodni nem tudó gyerekeket nevelünk. Nincs szabad gondolat, kihalóban a kreativitás. A tanárokat túlterhelt robotokká tették, akik meghunyaszkodnak a nyomorult kis pénzért.
Pedagógus, Zala megye
Az iskolák, a vezetők, a pedagógusok teljesen kiszolgáltatottá váltak. Semmiféle önállóság nem lehetséges. A megterhelés elviselhetetlenné vált.
Pedagógus, Heves megye
Pedagógusként már szinte nincs döntési, választási lehetőségünk, mindent felülről irányítanak, nem látják a problémákat, teljesen logikátlan és értelmetlen dolgokat találnak ki, ami nem szolgálja a gyerekek érdekeit. A gyerek csak egy adat, egy oktatási azonosító, hogy mi a jó neki, csak a lelkiismeretes pedagógusokon múlik, a kisembereken, de ők nem dönthetnek. Ezen felül semmi megbecsülést és segítséget nem kapunk.
Pedagógus
Még jobban elveszi a tanítás autonómiáját.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye
Nem támogatom a központosítást. Arrogáns kontroll a pedagógusok fölött, rengeteg kifizetetlen többletmunka a 26-32 óra mögé bújtatva. A ténylegesen elvégzett munkát tilos(!)dokumentálnia a pedagógusnak. (Csak heti 32 órát "szabad" a Kretában rögzíteni.)
Pedagógus, Jász-Nagykun-Szolnok megye
A helyi problémákra csak úgy lehet reagálni, ha ismerjük a helyi adottságokat és lehetőségeket. Központilag ez nem megoldható. Bízni kéne a tanárokban, elvégre ez a szakmájuk.
Szülő, Baranya megye
A központosítás szűkebb lehetőséget biztosít mind a gyerekek mind a pedagógus számára. A fejlesztés, a tehetséggondozás, a kreatív gondolkodás, a szadidő felhasználása mind háttérbe szorul az irányított gondolkodásra való rákényszerítéssel.
Szülő, Jász-Nagykun-Szolnok megye
Szerintem hagyni kell a pedagógusnak mozgásteret, hogyan és mit tanít.
Szülő, Pest megye
Csökkenti, elveszi a tanárok, iskolák önállóságát. Politikai, vallási orientációt indukál.
Hajdú-Bihar megye
A tanterv merev betartatása óriási hiba, sokkal rugalmasabban kellene venni. Több szabadkezet adnék a pedagógusoknak, iskoláknak. Óriási a tananyag, nagyon nagy a követelmény. Választási lehetőséget kellene adni a diákoknak, és azt tanulhatnának, amit szeretnének tanulni. Hiányzik a gyakorlatiasság az oktatásban. Az élet dolgaira történő oktatás, nevelés nem található a tananyagokban, erre is oda kellene figyelni, helyi szinten készített tanmenetben megoldható lenne.
Szülő, Heves megye
Helyben jobban látják a helyi problémákat és gyorsabban tudnak reagálni rá. A jelenlegi centralizáció nevetséges és bosszantó - túladminisztrál mindent. Gyakorlatilag csoda hogy működni képesek az iskolák.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
A családban van pedagógus és tanuló is. Mind a két oldalról problémás, nem igazítható a tanítás, tanulás az adott csoport igényeihez.
Szülő, Pest megye
Nem támogatom a központosítást, a gyerekek sokféleségére szabott oktatás-nevelésre van szükség, a helyi sajátosságoknak megfelelően, sokkal nagyobb pedagógusi szabadsággal.
Szülő, Budapest
Nem ad semmilyen szabadságot a tanároknak
Szülő, Budapest
Nem támogatom, mert nem tudnak az egyes iskolák rugalmasan a helyi tanulói igények szerint, főleg az SNI-s tanulóknak megfelelő számban szakembereket és megfelelő módszertant, tananyagot biztosítani ebben a központosított rendszerben.
Szülő, Pest megye
Teljesen megszűnt az intézmények önállósága, befolyásolja az intézmény megfelelő, saját arculatának, a helyi adottságok figyelemvevételével azonosuló működtetését.
Pedagógus, Heves megye
Az oktatást, nevelést nem lehet kozpontositani, mert nem lehet egységes séma alapján oktatni "különböző" gyerekeket. ( különböző feltetelek, háttér, képesség ... stb.)
Pedagógus
Nem veszi figyelembe az eltérő térségi lehetőségeket, alternatívákat!
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Ami jól működött, ott is központosítottak - az iskola autonómiája teljesen megszűnt, minden ügyintézés nehézkesebb, lassabb lett, semmire nincs pénz - egyértelműen spórolásból központosítottak, de még az sem sikerült. Tragikus a helyzet.
Pedagógus, Budapest
Minden iskola, minden diák, minden tanár más, nem lehet uniformizálni
Pedagógus, Pest megye
Kiskorúsítja a pedagógusokat. A szakmai és az intézményi autonómiát jelentősen korlátozza.
A pedagógus életpályamodell kész csőd.
Pedagógus, Jász-Nagykun-Szolnok megye
A központosítàs mellett nem lehet innovatìv ötleteket megvalósítani. Egysèges centralizàlt szemlèlet nem hasznàl a különbözösègek, egyèni erőssègek megmutatàsàra, fejlesztèsère.
Pedagógus, Budapest
Mert nem ad teret a modernebb módszereknek. Nincs lehetőség megnezni, hogy más módszerrel ugyan az, milyen hatekonydaggal adható át.
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye
A helyi sajátosságok, igények, lehetőségek elvesztek a központosítás miatt. Az iskoláknak nincs "szabad keze", mások mondják meg, hogy mit tehetnek, mit mondhatnak.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye
Az emberek, gyerekek, települések nem egyformák.
Pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Nem támogatom. A központosítás "kockára" faragja az iskolát, tanárt, tanuló, figyelmen kívül hagyva a helyi sajátosságokat, lehetőségeket és igényeket.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Átlag alatti képességű gyerekek nem tudnak megtanulni olvasni ugyanabból a tankönyvből. Más módszerekre, lassabb haladásra, más könyvre lenne szükségük. Iskolaéretlen gyerekek tömegeit kényszerítik 1. Osztályba, amit 2-3-szor is járatunk velük hiába. Sok iskolában minden gyerek ilyen, csak kimondani nem szabad. Nincs gyógy- és fejlesztőpedagógus, nincs nekik való tankönyv, sem pedagógiai asszisztens, de még korrepetálás sem. 28-32 órában tanítunk.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Oda van a pedagógusok szabadsága, önállósága, mindenben központilag döntenek, nincs helyi sajátosság, nincs józan ész!
Elveszett a pedagógusokat megillető tisztelet!
Pedagógus, Békés megye
Nem támogatom a központosítást, mert pont azt a szabadságot és egyéniséget vették el a központosítással, ami miatt felszabadult és boldog lehet a gyerekeknek iskolába járni, a pedagógusoknak ott tanítani. AZ adminisztráció vette át a fő hangsúlyt, és a gyerekek oktatása, fejlesztése olyannyira háttérbe szorult, hogy a tanárok és tanítók azon görcsölnek, hogy a teljesen logikátlanul felépített, ömlesszetett, rosszul szerkeztett és egyáltalán nem gyermekközpontú tankönyvek tananyagát lenyomják a gyerekek torkán a tanév végéig. A kollégák év végére olyannyira kimerülnek az adminisztációs és rohamtempós tanévtől, hogy zombiüzemmódban képesek csak "átvészelni" a zárással kapcsolatos teendőket. A fiatalabb ambíciózus pályakezdők pedig 4-5 év (de lehet, hogy kevesebb) év után biztosan elhagyják a pályát, mert egyszerűen nem éri meg sem anyagilag, sem pedig fizikailag. Ez sajnos azokkal is megtörténik, akik tényleg "szerelemből" teljes elhivatottsából végeznék a munkájukat, mert sem a központosítás, sem pedig a tankönyvek nem teszik lehetővé, hogy élvezzék, és kiteljesedjenek a hivatásukban. Inkább továbbképzik magukat, és olyan szakmát keresnek, amiből meg lehet élni, és nyugodt körülmények között lehet végezni.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye
Minden szinten mínuszba megy át az intézményi önállóság.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Saját életemben, mint tanár és mint anya azt élem meg, hogy az iskolában végezhető munka lehetőségei egyre korlátozottabbak, (korlátoltabbak), ostobaságokra megy el idő és energia ahelyett, hogy a gyerekek életre tanításával, szocializációjával törődhetnének a pedagógusok. A tudás, amit át kell adni, egyre kevésbé életszerű, a gyerekek és a kollégák túlterheltek, kiégnek. Az iskola, a tanulás egyre kevésbé tud így örömforrásá válni, a szorongás (teljesítménykényszer, tanárok anyagi szorongása) egyre nő. Nyomorulttá tesszük a következő nemzedéket, ahelyett, hogy kreatív, kíváncsi, kooperációra kész, gondolkodó embereket nevelnénk.
Pedagógus, Pest megye
Minden iskola más. Az ott tanítók egyéniségétől, az odajáró diákok egyediségétől, a település életében betöltött szerepétől. Hiába ír egy recept 30 deka cukrot a baracklekvárhoz, ha az az egyik helyen csak 35-tel lesz finom, máshol meg elég lesz 25 deka is.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Nem lehet tucat nevelést biztosítani az ország összes szegletében, de még egy adott intezményben is van hogy a csoportra, osztályra kellene szabni a módszereket.
A pedagógus-gyerek-szülő hármasban egyre nagyobb a távolság. Egyre kevésbé lehet párbeszédet folytatni, újdonságokat kitalálni, programokat közösen megvalósítani.
A közpintosítás miatt alapvető tudást sem lehet átadni az iskolákban, ami a nagybetűs ÉLETRŐL szólna. Ilyen pl. pénzügyi intelligencia, hivatali ügyintézés, emberi jogok, szakmák, eü problémák, népbetegségek, főzés, barkácsolás, zare waste eszközök, újraélesztés, szexuális felvilágosítás.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye
Az iskolák automiája a minimumra csökkent. Apróságokban sincs lehetőségük dönteni, ez nagyon megnehezíti a helyzetüket.
Szülő, Budapest
A teljes oktatás területén nagyméretű autonómiára van szüksége a tanároknak. A szülő választhassanak hogy adott intézmény vagy oktató pedagógiai programjába kívánják bevonni gyermeküket.
Szülő, Budapest
Nem támogatom, az "univerzális" megoldásokat, nincsenek tekintettel a helyi szükségletekre.
Szülő, Zala megye
Nem egyformák a gyerekek, a pedagógusokra kellene bízni, hogy megtalálják a legmegfelelőbb taneszközöket és módszereket.
Pedagógus, Budapest
A tananyag nem mindig igazodik az életkori sajátosságokhoz, a differenciáláshoz felsőben alig van segítség az integrált gyerekekhez. Nincs idő begyakoroltatni, készségszintre fejleszteni.
Pedagógus, Heves megye
Én szeretném eldönteni, hogy milyen taneszközt használjak. A tanítási folyamat megtervezése a pedagógus felelőssége legyen! Az ilyen mértékű központosítást nem tudom támogatni. Sem a gyerekek, sem a pedagógusok nem gépek, hogy irányított programmal működjenek. A tanári, szellemi szabadság alapvető jogunk!
Pedagógus, Vas megye
A központosítás elidegeníti az iskolákat. A NAT szakmaisága
erősen megkérdőjelezhető. A tanároktól elveszik az oktatói szabadságot, így érezhetően alulmotiváltak.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Területenként, településenként, de akár iskolánként is eltérő igények jelentkezhetnek. Ezeket ott helyben lehet felismerni és rugalmasan reagálni azokra, tervezni és döntéseket hozni. Ezért szerintem az ilyen erős központosítás sosem hatékony.
Pedagógus, Budapest
Minden központosítást elutasítok, mert csökkenti a szabadságot, és ezzel a tanítás hatásfokát
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye
A tananyagot a gyerek csoport igényeihez kell szabni. A tanulói csoportok képességei, érdeklődése, igényei eltérőek.
Pedagógus, Heves megye
Nem lehet támogatni a központosítást, mert szakmaiatlan, átgondolatlan, a minden téren megnyilvánuló hatalom bitorlás a célja.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
A helyi viszonyokat nem lehet központilag helyesen kezelni.
Pedagógus, Baranya megye
Ez nem biztosít egyenlőséget, a tanár nem választhat megfelelőbb tankönyvet vagy módszert, adott intézmény nehezen újíthat.
Pedagógus, Pest megye
Nem lehet egységesíteni, kell teret hagyni az igényeknek megfelelő döntésre.
Pedagógus, Tolna megye
Érdemi változást nem eredményezett. Negatívan befolyásolta a pedagógusok szakmai szabadságát.
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye
Nincs beleszólásunk és döntési jogkörünk semmilyen oktatási körülménybe.
Pedagógus, Baranya megye
Egyedül a helyi viszonylatban van értelme a gyerekeket érdekelté tenni a környezetük földrajzi, történelmi viszonyai iránt, amivel biztosítható a környezetetudatos és felelősségteljes hazafias magatartásuk.
A termeszettudományos ismereteik kialakulása is sérült az elmúlt években, a természettudományokat tanító tanárok kiöregedtek, vagy elhagyták jelentős mértékben a pályát az alulfizetettség miatt.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye
Minden gyermek, gyermekcsoport más társadalmi, anyagi közegből érkezik az óvodai/iskolai közegbe. A központosítás akadályozza a gyermekközpontú, a gyermek/ gyermekcsoport igenyei szerinti oktatást.
Pedagógus, Pest megye
A cél az volt, hogy legyen egységes minden településen az oktatás. Most egységesen rossz helyzetben vannak az iskolák.
Pedagógus, Pest megye
Nem támogatom a kormány központositási stratégiáját, mert nem hatékony és nagyon lassú. Az egyes iskolák szükségletei és adottságai nagyon különbözőek, ezért nem lehet ugyanazt a stratégiát alkalmazni mindenhol. A helyi igényeket helyben lehet a leggyorsabban kielégíteni.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye
A helyi ismeretek nagyon fontosak.
Pedagógus, Pest megye
A pedagógus többletterhelése nőtt, a fizetés nem, fokozódott a kiégés, nőtt a pályaelhagyók száma. A differenciált oktatás nehezen, alig valósul meg, inkluzív oktatásról nem is beszélhetünk. Óriási különbségek vannak az intézmények között. A tehetséggondozás sem megfelelő. És hosszan tudnám sorolni…. Egyáltalán nem támogatom ezt a rugalmatlan, merev oktatási struktúrát.
Pedagógus, Pest megye
A túlzott központosítás nem tud a helyi igényekhez igazodni
Pedagógus, Pest megye
Nincs rálátása a helyi viszonyokhoz.
Pedagógus, Pest megye
Nem támogatom a központosítást, mert az ország különböző területein különböző gyerekek és pedagógusok élnek. Mások a körülmények, az anyagi helyzet... nem lehet hatékonyan központosítani. A központosítás elméletben szép, de gyakorlatban inkább hátrányt okoz és frusztrációt teremt.
Pedagógus, Fejér megye
Nem támogatom a központosítást. Elvettek minden szellemi szabadságot a tanároktól.
Pedagógus, Budapest
Nem támogatom a központosítást, mert az eddig is kialakult különbségeket nem tudta csökkenteni.
Pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Figyelmen kívül hagyja az oktatási intézmények helyi sajátosságait, kényszeresen uniformizál. Ez a felülről vezérelt, szemellenzős stratégia a legkevésbé sem szolgálja a gyermekeink érdekeit.
Pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Mert a szakma szépségét teszik tönkre ezzel, nincs lehetőség egyénre szabottan kezelni a gyerekeket, és pont a gyerekekre nincs tekintettel. Ráadásul a végletekig szigorítják az iskola költségvetését.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Minden tanárcsoport más és más.
Minden település más és más.
Hogyan lehet egyformaságra kötelezni a különbözőket?
A kisebb közösség jobban érzi, tapasztalja a körülményeket, amihez igazodni tud.
Szülő, Jász-Nagykun-Szolnok megye
Idejétmúlt és eleve kudarcra van ítélve minden uniformizálás, a tanárok egyéni döntéseinek kiírtása.
Pest megye
Meg van kötve a tanárok keze.
Szülő, Csongrád-Csanád megye
Nem támogatom, mert ez a lexikálisan sok, de lebutított tananyag nem jó.Lehetőséget kellene adni, hogy válogathasson a pedagógus a tankönyvek között, hogy minden diák a szintjének megfelelő oktatásban részesülhessen.
Fejér megye
Azért nem támogatom a központosítást, mert a helyi lehetőségeket, adottságokat nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Szülő, Budapest
Minden helyszínen mások a problémák, a lehetőségek....
Pedagógus, Veszprém megye
A pedagógusoknak szabadságra van szükségük! Ki kell bontakozniuk a szakmán belül, különben alig van értelme.
Pedagógus, Pest megye
A pedagógiai szabadságot korlátozza. Mellesleg ez a szakemberek kompetenciája lenne.
Pedagógus, Pest megye
Azért sem jó ennyire központosítani a lehetesőség szűnik meg ahogy tanár szabadon dönthessen mit és hogyan tanít. Ráadásul a jelentős mértékben csökkent az alapvető ismeretek elsájítása. Mint pl. az őskor hiánya az 5.évfolyamról.
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye
Innovatív gondolkodás teljes kivonása történt ennek következtében.
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye
Az iskolák elvesztették függetlenségüket, önállóságukat. Az egyedi problémák nem kezelhetők. Az integráció szegregációt teremtett. A problémákat hiába jelezzük nem kapunk segítséget.
Pedagógus
Természetesen az egységes követelményrendszeren belül fontos lenne a pedagógiai szabadság, a központi irányítás helyett pedig lenhetőséget kellene biztosítani arra, hogy az iskolák kialakíthassák egyéni erősségeiket.
Pedagógus, Fejér megye
A kozpontosítás sosem tudja hatékonyan megoldani a helyi problémákat. Az csak arra jo, hogy egy ideig elfedhesse az igazi problémát, illetve a megfélemlítés eszköze.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye
Minden ügyintézés sokkal bonyolultabb és lassabb lett. Olyan emberek döntenek az iskolát érintő kérdésekben, akiknek fogalmuk sincs a helyi viszonyokról. Sokkal több döntési jogkört kellene adni az igazgatóknak, hiszen ők látják át az iskola sajátosságait, és sokkal ésszerűbben működhetne minden. Még anyagilag sem lenne sokkal drágább.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye
Az egységesítés azt feltételezi, hogy a diákok is egységesek. Na ez már most laikus szemmel sem elképzelhető, hát még a pedagógus számára, aki ugyanazt tanítja egy borsodi kisfaluban, mint egy budai elit gimnáziumban. Nagy a differencia és az egységesítéssel csak még jobban kinyílik az a bizonyos olló...
Heves megye
Eltűnik a módszertani sokszínűség egy csomó kiégett motiválatlan pedagógus fog dolgozni. Egy idő után már feladják mert a sok adminisztráció és egyén elvárás mellett eltűnik a pedagógus egyénisége.
Pedagógus, Budapest
Mert a minőség és az egyediség, a helyi adottságokra való reagálás nincs jelen.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Az adott településen élő emberek szociális körülményei nagy mértékben befolyásolják a gyerekek iskolai teljesítményét. Mást és máshogy kell tanítani egy olyan iskolában, ahol sok a diplomás,jó egzisztenciájú család, és ott,ahol a szülőknek nincs pénze élelemre. Egyre több a magatartás problémás, részképesség zavaros gyerek az iskolában. A pedagógusok nincsenek felkészítve erre,nem kapnak segítséget, ráadásul S központosítás miatt a legelemibb tanításhoz kapcsolódó eszközök beszerzése is nehézkes, gyakran a pedagógus zsebét terheli.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye
Elveszik az iskolák, pedagógusok szabadságát, döntési jogait, ellehetetlenítik a színvonalas oktatás-nevelést.
Pedagógus, Somogy megye
A központosítás jelentős mértékben hátráltatja a munkát. Diktatorikus rendszer kiépítése. Totális ellenőrzés megtorlásokkal.
Pedagógus, Somogy megye
A helyi szinten jelentkező problémákat leghatékonyabban és leggyorsabban helyben lehet megoldani, ne a központi "vízfej" döntsön az iskolák életéről!
Az nem esélyegyenlőség, ha ugyanazt a tananyagot (és tankönyvet) tanítjuk a XII. kerületi gyakorlóiskolában és a borsodi zsákfaluban!
Pedagógus, Pest megye
Csak kimeneti egységes követelményekre lenne szükség az iskolatípus végén.
Pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Nem támogatom a központosítást. A nevelés-oktatás nem egy olyan terület, amelyben egy sablont lehetne a sokszínű egyéniségekre, tehát a tanulókra húzni.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Nincs szabadság, idő, elméleti anyag, tárgyi feltétel a diákok differenciálásához, nem a mai világnak megfelelő, szükséges ismeretanyagot várja el.
Pedagógus, Veszprém megye
Nem támogatom a központosítást. Minél nagyobb az intézményi rendszer, annál kevésbé rugalmas. A diákok sokfélék, évnte évfolyamonként mások.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye
A központosítás korlátozhat minden pedagógiai módszertani szabadságot. Anyagi előnye származik belőle, amit nem forgat vissza az oktatásba.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye
Nem támogatom, mert elveszi a nevelés szakmai szabadságát, ugyanakkor hátrányosan befolyásolja az oktatás gazdasági finanszírozásat.
Pedagógus, Pest megye
Katasztrófa. Hiszen a cél az lenne, hogy mindig az adott gyermekközösséghez, annak képességeihez igazodva válasszuk meg módszereinket, tankönyveinket.
Pedagógus, Vas megye
Megfoszt mindenkit az autonómiájától, túlteng a felesleges bürokrácia. A sok felesleges sallangban pedig elvész a legfontosabb tényezò: a GYEREK!
Pedagógus, Pest megye
Drasztikus minóségromlás a központosítás következménye. NEM TÁMOGATOM
Pedagógus, Budapest
Nem támogatom. Nem igazodik az adott iskolához és diákokhoz. Sok tárgynál egyáltalán nem a fontos dolgokat akarja megtaníttatni. Olyan kötelezőket tett az irodalomba, amiket még annyira sem fognak elolvasni, mint eddig. Ezek a könyvek nem a mai diákokhoz szólnak, s egy életre elmegy a kedvük az olvasástól. Pont a gondolkodásról szoktat le.
Pedagógus, Pest megye
Tanári autonómia elvesztése,
Színvonal csökkenése,
Gyenge minőségű tankönyvek,
Személyi ügyek nehézkes intezese,
Bürokrácia,
Átgondolatlan döntések előzetes egyeztetés nélkül,
A központilag hozott döntések ellentétesek azzal, amit a pedagógiáról tanultunk és amiben hiszek.
Pedagógus, Fejér megye
Helyi szinten, a helyi problémák kezelésére, azok akik ott vannak, ott élnek, sokkal kompetensebbek, mik akik messze tőle, egy iróasztal előtt ülve.
Pedagógus, Pest megye
Elvesztik az oktatási intézmények önállóságukat, egyéni arculatukat. Az erős központosítás kiöli kreativitást, az érdekképviseletet, a szólásszabadságot.
Pedagógus, Baranya megye
A helyi problémákat helyben lehet a leghatékonyabban kezelni.
Pedagógus, Somogy megye
Nem személyre szabott. Nem támogatja a kiemelkedő és többlet teljesítményt. A gyerekek érdekeit nem tudja követni.
A gyerekek nem mindenhol egyformák. A különböző gyerekekhez különböző stratégiák, módszerek, tanmenetek kellenek.
Pedagógus, Pest megye
Mert megfojtja az oktatást.
Pedagógus, Budapest
Ez a fajta bürökrata központositás pont a lényegét veszi el az oktatásnak: a gyerekeket.
Pedagógus, Pest megye
Nem veszi figyelelmbe a helyi igényeket, adottságokat. Szegregál, ha rejtetten is. Nagyon kevés pézt ad fejlesztésekre. Az iskolák nem tudnak önálló, felnőtt emberekhez méltó döntéseket hozni, mert mindenért engedélyt kell kérno. Ez nagyon lekezelő szemlélet.
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye
A helyi szinten jelentkező problémák kezelése lehetetlenné vált a központosított rendszerben. A munkaidő beosztása a központi akarat mellett embertelenne tette a rendszert.
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye
Nem kaptam se órakedvezményt, se anyagi támogatást szakvizsgához, ugyanakkor elvárás volt, hogy teljesítsem a 120 kreditet, írjam a portfóliót, lépjek ped. 2-be, ezért felmondtam. A magánszektorban sokkal jobban érzem magam, az íróasztalom 4x akkora, mint, ami a tanáriban volt - és ez a normális méret. Van kényelmes székem, önálló értelmiségi munkát végzek és nem b@szogatnak a feletteseim hülyeségekkel, azaz nem akadályozzák a munkám. A fizetésem mondjuk nem több, de nem is kevesebb, és jóval kisebb stressz ér. Az összes normális pedagógus kollégám otthagyja a közoktatást, már csak a nagy “régiek” vannak még pályán max 10 évig, nagy ritkán az egyetemről becsöppenhet tehetséges fiatal, de vagy inkább ő is felmond pár év után vagy kiesik ő is, mert elmegy szülni - férfi fiatal kolléga nincs. Katasztrofális a helyzet.. A dilettánsoknak meg oké a langyos víz, kicsit nyüsszögnek a sok “papírmunka” miatt, pedig kb máshoz sem értenek…
Pedagógus, Budapest
Csökkent a pedagógus autonómiája, sok a felesleges adminisztráció, a gyerek háttérbe szorul.
Pedagógus, Budapest
A vezetőség nem ismeri az alkalmazottakat. A pedagógusok csupán egy törzsszámmá váltak, nem veszik őket emberszámba. A pedagógusok véleménye nem számít, se elismerést se megbecsülést nem kapnak! A tanári diplomát még annyira sem értékelik mint a szakmunkás bizonyítványt. Nincs előrelépési lehetőség, a magasabb beosztások előre eldöntöttek! A tanári fizetés egyszerre szánalmas és nevetséges, a pedagógus pályán dolgozva az embernek sajnos nincs jövője!!!
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Távolról nem lehet megitélni egy-egy iskola nehézségét. Túl lassú, nehézkes a problémák megoldása. A gyerekek problémájára nem ad gyors hatékony megoldást. A tanárok magukra maradtak. Csak a számok és a papírmunka számít. Elvesztek a rendszerben a gyerekek.
Pedagógus, Jász-Nagykun-Szolnok megye
Nem támogatom, mert elvették az iskolák, pedagógusok egyediségét, alkotói szabadságát.
Pedagógus, Pest megye
Nem támogatom. Helyi problémákra helyben lehet reagálni.
Pedagógus, Pest megye
A pedagógusnak nincsen szabadsága a tananyag választásában, tanmenet rugalmas kezelésében, a tankönyv kiválasztásában. Nincsen idő a tanulókkal való mélyebb személyes ismerkedésre, az életre felkészülő témákkal való foglalkozásra, készségek fejlesztésére. Rengeteg az adminisztrációs feladat és a túlóra. A tanulók kényszerben érzik a tanulást, mivel nincsen idő egy-egy témába való elmélkedésre, saját megfigyelések és vélemények megosztására, kreatív munkára. A szociális problémák megoldására sincs kapacitása az iskoláknak. A diákok szinte egyáltalán nem szólhatnak be az iskolai működésbe, csak elszenvedői egy embertelen rendszernek.
Szülő, pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Kevés valódi figyelem a gyerekek felé, szánalmas jövedelem.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Elfogadhatatlan a központosított oktatás, a gyerekeimnek egyénre szabott figyelemre van szüksége. Túl zsúfolt a tananyag, sok a felesleges, lexikális tudáselem, és kevés a képesség és készségfejlesztés. Elfogadhatatlan az iskolák és pedagógusok autonómiájának korlátozása, adminisztratív túlterheltsége. Kreatív energiáikat felesleges és megalázó adminisztrációra kell fordítaniuk a gyerekekkel töltött értékes idő helyett.
Szülő, Budapest XVII. kerület
A gyerekek összezsúfolása egy-egy osztályban. Szerintem az egészséges, a gyerekeknek is jó létszám a 10-15 fő. Így minden gyerekhez oda tudunk lépni, segíteni tudjuk a nehezebben haladót és a tehetségest is. Van lehetőség a gyerekekkel való beszélgetésre, problémáik, gondjaik, örömeik, ötleteik meghallgatására. Az ingyen helyettesítések. A tavalyi tanévben 1 hónapnyi helyettesítésem volt, s ezért egy fillért nem fizettek.
Szülő, pedagógus, Tolna megye, járás: Szekszárd
A gyerekekre nagyon kevés személyes figyelem jut, hát még ha valamiben mások és egyénileg több és más figyelmet igényelnének.
Szülő, gyermekvédelmi dolgozó, Fejér megye, járás: Bicske
Túlterhelt, alulképzett (mai számítástechnika) tanárok. Gyereket munka tárgyának tekintő képzés. Aki lemarad, semmi segítséget nem kap, nincs fizetett korrepetálás.
Szülő, Pest megye, járás: Gödöllő
2 tanév alatt 4 tanító váltotta egymást a kis iskolakezdő osztályban. Nem, még mindig nem ad pénzt a KLIK krétára. Apropó, Kréta! Na ugye... 2 járványügyi lezárás után a tananyag mennyisége, ütemezése semennyire nem lett átgondolva, ez még egy jó képességű, városi iskolába járó osztályt is megtépett, komoly lemaradások vannak. Nincs igazi fejlesztés, nincs tehetséggondozás, nincs normális integráció az egyre diverzifikáltabb osztályokban. Az iskola esélykiegyenlítő szerepe pedig gyakorlatilag megszűnt.
Szülő, Fejér megye, járás: Székesfehérvár
Túlterhelt, nevetséges fizetésért dolgozó hősök nevelik gyermekeinket, de ez nem tud már a felső tagozaton magas minőséget eredményezni. Titokban oktatott alternatív tankönyvek, borzasztó NAT, borzasztó tanárhiány, tehetséggondozásra, fekzárkóztazásra nincs pénz.
Szülő, Pest megye, járás: Érd
A pedagógusok túlterheltek, kevés minőségi időt tudnak eltölteni a gyerekekkel a tanítási kívül,hogy közelebb kerüljenek egymáshoz és megismerjèk és időben meglássák aha problèma van a gyerekkel!
Szülő, Budapest XVIII. kerület
Unokáimon látom, hogy eszemnt átpolitizált fölöslegesen nagy tananyagot tanítanak nekik, ráadásul rohamléptekkel. Rögzítésre nincs idő. A napi óraszámuk majdnem kiteszi a 8 órás munkaidőt és még ezután készüljön a másnapra, de sportoljon, szakkörözzön stb. Nincs ideje a gyerekeknek igazán azzal foglalkozni, ami érdekli. Év végére a gyerek és pedagógus is teljesen kimerül. A megbecsülés egy vicc.
Jász-Nagykun-Szolnok megye, járás: Szolnok
A pedagógushiány miatt osztályokat vonnak össze. Ez már nem működik úgy, mint a régi időkben. A mai gyerekek nem tudnak így tanulni. Nem tudjuk számukra biztosítani az egyéni bánásmódot, a külön figyelmet és segítséget! Képtelenség őket felkészíteni a digitális oktatásra.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Csongrád
25 fős első osztályomban 5 "papíros" tanuló. 1 fő BTMN, 3 fő SNI (enyhe ért.fogy.) 1 fő autista. Számított létszám 30 fő. A tankerület nem engedélyezte az osztálybontást, 26 órában tanítok+ 19 órát a saját osztályomban, 5 órát 8.osztályban pedagógushiány miatt. AA tanulók több mint 70%-a HH-s, HHH-s,alacsony iskolázottságú szülőkkel. Szeptember eleje van, de már most kimerültem. Csak az első osztályban 5 felé kell differenciálnom, felkészülnöm az óráimra. Nem tudom meddig fogom bírni mentálisan és fizikailag :(
Pedagógus, Veszprém megye, járás: Veszprém
Sajnos a napköziben több évfolyam gyermekei járnak túlzsufoltan, nincs lehetősége a tanárnak arra, hogy rendesen átnézze segítsen a délutáni munkát.
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Egyre nagyobb a probléma, mind a tanar/gyógypedagógiai szakemberek hiánya miatt, mind az egyre több és rosszabb tananyag miatt, miközben a gyerekek fejébe egyre több lexikális anyagot próbálnak belepreselni. Az ember feje nem lexikon, arra ott a könyvtár, a google. A gyerekeknek az önálló gondolkodást, tanulást kéne megtanitani, az életre nevelni, hasznos információkhoz juttatni, felkelteni az érdeklődését, kíváncsiságát. Minden gyerek más. Minden gyerekben meg kéne találni azt amiben jó, és azt támogatni. Nem a földbe taposni, csak mert valami nem megy. Nekünk sajnos ezt csak egy magán iskolában tudják most biztosítani, a fiam diszlexiás.
Szülő, Pest megye, járás: Budakeszi
SNI gyerekek, diagnosztizálása, hosszú idő. Érdemi segítség nincs. Van egy papírom, de a gyerekem tanulmányát nem segíti a jelenlegi oktatási törvény. Külön iskola nincs, nagy osztály létszámú osztályba jár, nincs idő vele és hasonló problémakkal küzdő gyerekjel foglalkozni. Fejlesztő pedagógus, ped aszisztens nincs vagy kevés.
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Szakember hiàny, kevés a fejlesztésre fordított idő.
Túl merev oktatàsi rendszer. Szabad döntés, vàlasztàs lehetősége korlàtozott. Szakmaisàg figyelmen kívül hagyàsa.
Szülő, Budapest XVI. kerület
SNI-s gyermeket nevelek. Környékünkön egyáltalán nem biztosít az állam fiam számára megfelelő intézményt (kis létszámú osztály, fejlesztőpedagógusokkal, lassabb haladási tempó...). A helyi iskolák (befogadó iskolák!), az óvodák es a bölcsőde hivatkozva túlterheltségre, szakemberhiányra stb. mindent elkövetett, hogy eltérő fejlődésű gyermekemet ne irassam be, ha megis, ellenségesen viselkedtek velem, a gyermek alapvető jogait semmibe vették. A folyamatos mulasztásos törvénysertéseket csak "lepapírozták" karöltve a Pedagógiai Szakszolgálat és a Gyerekjóléti Szolgálattal.
Jelenleg "egyéni munkarendes" (magántanuló) gyermekem oktatását és fejlesztését támogatás nélkül, teljesen önerőből intézzük, férjem keresetéből.
Felháborít, hogy az oktatási törvényben is deklarált alapjogunkat, a fiam számára megfelelő oktatást nem biztosítja az állam, míg rajtunk, gondviselőkön folyamatosan számon kéri, képességeihez mérten megfelelően halad-e a gyermek a tanulásban.
Egy csalódótt és kizsigerelt anya
Szülő, Pest megye, járás: Szentendre
A rendszer így is túlterhelt, nincs idő a gyerekekjel való minőségi foglalkozásra, forráshiány illetve rossz elosztás miatt a rendszer nem fejlődik ezzel a törvénnyel.
Szülő, Nógrád megye, járás: Bátonyterenye
Tömegeket mozgatnak kapkodva, nincs tér és idő az egyéni bánásmódra, nincsen iskolapszichógus
Szülő, Somogy megye, járás: Kaposvár
A gyermekek túlterheltek, túl sok fölösleges lexikális tudásra kényszerítik őket. Nincs lehetőség a differenciált oktatásra, különös tekintettel az SNI tanulóknál. A pedagógusok sem anyagilag sem erkölcsileg nincsenek megbecsülve. A fölösleges adminisztrációs terhek, az értelmetlen bürokrácia nem szolgálja sem a diákok sem a pedagógusok érdekeit. A gyermekvédelemben ugyanez a helyzet.
Szülő, Pest megye, járás: Aszód
Túlzsúfoltak az osztályok. Túlterheltek a pedagógusok, már ahol még vannak. Osztályonként minimum 1 pedagogiqi asszisztense lenne szukseg! A tankönyvek csapnivalóak és az is, hogy még mindig, mint 30-40 évvel ezelőtt is, minden nap cipelni kell a könyveket az iskolába. Egyéni fejlesztésre alig van lehetőség.
Szülő, Heves megye, járás: Eger
Nekem a problémám az oktatási rendszerrel van!! 12 éves és 16 éves gyerekeim olyan sok felesleges anyaggal vannak leterhelve, hogy ami fontos lenne időhiány miatt csak bemagolni tudják ami nem maradandó! Több időt tanulnak mint egy felnőtt ember munkaviszonya! Ide-oda ugrálnak a matematikai anyaggal nincs idő rendesen megtanulni mert már a következő héten jön a következő anyag!! A tanárok is le vannak terhelve ütemszerűen adják le a tananyagot és nincs idő a gyengébb tanulók segítésére!! Ami oda vezet, hogy kivizsgálásra küldik a gyereket aki jó esetben heti két órában még plusz járhat felkészítésre!! Mínusz két óra a gyernekkorából a semmire!! Túlterheltség aggódás az életünk a túl magas színtű értelmetlen oktatási rendszer miatt!! Zombiként éljük az életünk folyamatos aggódással az iskola miatt az oktatási rendszer miatt!! Nem csak mi de a tanárok is akik hiába szeretnének a gyerek mellett lenni nem tudnak mert minden döntést kivettek a kezükből!!
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Sopron
A gyerekek túlterheltek.A napközi otthon közelező. Hiába vagyok itthon, nem engedik el délután a gyereket haza. A kicsi fiam, tavaly óvodában sem nagyon volt a vírus miatt, most az iskolába 4ig kell lenni, nem engedik haza. Nagyon fáradt, nem tud koncentrálni. A tankönyvek a tanárok szerint rosszak, vagy vetetnek másikat, vagy próbálják a meglévőt alakítgatni. Egyáltalán nem érdekli az iskolát a gyerek miben jó. Leadják amit muszáj és kész. A nagy fiam másodikos. Teljesen új tanárok vannak minden évben, épp akit nyáron sikerül az iskolába csábítani. Nem alakul ki kötődés. Azt mondják mindig a gyerekek rugalmasok. Felháborító.
Szülő, Komárom-Esztergom megye, járás: Esztergom
A mai gyerekeket 2021-ben másképp kellene oktatni. Elvész a gyermekkoruk olyan tananyagok bemagolására, aminek 20 %át fogják ténylegesen használni az életben. Ezeket többnyire általános iskola 4. osztályáig el is sajátítják. Utána már differenciáltan kellene az oktatást szervezni. Addigra már bontakoznak ki a gyerekek különböző képességei is. A nyelvoktatást is másképp kellene szervezni. Lehetne még sorolni...
És az a rengeteg adminisztráció, ami meg sokszor nem is a valóságot fedi, de mindent papírozni kell! Mindent le kell fedni vele, csak a való élet más, rengeteg életszerűtlen dolgokkal vagyunk mi emberek gúzsba kötve.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
A pedagógusok alulfizetettek, emiatt egyre kevesebb az a szakember, aki szívvel lélekkel tanítaná a gyerekeket. A lassabban tanuló, nehezebben teljesítő diákokat óriási stressz éri az állandó teljesítménykényszer és a sok kudarc miatt. Felzárkóztatásukra a jelenlegi rendszerben semmi esély.
Szülő, Fejér megye, járás: Mór
Pedagógusnak lenni ma Magyarországon egy hobbi, legalábbis zsebpénzt fizetnek csak érte. Az engedheti meg magának, hogy pedagógus legyen, akinek a párja eleget keres ehhez. Hálás vagyok annak a maroknyi fantasztikus pedagógusnak (köztük a lányaim óvodájának dolgozóinak), hogy kitartanak ez a pálya mellett a megalázóan alacsony bérek ellenére.
Azt is fontos kihangsúlyozni, hogy ma az iskolák általában többet ártanak, mint használnak: még gyermekmegőrzésre sem alkalmasak. A nagy létszámú osztályokban elavult tankönyvek alapján elavult módszerekkel próbálnak elavult ismereteket átadni, miközben az egyes diákokra, az iskolai zaklatás, kiközösítés megelőzésére, a csoportszellem építésére, a 21. században elengedhetetlen készségek fejlesztésére semmi idő nem jut.
Szülő, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
A tananyag egy nagy rakás szar. Az alsós tagozat után semmire sem jó. Amit tanulnak, semmire sem fogják tudni használni, csak szűk csoportok. Ezért kellene differenciálni már, hogy a diák megválaszthassa azokat a tantárgyakat, amik neki valók. (USA rendszere kiváló példa). Nem szabadna osztályozni a készségtárgyakat, minek?? Legfeljebb, ha egy tanuló kéri, mert szüksége van rá a továbbtanuláshoz.
Szülő, Békés megye, járás: Orosháza
Az erős túlterheltség miatt (a többsegnek 24-26 órája van) egy vesszőfutás az élet: nincs idő és energia olyan jól felkészülni minden órára, odafigyelni minden gyerekre. Pedig ez kenne a lényeg: a gyerekek igényeihez igazodó tanórák, melyből profitálnak.
A tanterv túlzsúfolt, túl sok a számonkerendő lexikális tudástudás, alig marad idő az elmélyítésre, képességfejlesztésre. Itt is egy állandó rohanast él meg mindenki, megint csak a lényeg vész el.
Az új tankönyvek pedagógia szempontból elmaradottak, a ped.fizetés kritikán aluli. Ha nem szeretnénk ennyire a tanítványainkat, már rég bedőlt volna a rendszer a tanárhiány miatt.
Pedagógus, Budapest I. kerület
Differenciálni kéne, amihez semmi sem adott.
Szülő, pedagógus, Komárom-Esztergom megye, járás: Esztergom
Az alacsony bér, és megbecsültség hiánya évekre meghatározza a pedagógusok létét. A portfólió készítés egy baromság. Szükséges lenne a pedagógusokat és óvónőket segíteni, felkészíteni a gyerekek megváltozott szociális készségeinek (covid) kezelésére. Sajnos a problémás gyerekekre már nincs türelmük. Megőrző lett az iskola és óvoda, nem műhely a jövő gyermekeinek képzésére. A szülők nincsenek felkészülve, hogy még a tanítás is rájuk marad, ha eredményeket akarnak elérni a sikeres iskolai létben. A pedagógusnak több lehetőséget, szabadságot kell biztosítani, hogy taníthasson, nem arra szerződtek, hogy végrehajtók legyenek egy buta rendszerben.
Szülő, Budapest III. kerület
A mai magyar oktatásból hiányzik a gyermekre való VALÓDI odafigyelés. Nem tudom, mért nevezik még oktatásnak, pedagógusi munkának...
Szülő, Budapest XV. kerület
Olajat a "lámpásokba",nagyobb keretet az emberi értékek kibontakoztatására! A szűkre szabott szabadság megöli a rendszert.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Nincs kapacitás felzárkóztatásra, tehetséggondozásra, egyéni fejlesztésre. Aki lemarad, az óriási hátrányt tud összeszedni. Ezen a digitális oktatás szervezetlensége és minősége is sokat rontott.
Szülő, Budapest XXII. kerület
Mindenki túlterhelt, a tanár a diák. Gyerekellenes az egész rendszer, sok a tananyag, nem veszik figyelembe az egyéni különbségeket. A 18 éves nem érti, hogy mi értelme az egésznek, minek továbbtanulni, mert semmi érdekeset nem tanult eddig. a 14 éves SNI-s nek le kell tagadnia, hogyy SNI-s mert az iskola amúgy nem vette volna fel, mert annyira megválogathatja a gyerekeket (sportiskolába akart menni, mert ehhez ért). A kicsi 10 éves meg annyira fél a kudarctól, és szorong, hogy nem elég jó, hogy az első héten elege volt az iskolából. Hol van az örömteli tanulás, a felfedezés öröme?
Szülő, Budapest XIX. kerület
Utazó fejlesztő pedagógusként szomorúan tapasztalom a rendszer merevségét, abban hogy nem áll rendelkezésre sok helyen megfelelő fejlesztő terem, tornaszoba sem, holott elvárások nagyok, adminisztráció sok. Nem veszik figyelembe az SNI-s illetve egyéb problémákkal küzdő gyermekek igényeit, a felülvizsgálatok némely esetben katasztrofálisak nem a gyermek valós elmaradását tükrözik, és ezért nem is kapja meg általában a megfelelő segítséget.
A bér nevetséges, a tananyag sok, nem differenciált, de hogy is lenne az, ha egy pedagógus meg se kapja a kellő szabadságát, pénzét, idejét egy továbbképzés elvégzéséhez. A pedagógusok lelki egyensúlyával nem törődünk, ahogy a gyermekekével sem, hajszoljuk őket, nevetséges követelményrendszerrel, mellyel az életre nem készítik fel őket, és sok felesleges dologgal töltik meg a fejüket ahelyett, hogy nagyobb teret kapna a tehetséggondozás, és a szabadidős tevékenységek.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
A dirrerenciált oktatás halva született ötlet ...
Pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
A kötelezően elvárt tananyag nem ad teret az eltérő képességű gyermekek közötti differenciálás. Az integrációs törekvéseket, felzárkóztatást és a tehetséggondozás együtt egy 30 fős osztályban nem lehet megvalósítani. Ha a szülő azt szeretné, hogy gyermeke "versenyképes" tudást kapjon, mellyel majdani jövőjét megalapozhatja, számos különórára kell járnia csemetéjét. A tananyag nem fordít elegendő figyelmet egyik tantárgy esetében sem a gyakorlati tudásra. Anyaként azt látni, hogy egy harmadikos, negyedikes gyermek retteg a következő napi 2-3 dolgozattól elkeserítő. Pedagógusként tudom, hogy ez nem a kolléga hibája, hanem a rendszer alkalmatlansága a gyermekek fejlesztésére. Nincs idő a gyakorlásra, a biztos tudás megszerzésére. Nem lehet egy tanteremben egyszerre 4-5 Btmnes és 2-3 SNIs gyermeket megfelelően fejleszteni, mert csak a kudarcba lesz részük. Tehát igen, a mai közoktatás katasztrófális helyzetben van és én most csak egy nagyon pici részét érintettem. Az az iskola, ahol még kréta sincs, nemhogy projektor nem tud a mai gyerekek számára már kellő ismeretet adni.
Pedagógus, Pest megye, járás: Vác
A pedagógusok túlterheltek, ingyen helyettesítenek, rengeteget adminisztrálnak, folyosón ügyelnek, ebédeltetnek, tanszobáznak. Kevés idő és energia jut a differenciálásra, az egyéni igények kielégítésére, az odafigyelésre. Egyre fogynak a szaktanárok, a természettudományos tantárgyakat lassan senki sem fogja tanítani.
Szülő, pedagógus, Budapest XIII. kerület
Kevés a pedagógus, és az integrációnak hála egy tanórán belül 4-5 felé kell(ene) differenciálni. Ez lehetetlenség, főként hogy a beintegrált gyerekek nagy része különleges bánásmódot igényel, amire nem készítették fel az átlag pedagógust, hiszen ez egy teljesen külön szakma.
Aki ma a pályán marad, azt a gyerekek iránti szeretete, és elhivatottsága teszi. Ha ez volt az életpályamodell célja, akkor is csak félig sikerült, hiszen rengeteg elhivatott pedagógus is elhagyja a pályát, azon egyszerű indoknál fogva, hogy el kell tartania a családját...
Szülő, pedagógus, Somogy megye, járás: Kaposvár
Az óvodai dolgozók fluktuációja elképesztően nagy! Vannak olyan csoportok a gyerekeim óvodájában, ahol hónapokon át EGY, nyugdíj előtt álló óvónéni volt minden nap, egész nap 30 gyerekkel. Ilyen körülmények között hogyan tudná színesen, differenciálva (vegyes csoport), minden gyerekre odafigyelve végezni a munkáját? S mindeközben még portfóliót is íratni?!?! Eszem megáll... Teljesen semmibe veszik a pedagógusokat...
Szülő, pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, járás: Nyíregyháza
Az egyenmaszlagot önlesztik mindenhonnan. Lassan olyan érzése van az embernek (szülőként és pedagógusként egyaránt), hogy a gyerekeket bábként kezelik, akikkel bármit meg lehet tenni. A vizsgák sorozatára felépített oktatás helyett nagyobb teret kellene engedni a pedagógusok szakmai kreativitásának, és több segítséget kellene adni az oktatási intézményeknek a speciális igényű gyerekek integrálásához.
Szülő, pedagógus, Tolna megye, járás: Tamási
Iskolában nincs pedagógus, helyettesítenek, nincs lehetőség tehetséggondozásra. Gyesen levő pedagógus vagyok és jómagam is pályát készülök váltani.
Szülő, pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, járás: Mátészalka
A tanarok leterheltsege miatt nem jut eleg szakmai figyelem es odaadas. A tanarok ki vannak egve..az alapveto feladataikat sem tudjak ellatni...ami a tanitas lenne. A leli odafigyelesrol nem beszelek. A tehetsegek elvesznek. A gyerekem teljesen elvesztette a jövőképèt ebben a vilagban. Nem csoda. O is es en is el vagyunk keseredve. Nem beszelve azaz eddigi online oktatas egy kalap kakit sem ert es igy erettsegi elott ez elkeserito. A szakmai oktatas gyakorlati resze a technikumokban a 3 ev alatt nulla volt. Miert olyanok hozzak a donteseket akiknek fing gőzük mincs semmiről?
Szülő, Bács-Kiskun megye, járás: Kiskőrös
Nagyon gyorsan, nagyon nagy mennyiségű tananyagot kell megtanulniuk a gyerekeknek, a tanároknak leadni. Túl sok gyerek van egy osztályban, sok olyan, akikre külön figyelem kellene. Állandó rohanás van, szünetekben is, mindenkinek. Enni sincs idejük. A házi feladatok, tananyagok mennyisége miatt sokszor délután sincs elég szabadideje a gyerekeknek.
Szülő, Zala megye, járás: Zalaegerszeg
A rendszer nem törődik a gyerekekkel. Csak a számokat nézik, a mögötte lévő gyerekeket nem. A központosítással megszűnt az iskolák autonómiája, így a problémákat nem lehet megoldani. A szakemberek hiányát oldja meg a szülő saját zsebből. Az általános iskola nem biztosítja a gyerekek alaptudását. Nagyon sok gyerek kerül ki az általános iskolából funkcionális analfabétaként. És egyre több a nehezen kezelhető gyerek, akivel a rendszer nem boldogul. És még bőven lenne mit felsorolni.
Szülő, pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
Sajnálatos, hogy minden hátrányosság a diákokon csattan! A tanárok türelmetlenek és sok esetben nem fektetnek elég hangsúlyt a gyerekek lemaradására. A tanmenet erőfeszítő tempóban halad és rengeteg felesleges dolgot tanulnak amire a továbbiakban szüksége sem lesz a gyereknek hacsak nem szakosodva tanul.
Szülő, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
A gyermek hátránya is, hogy nem kaphat egyéni figyelmet, vagy csak elenyészőt, hiszen nincs rá kapacitás
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
Az alapoktatásban olyan személyi és tárgyi hiányosságok vannak,amely veszélyezteti gyermekeink alapkészségeinek kialakítását. A pedagógus szakmai szabadsága gúzsba van kötve, az alapdokumentumok gyakori módosítása, az állandóság hiánya, kapkodást,fölösleges "papírgyártást" eredményez és követel. A ķülönféle zavarokkal érkező tanulók nem kaphatják meg a fejlesztést szakemberek hiánya miatt, így lemaradásuk eleve borítékolható. 24. órában van az oktatás!
Pedagógus, Nógrád megye, járás: Pásztó
Szülőként katasztrofálisnak látom a helyzetet. A gyermekek fejlettségi szintje nincs mérve. Egyként kezelik a fejlett, és a kevésbé fejlett gyermekeket. Sajnos látható, hogy rengeteg a fejlődési rendellenességű gyermek. A szakhatóságokra hónapokat kell várni, és az iskolában nincs lehetőség a tanterv miatt megvárni a elmaradottakat. A tavalyi online oktatás egyelő volt a nullával. Ez minden, csak nem színvonalas oktatás.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
Szülőként felháborító, hogy a mai gyermek társadalom mennyire kiszolgáltatott helyzetben van. Órási tananyagok, megfeszített munka tempó! A speciális igényű tanulók, mint egyéni tanrend szerinti tanulók, mind hátterében vannak szorítva. A pedagógus nem tud, és nem is kap a lehetőséget az egyéni tanrendes gyermekek munka tempójúkhoz igazodó órát tartani. Kizárólag külön fejlesztő, vagy felzárkóztató óra amit jelenleg az iskola tud biztosítani de a kötelező óra terhére! Ami szintén lemaradást okoz a speciális igényű tanulók számára!
Szülő, Pest megye, járás: Cegléd
A gyerekek értékelésének rendszere rémes, egyáltalán nincs ideje a pedagógusoknak megismerni a gyereket, igazodni az egyéniségéhez pedig ebben a poroszos rendszerben esélytelen. A gyerek akkor jó, ha egyforma. :( Hogy kivel vagy mivel? Hát azzal, amilyennek egy gyereknek lennie kellene. Hogy ez így értelmezhetetlen? Az nem baj, a pedagógusnak kötelessége egyformára faragni mindet... Tehetetlenül nézzük ezt párommal, pedig szeretnénk, ha a mi gyerekeink már nem teljesítménykényszerben nőnének fel, ha a sikert a boldogság jelentené és nem a teljesítmény.
Szülő, Budapest XVIII. kerület
Nevetséges hogy egy pedagógus nem választhatja ki milyen tankönyvből tanít. Szinte mindegyik egyen tankönyvben fel lehet fedezni hibákat, értelmetlen feladatokat, elírásokat. Mind a két gyerekem alsótagozatos, de már most látszik rajtuk, hogy egyre kevésbé gondolják fontosnak az iskolát, mert ott unalmasak az órák. Inkább itthon néznek utána olyan dolgoknak, amik érdeklik őket.
Szülő, Pest megye, járás: Monor
Védőnő vagyok. Látom, milyen agyonhajszoltak a gyerekek, tanárok, szülők. Sírnivalóan elavult, sematikus, merev az oktatási rendszerünk. A "kincstári" könyvek borzalmasak. Miért nem lehet bízni a szakmailag kompetens tanárok mérlegelési és döntési képességében? Ugyan ki tudja helyettük jobban, hogy ők miből tudnak a leghatékonyabban tanítani?
A minősítési rendszer pedig egyszerre méltatlan és nevetséges.
Ja, és a gyerek... a 33 (?!!!) kis szorongó elsős egy osztályban... Na, ő nem szempont a rendszer számára. Darab-darab.
A tanárok próbálnak pufferelni, időt szánni, odafigyelést. De szétforgácsolódnak. A többség pedig menekül, hiszen nekik is csak egy életük van.
Gyermekvédelmi dolgozó, Pest megye, járás: Érd
Nincs differenciált oktatás. Az épértelmű auti, ADD, ADHD-s gyerekek megfelelő integrálása nem megoldott. Nincsenek fejlesztő- és gyógypedagógusok.
Szülő, Budapest XII. kerület
A pedagógusok beszűkültek és kifáradtak. A neurotipikus gyermekeket sem tudják ellátni. Anyagot leadni van maximum erejük. Meg kedvük. Szupervízióra szorulnak. Teammunkára gyógypedagóus kollégákkal. Képzésekre, hogy tudják kezelni a kihívást jelentő magatartású gyermekeket, SNI és HH, HHH gyerekeket és megtanuljanak kommunikálni a szülőkkel. Ingyenes és minőségi képzésekre van szükségük, árnyékpedagógusokra az osztályokba. Sőt egy teljesen új struktúrára. Tanulócsoportok váltsák fel a homogén osztályokat. Képesség szerinti inklúzív csoportok legyenek és ehhez mind mind megfelelő anyagi támogatásra.
Szülő, Pest megye, járás: Vác
Miért nem lehet olyan, hogy aki amit nem ért kérdezhet. Jó lenne egy héten egyszer olyan órát tartani a tantárgyakból, hogy csak beszélgetni ki mivel nincs tisztába, (főleg matek,fizika,kémia) állandóan csak rohannak tovább a könyvek nem mindig jól magyaráznak,az interneten meg mire megtalálja az ember a megfelelőt eltelik a nap.
Szülő, Pest megye, járás: Érd
Tragédia az oktatási rendszer, minősíthetetlen a tankönyvek. A gyerekek tanulási színvonala 0. Nincs elegendő tanár, lexikális tudásra alapoznak nem érdekel senkit ert valamit a gyerek vagy sem. A tanárok végsőkig leterhelve kizsigerelve, szétcincálva. A gyermekek sajátosságait, saját igényeit lehetetlen számukra segíteni támogatni. Az egész rendszer egy kalap sz*r..
Szülő, Budapest XVII. kerület
Tanár vagyok, 1991-ben végeztem matek-fizika szakon.
Előbb pár szót magamról:
Igazából TANÍTANI szeretek. Figyelek, kommunikálok, reagálok. Igazodom az adott osztály befogadási szintjéhez, kreatív vagyok, saját feladatsoraim vannak minden szinthez minden témakörhöz. Az én óráim 80%-án a gyerekek dolgoznak egyéni tempójukban az aktuális, jól felépített egyedi feladatsorokkal, járok-kelek, nézem ki hol tart.
Nem feleltetek, nem töltök időhúzó 25-30 percet a házi feladatokkal, mert nincs, mivel egyébként is a háromnegyede lemásolja a néhányról, aki megcsinálta.
Na most az lett nyilvánvaló kiderült, hogy a magamfajtára nincs szükség az oktatásban.
Annál inkább afféle adminisztrátorra, tananyagot pontosan betartó robotra, kritika nélkül nyakat behúzó szolga kell ezeknek. Meg hogy akkor is ott izéljem a rezet fél4-ig a fel nem szerelt tanáriban, ha már otthon tudnék készülni. És ha korábban elmegyek, letol az igazgató, mert a "törzsidő" a legfontosabb tényező ugyebár. Röhej...
Az igazán elfogadott, hatékony tankönyvet tilos megvenni, a szakmai szempontok nem számítanak. Mégis majdnem mindenhol azt fénymásolják - jogtalanul persze. Miféle ország ez????
Hát így 6 éve ott is hagytam ezt a rossz hangulatú, lepusztult, eszetlen posványt. Ha nem kellek akkor nem kell erőltetnem.
A magántanítványaim viszont különösen hálásak és legalább náluk meg tudom valósítani az elképzeléseimet, tudom alkalmazni a kimunkált módszereimet, és sikeresek is.
Nekik legalább van szükségük a magamfajtára.
Értesítsen valaki, ha javul a helyzet!
Pedagógus, Budapest IV. kerület
Az iskolában a gyermekeket nem egyénileg nevelik, hanem egy nem megfelelő kerettanterv szerint. Azt a gyereket, aki kicsit lassabb, vagy máshogy gondolkodik, megszégyeníti a rendszer (nem a tanár!). Nem adnak lehetőséget az egyéniség megtartására, hanem mindenkit be akarnak kényszeríteni az átlagnál, egy átlagos életbe.
Szülő, Budapest XXII. kerület
Hiányos, sokszor hibás, rossz a nemzeti tankönyv! Tanárainknak ezek alapján kell tanítani. Rettenetesen gyors tempóban haladnak, amíg a jobb képessegűek valahogy megbírkoznak a feladatokkal, a figyelem zavaros gyerekeknek még jobban lemaradnak. Sok feladat hárul ezáltal a szülőkre is. Sokszor délután is a tanulásról szól a megérdemelt pihenés és játék helyett, amire egy 6-7-8-9 éves gyereknek még szüksége van.
Szülő, Budapest XVI. kerület
A tanárok túl terheltek feszültek ezért feszült az oktatás, semmire nincs idő, nem lehet a problémákat megbeszélni, nincs idő magyarázni. A gyerekek gyorsan elfelejtik milyen izgalmas a tanulás mert túlterheltek, nem szabad újítani, vagy gondolkodni így kilognak a sorból és végül elvesznek. Nincs semmi gyakorlatilag az oktatásban, pont az marad ki amit az életben tudnának használni. Nincs idő lazítani, kreatívak lenni, kicsit élvezni a tanulást! Az egész rendszer rossz, alapjaiban kell megváltoztatni!
Szülő, Pest megye, járás: Érd
Sajnos semmikèpp nem igazodik a gyermekek igènyeihez az oktatás. A pedagògusok tùlterheltek nincs idejük ès türelmük a lemaradò gyerekekkel foglalkozni.
Szülő, Vas megye, járás: Kőszeg
Azt tapasztalom szülőként, hogy mind a pedagógusok, mind a gyerekek túlterheltek. Túlságosan teljesítmény orientált világban élünk. A tanároknak haladni kell a tananyaggal, még akkor is, ha a fél osztály lemarad. Nagy létszámú osztályok vannak, ahol mindenki egy külön egyéniség, különböző érdeklődési körrel, amit a tanároknak nincs módjukban figyelembe venni, hiszen őket is köti a határidő stb. A gyerekeknek is nehéz beállni a sorba és mindig minden körülmények között azt és úgy tenni, ahogy elvárják tőlük . Ne legyen saját véleménye, nem gondolkodhat máshogy, csak úgy ahogy megengedik neki. Nagyon sok a felesleges tananyag, miközben az életre nincsenek tanítva, csak a lexikális tudásukat gyarapítják és éppen ezért nincs ideje gyereknek lenni. Sokan mire felnőtté vállnak idegi roncsok lesznek… Sajnálom a mai gyerekeket és a pedagógusokat is.
Szülő, Tolna megye, járás: Paks
A jelenlegi központosított, lebutított tananyaggal, kiégett, motiválatlan, fásult pedagógusokkal (akik még kitartanak) olyan önálló gondolkodásra képtelen droidokat termelnek ki az iskolák, akik robot üzemmódban bólintanak majd bármire, ami a zűrzavaros világban eléjük kerül. Tisztességes munkáért tisztességes bért kell fizetni a mostani és a leendő pedagógusoknak, több jogot számukra a normális fegyelmezéshez, és életképes emberek képzéséhez megfelelő tananyagot, tematikát, eszközöket!
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Túl magas a csoportlétszám, egyedi igenyekkel nem tud foglalkozni a pedagógus!
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Szülőként látom, hogy az oktatás túlnyomó részt arról szól, hogy minél több elméletet, fogalmat, minél gyorsabban, minél Pontosabban megtanuljon és szóról szóra visszaadjon a diák. Hiába jó a felfogása egy diáknak, hiába jó a problémamegoldó képessége, hiába kreatív, látja az összefüggéseket, képes megszervezni összetett projektet, csak akkor kap jó jegyet, ha gondolkodás nélkül minél több információt képes megjegyezni és minél gyorsabban szó szerint leírni a dolgozatban. A könyvek és munkafüzetek nagy részét nem használják a középiskolában, így még ez a segítségük sincs.Az órák abból állnak, hogy a pedagógus diktál, a gyerek pedig jegyzetel, amit tud. A pedagógusok bele vannak kényszerítve ebbe a rendszerbe, Fáradtak, kimerültek, így nincs energiájuk a diákok személyiségének támogatására. Tanárként most az osztályok (és óvodai csoportok) magas létszámát emelném ki. Kb. 16 fővel már képesek lennénk gyermekközpontú foglalkozásokat tartani.
Szülő, pedagógus, Veszprém megye, járás: Balatonalmádi
Hiába hirdetjük, hogy a jó pedagógus nem ragaszkodik szigorúan a tanmenethez, a könyvekhez, mégis a többség igyekszik mégis lenyomni a kötelezően kiadott tananyag-mennyiséget a gyerekek torkán a felülről jövő nyomás miatt, valamint a felvételik és a középfokú intézményekben a gyerekekre váró elvárások miatt.
Az óriási tananyagmennyiség következménye, hogy egy témában nem lehet kellően elmerülni, megszilárdítani, a megszerzett tudás felszínes, passzív. Az állandó és töménytelen mennyiségű információáradatot csak a jobb képességű tanulók képesek befogadni, kevésbé fogékony, ugyanakkor szorgalmas társaik sem tudják már ezt elsajátítani, a többiekről nem is beszélve. Ilyen értelemben mondhatjuk, hogy a mai oktatási rendszer szegregáló.
Pedagógusként elmondhatom, hogy a központosítás állandó terheket ró a pedagógusokra. Óriási a nyomás. A kötelező óraszám felett további órákban kell az intézmény rendelkezésére állni, amikor helyettesítenünk kell. Rengeteg az óraközi ügyeletek száma, a reggel 7,00 és 16,00 utáni ügyeletekről nem is beszélve. Szinte minden héten többletmunkát teljesítünk, amikor (a teljesség igénye nélkül...) iskolai előkészítő foglalkozásokat, tematikus napokat és heteket, nyelvi délutánokat, sporteseményeket, vers- és prózamondó versenyeket, tehetséggondozást, felzárkóztató foglalkozásokat, különböző iskolai, városi és megyei szintű felkérésekre műsorok összeállítását nemcsak megvalósítjuk, hanem elő is készülünk ezekre.
Ezek mind csak tanórán kívüli tevékenységek voltak...
Pedagógus, Békés megye, járás: Gyula
Az iskolában a tehetséges gyermekem unatkozik, nem tudnak differenciálni az osztályban. A gyengébb képességű gyermekeket nem tudják megfelelően támogatni. A gyermekekkel pedagógiai asszisztens van délutánonként, mert kevés a tanító. Ez minőségében is látszik a gyerekeken. A tehetség fejlesztés, a lemaradás behozatala nincs megoldva. Ennek sok oka van/lehet, az ember hiány, az alulfizetettség, de a probléma attól még létezik. A gyermekem motiváltsága el fog tűnni, ha így marad :(
Szülő, Budapest XIX. kerület
Nagyon magasak az osztálylétszámok, ami sem a gyerekeknek, sem a pedagógusoknak nem jó, nem marad idő foglalkozni, azokkal aki lassabbak. A pedagógusoknak sok a felesleges adminisztrációjuk. Kevés a pedagógus, nagyon sok a pálya elhagyó, nincsenek a tanárok és az óvónők anyagilag megbecsülve. A gyereknek használható tudásra van szükségük, logikus gondolkodásra, szövegértelmezésre, hogy megtanuljanak tanulni, amire egyre kevesebb idő jut a nagy tananyag miatt.
Szülő, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
Rengeteg pályaelhagyó kolléga, a nyugdíjas helyebe nem lep be senki, nagy a terheltség, a gyereklétszám, mindez a minőségi, személyre szabott fejlesztést hátráltatja.
Pedagógus, Pest megye, járás: Érd
Véleményem szerint a "kevesebb több". A gyerekek gondolkodni tudó felnőttekké váljanak majd, akik a tudásukat át tudják helyezni a gyakorlatba a valós életre. a pedagógusok a gyerekeket tanítsák, ne a tananyaggal kelljen száguldozni. Azok a pedagógusok tanítsanak , akik nemcsak tanárok, hanem a gyerekek irányába elfogadó emberek is. Az iskolák infrastruktúrája lehetővé tenné, hogy az iskolák valóban tudjanak differenciálni, kis létszámban tanítani. A pedagógus társadalom tele van értékes tanítókkal, tanárokkal, akik nem tudnak "érvényesülni", nem tudnak úgy tanítani, amitől az iskola a legjobb hely lehetne a gyerekek számára. Nekem fontos, hogy a gyerek-pedagógus-szülő kerek legyen. Szerintem ezt a poroszos tanítási stílust és iskolarendszert már rég meg kellett volna szüntetni. Nem alkalmas, és soha nem is volt oktatásra. Fokozatosan, de gyökeresen át kell alakítani az oktatást, mert ha nem indul meg, akkor 10-20-50 év múlva is ugyanott? , inkább lejjebb leszünk, lesznek a gyerekeink. A megoldást, azoknak a szakembereknek kell kidolgozniuk, akik tapasztalatokkal, tudással, és szeretettel a szívükben döntenek a gyerekek életéről. Sok sikert kívánok!!!!
Szülő, Tolna megye, járás: Szekszárd
Túlterheltek a gyerekek, sok a felesleges tényanyag, a kompetenciák fejlesztésére nincs elég idő, hiányzó pedagógus, fejlesztő pedagógus, gyógypedagógus.
A pedagógusok erkölcsi és anyagi megbecsülése elégtelen.
Pedagógus, Somogy megye, járás: Tab
Megalazoan alacsony tanari fizetes, tulterheltseg, szar tankonyvek, differenciált oktatas teljes hianya.
Szülő, Pest megye, járás: Gödöllő
A pedagógusnak nincsen szabadsága a tananyag választásában, tanmenet rugalmas kezelésében, a tankönyv kiválasztásában. Nincsen idő a tanulókkal való mélyebb személyes ismerkedésre, az életre felkészülő témákkal való foglalkozásra, készségek fejlesztésére. Rengeteg az adminisztrációs feladat és a túlóra. A tanulók kényszerben érzik a tanulást, mivel nincsen idő egy-egy témába való elmélkedésre, saját megfigyelések és vélemények megosztására, kreatív munkára. A szociális problémák megoldására sincs kapacitása az iskoláknak. A diákok szinte egyáltalán nem szólhatnak be az iskolai működésbe, csak elszenvedői egy embertelen rendszernek.
Szülő, pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Hagyják végre szabadon tanítani, nevelni a gyerekeket!
Szülő, Somogy megye, járás: Kaposvár
Túlszabályozott, értelmetlen adminisztrációs terhek özönét zúdítja a pedagógusokra, akik inkább a tanítványaikkal foglalkoznának.
Hatalmas tananyagmennyiség, aminek nagy részét úgysem alkalmazzák a gyerekek, semmi szükségük nem lesz rá.
Igazi iskolaigazgatók helyett dróton rángatható, semmilyen hatáskörrel nem rendelkező szolgai végrehajtók vezetik az iskolákat a Klebelsberg Központ kénye-kedve szerint. Az egész egy gyalázat, ami súlyosan vissza fog ütni gyerekre, szülőre, pedagógusra egyaránt.
Szülő, pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
A pedagógusok alulfizetettek, túlterheltek, fáradtak, adott esetben alkalmatlanok a feladatukra. A centralizáció, a túlterheltség hatalmas akadálya a szakmai fejlődésüknek, mert ki szeretne a szabadideje terhére fejlődni?
Szülő, Zala megye, járás: Keszthely
Sajnos azt látom, 36 év a pályán semmi megbecsülés alkalmatlan vezetők akik csak a saját érdekeit nézik nem a gyerekét és a pedagógusét. Szakmai munkát nem nézik, ki hogy tudja építgetni a karrierét. Klikk csak akadálya a gépezetnek, elvették a szabadságunkat bírkának és rabszolgának néznek mindenkit. Ha nem szeretném a gyerekeket és a hivatásomat ennyire, már rég mást csinánék.
Pedagógus, Veszprém megye, járás: Veszprém
Akik az oktatást irányítják, közelről nem láttak még gyereket. Fejetlenség, dilettantizmus, kontraszelekció, csak oda nem jut pénz, ahová a legjobban kellene. Az oktatást irányítókat nem érdeklik a gyerekek. A magyar közoktatás jelenleg egy nagy vízfej; következetlen, hanyag, tudálékos, alattomos, basáskodó vezetőkkel nagyon kevés kivétellel.
Pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
A túlzott központosítás miatt a pedagógusok kreativitása nem érvényesülhet, pedig nagy kincs lenne. Sok elszánt, ötletgazdag ember van a pályán bár sokat sikerült már elűzni.
Pedagógus, Pest megye, járás: Aszód
Szabadságot várok a tananyag egy részének kiválasztásában, jobb technikai ellátást, modernebb és gondolkodásra nevelő tantárgyrendszert kell bizotsítani a jövő értelmes embereinek érdekében. Ehhez jobb megbecsülés, jobb képzés és jobb továbbképzés szükséges.
Pedagógus, Pest megye, járás: Érd
A teljes oktatási rendszer átszervezése szükséges. Oktatási Minisztérium létrehozása, amelyet TANÁR vezet! Szüntessék meg a diktatórikus, politikai érdekek szerint működő tankerületi rendszert! Adják vissza az iskolák autonómiáját! Írják újra a NAT-ot, mert ebben a formában használhatatlan: fölösleges információk túlhajtott tempóban! Adjanak a tanároknak megbecsülést és méltó bérezést, mert 5 év sem kell, és nem lesz, aki tanítson! (Vagy bevezethetik az állandó digitális oktatást, és akkor 80 tanulóra elég egy tanár (irónia)). Ha nem lesz változás gyökerestül, összeomlik a rendszer, és ennek a gyerekeink isszák meg a levét!
Szülő, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
Nagyszülő vagyok. Mélységesen nem értek egyet a mai "oktatáspolitikával"! Főleg nem a "vízfejjel". Egyszer már megtanultuk hogy a centralizáció káros, rossz. Sajnos nem mindenki, főleg a döntést hozók nem. Valamikor a tanító egyenértékű volt (szinte) a helyi orvossal. A gyerekek nem tudnak tanulni, nem tudnak értelmezően olvasni, nem tanulnak meg alaposan semmit. Évek óta.
Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Sátoraljaújhely
Túl magas 30 feletti osztálylétszámok, a pedagógusoknak nincs elég szabadsága, nincsenek megbecsülve. Elavult, poroszos oktatási rendszer, infrastruktúra hiányos.
Szülő, Budapest XVIII. kerület
Pedagógusok átlagéletkore 50 év felett van, fiatalok nem mennek tanárnak. Ennyi bürokrácia és ilyen kevés fizetés mellett nem is csoda. A KLIK semmire nem jó, csak szabályoz, megfélemlít, ellehetetlenít. Az oktatás színvonala kritikán aluli, tisztelet a kivételnek.
Szülő, Komárom-Esztergom megye, járás: Tata
A pedagógusok módszertani szabadsága szinte a nullával egyenlő! Motiválatlanok vagyunk! Egy kezdő óvodapedagógus bére kevesebb, a bértábla szerint, mint a garantált bérminimum!
Pedagógus, Békés megye, járás: Gyula
Az innovatív módszereket és az oktatói szabadságot elnyomják.
Szülő, Budapest II. kerület
Túl merev oktatàsi rendszer. Szabad döntés, vàlasztàs lehetősége korlàtozott. Szakmaisàg figyelmen kívül hagyàsa.
Szülő, Budapest XVI. kerület
Az egész oktatásügy kész katasztrófa. Központosított, egyedi törekvéseket megnyírbáló, más véleményt el nem fogadó, problémákat el nem ismerő. És lassan összeomló..
Szülő, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, járás: Nyíregyháza
Leterhelt pedagógusok, ellátatlan fejlesztés, feleslegesen sok tananyag. Kevés szabad döntési jog.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
A fizetések elinflálódtak, mióta elszakították a minimálbértől. A pedagógustársadalom elöregedett. Sem a tartalmi (NAT), sem a formai (fenntarttóváltás) nem kérdezik meg a véleményünket. A nemzet napszámosai vagyunk továbbra is! Fogd be a szàd és dolgozzál! Ezt csinálják egy magasan képzett társadalmi csoporttal, akik bőven képesek lennének az önkormányzásra, önirányításra. Visszaélnek azzal, hogy a pedagógusok többsége maximálisan lelkiismeretes,a hivatását, a gyermekeket, szülőket, a nemzetet szolgáló morális honfi.
Pedagógus, Pest megye, járás: Gödöllő
Fojtogató a légkör, kevés a szabadság és az autónomia a mindennapokban. Alacsony bérezés, rengeteg vállalhatatlan plusz teher az adminisztrációtól a tanítandó órák számáig. Korszerűtlen és rigid oktatási stratégia.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
A pedagógusok megbecsültsége minden téren nagyon alacsony. Módszertani szabadság, autonómia teljes hiánya jellemző. Az egész oktatás felülről vezérelt, szakmaiatlan, sőt olykor dilettáns...
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
Az iskolák önállóságának, a pedagógusok autonómiájának hiánya gátat szab az innovatív szemléletnek, a korszerű módszerek alkalmazásának.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Mindent kitalálnak helyettük olyanok akik nem is pedagógusok. Hát nem a szakemberre kellene bízni a szakmát? A színvonal az iskolákban már már mérhetetlenül alacsony és egyre csak csökken! A cél a jelek szerint, hogy egy gondolkodni képtelen nemzedéket neveljenek ki. Sajnos ez a törekvés jó úton halad. Én személy szerint sajnálom a mai gyerekeket és a jövőjüket nagyon sötétnek látom és ha az oktatás illetve a tanárok iránti hozzáállás nem változik, igen komoly problémákkal fognak/fogunk küzdeni a közeljövőben.
Szülő, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
Helyi döntések, autonómia hiánya, nulla kreativitási lehetőség.
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Pilisvörösvár
Több fizetés, kevesebb felesleges adminisztrációs teher, jobb felszereltség az eszközök tekintetében, több autonómia az intézményvezetőknek és a pedagógusnak - ez nagyon hiányzik a mai oktatási rendszerből.
Szülő, pedagógus, Budapest XI. kerület
A fejünk felett születik minden döntés, és már tehetetlenek vagyunk. Én nem vagyok ellene az életpályamodellnek, de hogy ezzel tartsanak sakkban kiváló pedagógusokat is, az elszomorító.
Pedagógus, Budapest X. kerület
Katasztrófahelyzet van. A pedagógusok lelkiismerete viszi el a közoktatást a vállán, s a kormány mossa kezeit. A diákok jelentős része atipikus, teljesen más környezetben, kislétszámú csoportokban, naprakész viselkedésterápiás tudással kellene őket támogatni, hogy tíz év múlva sikeres adófizetővé válhassanak. Nyugaton már bontják az osztálytermeket, mi viszont megerősítjük az elavult rendszert. Kiégett, reményvesztett, eszköztelen pedagógusokat küldünk az SNI- színezett csoportokba. Eleve elrendelt kudarc minden szinten. Masszív pénzügyi átcsoportosításokra, inkluzív módszertanra, versenyképesen megfizetett, fiatal zászlóvivőkre, pénzügyileg is önálló, helyi szinten beágyazott intézményekre van szükség.
Szülő, pedagógus, Komárom-Esztergom megye, járás: Tata
Iskolai autonómia kell,mint az egyetemeknél. Kívülről ne szólhassanak bele hatóságok. Gyerekeknek egyszerűsített órák, több szabadság.
Szülőknek több szabadság. Tanárok rugalmasabbak legyenek.
Szülő, Csongrád-Csanád megye, járás: Csongrád
Rendszeres túlmunka ingyen, adminisztrációs terhek, a "rendszer" által tudatosan kialakított autokrata iskolavezetés szinte minden állami iskolában, mely többnyire dilettantizmussal és szemellenző viseléssel párosul... Mindezt éhbérért. Katasztrofális a helyzet!:(
Pedagógus, Pest megye, járás: Vecsés
Pedagógushiány van, ez tény. Az önállóság minimális, a fizetések - főiskolai, egyetemi diplomákhoz képest - szégyenletesek. Pár év és nem lesz olyan szakember a pályán, aki valódi tudással rendelkezik, hozzáértő és képes pozitív változást generálni.
Pedagógus, Vas megye, járás: Kőszeg
Másodállás, harmadállás, alkalmi munkák, tanfolyamok, magántanítványok, értelmetlen portfóliókészítés, ostoba NAT, kormányzati cinizmus vagy uszítás a pedagógusok ellen, tanári és iskolai autonómia hiánya, sztrájk akadályozása, takarítatlan termek, megszorító tankerület stb. Elegem van!
Pedagógus, Budapest VIII. kerület
Minden kozpontositva van, ami iszonyat nagy teher mindekinek az iskolaban, hisz ki tudna jobban a helyi problemakat mint az ott dolgozok.
Pedagógus, Pest megye, járás: Dunakeszi
Elképesztően alacsony bérek, túlzott terhek, "tankerületesítés " iskolák autonómiájának nyírbálása, rengeteg börokratikus eljárás, "életpálya modell " teljes hasztalansága, tanfelügyeleti rendszer, Gyerekek leterheltsége, kiszolgáltatottsága a rendszernek. Pedagógushiányból (is) fakadó többletterhek, és színvonaltalanság.
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Budakeszi
Ebben az évben 24 órám van hetente, emellett osztályfőnök vagyok, és amúgy van saját gyerekem is. Magyar-földrajz szakos vagyok,mindkét szakomat tanítom. Volt olyan évem is, amikor kertészetet kellett tanítanom angolul, mert nem volt elég tanár.Vérzik a szívem, mert van pár nagyon tehetséges diákom, akinek szívesen tartanék dráma szakkört, de erre már sajnos nincs kapacitásom. A tanítványaim nem nagyon értik miért is megy valaki tanárnak, vagy hogy miért kell irodalmat tanulniuk a mai világban. Valahol megértem őket. Az új NAT még a minimális szabadságát is elvette a tanároknak. Kortárs szerzőket nyomokban sem tartalmaz, a kötelező olvasmányok harminc éve ugyanazok, miközben a világ hatalmasat változott, és a digitális kütyükön edzett gyerekeknek táblával és krétával próbálunk érdekes órákat tartani. Nem lehetetlen, de azért Berzsenyi költészete helyett hasznosabb lenne használható ismereteket tanítani, például egy boríték megcímzését vagy egy adóbevallás kitöltését. És akkor még nem beszélek arról, amikor valamelyik diákom közölte velem, hogy egy kukás is többet keres, mint egy tanár, de ez már másik téma. Ha érdekelne a pénz, nem tanárnak mennék.
Szülő, pedagógus, Budapest III. kerület
Folyamatos visszafejlődés. A NAT egy katasztrófa - ahelyett, hogy a "hanyatló nyugaton" már bizonyítottan eredményes, kifejezetten nem központosított, a pedagógusok kompetenciáira és az egyéni fejlődésre helyeznék a hangsúlyt, egyre központosítottabb, poroszosabb, elavultabb rendszert hoznak létre fentről, ami az uniformizáltságra épít, egyre kevesebb pedagógus mellett egyre magasabb osztálylétszámokkal, egyre romló tárgyi feltételek közepette. A tananyag, az előírt kötelezően "választható" tankönyvek silány minősége, a környezetismeret oktatásának törlése az első osztályokban érthetetlenül visszaveti a lehetőségeket.
Szülő, Pest megye, járás: Gödöllő
Jaj.
Hosszú a lista.
Csak ennyit: tizenévvel ezelőtt kezdődött a szakképzés szétverése, most már egyre inkább érezzük ennek a negatív hatását. Az oktatás többi szektorának kivégzése ugyan hová vezet majd? Nemcsak szakmunkás nem lesz, hanem normális ügyvéd, orvos, tanár, vegyész, matematikus, mérnök...
Szeretnék visszamenni tanítani, mert ez volt a hivatásom, de így, ebbe a fojtogató, egyre szűkülő rendszerbe tiszta öngyilkosság lenne.
Pedagógus, Budapest XIV. kerület
A 19. századi tananyagközpontú magyar oktatásban kevés tanár engedi meg magának, hogy modern, hatékony módszereket használjon. A magas osztálylétszám ezt még inkább ellehetetleníti.
Szülő, pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Egyre kevesebb jó tanár van az iskolákban köszönhetően az alulfizetettségnek és annak, hogy nem tekinti őket felnőttnek a rendszer. Gúzsba köti őket az értelmetlen központosítás és a hazafiaskodó NAT. Aki ezt nem bírja, lelép, vagy el sem kezd tanárként dolgozni. Legtöbbször nem a szakma krémje marad. Akinek probléma, hogy visszafelé, a középkor felé nézünk a 21. század helyett, az menekül.
Szülő, Pest megye, járás: Pilisvörösvár
Magas csoport létszám az óvodákban, általános iskolákban. Eldőnthetem, hogy adminisztrálok, vagy megvalósítok. Felesleges ellenőrzések! Nem azt mondom, hogy nem kell, csak azt hogy nem kell központosítani, ráadásul iszonyú mennyiségű adminisztrációval.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Baja
Mind a társadalmi-erkölcsi, mind az anyagi "megbecsülésünk" gyalázatos. Egyre több és ostobább tananyagot kell egyre rövidebb idő alatt feldolgoznunk, megtanítanunk. Gyakorlásra, a tudás megérlelésére nincs idő. A folyamatos nyomásgyakorlás, az ellenőrzések, a minősülés kényszere elveszi az alkotómunka örömét a tanártól, és így a gyerekektől is.
Szülő, pedagógus, Veszprém megye, járás: Veszprém
Poroszosan agyonszabályozott oktatási rendszer, alulfizetett pedagógusok.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Csorna
Pedagógusként tudom, hogy a semmire sem jó elvárások, az eszement rendszer olyan szinten égeti ki a dolgozók agyát, lelkét, hogy évente több évet öregszik a tanárember.
Szülő, pedagógus, Budapest X. kerület
Korszerűtlen és ideológiával átitatott központi tantervek, egyre gyengébb minőségű könyvek.
Agyonközpontosított, a helyi kihívásokra válaszolni képtelen irányítási rendszer.
Szülő, Budapest XVI. kerület
Megalázó bérek, hatalmas bérfeszültség az óvodai ágazat dolgozói között, túl sok hatósági ellenőrzések, gyermeki jogok lefolytása, jellemzi a jelenlegi óvodai ágazat működését. Munkaerő hiány keseríti meg e-miatt az életünket.
Hatalmás változás kell, hogy a mi ágazatunk is elismert legyen .
Gyermekvédelmi dolgozó, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Hiányzik a stabilitás, a kiszámíthatóság, a pedagógiai szabadság.
A fizetés? Hát az a legkevesebb...
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kalocsa
A pedagogiai szakmai munkaba durvan avatkozik be az allam.
Szülő, Budapest III. kerület
Nincs pedagógus a rendszerben. Nincs IGAZI pedagógus a rendszerben! Aki eddig IGAZI volt, az is fuldoklik az ingyen túlórában, az értelmetlen adminisztrációban, a megélhetési gondokban. IGAZI pedagógus csak akkor lehet valaki, ha van ideje tervezni, megvalósítani, értékelni, elemezni az elvégzett munkáit, továbbképezni önmagát, és arra építeni a következőkben. Az IGAZI pedagógus ki tudja magát pihenni, mentálisan tud töltődni, nincs lelkiismeretfurdalása, hogy a gyerekre, tanulóra nem maradt ideje, tud és mer ismeretanyagot kiválasztani, mélységében megtanítani. Az IGAZI pedagógus az egész "valóját " adja a hivatásához, nem kell másodállásban a pihenés, töldődés helyett pénzt keresnie, hogy átlagos életszinvonalat biztosítson magánéletében. Az IGAZI pedagógus szárnyakat kap a gyerekek, szülők visszajelzéseitől, a társadalmi elismertségtől, de most benne van egy ördögi körben, nem tud repülni, ha felsőbb utasításra megnyirbálják szárnyait, szabadságát elveszik, ha felsőbb utasításra mantrázzák, hogy mennyire értéktelen, ha hazugságokkal teszik hiteltelenné segélykiáltásait.
Szülő, pedagógus, Budapest XIV. kerület
Túl sok a kötöttség.
Elavult a tanterv.
Szülő, pedagógus, Budapest XII. kerület
A pedagógushiány egyre súlyosabb, és mivel sok a nyugdíjhoz közelálló, évek múlva ellehetetlenülhet az oktatás. A fontos döntéseket nem lehet "fentről" meghozni. Az adott iskolában dolgozók kezébe vissza kell adni a döntés/ek lehetőségét. A pedagógusok elképesztően túlterheltek, ettől feszültek, ingerlékenyek, és ez sajnos a gyerekeken csapódik le.
Pedagógus, Budapest XXI. kerület
A tanterv összeállításában a pedagógus véleményét nem kérik ki.
Pedagógus, Békés megye, járás: Mezőkovácsháza
Az iskola igazgatóitól elvették az érdemi döntés lehetőségét szakmai, személyi kérdésekben. A tanárok fizetése siralmasan alacsony. Sok tanár megélhetési gondokkal küzd. A szakmában meghozott döntésekből teljesen kihagyják a szakmában dolgozók véleményét! Teljesen tönkretették a minőségi oktatást!
Szülő, Budapest IV. kerület
Az oktatásirányítás egyfajta arctalan massza, a pedagógussal és a családdal leginkább a "verekedjetek meg ti ketten" klasszikus játszmáját játsszák. És látványosan idősödik a pedagógus-társadalom, pedig nagy szükség volna felkészült fiatalokra - de aki autonóm pedagógus lehetne, azt a kötött tankönyvek, a képtelen elvárások riasztják el, ha a fizetési szint nem volna elég. De abban se vagyok biztos, honnan indulhatna olyan megújulás, ami mögé szülő-pedagógus-gyerek-szakma felsorakozhatna, olyan közös minimum, amiben meg tudnánk egyezni, hasonlóan a lengyel vagy finn mintához. Az iskola sok mindenben tükrözi az általános társadalmi folyamatokat és bajokat. Külön aligha lehet eredményesen megreformálni.
Szülő, Budapest X. kerület
Magam is tanárként is végeztem, imádok tanítani de a mai rendszerben nem. A központilag irányított elméleti tananyag egy rémálom a pedagógusnak és a gyereknek is. Gyakorlati oktatás nincs. Sok felesleges tárgyat tanulnak a gyerekeim még akkor is ha már fakultációt választottak. A pedagógusok belefásultak ebbe a rendszerbe, eszközok nincsenek, hacsak a szülők által fenntartott alapítvány nem finanszíroz. Mi szerencsések vagyunk mert jómodú szülők gyermekei járnak az iskolába. De mi van egy kevésbé fejlett kis településen? A fiam nagyszerű pedagógus lenne, de inkább közgazdásznak állt, azt mondta ilyen társadalmi megbecsülés mellett inkább nem. Nem anyagi, társadalmi. És ez így megy még sok más fiatalnál. Maximálisan megértem őket. Itt a fejekben kell rendet tenni, nem lehet Rákosi elvtárs országát visszahozni. Tegyük színessé az oktatást, helyezzük vissza az önkormányzatok felügyelete alá, és a pedagógusoknak adjunk több szabadságot, anyagi és erkölcsi megbecsülést. Másként nem fog menni!
Szülő, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
Anyagi és erkölcsi megbecsülés kell és szabadság.
Szülő, Budapest XVI. kerület
A pedagógusok túlterheltek, a tényleges tanító-oktató munkától értelmetlen egyéb feladatok elvégzése veszi el az időt. Gyakorlatilag semmilyen szakmai kérdésbe nem szólhatunk bele, értelmetlen döntések napi szintű megjelenése, majd visszavonása jellemző. Fenyegetések, kierőszakolt döntések szintén napi szinten jellemzőek. Évek óta tartó hitegetés a bérek rendezése terén, megbecsülés teljes hiánya. Megalázások, cinikus hangvétel felsőbb körökből.....
Szülő, pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Egy tragédia a mai magyar közoktatás!!! Gyakorlatilag ugyanúgy ki akarja véreztetni a kormány a közoktatást, mint az egészségügyet. A cél nyilván egyértelmű: a tanárokat minél inkább elnyomva, minden lehetséges eszközt és döntést kivéve a kezükből hasznavehetetlen könyvekből okítsák a gyerekeket. Minél kevesebb tudással bírnak a gyerekek, annál jobban lehet őket felülről irányítani...
Szülő, Pest megye, járás: Érd
Nem lehet megkötött kezű tanárokkal kreatív munkát végeztetni, és aki megpróbálja, fejére koppintanak.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye, járás: Tatabánya
Miközben a kormány az „ingyenesség” látszatával próbálja a szülői társadalom számára népszerűsíteni a tankönyvválasztás szabadságának eltörlését, az állami egyentankönyvek kormányzati erőltetése is a tanári önállóság korlátozásának eszköze. Természetesen önmagában az „ingyenesség” nagy segítség lenne a családoknak, valójában azonban a gyerekek a tankönyveket csak kölcsönbe használhatják és (a harmadik évfolyamtól) év végén vissza kell adniuk az iskolai könyvtárnak; bármilyen sérülés, beleírás, tananyag ismétlés vagy vizsgára készülés esetén a szülőnek önköltségen be kell szereznie a könyvet.
Problémát jelent az is, hogy megszüntették a tanárok szabad tankönyvválasztását: az iskolák már csak az állam által kiadott egyentankönyveket rendelhetik, a korábban népszerű és szívesen használt könyveket legfeljebb egyes iskolákban, a szülőkkel összefogva vásároltathatják meg. Az állami egyentankönyvekre sok minőségi panasz érkezik, de még ha nincsenek is a könyvben hibák, akkor is nagy hátrányt jelent a gyermekek számára a szabad tankönyvválasztás eltörlése, hiszen ez korlátozza a tanárt abban, hogy az ő tanítási módszereihez és a gyerekek igényeihez legjobban illeszkedő tankönyvet választhassa ki. Az egyentankönyvek nem szolgálják az esélyegyenlőséget, épp ellenkezőleg: gátolják azt, hiszen ellehetetlenítik a gyerekek és a tanárok igényeinek leginkább megfelelő tananyag használatát.
A pedagógusok és szülők így fogalmazták meg a problémákat.
Nem támogatom a központosítást, mert a Pedagógusok az államnál jobban tudják, hogy melyik tankönyv vált be, milyen gyorsan, milyen sorrendben lehet haladni a tananyaggal. Nincs két egyforma gyerek és osztály. A Pedagógus van Velük, Ő látja, hogy milyen metodikára van szükség.
Pedagógus, Pest megye
Amíg többféle tankönyvből lehetett választani, a tanár dönthette el, melyik felel meg az általa oktatott osztályközösségének. Nem mindegy, milyen a szülői háttér.
Pedagógus, Heves megye
Nem támogatom a központosítást, mert több szabadságra lenne szükség. Jó lenne,ha választhatnék, melyik tankönyvből/munkafüzetből szeretnék tanítani. A tananyag mennyisége is nagy, inkább a kompetenciák fejlesztése volna fontos. A kompetenciamérés, illetve a kompetencia alapú felvételi nincs összhangban a tankönyvek felépítésével, tartalmával.
Pedagógus, Veszprém megye
Az ingyenes tankönyv pozitív dolog, de sajnos tartalmilag gyakran silány. Az idősebb tanárok magasabb tudással és gyakorlattal rendelkezve helyesen szűrik és kiegészítik a tananyagot. A fiatal generáció sajnos nagyon is ragaszkodik a tankönyvekhez, egyéni gondolatok nélkül.
Szülő, Pest megye
Sok a rossz tankönyv!
Szülő, Csongrád-Csanád megye
Nagyon rosszak a tankönyvek, és mégis mindenkinek ezt kell használni. Hihetetlen, hogy 5+1 évet tanul egy tanár, és ezt követően sem gondoljak annyira kompetensnek, hogy eldönthesse legalább azt, hogy milyen könyvből tanítson, ha már semmilyen más téren sincs szabadságuk. Az egységességnek pedig főleg nincs értelme. Nem segíti a felzárkóztatást, nincs lehetőség a differenciálásra, amely a valódi megoldást jelentené a felzarkóztatás tekibtetében.
Pedagógus
A tankönyvet, a módszereket személyre (gyerekekre) szabva állapítják meg a civilizált országokban és nem központi utasítás alapján.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Minősíthetetlen központi könyvek.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye
Elszomorít, hogy pl. a Mozaik kiadó színvonalas tankönyvei nem használhatók. Spanyol tantárgyból egyetlen nagyon elavult tankönyvet lehet használni, mert csak az van fenn a listán. Jónak tartom, hogy ingyenesen jutnak tankönyvhöz diákok, de ezt a lehetőséget, csak az erre rászorulóknak tartanám fönn.
Pedagógus, Jász-Nagykun-Szolnok megye
Nem tartom elfogadhatónak h ilyen szinten korlátozzák hogy kit milyen könyvből oktatnak a diákoknak!
Szülő, Budapest
Ne legyenek egysegesitett tankonyvek.
Szülő, Budapest
Tankönyv választás nem lehet.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye
Nincs szabad tankönyv választás.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye
Az Ofis könyvek gyengék, csak tanítani, magoltatni akarnak, nem megtanítani.
Pedagógus, Heves megye
Korábban jól bevált könyvekről kellett lemondani.
Pedagógus, Baranya megye
Nincs saját módszer és tankönyv választás.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye
Jelentős mértékben szűkítette a pedagógusok tankönyvválasztási jogát, beszűkült, rendkívül silány színvonalú tankönyvek vannak.
Pedagógus, Pest megye
Nagy mértékben csökken a pedagógus mozgástere és a szürkül a paletta a tankönyvpiacon.
Pedagógus, Baranya megye
Az OFI-s tankönyvek nem színvonalasak, túl sok bennük a felesleges anyag, ráadásul hibás feladatokat és rossz információkat is tartalmaz.
Pedagógus, Fejér megye
Központilag nem szabadna szabályozni a tankönyveket.
Pedagógus, Fejér megye
Kevés lehetőségünk van arra, hogy megfelelő tankönyvet válasszunk. Az eddig használt, jól bevált könyveket nem támogatja az állam.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Az új NAT könyvek hihetetlenül silányak.
Pedagógus, Pest megye
Nincs szabad tankönyvválasztás.
Pedagógus, Veszprém megye
A tankönyvek nem megfelelőek.
Pedagógus, Pest megye
Nincs szabadsága a pedagógusnak, hogy eldönthesse miből tanítson.
Pedagógus, Vas megye
A tankönyvek színvonala évről évre romlik.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Nem tudunk tankönyvet választani, bérünk nem emelkedik, nincs semmi plussz juttatás../cafetéria.../
Pedagógus, Heves megye
Nem lehet elég tankönyv közül választani.
Pedagógus, Veszprém megye
A tankönyvek nagy része rossz, nagyon sok plusz feladatot ró a pedagógusa.
Pedagógus, Budapest
A könyvek színvonala egyre rosszabb és nincs választási lehetőség.
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye
Az egyentankönyvek rossz minőségűek.
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye
Sajnos a központosított tankönyvcsalád is sok helyen tartalmaz hibákat.
Pedagógus, Tolna megye
A tankönyvek színvonala pedig minősíthetetlen. A központosítás sajnos nem vezetett eredményre.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
A NAT lebutítása, az irodalom-, történelem- és művészetoktatásban a politikai szempontok váltak elsődlegesen fontossá. A megrendelhető tankönyvek színvonala (mind szakmailag, mind pedagógiailag, mind pszichológiailag) botrányos, összecsapott.
Pedagógus, Budapest
Nem támogatom, mert a tanároknak sokkal nagyobb szabadságot kellene biztosítani abban, mit tanítanak. Ők ismerik a mai X/Y-generációs fiatalokat. Ők tudják hogyan, mivel lehet őket "megnyerni" a tanulásnak, vagy inkább egy-egy tantárgynak. A mai tankönyvek a rengeteg felesleges tananyaggal arra jók, hogy a fiatalok megutálják az olvasást és a tanulást...ezért gyorsan feladják... a kettesre mennek, vagy csalnak...
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye
A tankönyvekben rengeteg hiba, elütés van, mintha szerkeztők és lektorok sosem látták volna őket. A tananyag lebutított, nem készít fel a 21. század kihívásaira. Nem együttműködni tanít, hanem versenyeztet, az egyén teljesítményére összpontosít. Lexikális tudásra kötelez, nem a problémamegoldást, kontextusba helyezést, logikus gondolkozást népszerűsíti. A tananyag 60 éve ugyanaz, semmi sem változik.
Pedagógus, Budapest
Nem támogatom a központosítási stratégiát. Jól működő tankönyvpiacot, bőséges tantervi választékot dúlt szét. A személyre szabott, adott gyermekhez illő fejlesztés, oktatás-nevelés nem lehetséges.
Szülő, Pest megye
Választható tankönyvek kellenek.
Szülő, Pest megye
A tankönyvek sok esetben rosszak, volt, hogy a tanár kéthetente figyelmeztette a diákokat a tankönyvben található hibákra. Lett volna jobb tankönyv is, de a kormányzat az iskolák számára megtiltotta, hogy bármi mást rendeljenek, mint az állami egyentankönyvet (ami valójában nem ingyenes, hanem csak kölcsönkönyv). Hol van itt a gyerekek érdeke?
Szülő, Pest megye, járás: Pilisvörösvár
Tankönyvek: csak 1 példa: 3. oszt. környezet mf. 0-át ér. A múlt évezredben íródott -1984-ben használtam és a tavalyi évben is ebből másoltam, mert sokkal jobb mint a XXl. századi. (átlátható, gyerekközpontú, szemléletes...)
Központosított rendszer rossz - vissza a szabad tankönyv választást!
Pedagógus, Pest megye, járás: Érd
Több és igen mély sebből vérzik a magyar oktatás. Csak egy mai példa: vajon kiknek készült a hatodikos "természettudományok" tankönyv? Tartalmilag és nyelvezetileg biztosan nem 12 éves gyerekeknek.
Pedagógus, Heves megye, járás: Eger
Nem lehet szabadon tankönyvet választani, gondolkodni nem tudó gyerekeket kellene nevelni.
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Vác
Rossz minőségű és gyenge tartalmú, központosított tankönyvek. Még a 70-es években is színvonalasabbak voltak.
Szülő, pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Csapnivalók a tankönyvek.
Pedagógus, Jász-Nagykun-Szolnok megye, járás: Szolnok
A központilag előírt tananyag, egyszerűen borzasztó. A tankönyvek használhatatlanok!
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
Ha a gazdaság dübörög, legalább a tantermek kifestésének terhét vagy a fénymásoló papír biztosításának terhét le kellene venni a szülőkről! Nem beszélve az eszközökről, a szabad könyvválasztásról, a pedagógusok megbecsült fizetéséről.
Szülő, Pest megye, járás: Dunakeszi
Megfelelő eszközök és pedagógusok hiánya, a tankönyvek borzalmasak alsó és felső tagozaton, sokszor értelmetlen és értelmezhetetlen tartalommal...
Szülő, pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, járás: Nyíregyháza
A tankonyvek rosszak, nem valók a gyerekeknek.
Pedagógus, Budapest XVII. kerület
A tankönyvek összedobáltak.
Szülő, Budapest XVI. kerület
A központosítással, az egyentankönyvekkel, amelyek rohammunkában, megfelelő szakmai lektorálás nélkül készültek, megfojtják a tanárok kreativitását.
Szülő, Budapest XIII. kerület
Kétgyerekes szülőként látom a nevetséges, színvonaltalan, a diákok tanítására alkalmatlan tankönyveket!
Szülő, Budapest XII. kerület
A tanárok szakmunkás bérért, osztályokat összevonva kénytelenek használhatatlan könyvekből tanítani, rengeteg adminisztráció mellett.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Kazincbarcika
Titokban oktatott alternatív tankönyveket használnak.
Szülő, Pest megye, járás: Érd
A mindenki által kedvelt, korszerű, elektronikus háttérrel készülő Mozaikos tankönyvek hivatalosan, nyilvánvalóan politikai döntés miatt elérhetetlenek.
Szülő, pedagógus, Budapest XI. kerület
Másik nagy gond a tartós tankönyv. A gyerekek sokszor salátát kapnak tankönyv címén. Ez felháborító, másrészt hogyan várhatnánk a gyerekektől, hogy szeressenek tanulni, ha egy "hányás" kinézetű eszközt kell naponta a kezükbe venni? Vannak Szülők, akik épp emiatt megvesznek minden könyvet, vagyis ugyanott vagyunk, mintha nem is lenne tartós tankönyv.
Szülő, pedagógus, Budapest XXI. kerület
Valóban egyre kevesebb a pedagógus. Ezt tetézi még a tankönyvek minősége. Használhatatlan. Ezekből nem ért meg semmit a gyerek, maximum összefüggéstelen szöveget lehet bemagolni.
Szülő, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
A tankönyvek színvonaltalanok.
Pedagógus, Budapest XIX. kerület
Az ingyenes tankönyvek választékában drasztikus csökkenès van.
Szülő, Pest megye, járás: Budakeszi
Lelkes, elhivatott tanítónénink elavult, unalmas tankönyvekből értelmetlen, használhatatlan tananyagot kénytelen átadni.
Szülő, Budapest XIX. kerület
Tanárhiány,szörnyű tankönyvek,eszközhiány.Semmi nincs rendben!
Szülő, Baranya megye, járás: Pécs
Némely tankönyv tartalma botrányos. Pl. történelem, biológia (szexualitás téma). Otthon kell megtanítani a kihagyott tananyagot, vagy felülbírálni a tankönyvben szereplő szöveget. Ez költség, mert be kell szerezni a jobb minőségi tankönyvet. Illetve idő, ami a dolgozó szülőknek nem áll végtelenül rendelkezésre. Aki pedig saját maga nem tájékozott, nem is tudja, hogy probléma van a tankönyvekkel.
Szülő, Budapest IX. kerület
Használhatatlan és átláthatatlan tankönyvek.
Szülő, pedagógus, Budapest XIX. kerület
Az iskolai tankönyvek felületesek, miközben fontos társadalmi/kulturális tényt súlyosan elhanyagol.
Szülő, Pest megye, járás: Szentendre
Már alapvetően a tankönyvek borzalmasak,oktatásra alkalmatlanok.
Szülő, Budapest XVI. kerület
A tankönyvek csapnivalóak és az is, hogy még mindig, mint 30-40 évvel ezelőtt is, minden nap cipelni kell a könyveket az iskolába.
Szülő, Heves megye, járás: Eger
A tankönyvek a tanárok szerint rosszak, vagy vetetnek másikat, vagy próbálják a meglévőt alakítgatni.
Szülő, Komárom-Esztergom megye, járás: Esztergom
Hibásak a központi tankönyvek.
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Monor
.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Kazincbarcika
A könyvek siralmasak, a tananyag mennyisége sok és ez miatt rohamtempóban kell tanulni.
Szülő, Budapest XIX. kerület
Ötödikben az összes könyv kölcsön, aláhúzni nem lehet benne! Állítólag az iskola csak NAT-os könyvet vehet, még kiegészítésnek sem lehet mást!
Szülő, Pest megye, járás: Dunakeszi
Nincsnek rendes, felmenő rendszerű tankönyvek, tenkönyvcsaládok.
Szülő, pedagógus, Somogy megye, járás: Kaposvár
Tanárhiány és használhatatlan tankönyv.
Szülő, Budapest XIII. kerület
A kötelező tankönyvek nem megfelelőek az adott korosztály megfelelő oktatására.
Szülő, Budapest XXII. kerület
A tankönyvekről (NAT2020) ne is beszéljünk! Pocsék, minősíthetetlen és értelmetlen!
Szülő, Pest megye, járás: Monor
Rossz tankönyvek, kétértelmű feladatokkal.
Szülő, Tolna megye, járás: Szekszárd
A nagy létszámú osztályokban elavult tankönyvek alapján elavult módszerekkel próbálnak elavult ismereteket átadni, miközben az egyes diákokra, az iskolai zaklatás, kiközösítés megelőzésére, a csoportszellem építésére, a 21. században elengedhetetlen készségek fejlesztésére semmi idő nem jut.
Szülő, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
Tankönyvek évenként változnak, az "ingyenes" tankönyv nem ingyenes, mindent vissza kell vinni majd év végén. Egyre silányabb a könyvek minősége is...
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Vác
Gyermekem most lett elsős, megrökönyödve tapasztalom, hogy milyen silány tankönyvekből kell tanulnia. Értő olvasás a cél, de szerencsére még nem tud olvasni, mert ha tudna, nem tudná megoldani a feladatokat. Olyan pongyola és pontatlan feladatmeghatározások vannak, amiket szülőként is nehezen értelmezek.
Szülő, pedagógus, Békés megye, járás: Békéscsaba
A tankönyvek tartalma minősíthetetlen, a tananyag csapnivaló. Felesleges hazugságokat és hülyeségeket tanítatnak a gyerekekkel. Hatalmas változások lenne szükség!
Szülő, Baranya megye, járás: Pécs
Az új tankönyvek pedagógia szempontból elmaradottak.
Pedagógus, Budapest I. kerület
Vállalhatatlanok a tankönyvek, amiket ránk erőszakoltak.
Pedagógus, Budapest X. kerület
Mint szülő, az állandóan változó tankönyveket tartom finoman szólva érdekesnek. Nincs nagy korkülönbség a gyerekeim között, de egy pl.negyedikes és negyedikes tankönyv közt már igen, pedig nem telik el 2 év. A tankönyvek anyaga nem illeszkedik a korosztályhoz, a belőle tanítónak sokat kell mellétennie, magyaráznia,hogy a tanuló megértse elsajátíthassa.
Szülő, pedagógus, Komárom-Esztergom megye, járás: Esztergom
Csapnivalók a tankönyvek.
Pedagógus, Békés megye, járás: Mezőkovácsháza
Borzalmas tankönyvek igen.
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Gödöllő
A pedagógusok ugyan szabadon választhatnak, melyik tankönyvből akarnak tanítani, de megmondják föntről, melyik kettőből! Mert az igazán színvonalas tankönyv lekerült az ingyenes listáról, azokat csak pénzért tudja a pedagógus megrendelni, ha a szülőkkel le tudta egyeztetni!!!
Pedagógus, Pest megye, járás: Gödöllő
Történelemből is a régi tankönyv 3-4 leckéjét 1 leckébe gyúrták össze.Logikátlan felépítésű a tankönyv, a gyerekek számára érthetetlen. Olyan ábrák ( lsd. görög demokrácia) amikbe túl sok információt zsúfolnak bele, még egy felnőttnek is gondot okoz az értelmezése.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kalocsa
A tanár választhasson tankönyvet, amiből tanít.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kiskunmajsa
Hiba a centralizált tankönyvpiac és a nagy mennyiségű tananyag és a tanári szabadság megtépázása.
Szülő, pedagógus, Budapest XXII. kerület
A tankönyvek minősége az én tantárgyamból (biológia) erősen kifogásolható, holott más, tankönyvjegyzékben nem szereplő, de nemzetközileg is elismert, minőségi, magyar tankönyvcsaládból nem lehet tanítanunk, gondolom politikai okokból. Ez óriási luxus!!!
Pedagógus, Budapest XIV. kerület
A NAT, az OH és az OFI tankönyvei avitt szemléletrendszert közvetítenek.
Szülő, pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
A gyerekeknek pocsék könyvekből kell lexikális adatok tömegét, évtizedek óta elavult tananyagot bemagolniuk.
Szülő, pedagógus, Komárom-Esztergom megye, járás: Esztergom
Azt utolsó átgondolt, előkészített változás a Világbanki program volt. Évekig jártunk előtte továbbképzésekre, tananyagok kidolgozására, készültek a tankönyvek, feladatgyűjtemények. Sajnos azóta sem volt átgondolt változás. Közben azokat a tankönyveket már nem lehet megkapni, helyettük újak nincsenek, én vegyészeket tanítok elsősorban, egyetlen szakmai könyv nincs a tankönyvlistán. És ez más ágazatokban is előfordul.
Pedagógus, Jász-Nagykun-Szolnok megye, járás: Szolnok
Pocsék minőségű (főként tartalmában) tankönyvek, munkafüzetek kerülnek a padokra.
Pedagógus, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
Az "átkos" szocializmus utolsó éveiben is nagyobb volt a tankönyvválaszték, mint most. Ilyen mélységben soha nem avatkoztak bele az oktatásba, mint most.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Bicske
Elvették a professzionális tankönyveket, helyette alacsony színvonalú ingyenes könyvekből kell tanítani.
Pedagógus, Pest megye, járás: Cegléd
A tankönyvekről inkább nem ejtek szót, a többség csapnivaló - de nem vagyok szakember.
Szülő, Pest megye, járás: Vác
A tankönyvek tartalma nem ér annyit, mint a lap, amire nyomtatják.
Szülő, pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
A tankönyvek sokkal kevesbé használhatók, a munkafüzettel nem mindig kompatibilis, csak plussz feladat, csak időpocsékolás...
Szülő, pedagógus, Komárom-Esztergom megye, járás: Esztergom
A gyerekek részéről a változást a tananyag csökkentésével, a minőségi tananyag, tankönyvek visszahozatalával, az életkori érésüknek megfelelő iskolakezdessel kellene kezdeni. Megszüntetni a kozpontosítást, visszaadni a jogokat a szülőknek és a pedagogusoknak a döntések terén.
Pedagógus, Budapest IV. kerület
A tananyag, az előírt kötelezően "választható" tankönyvek silány minősége, a környezetismeret oktatásának törlése az első osztályokban érthetetlenül visszaveti a lehetőségeket.
Szülő, Pest megye, járás: Gödöllő
Sok felesleges dologgal találkozom a tankönyvekben. A nyelvezete sok könyvnek nem érthető. Felül kellene vizsgálni a tananyagot. A gyerekeknek nem jut megfelelő fejlesztés, ha mégis, nem a megfelelő mennyiségben.
Pedagógus, Somogy megye, járás: Nagyatád
Senki nem ír a használt tankönyvekről? Egy osztályban legalább kétféle tankönyv van. Bejelölve, megoldva az előző év. Ez most komoly? Akinek nem egyezik a könyve a munkafüzettel, annak a tanárok fénymásolnak. Nevetséges, vagy mégsem.
Szülő, Komárom-Esztergom megye, járás: Komárom
A fiam most kezdte a technikumot. Nincs tankönyvük a komplex természettudomány tantárgyból.
Szülő, Budapest XIV. kerület
Rajz tankönyv több éve nincs, nem készült el (én rajzos vagyok). A többi kolléga panaszkodik a saját tantárgyának könyvére, hiányosak, nem gyerekbarát kiadások.
Pedagógus, Budapest III. kerület
Rosszak a tankönyvek, nincs választèk.
Szülő, pedagógus, Fejér megye, járás: Székesfehérvár
A tankönyvek minősége kritikán aluli, amit a tanár, ha akarna javítani is tudna, de nem teszi meg.
Szülő, Pest megye, járás: Gödöllő
A gyerekek tananyaga sok, egyes könyvek tanulásra használhatatlanok (asztalláb alá esetleg használható, hogy ne billegjen..).
Szülő, Budapest XVII. kerület
Nevetséges hogy egy pedagógus nem választhatja ki milyen tankönyvből tanít. Szinte mindegyik egyen tankönyvben fel lehet fedezni hibákat, értelmetlen feladatokat, elírásokat.
Szülő, Pest megye, járás: Monor
A tankönyvek csapnivalók, érthetetlenek, a tananyag értelmezhetetlen, a követelmény követhetetlen.
Szülő, Budapest XIII. kerület
Védőnő vagyok. Látom, milyen agyonhajszoltak a gyerekek, tanárok, szülők. Sírnivalóan elavult, sematikus, merev az oktatási rendszerünk. A "kincstári" könyvek borzalmasak. Miért nem lehet bízni a szakmailag kompetens tanárok mérlegelési és döntési képességében? Ugyan ki tudja helyettük jobban, hogy ők miből tudnak a leghatékonyabban tanítani?
Gyermekvédelmi dolgozó, Pest megye, járás: Érd
Kevés, megfáradt pedagógusok. Szakmailag kritikán aluli tankönyvek. Rohanós tananyag, túlterhelt gyerekek.
Szülő, Budapest XII. kerület
Általánosban borzalmasak a tankönyvek 2.-ban 3. - ban és 4.-ben is az órát tanulják egy röpke pillanatra. Nem mélyül el a tudás, csak kapkodva rohannak a tananyagban elegendő gyakorlás nélkül.
Szülő, Pest megye, járás: Érd
Korszerűtlen és ideológiával átitatott központi tantervek, egyre gyengébb minőségű könyvek.
Szülő, Budapest XVI. kerület
A pedagógus a használhatatlan "ingyentankönyv" helyett a saját, valószínű, hogy jobb kútfőjéből tanít - lopiban - 10 éves gyereket arra kárhoztatva, hogy az órán jegyzeteljen, és abból készüljön fel. Nagyon szomorú történet ez, szenved tőle pedagógus, szülő, gyermek.
Gyermekvédelmi dolgozó, Baranya megye, járás: Siklós
A tankönyvekben rendszeresek a tartalmi, tudományos és szakmai hibák. Korszerű digitális taneszközükhöz, mint a Mozabook, ma adminisztratív okokból nem lehet hozzáférni, a helyettesítésére célzott nkp.hu valószínűleg soha nem fog a nyomába érni.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kalocsa
Tankönyvek: az ingyenes állami tankönyvek bevezetése jó dolog is lehetne (bár már a választási lehetőség megvonása önmagában kétségessé teszi ezt), azonban számos iskolában a lelkiismeretesebb tanárok megkérik a szülőket, hogy saját pénzen vegyenek meg más, az állami tankönyvlistán nem szereplő (azonban azokkal ellentétben jól használható) tankönyveket. Jó látni szülőként, hogy vannak tanárok, akik ha a gyerekek érdeke megkívánja, szembe mernek menni a központi akarattal. De felmerül a kérdés, mi van azokkal a gyerekekkel, akiknek a tanárai nem merik felvállalni ezt, vagy a szüleik nem tudják megfizetni ezeket a tankönyveket…
Szülő, Budapest II. kerület
Az én lányom hetedikes,első osztály óta együtt tanulunk egyes tantárgyakat,szerintem a könyvek sem jók mert amikor a munkafüzetbe van feladat miért nincs meg a válasz a könyvbe? Bizony ezeknek a válaszolnak a keresgetése is rengeteg időt elvesz.
Szülő, Pest megye, járás: Érd
A tankönyvek borzalmasak, értelmetlen mondatok szerepelnek benne ok okozati összefüggès nèlkül, a gyerekeknek nehèz tanulni belölük, szülöi segítsèget igènyelnek. De ugye a tanàrnak nincs joga vàlasztani miböl tanít, ami szànalmas.
Szülő, Budapest III. kerület
A rájuk kényszerített könyvek rosszak, a tananyag hatalmas, tele van korszerűtlen, a mai életben alkalmatlan elemekkel.
Szülő, Békés megye, járás: Békéscsaba
Tragédia az oktatási rendszer, minősíthetetlenek a tankönyvek.
Szülő, Budapest XVII. kerület
A központilag kiadott, tartalmukban rossz tankönyveket erőltetik.
Pedagógus, Budapest XX. kerület
Az igazán elfogadott, hatékony tankönyvet tilos megvenni, a szakmai szempontok nem számítanak. Mégis majdnem mindenhol azt fénymásolják - jogtalanul persze. Miféle ország ez????
Pedagógus, Budapest IV. kerület
Középiskolás gyermekemnél minden nap felhaborít a tankönyvek gyalázatos színvonala.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Mosonmagyaróvár
A gyerekekről tanárai nem tudnak - nem mernek a jobb minőségű könyvekért szót emelni...
Szülő, Budapest II. kerület
Hiányos, sokszor hibás, rossz a nemzeti tankönyv! Tanárainknak ezek alapján kell tanítani.
Szülő, Budapest XVI. kerület
Egyre több a haszontalan tananyag, a tankönyvek írói, szerkesztői nem szakmai, inkább politikai alapon vannak kiválasztva.
Szülő, pedagógus, Veszprém megye, járás: Pápa
A tankönyvek tanulhatatlanok, aláhúzni sem lehet benne, de nincs is mit, a lényeg sokszor kihámozhatatlan. Aki írta pl. a földrajz tankönyveket nem látott még 7-es gyereket... csoda, hogy a tanár se tud belőle tanítani? Mert nincs más, ebből kell. Sajnálom a gyerekeinket, de a tanáraikat is, és minket szülőket is. Az egész társadalom rossz út felé halad...
Szülő, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
Sajnálatos, hogy a természettudományok háttérbe szorulnak mindenhol, nem választhatunk tankönyvet. A tananyag katasztrofális.
Szülő, pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
A tankönyvek nyelvezete, a tananyag mennyisége és minősége nem veszi figyelembe a gyerekek életkorát.
Pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, járás: Nyírbátor
A tankönyvek jó része ált. isk. felső tagozatában érthetetlen, használhatatlan, színvonalon aluli. Az ingyen tankönyvek kölcsön tankönyvek, melyek már használtak, nem lehet benne dolgozni, aláhúzni, kiemelni, korábbi tankönyvből pl. felvételire felkészülni, mert nincs nálunk, vissza kell adni.
Szülő, Zala megye, járás: Nagykanizsa
A tananyag eszméletlenül sok a könyvek borzasztó rosszak egy gyermeknek felfoghatatlan, rosszul összerakott.
Szülő, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
A tankönyvek fele használhatatlan.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Hódmezővásárhely
A tankönyvek kritikán aluliak.
Szülő, Budapest IV. kerület
A könyvek és munkafüzetek nagy részét nem használják a középiskolában, így még ez a segítségük sincs.Az órák abból állbak, hogy a pedagógus diktál, a gyerek pedig jegyzetel, amit tud.
Szülő, pedagógus, Veszprém megye, járás: Balatonalmádi
A központi tankönyvek egy része használhatatlan.
Nincs szabad tankönyvválasztás.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Szeged
A tankönyvekkel elégedetlen vagyok. Választhasson a tanár, miből és hogyan tanít.
Szülő, Pest megye, járás: Dunakeszi
Az új kötelezően bevezetett tankönyv, (a régi tanítható könyv helyett) egy felmérés alapján egy egész jegy rontást eredményezett a tanulóknál. (a felmérés német nyelvből történt), Logikátlan, rosszul felépített tankönyvek biflázását követeli meg ez a rendszer, a kreatív, logikus gyereket nem inspirálja!!
Pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
Évek óta Nap mint nap azzal küszködök, hogy a használhatatlan tankönyvek anyagát átírom érthetővé, használható feladatokat találok ki, ami emészthetővé teszi azt a tananyagot, amit én még egyetemen tanultam. Hatalmas a káosz, amit a jelenlegi kormány a nyakunkba zúdított. Sürgős változásra van szükség a gyermekeink, unokáink érdekében. Az én unokáim szerencsések, mert van két nagymama, aki segíteni tud nekik a tanulásban. De mi van a többi gyerekekkel?? Nem maradok a pályán nyugdíj után semmiképpen.
Pedagógus, Somogy megye, járás: Kaposvár
A tankönyvek pocsékak, az OFI tankönyvben ugyanaz a tárgyi hiba évek óta nincs kijavítva.
Szülő, pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
A tankönyvek egyre használhatatlanabbak, választási lehetőség nincs.
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
Kritikán aluli tankönyvek. A megbecsülés teljes hiánya.
Szülő, pedagógus, Jász-Nagykun-Szolnok megye, járás: Jászberény
Oktatás minősége folyamatosan csökken, idióta tankönyvekből nem lehet normálisan tanítani!
Szülő, Pest megye, járás: Érd
Tartalomban kifogásolható tankönyvek.
Pedagógus, Békés megye, járás: Mezőkovácsháza
Szomorúan vettük tudomásul, hogy a tanítónő kérése és a szülők lelkesedése ellenére sem lehet eltérni a matematikatankönyvtől. Ide-oda csapong, elsősöknek minden alap nélkül említi a mértékegységeket, de az igazgatóság nem engedélyezte. Csak a kánon.
Szülő, Pest megye, járás: Monor
A tankönyvek szörnyűek.
Szülő, Budapest IV. kerület
Szemétdombra való tankönyvek, irreális elvárások, túlzott stressz jellemzik a gyerekek mindennapjait. M
Szülő, pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
A központilag előírt kötelező tankönyvek nem alkalmasak az "oktatásra". Alsó tagozatban alkalmatlan a gyermek írás-, olvasás-, és számolás tanítására. Rohannak végig a tananyagon, hogy teljesítsenek egy előírást, de nem nézik a gyermekek szükségleteit.
Szülő, Baranya megye, járás: Pécs
A tankönyvekben hemzsegnek a hibák és a pontatlanságok, és néha mintha verseny folyna, melyik tudománytól akarják épp elvadítani a gyerekeket.
Szülő, Budapest X. kerület
Rengeteg a tananyag, nincsenek megfelelő könyveik, jegyzetelnek órán így oda sem tudnak figyelni az órai anyagra.
Szülő, Jász-Nagykun-Szolnok megye, járás: Karcag
A tanároknak nincs választási lehetősége, hogy melyik tankönyvből tanítsanak.
Szülő, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Sokkal több szabadságot lehetne adni a tanároknak! Kell a szabad tankönyvválasztás joga!
Szülő, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
Rossz tankönyveket kell használni, emiatt a tanár (szerencsére) többoldalnyi tananyagot diktál a gyerekeknek, ebből kell készülniük.
Szülő, Budapest II. kerület
Iszonyú mennyiségű tananyag, silány, hibás tankönyvek, elvész a lelkesedés, a jó pedagógus...
Szülő, Pest megye, járás: Budakeszi
Egy tragédia a mai magyar közoktatás!!! Gyakorlatilag ugyanúgy ki akarja véreztetni a kormány a közoktatást, mint az egészségügyet. A cél nyilván egyértelmű: a tanárokat minél inkább elnyomva, minden lehetséges eszközt és döntést kivéve a kezükből hasznavehetetlen könyvekből okítsák a gyerekeket. Minél kevesebb tudással bírnak a gyerekek, annál jobban lehet őket felülről irányítani...
Szülő, Pest megye, járás: Érd
A tankönyveik pocsékok, nem is lehet belőlük se eredményesen tanulni, sem tanítani. Látszik, hogy 1-2 hónap alatt dobták össze, nincs rendesen kidolgozva, felépítve. A tananyag elvileg csökkent, legalábbis a tankönyvekben kevesebb szöveg van, viszont a követelmények nem. Ezeket összhangba kellene hozni.
Pedagógus, Heves megye, járás: Gyöngyös
Semmirekellő tankönyvek, korszerűtlen tananyag (igyekszem szalonképes jelzőket használni, mindenki behelyettesítheti kedve szerint).
Szülő, pedagógus, Komárom-Esztergom megye, járás: Tatabánya
A tankönyvek, az azokban taglalt témák szexisták, demagógok, felháborítóak. A pedagógusok igyekeznek ezeket fénymásolt lapokkal korrigálni, ami egy komplett dossziét kitesz már decemberre. A tanszerek mennyisége bődületes, azért kell kísérni a gyereket az iskolába, mert nem bírja el a táskát.
Szülő, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
A jó közoktatást csakis a bizalomra építve lehet megteremteni: a személyes, bizalomra épülő kapcsolatok elengedhetetlenek a gyerekek, pedagógusok és szülők között éppúgy, mint a pedagógusok és az oktatásirányítást között. Ez a bizalom régóta megrendült, a kormányzat nem is próbálkozik azzal, hogy döntéseit szakmai érvekkel megmagyarázza, a döntésekbe bevonja a szakértőket, szakmai szervezeteket, pedagógusokat és az érintetteket. A bizalom kiépítése helyett a jelenlegi kormányzat a bürokrácia kiépítésén munkálkodott, így újabb és újabb adminisztrációs kötelezettségeket és ellenőrzéseket vezetett be.
A pedagógusokra olyan mértékű adminisztrációs teher hárul, ami gátolja a gyerekekkel való egyénre szabott foglalkozást, akár hivatásuktól is elveheti a pedagógusok kedvét. A legkisebb beszerzéstől a gyermekprogramok szervezéséig a tankerület (szakképzés esetén a szakképzési centrum) jóváhagyása szükséges, ami hosszadalmas, frusztráló papírmunkával jár, több hónapig is elhúzódhat, és egyáltalán nem biztos, hogy a szükséges időn belül lezajlik. A források szűkösek, így sok értékes kezdeményezés nem valósul meg, legfeljebb akkor, ha a szülők helyben anyagilag besegítenek.
Így írnak erről az érintettek.
A tankerület alapvetően nehézkes mammutszervezet, egy ablakcserére is heteket kell esetenként várni, és csak arra jó, hpgy pártközeli emberek nulla munkára extrém fizetéseket kapjanak ezek vezetéséért.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye
A szükségleteket, problémákat helyi szinteken kellene és lehetne hatékonyan kezelni.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye
Nem támogatom a központosítást, mert úgy gondolom, hogy agyonhajszolt, állandó anyagi gondokkal küzdő, elöregedett pedagógusokkal nem lehet motivált, a tanulásra éhes fiatalokat képezni. Nem megfelelőek a tankönyvek, a technikai eszközök, a tantermek berendezései elavultak, nincs elegendő tornaterem, az udvaron nincsenek játszóterek... Folytathatnám a végtelenség a felsorolást. Korszerűtlen, elavult, zsúfolt, túlterhelt, embertelen, ebben a túlságosan szabályozott rendszerben hol van a gyermek érdeke?
Pedagógus, Budapest
Állandóan reformálnak, meg sem vizsgálják, mi a hatása, teljesíthető-e, két évente új tantervek (szakképzés), kísérleti nyúl a tanár és a diák is. Informatikai eszközök évek óta nem rendelhetőek.
A szakképző iskolák centrumokba szervezése nagy, tehetetlen rendszert hozott létre (Tankerületeknél hasonló a helyzet).
Pedagógus, Jász-Nagykun-Szolnok megye
Megköti az iskolavezetés kezét. Hatalmas a bürokrácia. Még a legapróbb eszközökért is könyörögni kell.
Pedagógus, Pest megye
Nem támogatom a központosítást. Nagyobb önállóságra, szabadságra van szükség. Intézmény és tanári szinten. A gyerekekről szóljon már végre az iskola! Őket figyelve, a helyi adottságokat figyelembe véve alakuljanak az iskolai programok, tantervek.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Beszűkültek a tanárok lehetőségei, az igazgatók nem dönthetnek semmiről, az iskoláknak még egy izzócsere miatt is a tankerületi központhoz kell fordulni, semmire nincs pénz, nem festenek, mindent a szülőktől várnak.
Pedagógus, Veszprém megye
A mi iskolánk gazdaságilag rosszabbul járt. Pl. Úszás volt több osztálynak egész tanévben. Lerövidült először félévre, utána megszűnt. Stb..
Szülő, Pest megye
Én vittem falfestéket a gyerekem KLIKes iskolájába, ahol a tanítónők festették aztán ki a termet.
Szülő, Békés megye
Elvették az intézmények önálló gazdálkodását. Minimális kiadás, alapvető eszközbeszerzés is nagyon hosszú ideig zajlik,ha egyáltalán kap rá az intézmíny engedélyt. Az információ áramlás akadozott tankerület és az intézmények között. Nagyon-nagyon sok adminisztrációt, statisztikai jelentést kérnek azonnali határidővel, ami a napi óraszám és teendők mellett ember feletti megterhelés az admisztrációt végző munkatársaknak és vezetőknek.
Pedagógus, Békés megye
A szubszidiaritás elvét érvényesíteni kellene az oktatásirányítás területén, amit a kormány mindannyiszor számonkéri az EU-tól.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye
Rengeteg a fölösleges adminisztráció, így kevesebb idő jut a gyerekekre.
Pedagógus, Heves megye
Az intézkedés lassú és nem hatékony, sőt inkább akadályozva érezzük magunkat a munkánkban.
Pedagógus, Heves megye
Szűkültek a pedagógusok szakmai kompetenciái, nincs szakmai módszertani segítségnyújtás, fejlesztés. Megszüntek a regionális továbbképzések. Az adminisztráció, adatszolgáltatás, papírgyártás folyamatos a központ részére, a statisztikai adatok közvetítés az egyik oldalon, nincs pénz semmire a másik oldalon. Beszűkült a sokáig világszinvonalú gyógypedagógiai ellátás, most alig kielégítő városban, falun elérhetetlen. Az átszervezés nagyon komoly hiányosságokat indukált.
Pedagógus, Pest megye
Bármi elromlik az iskolában napokat, heteket kell várni, hogy jóváhagyják a beszerzést. Pl kréta, elromlott laptop szerelése
Pedagógus, Pest megye
Nem támogatom a központosítást, mert csökkenti a mindennapi működés hatékonyságát, az intézményvezetők munkáltatói jogai gyakorlatilag megszűntek, a tanárok autonómiája szintén. Röviden: mert nem működik.
Pedagógus, Tolna megye
Rengeteg átgondolatlan intézkedés, alacsony színvonalú kötelező tankönyvek, a kétezres évekbeli NAT eltörlése, a létrehozott Tankerületek bürokratizmusa. Mind az oktatás színvonalának romlását okozza.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye
Kozpontositas egyetlen területén sem volt eredményes, nem tudják, hogy vidéken milyen problémák vannak, mire lenne szükség, de nem is érdekli őket.
Pedagógus, Nógrád megye
Nem támogatom a központosítást, mindenben korlátozza az oktatási intézményeket.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye
Hosszú a reakció idő. Nem épít a pedagógusok véleményére, kihagyták őket a döntéshozatalból.
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye
Nem támogatom a központosítást, szakmaiatlan. Tanítson az is, aki ezeket az intézkedéseket hozza.
Pedagógus, Pest megye
Nincs meg a helyi érdek védelme, nincs autonómia, félként működik a rendszer.
Pedagógus, Pest megye
Nem támogatom, mert egyáltalán nem a diákokat képviselik ezzel sem.
Ugyanúgy küzdenek a központosított iskolák alapvető dolgok hiányával pl. szaktanár veszi a lapot ha nyomtatni szeretne, vagy táblafilcet saját fizetésből veszi, mert a nagy központosítás a jobb anyagi helyzetet sem biztosítja, nem még a további kompetenciàkat a diákok számára.
Pedagógus, Fejér megye
Felesleges plusz teher a KLIk.
Szülő, Pest megye
Eszközök hiányoznak, nincs rá keret.
Szülő, Csongrád-Csanád megye
Vízfej
Pedagógus, Tolna megye
Nem támogatom a központosítást. Minden intézkedés belassult, heteket kell várni 1-1 sürgős dologra.
Pedagógus, Veszprém megye
Az oktatási intézmenyek fenntartója nem tud időben reagálni a hozza tartozó iskolák, óvodák szükségleteire.
Pedagógus, Pest megye
Mindent tudnak ellenőrizni.
Pedagógus, Pest megye
Ha az esélyegyenlőségnek azt tekintjük, hogy központilag egységesen elvesszük mindenkitől a lehetőségegeket, akkor megvalósul lassan az esélyegyenlőség. Süllyed az oktatás színvonala, minden iskolatípusban.
A 2020-as nat bevezetése hiba volt a járványidőszak után. Nincs normális tankönyv, nincs semmi átgondolva, kidolgozva, csak a kötelező elemek,amit aztán bontsunk le évfolyamra az online oktatás alatti időszakra ütemezve. Sem energiájuk sem lehetőségük nem volt a pedagógusoknak tiltakozni a covid idején.
Bár lehet, hogy akkor is bevezetik, nincs alternatíva. Csak azt, és abból taníthatjuk, amit a központi stratégia megenged.
Pedagógus, Budapest
Eeddig szabadabban működött minden, nem volt hiány eszközökben. Mostanában papírt sem tudnak az intézmények biztosítani, mert a KK nem ad semmit.
Pedagógus, Pest megye
A központosítás működésképtelenné tette az iskolákat.
Pedagógus, Budapest
Nem támogatom a központosítást, mert nincsenek ott az iskolákban vagy abban a helyzetben és nem tudnak reális döntéseket hozni! Mindent elvesznek a pedagógusoktól és nem nagyon kapnak támogatást!
Pedagógus, Pest megye
Mert nem tudják a központban helyileg milyen lehetőségek adottak! Technikát tanítok,heti egy óra a kötelező! Az egy óra elméletre sem elegendő! Nincs szakterem, nincs szerszám, nincs anyag! Csodálkoznak nagyjaink, miért nincs szakember?! Sok gyerek nem tudja, melyik szakma miről szól! Pályaválasztáskor nem tudják milyen szakmát szeretnének!
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye
Több eredményt lehetne elérni az ilyen centralizálás nélkül.
Pedagógus, Békés megye
Nem lett hatékonyabb: nem biztosít óraadókat; sok esetben a bérüket is 2-3 hónap késéssel kapják meg az utazó pedagógusok.
Pedagógus, Nógrád megye
Ellehetlenítik a mindennapi, gördülékeny munkát. Mindent tegnapra kell elrendezni, miközben ők hetekig ülnek fontos dolgokon.
Nincsenek természettudomány tanárok.
Pedagógus, Veszprém megye
Nem támogatom a központosítást, mert azon kívül hogy hozzá nem értő személyek minősítik a hozzáértő pedagógusok munkáját, semmi értelme sincs. A gyerekek szenvednek, a tanárok szenvednek, pénz beszél, az oktatáshoz szükséges anyagok nincsenek biztosítva. Gyakorlakban egy szabály sem működik, amiket elméletben annyira istenítenek hogy mennyire jól bevált. Rakás... az egész....
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye
Nem támogatom a központosítást, mert az oktatási intézmények eszközbeszerzése, döntései lassúvá és bürokratikussá váltak.
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye
A kormány az életpályamodell bevezetésével csak a pedagógusok munkaterhét növelte, anyagi és erkölcsi megbecsülésüket nem. A pedagógus hiányt nem ismeri el és nem kezeli. A KNT módositásai tragikusak, sem a gyerek sem a pedagógus érdekét nem képvispeli,pl.iskolaérettségi döntés, vagy az óvodában nem kell szakképzett óvónő csak 4 órában..
Pedagógus, Pest megye
Nem támogatom a központosítást.
Nem lehet egyformán kezelni a különböző helyzeteket. Lassú a döntés.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye
Támogatható, hogy a mindenkori település vezető beleszólása az iskolák működésébe csökkent/megszűnt.
A tankerületek viszont túl bürokratikusak, egyirányú csatornaként működnek.
A pedagógus bérek alacsony szintje, az ún."pedagógus minősítés" megalázó és röhejes intézménye, az iskolák infarstruktrális elhanyagoltsága /tisztasági festés nincs biztosítva(!), alsó tagozat tábláinak felújítása, iskolapadok elavultsága, iskolaudvar kialakításának teljes elavultsága, olykor alkalmatlansága a 8:00-16:00-ig tartó benntartózkodáshoz, stb./a központosítás csődjét mutatja.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye
Vízfejként működő, nehézkesen döntéshozó, rugalmatlan szervezetek jöttek létre. Nincs autonómia az iskolákban.
Pedagógus, Budapest
A szabad tankönyvválasztás ellehetetlenítésével és a rossz tankönyvek erőltetésével, valamint a tanári szabadság megszüntetésével (a munkavégzés, tankönyvválasztás, stb) aláasták a minőségi munkavégzést. Az elhibázott életpályamodell nem vonzó, a minősítési rendszer nem ösztönző, a bérek siralmasak. A munlaterhelés óriási, a tanárhiámnyal pedig egyre nő. Beengedik a szakképzetlent a rendszerbe, ugyanazt a bért kapja mint a gyakornok, vizsgáznia azonban nem kell.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Szabolcs megyében katasztrofális a helyzet a kisebb falvakban, nincs óvónő, tanár! A pedagógus életpályamodell a hibás, emiatt hagyják el a pályát rengetegen! A rengeteg papírmunka miatt nincs idő a gyerekekre! A pedagógusok fáradtak, kiégtek! Ezekben a kisebb falvakban szinte csak magatartászavaros, 3H-s gyermekek vannak, a pedagógus aki idejön, hamar el is menekül! El kell törölni az életpályamodellt!!!
Pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Mindenért könyörögni kell, a fejlesztések nem megfelelő mértékűek sok helyen, múlt századbeli az iskolák felszereltsége, légköre.
Pedagógus, Pest megye
A központosítással egy rugalmatlan rendszer jött létre.
Kisebb beszerzések is hónapokig tarthatnak.
Nincs önálló gazdálkodás, kiszámíthatatlanok a beszerzések, a munkabéren kívüli juttatások.
Az iskolák felszereltsége leromlik.
Pedagógus, Budapest
Nem támogatom a központosítást. Tapasztalatból tudom, hogy nem hatékony.
Pedagógus, Tolna megye
Rossz gazda az állam, nincs elég pénz, nehézkesen mennek az ügyek, a bürokrácia borzasztó.
Pedagógus, Budapest
Kevés szabadságot ad a központosítás.
Pedagógus, Baranya megye
A központok nagy vízfejként ülnek az iskolák nyakán, és lassan, nehézkesen működnek, ráadásul drágán is.
Pedagógus, Pest megye
Az, hogy még egy villanykörte vásárlásához is felsőbb engedély kell, nonszensz. A tankerület egy vízfej.
Pedagógus, Heves megye
Nem lett egysêges a végeredmény. Sem az óradíjak, se az eljárások. Csak egy vízfej került az iskolák fölé.
Pedagógus, Budapest
Nem hozzáértéssel döntöttek dolgokról, káosz lett.
Pedagógus, Veszprém megye
Hatalmas bérfeszültség van a szakképzésben tanítók és Klik-es iskolák tanárai között. Ez nagyon rossz.
Egy középiskolában PHd-val kémiát tanító kolléga fizetése lényegesebb kevesebb, mint a pedII-s kollégáké, holott lényegesen többnek kellene lenni mint a mestertanárok fizeése.
Ő szakképzésben tanít jelenleg és ha átmenne Klik-es gimnáziumba 60ezerrel kapna kevesebbet!!!!
Pedagógus, Veszprém megye
Központosítást? Nem támogatom. Még kevesebb pénz maradt az iskoláknál. Az igazgatónak még egy tisztítószer vásárlását is kérvényezni kell a központtól.... nem beszélve a tanításhoz szükséges eszközökről. A cél az állami intézmények hatékonyabb működése, a magasabb színvonal és az esélyegyenlőség növelése volt? Hát meg kell kérdezni erről egy vidéki kis falu iskolájának igazgatóját. A színvonal és az esélyegyenlőség nem a központosítástól növekedett.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye
Nem támogatom a központosítást, rugalmatlan, hátráltatja a mindennapi normális munkavégzést, nem biztosítja a munkakörülményeket.
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye
A problémákat helyben kell megoldani és nincs sokszor idő a bürokrácia útvesztőiben kerengeni.
Pedagógus, Békés megye
A központosított oktatás egy vízfej. Minden lassabban történik, a felmerülő problémákat helyben sokkal gyorsabban és alaposabban meg lehet oldani.
Pedagógus, Pest megye
Nem szerencsés, ha a döntés ennyire messze kerül a végrehajtóktól. Gyakran csak a felesleges adminisztrációt növeli, de egyéb értelme nincs.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye
Maximálisan a központosítás ellen vagyok. Magyarországon mindig is jellemző volt a központosított intézmények gyenge működése, a "vízfej" növekedése a produktív munkaerő kárára, a túlbonyolított adminisztráció és a valóságtól elrugaszkodott felsővezetői döntések.
Szülő, Csongrád-Csanád megye
Nem tudnak hatékonyan működni az iskolák.
Szülő, Veszprém megye
Olyan nehézkes lett minden beszerzés és döntéshozatal ami szerintem nagyban hátráltatja az iskolákat!
Szülő, Budapest
A kevés pedagógusnak óriásiak az óraterheik, és rengeteget kell adminisztrálniuk, alig van idejük a gyerekekre.
Szülő, Budapest XI. kerület
A pedagógusok leterheltsége óriási. Értelmetlen adminisztráció, továbbképzések, statisztikák veszik el az idejüket az érdemi munkától.
Szülő, Somogy megye, járás: Kaposvár
Túlszabályozott, értelmetlen adminisztrációs terhek özönét zúdítja a pedagógusokra, akik inkább a tanítványaikkal foglalkoznának.
Szülő, pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Túl sok és fölösleges admimisztráció.
Szülő, Tolna megye, járás: Paks
Aránytalanul sok, felesleges adminisztráció.
Szülő, pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, járás: Vásárosnamény
Ha tartósan egyedül marad az óvónő egy óvodai csoportban akkor az egyedül maradó óvodapedagógus teljesíti a két ember munkáját. A pedagógiai feladatokat, naplóírást, benne különböző tervezetekkel, programokkal, cél-, feladattal, eszközzel, differenciálással mind a hét tevékenységi területen /mozgás, környezet, mese, vers, anyanyelvi nevelés stb./ vezeti a csoportnaplót, afelvételi mulasztási naplót, szakszolgálathoz jellemzéseket készít, a gyermekekről DIFER tesztet, félévente akár 30 gyermekről, + jellemzést készít. Ha adminisztrációból ez sem lenne elég, akkor jön az önértékelés, a kötelező továbbképzések, minősítésekre való felkészülés.
Pedagógus, Somogy megye, járás: Siófok
A tanárok fáradtak. Sok a fölösleges adminisztráció.
Pedagógus, Budapest XVII. kerület
Kreatív energiáikat felesleges és megalázó adminisztrációra kell fordítaniuk a gyerekekkel töltött értékes idő helyett.
Szülő, Budapest XVII. kerület
Túl sok, értelmetlen adminisztrációval sújtják a pedagógusokat, ezzel elvéve értékes időt a gyermekektől.
Pedagógus, Békés megye, járás: Gyula
A tanároknak pont a gyerekekre nincs ideje, tele vannak adminisztrációs feladatokkal.
Szülő, Pest megye, járás: Vác
A központosított oktatás rendszere nem a gyerekekről szól, hanem a felesleges és túlzott adminisztrációról. Nem gyermekbarát az okotatás, pedig őértük kellene történni mindennek.
Szülő, Békés megye, járás: Sarkad
Rengeteg a felesleges adminisztrációt!
Szülő, Budapest XII. kerület
Egyre kevesebb a pedagógus. Akik maradtak a szakmában, azok is a legtöbben belefásulnak a sok adminisztrációba.
Szülő, Bács-Kiskun megye, járás: Kalocsa
A tanárok a rengeteg papírmunka mellett képtelenek mindent megtanítani.
Szülő, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
Fontosabb a papírmunka és minden egyéb a gyereken kívül.
Szülő, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
A pedagógusok nagyon túlterheltek. Rengeteg az adminisztráció, sokszor az érdemi munkára, az órára való felkészülésre, a tananyagban való elmélyedésre nincs idő (esetleg éjszaka).
Pedagógus, Békés megye, járás: Békéscsaba
A fölösleges adminisztrációs terhek, az értelmetlen bürokrácia nem szolgálja sem a diákok sem a pedagógusok érdekeit. A gyermekvédelemben ugyanez a helyzet.
Szülő, Pest megye, járás: Aszód
Óvodapedagógus hallgatók vagyok...sok óvodapedagógussal volt szerencsém beszélni. Ez a munka nekem való de már most tartok attól, hogy a sok papírmunka kellett, hogy tudok 20-25 gyereket egyénileg is fejleszteni.
Tudom...oldjam meg.
Diák, Pest megye, járás: Budakeszi
A pedagógushiány miatt szinte minden évben cserélődnek az oktatók. A pedagógusok maximális óraszámban tanítanak, mellette pedig adminisztrálnak.
Szülő, pedagógus, Vas megye, járás: Sárvár
Szörnyű az adminisztrációs túlterhelés, megalázóan kevés fizetés.
Szülő, Budapest XIV. kerület
Leterheltek a pedagógusok. Ismerek olyan pedagógust, aki imádja az alsós tanítványait, imád tanitani. Mégis azon gondolkodik, hogy pálya elhagyó lesz, mert ellehetetlenítik őt. A sok fentről jövő plusz feladat, adminisztráció. A nevetségesen alacsony fizetés... Bajok vannak...
Szülő, Békés megye, járás: Szarvas
A megemelt óraszám- 22-26 csak rontja az oktatás színvonalát. Emellett sem az tanításra, az adminisztrációra kell koncentrálni, mely közben elvész a gyerek.
Szülő, pedagógus, Somogy megye, járás: Kaposvár
Túl sok az értelmetlen, nehezen kezelhető adminisztráció.
Nem betűre sok hanem mert nagyon nehézkes.
Pedagógus, Budapest IX. kerület
Rengeteg adminisztráció, alacsony bér.
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
Az adminisztráció miatt kevesebb idejük jut a minőségi oktatásra a tanároknak, így a gyerekek is feszültebbek, kevésbé nyugodt az iskolai légkör . Tisztelet azoknak az iskoláknak ahol még tudják tartani a színvonalat ha van ilyen. Változtatni kell az ország és a gyermekeink jövője a tét!
Szülő, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, járás: Nyíregyháza
És az a rengeteg adminisztráció, ami meg sokszor nem is a valóságot fedi, de mindent papírozni kell! Mindent le kell fedni vele, csak a való élet más, rengeteg életszerűtlen dolgokkal vagyunk mi emberek gúzsba kötve.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
Nagyfokú bizalomhiány, töménytelen adminisztráció. A politika pedig polipként tekeredett rá az iskola belső világára, ami nagy baj...
Pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Az adminisztrációs teendők olyannyira megnövekedtek, hogy majdnem plusz félállást igényel, amit rendszeresen már csak otthon végzünk el, mert az iskolában nincs sem idő sem eszköz. Ezt senki nem fizeti ki, ugyanannyi bérért duplaannyit dolgozik mindenki szinte. A gyerek elvész a papír halmazok között....
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Dunakeszi
Rengeteg adminisztrációs teher,amelyek feleslegesek
Szülő, pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
A bérek megalázóan alacsonyak! Rengeteg az adminisztrációs munka, amely elveszi az időt a gyermekekkel való foglalkozástól.Ezt nem szeretnénk, ezért hazahozzuk a papírmunkánkat.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Mezőkövesd
Az adminisztráció rengeteg és fölösleges. Más a gyakorlatban megvalósult munka, más a tervezés.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
Az adminisztrációs feladatok nagyon súlyos terhet rónak az óvodapedagógusra.
Szülő, pedagógus, Nógrád megye, járás: Bátonyterenye
Harmadik éve egyedül vagyok a csoportban, pedasszisztensi segítséggel. A dajkámnak magasabb a bére mint az enyém. Irreális elvárások a legfelsőbb vezetőktől. Nincs hétvégén sem pihenés, csak az adminisztráció.
Pedagógus, Budapest XVIII. kerület
Tapasztalatom szerint rengeteg a felesleges papír munka kevesebb idő jut a gyermekekre. A pedagógus hiány és a túlterheltség nagyon nagy probléma még egy kis létszámú óvodában is, fejtörést okoz a mindennapi tevékenységek megoldása.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Szentes
Semmi nem a gyérekről szól. Annak idején, én még a gyermekre esküdtem nem az adminisztrációra.
Pedagógus, Nógrád megye, járás: Balassagyarmat
Napi szinten értelmetlen adminisztrációt kell végezni.
Szülő, pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
mindenki látja, a tanároknak milyen embertelen sok papírmunkával kell megküzdeniük, - az oktatás kárára. Emiatt (is) feszültek, türelmetlenek, aminek igazi kárvallotjai természetesen a gyerekek - és rajtuk keresztül a szülők.
Szülő, Budapest XVII. kerület
Az adminisztráció évről évre egyre több, állandó megmérettetésnek, ellenőrzéseknek vagyunk kitéve.
Pedagógus, Pest megye, járás: Szentendre
Sok adminisztrációs munka a gyerekektől veszi el az időt, energiát és nem utolsó sorban a saját családjától. Aki ezt a hivatást választotta, szívvel-lélekkel dolgozik, de lassan belőlük is elfogy a szufla. Sajnos csak elvarások vannak, emiatt kifacsart, űzött vadra hasonlító pályatársakkal van teli a szakma. Tudjuk, hogy a gyerekek jelentik a jövőt, de a megfelelő feltételek minden ismert hiánya miatt, pont ők szorulnak háttérbe.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye, járás: Tatabánya
Túl sok adminisztráció, több szakember kellene.
Pedagógus, Budapest VII. kerület
A dokumentációk miatt túlterheltek vagyunk.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
Nincs utanpótlás. A fiatalok ilyen bérezés mellett nem jönnek dolgozni. Nem beszélve az adminisztrációs terhekről minősítésről főleg!!!
Pedagógus, Nógrád megye, járás: Rétság
Az utolsó utáni órában vagyunk. Már 25 évet csúsztunk bárminemű megoldással.
Hatalmas szakemberhiány, a tudásanyag még mindig hatalmas, a gyerekek és az adminisztráció miatt a tanárok is túlterheltek...és még hosszan lehetne sorolni a problémákat.
Szülő, pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
Katasztrofalis mennyiségű adminisztráció, ingyen túlóra, sem erkölcsi sem anyagi megbecsülés!!!
Pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, járás: Nyíregyháza
Fölösleges adminisztrációs feladatokkal, online rendszerekkel terhelnek minket. Ezekben a rendszerekben éppen a lényeg veszik el, a gyermek, az ugyfel. Fáradt, kimerult, kiegett szakemberek foglalkoznak az ügyfelekkel /gyermevedelemben /, mert hiába jelzik a problémákat, a rendszerszintű problemkkal, nem tudnak mit kezdeni, sem ők, sem az intezmenyvezetők. Nap mint falakba ütközni fárasztó, kimeritő, frusztráló.
Szülő, gyermekvédelmi dolgozó, Jász-Nagykun-Szolnok megye, járás: Szolnok
Óvodánkban a pedagógus hiány miatt rengeteg túlórát kell végeznem. A dokumentumok kitöltése rengeteg időmet veszi igénybe, így a mindennapi foglalkozásokra rendszerint munkaidőn kívül kell felkészülnöm. A túlórák semmilyen formában nincsenek elszámolva, a pihenő időmet nem kapom vissza. Anyagilag egyáltalán nem vagyok megbecsülve és rendszerint vásárolok eszközöket az óvodai munkámhoz. Kezdem úgy érezni, hogy bármennyire boldoggá tesz a gyermekek nevelése és fejlesztése, de ez hosszú távon a jelenlegi feltételekkel sajnos nem egy élhető pálya számomra.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Komló
A sok adminisztráció, a minősítésre való felkészülés elveszi az értékes időt, energiát a gyermekektől. A pedagógusok erkölcsi és anyagi megbecsülés hiányában egyre nehezebben bírják a terhelést. Hivatástudatból nem lehet megélni. A fiatalok körében sem vonzó a pálya.
Pedagógus, Pest megye, járás: Monor
Különösen megalázó, hogy a kormányzat olyan “életpálya-modellt” vezetett be, amelyben a pedagógusoknak folyamatosan plusz papírmunkával kell bizonyítaniuk saját alkalmasságukat, mindezt egy olyan alacsony fizetésemelésért cserébe, ami az adminisztrációval járó pluszmunkát sem fedezi anyagilag.
Így írnak erről az érintettek.
A rengeteg felesleges adminisztráció elveszi azt a minőségi időt, amit a gyerekekre fordíthatnánk. A 2013-ban bevezetett csodálatos életpályamodell engem abszolút nem tud motiválni, hiszen pedagógus 1. fokozatba lépve nem nőne jelentősen a bérem, viszont hónapok mehetnek rá a portfólió elkészítésére. Sajnálom, hogy ennyire erőltetik a minősülést. Aki kitalálta tudnia kellett volna, hogy amit kényszerítenek az nem motivál. Egy fiatalt ezzel a minősülési csodával egészen biztosan nem tudnak a pályán tartani. A béreket meg már nem is említem. Egy teljesen más területen tanulok. Nagy bánatomra hónapokon belül elhagyom a pályát!
Pedagógus, Zala megye, járás: Nagykanizsa
Nálam is eljött a pont, hogy kezdem feladni. A gyerekek iránti szeretet tart még jelenleg is a pályán. A pedagógusok nagyon nincsenek megbecsülve! A szülők sokszor tiszteletlenek. Úgy vélem, hogy egyre több és több az adminisztráció, amit általában haza kell vinnünk, a magánéletunk rovasara. A sok határidős munka, tovabbkepzesek hada, Portfólió írás, ellenőrzések, elveszik az időt a gyerekekkel való foglalkozástól, ami szerintem a legfőbb feladatunk lenne. Diplomasok vagyunk, akiket köteleznek Portfólió írásra és védésre, hogy bizonyitsuk mennyire jó pedagógusok vagyunk olyan szakértők előtt, akik talán épp nem is ezen a területen dolgoznak. Megalázónak és felesleges tehernek, 1 év plusz feszültséggel teli időszaknak érzem. Aki nem teljesíti búcsúzhat az állásától. A kollégák túlterheltek, idegesek. A fizetesunkről meg nem is beszélve...
Szülő, pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Csongrád
A pedagógus előmeneteli rendszer átgondolatlan, rosszul kidolgozott és felesleges az ellenőrzési rendszer (BECS, tanfelügyelet 4-5 évenként kötelező, Ped II. rendszer hülyeség).
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Kazincbarcika
Portfólió? A 30 éve dolgozó magyarázza a bizonyítványát?? Pár ezer forintért???
Szülő, pedagógus, Békés megye, járás: Békés
Teljesen kudarcos a központosítás, beváltatlanok a keresetnövelés és életpálya modell ígéretei. A tanári presztízs a mélyben, a túlterheltség pedig egyre elviselhetetlenemóbb. A pályaelhagyás katasztrofális, a nyugdíjba menetel folytán 3 ~ 4 év múlva teljessé válik az ellehetetlenülés.
Pedagógus, szülő, Budapest XIV. kerület
Szükséges a pedagógus bérek rendezése, az aktuális minimálbér legyen a vetítési alap, az értelmetlen minősítést szüntesség meg.
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
Pedagógus vagyok, és sajnos az a tapasztalatom, hogy sokan már azért nem szeretnék ezt a pályát választani, mert diploma szerzés után még mindig csak gyakornokok....
Kezdődik előről a tanulás, portfólió írás, vizsganap...
Miért kell kétszer vizsgázni /diplomázni?
Értem, hogy a pedagógia munka színvonalát emelik ezzel, de egyre kevesebben vállalják emiatt.
A bérezés pedig ugyan annyi mint egy gyárban egy technikusi végzettséggel! Nem nézem le a kétkezi munkát, de miért tanulna, vizsgázna kétszer pedagógusként ha kevés tanulással, kevesebb felelősséggel ugyan annyi lesz a fizetése!?
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
Több éves tapasztalattal rendelkező pedagógusként sajnos a fizetésünk megalázó. Ingyenes helyettesítések, csak minden 30.óra után van túlóra kifizetés, az sem az összes. Szégyen hogy a korábban megszerzett diplomámhoz szinte kötelező a Ped. II. megszerzése, ami nem kevés (1 éves) munkával jár, aminek "eredménye" bruttó 20 000ft emelés. Belefáradt, kimerült, agyondolgozott kollégák vannak, velem együtt. Se erkölcsi se anyagi megbecsülés. Ha nem jönne vissza pár nyugdíjas kolléga tanítani, bezárhatna az iskola.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Szigetvár
3 évvel nyugdíj előtt ötször halasztották el a minősítésemet ped.2-be, sosem volt alkalmam a megalázó üzenetre válaszolni.
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
A minősítő rendszer nem tölti be a funkcióját, nem szűri ki a "rossz pedagógust", és nem is motivál, mert a béremelés késleltetett, akár egy évet is kell rá várni.
Pedagógus, Budapest XIV. kerület
A fizetés nagyon alacsony, a felelősség nagyon nagy. Nagyon sok az adminisztráció és ebben épp a gyerek veszi el. Nincs pénz továbbképzésekre, magunknak kell fizetni. A minősítés portfólió írás is értelmetlen mert nem jár valós fizetésemeléssel.
Pedagógus, Budapest XIX. kerület
Az adminisztrációs terhek nagyon nagyok. Nem értek egyet az önértékelési és tanfelügyeleti rendszerrel, és nem azért, mert rendszer szinten nincs szükség rá, hanem azért, mert nem veszi figyelembe a valós körülményeket.
Szülő, pedagógus, Békés megye, járás: Békéscsaba
Rengeteg az adminisztráció, ami felesleges. Ez az egész bizonygassuk hogy a pályára valók vagyunk nevetséges. Ezt nem egy portfólión múlik.
Szülő, pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Sopron
Az adminisztráció rengeteg és fölösleges. Más a gyakorlatban megvalósult munka, más a tervezés. Ennek már csak a sok éve gyakorló, elkötelezett óvodapedagógusok minősítése, tudásuk megkérdőjelezése, "kinek a pap, kinek a papné" alapon való - relatív véleményezése hatalmas gond, visszatartó erő a leendő "született óvónéni" számára is.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
Pedagógus hiány sok munka kevés fizetés és még a minősítési rendszerrel is súlytanak! Így is túlterheltek vagyunk és állandóan bizonyítanunk kell! Inkàbb a gyerekekre kellene ezt az időt fordítani!
Pedagógus, Budapest VIII. kerület
A kormány hiteltelen adatokat tesz közzé. Súlyos pedagógus hiány van országszerte. A túlórákat, helyettesítéseket nem fizetik ki. A Nemzet napszámosai vagyunk? A minősítési eljárások, tanfelügyeletek értelmét elvesztették, mivel a bérígeretét a kormány nem tartotta be. A gyerekek fáradtak...
Pedagógus, Budapest XXIII. kerület
Anyagi megbecsülésünk a béka feneke alatt, ennek ellenére elvárás "hegyeket" támasztanak velünk szemben. Az adminisztráció évről évre egyre több, állandó megmérettetésnek, ellenőrzéseknek vagyunk kitéve. Az életpálya modell megalázó és felesleges idő, energia, stressz, a több éve pályán lévők számára. A fizetésünk messze elmarad a diplomás bértől. Ha túlórában ott kell maradnunk, azt nem fizetik ki.
Pedagógus, Pest megye, járás: Szentendre
Egyre több az adminisztrációs munka, a kolléganők hiánya miatt az ingyenes!!! Segítséget alig kapunk, mert fejlesztőkből is hiány van? helyettesítés... Felesleges minősítgetes... Kötelező 120 kredit évente.... És mindezt minimálbért.... ??? Ha ez így folytatódik én sem maradok a pályán, pedig imádtam, de ha férjem nem tartana el.... eddig sem tudtam volna ezt csinálni. Megalazoan alacsony a berunk, más diplomásokehoz képest...
Pedagógus, Fejér megye, járás: Székesfehérvár
A pedagógus életpályamodell felülvizsgálatra szorul, nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Növelte az adminisztratív terheket, de valódi motívációt, előrelépési lehetőséget nem hozott.
Pedagógus, Pest megye, járás: Ráckeve
Nincs utanpótlás. A fiatalok ilyen bérezés mellett nem jönnek dolgozni. Nem beszélve az adminisztrációs terhekről, a minősítésről főleg!!!
Pedagógus, Nógrád megye, járás: Rétság
A sok adminisztráció, a minősítésre való felkészülés elveszi az értékes időt, energiát a gyermekektől. A pedagógusok erkölcsi és anyagi megbecsülés hiányában egyre nehezebben bírják a terhelést. Hivatástudatból nem lehet megélni. A fiatalok körében sem vonzó a pálya.
Pedagógus, Pest megye, járás: Monor
A bér nevetséges. Számomra az életpályamodell is az. Rengeteg az adminisztráció, közben a tárgyi feltételek nincsenek biztosítva.
Szülő, pedagógus, Komárom-Esztergom megye, járás: Esztergom
Pedagógushiánnyal küzdünk. Az adminisztratív terhelés nagyon nagy, es felesleges. A portfólióírás, az önertékelés mind túl nagy terhet ró ránk. Eközben sokkal több a problémás gyerek, mint régen, de nincs plusz ember, aki tudná segiteni a munkánkat velük kapcsolatban.
Pedagógus, Budapest IV. kerület
Az alacsony bér, és megbecsültség hiánya évekre meghatározza a pedagógusok létét. A portfólió készítés egy baromság.
Szülő, Budapest III. kerület
Értelmetlen, indokolatlan, irreális, nagyrészt fölösleges adminisztrációs terhek, a folyamatos központi ellenőrzés, pedagógus minősítés álságos rendszere.
Szülő, pedagógus, Tolna megye, járás: Szekszárd
Megbecsülés hiánya, minden téren. Túlzó követelmények, feladatok, adminisztráció, ellenőrzések, bizonygatások, hogy alkalmasak vagyunk a pályára… és mindez azért, hogy utána ha el szeretnénk tartani a családunkat elgondolkodjunk, hogy maradjunk e, keressünk másodállást? Megéri e ez az egész? Ki áll ki értünk? Hol van a pedagógusok megbecsülése? Úgy érzem egyre kevésbé vonzó ez a pálya én is lebeszélek róla mindenkit. Hogy ki neveli a jövő generációját….???
Pedagógus, Békés megye, járás: Békés
Az allam ezzel az eletpalya modellel es fizetessel ami van, csak eluldozi a pedagógus jel0lteket.
Pedagógus, Pest megye, járás: Pilisvörösvár
A pedagógus a legtöbb idejét a fölösleges adminisztrációval és portfólióval tölti, ahelyett, hogy érdemben tudna "törődni " a gyermekek mindennapi problémáival, hogy valójában pedagógus lehessen a szó legszebb értelmében. A gyermekek belerokkannak az irreális elvárásokba, ahelyett, hogy játszva, könnyedén bontakozhassanak ki.
Pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, járás: Tiszavasvári
Rengeteg adminisztrációs munka feleslegesen! Megaláztatás s minősítés!! Alacsonyak a bérek!
Pedagógus, Baranya megye, járás: Szigetvár
Nincs megbecsülés, sok adminisztráció! Felesleges adminisztrációs munka....MINŐSÍTÉS....miért?
Pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Règóta vagyok màr a tanàri pàlyán. Hogy rendesen meg tudjak élni màsod és harmad állásom is van. Új szakmàt kezdtem tanulni, amivel sokkal többet keresnék mint most. Úgy néz ki két éven belül pályaelhagyó leszek. Az új szakmámmal kètszer ennyit fogok keresni. Valamint nem lesz ennyi felesleges papirmunka, nincs megalázó életpályamodell, ahol papírokból ès megtartott 2 mintaóràból megállapítják milyen tanàr vagyok.
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Gyógypedagógus vagyok. Nagyon kevés a szakember és a rengeteg felesleges adminisztráció, portfólió írás, tanfelügyelet és a megalázóan alacsony fizetés miatt sokan lépnek ki a magánszférába. Semmiféle eszközt és a munkához szükséges felszerelést az állam nem biztosít, mindezt saját költségemen teremtem elő, ha dolgozni akarok.
Pedagógus, Veszprém megye, járás: Tapolca
A töménytelen adminisztrácio, a portfóliónak nevezett baromság végképp nem a gyerekről szól!! Oktatási tendszerünk - sajnos - nem gyerekbarát. Társadalmunk nem családbarát.
Szülő, pedagógus, Békés megye, járás: Békés
Azt gondolom a sok változtatással sikerült a közoktatás úgy ahogy működő rendszerét rendszerszinten tönkretenni. A pedagógusok sem anyagilag , sem erkölcsileg nincsenek megbecsülve. Az életpályamodell bevezetése megalázó volt és azzal, hogy nem igazodik a minimálbérhez nem ér semmit.
Szülő, pedagógus, Budapest XXII. kerület
A nehézségeinkkel magunkra vagyunk hagyva, a szakszolgálat több évnyi csúszásban van. Az életpálya, a befagyasztott bérünk egy vicc!
Pedagógus, Pest megye, járás: Cegléd
A pedagógus minősítés is egy felesleges plusz teher, automatikusan kellene léptetni bizonyos év után mindenkit.
Pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
A pedagógusok leterheltsége és fizetése és mindenféle megbecsültsége nagyon alacsony. A még pályán lévöket a minősítés kötelező teljesítésével méginkább elriaztják. 28 év után bizonygassam, hogy értek a hivatásomhoz???? Nem fogom..
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
*
Ha a vetítési alap követné a mindenkori minimálbért, ha eltörölnék a minősítést és kifizetnék a túlórákat akkor a pályakezdő fiatalok megmaradnának a pályán.
Pedagógus, Budapest III. kerület
Pedagógushiány+anyagi megbecsülés hiánya+abnormális adminisztráció+ minősítő-értékelő rendszer = pályaelhagyó, kiégett, motiválatlan pedagógusok.
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Dunakeszi
Másodállás, harmadállás, alkalmi munkák, tanfolyamok, magántanítványok, értelmetlen portfóliókészítés, ostoba NAT, kormányzati cinizmus vagy uszítás a pedagógusok ellen, tanári és iskolai autonómia hiánya, sztrájk akadályozása, takarítatlan termek, megszorító tankerület stb. Elegem van!
Pedagógus, Budapest VIII. kerület
15 éve átalános iskolában dolgozó pedagóguskènt, kétgyermekes édesanyaként, ha férjem és a családom nem tudná
anyagilag segíteni a mindennapokat, nem tudom, hogy élnénk meg.
Szánalmas az oktatás helyzete. A hatalmas óraszámok, a kevés pedagógus, a minősítési cirkusz, az élhetetlen törvényi előírások, a minőségi, nyugodt, átgondolt, gyermekközpontú oktatási rendszer totális hiánya kiváló szakemberek
pályaelhagyását eredményezi.
Aki teheti és bírja másodállást vállal tanítás után ès várja a csodát. Fusson, ki merre lát...
Szülő, pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Pedagógusok életpályája modellje sikertelen, nem motiváló, nem értékkövető, és elszakad az infláció szintjétől is. Javaslom a politikusok béréhez indexálni.
Szülő, Fejér megye, járás: Mór
A felesleges papírgyártás a gyerekektől veszi el az időt. Megnyomorodunk a sok dokumentációtól. Megküzdöttünk a diplománkért, mégis minősítésekkel aláznak meg a gyalázatos fizetés mellett.
Szülő, pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Az oktatásirányítás nem irányít, hanem erőt fitogtat úgy, hogy egy párhuzamos, általa elképzelt valóságban él. Aminek persze köze sincs a mindennapokhoz. Az életpályamodell, mely nem életpály, hanem papírgyártás. A túlzott centralizálás, a bürokrácia burjánzása, a szakmailag nem megfelelő emberek pozícióba hozása...A gyerekekről már alig szól valami-kormányzati szinten egy nagy üres lufi. Az, hogy még van egyáltalán pedagógus, az az elhivatottságnak köszönhető. De mindenkinél van az a pont, amikor vége.
Pedagógus, Budapest XIII. kerület
Túlterhelt pedagógus vagyok, akit most 60 évesen minősítésre kényszerítenek! Megaláztatás és értelmetlen procedúra...?
Pedagógus, Baranya megye, járás: Szigetvár
A minősítési, és az önértékelési rendszerekkel FELESLEGESEN büntetik az egyébként is túlterhelt, alulfizetett pedagógusokat.
Pedagógus, Pest megye, járás: Nagykáta
A minősülés, portfólió írás felesleges nehézség, az amúgyis meglévő problémák mellé!!! Más szakmánál nem kell bizonyítani, hogy értenek-e ahhoz amit csinálunk 10-20-30 éve!!!
Szülő, pedagógus, Veszprém megye, járás: Balatonfüred
Anyaként és pedagógusként egyaránt az a véleményem, hogy az oktatási, nevelési rendszer pocsék. Túlmunka, adminisztrációs terhek, idő és pedagógushiány, fölösleges minősítő eljárások... Sem erkölcsileg, sem anyagilag nem vagyunk megbecsülve. A gyermek pedig elvész a papírkupacok alatt, melyet gyártunk nap mint nap, ahelyett, hogy tényleg minőségi időt tölthetnénk el velük. Nagy szükség van a változásra!
Szülő, pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Ózd
Rengeteg börokratikus eljárás, az "életpálya modell" teljesen hasztalan.
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Budakeszi
Èn mint pedagógus nagyon el vagyok keseredve, hogy ide jutottunk nincs ember aki vállalná a szakmat, nincs motivacio, nincs sem anyagi sem erkölcsi megbecsülés. Az életpálya modell bevezetesevel megnyomoritottak a pedagogusokat. A kezdő ber olyan nevetseges, hogy a segedmunkas tobbet kap.
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Eszement az életpályamodell állandó ellenőrzésekkel és rengeteg "írnivalóval", értelmetlen, felesleges, rengeteg adminisztráció, sárbatiprás, pedagógus társadalom elleni úszítás, pedagógus hiány, túlórázás, helyettesítés fizetség nélkül...
Szégyen, hogy idáig jutottunk!
Szülő, pedagógus, Veszprém megye, járás: Tapolca
Úgy látom/tapasztalom, a rendszerben dolgozó pedagógusok gyakran két ember munkájának megfelelő feladattal kénytelenek megbirkózni. Rengeteg fölösleges adminisztráció elveszi az időt a gyermekektől. A minősítési rendszer elűzi a potenciális pedagógus jelölteket, az alacsony bérezés pedig még inkább távol tartja a pályakezdőket.
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Pilisvörösvár
A pedagógusokat érintő indokolatlan ellenőrző és ertekelő, minősitő rendszer megszüntetése letfontosságú. A tanfelügyelet, önértékeléssel pluszban járó adminisztració,
a tehetséggondozás, fejlesztések megvalósitása, annak lehetetlen mennyiségű adminisztrációja felháborító.
A tanítás, nevelés maga elveszik ezek terhe alatt. Alulfizetettség, a megbecsülés hiánya elképesztő méreteket öltött.
Pedagógus, Békés megye, járás: Gyomaendrőd
Az óvodapedagógusi porfóliós minősítés igazságtalan, abszurd az idősebb kollégákkal. Nincs még egy olyan hívatás, ahol az előre lépést, hasonló vizsgához, vagy minősítéshez kötnék. A pályaelhagyást sokunknak megadja.
Pedagógus, Zala megye, járás: Zalaegerszeg
Igaz még csak 9 éve vagyok az óvodapedagógusi pályán, de eddigi tapasztalataim alapján nem vagyunk jó helyzetben. A sok felesleges papírmunkák miatt kevesebb idő jut magukra a gyerekekre, akik miatt választottam a pályát. Anyagiakban sem vagyunk jól megfizetve, na és persze a mai szülők elvárásairól ne is beszéljünk. Ráadásul az, hogy a minősítési procedúrát is kötelezővé tették meg felháborító. Ebből a fizetésből meg egy albérletre se telik úgy hogy még élni is tudjon mellette az ember. ??
Pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, járás: Nyíregyháza
Az egész káosz, sürgős reformokra van szükség!
Töröljék el a nevetséges életpálya modellt a minősítéssel együtt!!!
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Miskolc
A minősítések, tanfelügyeletek rugalmatlanok, a valós munkavégzés megismerésére alkalmatlanok.
Pedagógus, Pest megye, járás: Érd
Rengeteg a felesleges adminisztráció, ami a gyermekektől veszi el a pedagógus figyelmét, idejét. Kevés a bér, túlórát elvárják, de ki nem fizetik. Megalázó az un. "életpálya modell"!
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Mezőkövesd
A rendszer, a vezetők sokszor meltatlanul bánnak a pedagogusokkal . Elveszik a kedvüket a munkatol. A vezetők kiskiralynak erzik magukat. De ha ezt folytatjak egyre több lesz a palyaelhagyo. Nagyon sok a felesleges papirmunka. Megterhelő a minősítés és tanfelugyelet.
Pedagógus, Békés megye, járás: Békéscsaba
Rengeteg az adminisztráció és a minősítési eljárás csak plusz teher.
Pedagógus, Tolna megye, járás: Dombóvár
Az életpályamodell elhibázott, az óvodapedagógusokat a hivatás és gyermekszeretet tartja a pályán.
Pedagógus, Veszprém megye, járás: Pápa
Agyonterhelnek a felesleges adminisztrációval, idegesítenek és szorítanak sarokba a hülye portfólióval, amit hónapokig írnunk kell.
Pedagógus, Budapest XVI. kerület
A pedagógus életpálya modell rossz.
Pedagógus, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
A pedagógus életpályamodel semmit nem mutat a valóságból. 1-2 szakvizsgával, diplomával ugyanott vannnak a kollegák ahol az egy diplomával rendelkezők de koruknál fogva portfóliozók. Miért motíválná a fejlődésre őket? A keresetük mélyen a diplomás bérek alatt van és ebből képezzék magukat tovább?! Nem lehet csak a szakmaszeretetre építeni.
Szülő, pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A portfólióról nem tudok indulatok nélkül beszélni. Rengeteg felesleges munka, idejétmúlt elvárásokkal és olyan 80 oldalas instrukció halmazzal, ami tele van stilisztikai és helyesírási hibákkal, ez alapján várnak tőlünk profi többletmunkát. Megcsináltam, életem egyik legstresszesebb időszaka volt. A portfólió írás ebben a jelenlegi formájában megalázó és 90 százalékban felesleges. Sajnos vannak olyan kollégák akik alkalmatlanok erre a pályára, de ez a folyamat nem szűri ki őket.
Pedagógus, Budapest III. kerület
Szakemberként megalázó a fizetés, vezetői beosztásban is, 20 év után, 3 diplomával. Elvárások vannak, meg ellenőrzés, tanfelügyelet, minősítés, de megbecsülés nincs.
Szülő, pedagógus, Budapest XVI. kerület
A bérek nem kerültek rendezésre, a 2014-es minimálbérhez vannak igazítva. A való életben ez azt jelenti, hogy egy gyakornok pótlékokkal együtt 160.199ft-ot keres, 2év elteltével minősülnie kell... (Nem kevés befektetett munkába kerül a portfólió elkészítése) A minősülés után óriási motivációként emelik a fizetést kereken 100 (száz) forinttal. Ha kiszámoltuk, hogy minimum 60 munkaóra a befektetés 1000ft-os órabérrel, akkor kiderül, hogy 50 év a megtérülési ideje.. NEVETSÉGES!
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Hódmezővásárhely
Soha nincs vége....
Mindig van valami, hetente 3 határidő, ezt add le, azt mondd az osztályodnak, minden gyerek problémáját oldd meg!! Aztán ott a portfólió :( Elveszi az időt a tanítástól, készüléstől, javítástól, programszervezéstől és persze a családtól. Mit minősít???? Ki tud jobban hazudni???? Ki lódít nagyobbakat? Kollégák, akik megcsinálták azt mondták, ne aggódjak, a papír nagyon sokat elbír!!! Szóval? Mi értelme? Ha a minősítő kollégák tanítanának minősítés helyett, már egyből nem lenne akkora a tanárhiány. Tavaly visszaléptem, most meg kellene csinálnom...valahogy. És ha nem? Kirúgnak??? Hát... keressenek helyettem valakit!! Egy töri és egy tesi szakost keres az iskolánk augusztus óta. Minden nap helyettesítek. 21 év tanítás után úgy érzem, nagyon közel állok a pályaelhagyáshoz...pedig tanítani nagyon szeretek! Mondom: TANÍTANI!!!!
Szülő, pedagógus, Budapest IV. kerület
A minősítési rendszer egyszerre méltatlan és nevetséges.
Gyermekvédelmi dolgozó, Pest megye, járás: Érd
Minősülnünk kell, bizonygatva, hogy szakmailag alkalmasak vagyunk a pályára. Még azoknak a frissen végzett kolléganőknek is, akik diplomájuk megszerzésével bizonyították rátermettségüket.Ez nem kis feladat.
Szülő, pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
Óvodapedagógusként évek óta dolgozunk pedagógiai asszisztens kollégákkal -akiknek szerencsére esetünkben van végzettségük is - mert ugye az sem kötelező már..
Nonszensz hogy manapság bárki bejöhet egy oktatási intézménybe és foglalkozhat érdemben gyerekekkel, más meg éveket tanul pszichológiát, pedagógiát hallgat, módszertant sajátít el. Mindezek emellé még a nyakunkba varrják az ellenőrzéseket, minősítést... 20 év pedagógus pályán eltöltött idő után bizonygatni kell hogy alkalmasak vagyunk, eközben pedig az utcáról bárki besétálhat...
Szülő, pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
A pedagógust stresszelik a minősülési rendszerrel,ő ezt tovább adja a gyerekeknek,szülőknek.
Pedagógus, Veszprém megye, járás: Veszprém
Röviden és tömören: a rendszer visszaél valamennyi pedagógus lelkiismeretével. A sok plussz teher miatt a gyerekek kapják a legkevesebb figyelmet és tartalmas időt. Családbarát kormány? Mitől az? A 20-25-30-40 éve pályán lévőknek miért kell folyamatosan bizonygatnia, hogy milyen pedagógus? Kicsit több megbecsülést és elismerést érdemelnénk! Az alapokat mi rakjuk a gyerekekbe, akik elvileg a jövöt építik majd. Végtelenül szomorú vagyok, hogy ide jutottunk!
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A sok adminisztráció, a gyakori minősítések elvonják a pedagógusok idejét a gyermekek nevelésétől. Túlterheltek, alacsony bérért dolgoznak. Nem csoda, ha sokan elhagyják a pályát. Pár év múlva, ha az én generációm (50+)nyugdíjba vonul, ki fogja nevelni, oktatni a jövő társadalmát?
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Az alacsony bérezés azt eredményezi, hogy vagy azok mennek tanárnak, akiket nem vesznek fel máshova és utálják az egészet vagy pedig a nagyon elhivatottak, akik előbb utóbb kiégnek a munkában. Aki csak teheti menekül, aki nem az pedig nulla életkedvvel tart órát és se türelme, se pedig energiája a diákok problémáival foglalkozni hiszen a minősítés és egyéb adminisztratív hülyeségek kötik le. Egy ideális világban én is pedagógus lennék, de ilyen feltételek mellett valószínűleg valami mást fogok keresni magamnak.
Diák, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Tiszaújváros
A gyermek manapság sajnos, a fontossági sorrend végén foglal helyet a rengeteg papírmunka, folyamatos ellenőrzések, minősítések, mindenféle szabályozás, folyamatos jogszabályi, rendeleti változások, mérések útvesztőjében.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
A legégetőbb problémák: a pedagógusok megalázóan alacsony keresete, az ebből fakadó tanárhiány, a felesleges adminisztrációs terhek, a rossz életpálya modell, a gyerekek értelmetlen túlterhelése.
Szülő, pedagógus, Budapest IV. kerület
A rendszer elavult, a pedagógiában változtatásra van szükség.Órákat tölteni adminisztrációval megterhelő és felesleges. Ha "zöld óvoda " miért nem számítógépen dokumentálunk (rengeteg papírt használunk el!!!) Nincs megbecsülés csak elvárás. Több rugalmasságot és támogatást (anyagi es szellemi)a pedagógusoknak és kevesebb minősítést!
Pedagógus, Budapest XI. kerület
A portfólió írásának a világon semmi értelme, csak plusz teher. Írásbeli munka alapján döntenek arról, ki a jó pedagógus, pláne most,hogy online (!) folyik a minősítés..
Pedagógus, Budapest I. kerület
Közel 40 éve tanítok egy jó iskolában; sokat, kevésért. De megérte. Eddig. A legújabb oktatásirányítási elvek, dokumentumok elvették azt a részét is, amiért eddig érdemes volt bemenni a tantermekbe. A 2012-es törvény, a tankönyvek központosítása, az új s újabb nat, kerettanterv, majd a mégújabb érettségi az életpályamodellel és a fizetéssel nem vállalható. Szánom a hazámat.
Pedagógus, Budapest XIV. kerület
Sok az adminisztràció. Leterhelt óvónénik.
Nagy nyomàst gyakorol rànk a minősülés.
Pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, járás: Ibrány
Óvodapedagógus vagyok, évek óta nehezíti a munkát az óvónőhiàny. Miközben a napi munkán túlmenően erőn felül teljesítünk, a plusz óràk megfizetése nélkül helyettesítünk, présel minket a portfólió írás, a tanfelügyelet, az önértékelés (ez az értelmetlenül sok és felesleges adminisztráció), sem anyagi, sem erkölcsi elismerés nincsen.
Pedagógus, Budapest III. kerület
Felesleges többletmunkák (tanfelügyelet, önértékelések, stb.), minősítési rendszer ebben a formában nem igazán éri el a célját.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A pedagógus kollégáknak a rengeteg fölösleges
adminisztráció, a rájuk kényszerített minősülés, értelmetlen tanfolyamok (van hasznos is) mellett, már sokszor a gyerekek oktatására nincs idejük és erejük.
Szülő, Békés megye, járás: Békéscsaba
Pedagógusként azt tapasztalatom, hogy a mostani rendszer a gyerekektől veszi el a tanulás, tapasztalás lehetőségét. Nem jut elég idő a gyerekekre a sok adminisztráció mellett. A bérek megalázóan alacsonyak, mindamellett hogy rengeteg a felelősség. A minősítési rendszer szintén egy olyan dolog, ami felesleges rossz, és nem mutatja meg az adott pedagógus igazi énjét, tudását. Egy naplóból nem lehet ítélkezni.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Kifejezetten gusztustalannak találom, hogy a sok-sok évi szakmai tapasztalattal rendelkező pedagógusokat minősítési eljárásnak vessék alá, portfólióírásra kényszerítik. Ilyen a versenyszférában elképzelhetetlen.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Mosonmagyaróvár
Nagyon sok az adminisztrációs teher, ami felesleges. Kevés a bér, nem motiváltak a pedagógusok. Az életpályamodell is csak egy kirakat, semmi értelme, felesleges teher.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Sok a teher az óvónőkön, akik sokszor egyedül visznek egy csoportot. Ennyi teher mellett még kiteszik őket a minősítésnek, alacsony bér mellett tanfolyamokra kell járniuk. Nevetséges 130 ezer forintot keresni diplomásként, miközben egy albérletet sem fed be.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Óvodapedagógusként dolgozom bő egy éve, de sem megbecsülve, sem megfizetve nem vagyunk. Helyette van rengeteg papírmunkánk, folyamatosan meg kell felelnünk az államnak, a szülők olykor irreális elvárásainak. Ez így sajnos elég stresszes havonta ennyi bérért.?
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
A portfólió, továbbképzés őrjítően értelmetlen, felesleges további anyagi, energia- és idő-teher. Mint pedagógus, végigdolgozom a hétvégéket IS, SOHA nem tudok eleget aludni. Az anyagi és erkölcsi elismertségem nulla. A gyermekeim egy dolgot biztosan tudnak: nem lesznek pedagógusok. Naponta kétszer megkérdezik: ennek mi értelme van? Amit most tanulunk, az mire lesz nekem jó? Te miért vagy pedagógus?
Szülő, pedagógus, Veszprém megye, járás: Balatonalmádi
A pedagógus előmeneteli rendszer egy katasztrófa! A fiatalokat elriasztja a pályáról Alacsony bérért, 29 es csoportlétszám mellett rengeteg az adminisztráció! Szakvizsga, Ped. 2 - es minősítés után miért is vegzálnak bennünket az önértékeléssel, tanfelügyelettel?? A gyerekekre marad kevesebb energia. Lassan már alig lesz óvónő! Hála azoknak, akik ezt kitalálták az íróasztal mellet!!!
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Tét
Ostobaság volt bármit is várni az ún. pedagógus életpályamodelltől, ez ma már nyilvánvaló. Az anyagi viszonyok továbbra is szerények és perspektívátlanok, és az sem véletlen, hogy sok kolléga nem futott neki a minősítési folyamatnak: megalázó procedúra, tengernyi adminisztrációval, ami voltaképpen nem bizonyít semmit. Mindenki jobban jár, ha az öncélú portfólióra fordított idő egy részét a gyerekek kapják kirándulás, színház, közösségi programok formájában, a másik részben meg pihen, feltöltődik a pedagógus, úgy, ahogy neki tetszik.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye, járás: Esztergom
Rengeteg írásbeli feladat van! Nem tartom jónak a minősítési eljárást, sőt egyenesen tiltakozom az ilyenfajta megmérettetés ellen!
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Baja
Óvodapedagógus vagyok, negyedik éve viszem a csoportomat állandó délelőttösként. Ennek minden adminisztrációs terhét is egyedül viselem. Idén a minősítésnek is megadtam magam. Ezzel plusz adminosztrációim lettek, melytől néha azt érzem megfulladok. Sokkal jobb lenne, ha a plusz energiát a gyerekekre lehetne fordítani. Az Óvodánkba most is keresünk óvónőt és senki se jelentkezik, addig asszisztenssel próbáljuk kihúzni. Hol van már a régi óvodai nyugalom???
Pedagógus, Budapest II. kerület
Sok a papírmunka, főleg úgy, ha egy óvónő visz egy csoportot. Így a gyerekek fejlesztésének rovására megy. Túlórát nem fizetnek. A fizetés nagyon kevés, egy diplomásnak sokkal több anyagi megbecsülés járna véleményem szerint. A pedagógus életpályamodellen mindenképpen változtatni, könnyíteni kellene. Rengeteg időt, munkát igényel.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Sárbogárd
A pedagógus előmeneteli rendszert el kellene törölni a föld színéről is az önértékeléssel együtt! Mindkettő felesleges! A megbecsülés semmilyen formájában nincs előrelépés, csak elvesztegetett idő!
Szülő, pedagógus, Pest megye, járás: Szigetszentmiklós
Felesleges, nagy mennyiségű adminisztráció, ami a gyerekekkel való foglalkotástól veszi el az értékes időt. Folyamatos helyetesítések, értelmetlen minősítési önértékelési eljárások.
Szülő, pedagógus, Budapest XXI. kerület
Ott van a sok adminisztráció, s egy gyakornoknak és egy mentornak ez még több papírt jelent. Mi értelme? Meg utálja már a pálya elején a bírhatatlan mennyiségű dokumentáció miatt a szakmát. Az értékelések és a portfólió a napi-heti-havi és éves tervek mellett, továbbá ott van a projektekre, világ napokra készülés. Emellett a gyermekek személyre szabott adminisztrációja minden nap. Felmérése és értékelése félévente és még sorolhatnám... És miért is? Potom pénzért?!? Egy egyszerű, végzettség nélküli takarító többet keres...
Pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
A portfólió és a minősítés pusztán új papír gyártása, és minden fontos dolog háttérbe van szorítva amíg készül./ gyerekek, család/ 100% -ot teljesít a kolléga aki nem igazán szokott rendszeres munkát végezni,de ezt megcsinálta... Megalázó fizetés,amit tűrünk,mert hivatástudat van... de abból nem lehet fizetni a boltokban... Lassan összeomlik az oktatás. A mai gyerekek pedig nem kapják meg a boldog óvodás ás iskolás éveket,mert bőrükön érzik a kialakult helyzet hatásait... Tragikus..
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye, járás: Esztergom
Mi csak gyártjuk a töménytelen papírt, de minek? Pont a lényeg a gyermek veszik el, őrájuk mincs idő. Mellette minősülj, stb. Anyagi, erkölcsi megbecsülés nulla. Nagyon szerettem ezt a hivatást, de sajnos kiégtem, még kiviszem a mostani gyerekeimet, és más munka után nézek. ELÉG VOLT!
Pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
A szakemberhiány, a vég nélküli értelmetlen adminisztrációs teher (aminek során azt bizonyítjuk írásban, hogy mennyire jó szakemberek vagyunk és amely a valódi munkától veszi el az időt), az alacsony erkölcsi es anyagi megbecsültség sajnos hosszú ideje jelentős probléma.
Pedagógus, Zala megye, járás: Keszthely
Miért kell 37 év tanári munka után portfóliót írnom, s így bizonyítanom alkalmasságomat a pályámra. Ez méltatlan.
Pedagógus, Baranya megye, járás: Siklós
1 éve vagyok óvónő (gyakornok) de teljes munkaidőben dolgozom, természetesen gyakornoki fizetéssel.. az életpályamodell miatt a nyakamon van a portfólió és a minősülés, a legtöbb időmet az adminisztráció tölti ki.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Bicske
A Pedagógusoktól elvárják az előmeneteli rendszer egyik részét a minősítést, de a beígért másik oldalt pedig befagyasztották, a 2014-es minimálbérre!
Semmi megbecsültség, mások helyetti ingyen munka, bér feszültség a pótlékok miatt!
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Óvodapedagógusként bizony nagyon gyakran van a napi munkán felül rengeteg írásbeli teendő. Csoportbeli gyerekek folyamatos jellemzése, mérése, ezek kiértékelése, táblázatokba foglalása, pedagógiai jellemzések írása a szolgálatok felé, jeles napokra készülve anyagok összeállítása, ppt készítése, minősítésre készülve, BECS-re rengeteg írásbeli dokumentáció készítése..., iszonyú mennyiségű időt elvesznek ezek a pihenésből, regenerálódásra fordítható időből. Gyakran estig ülök a gépnél, kimerülve, esetleg anyagokat, újdonságokat keresve. Szeretem a munkámat és a gyerekeket, de nagyon örülnék, ha kevesebb írásbeli teher nehezedne ránk. Gyakori a helyettesítés, rengeteg a túlmunka. Mi voltunk a rabszolga törvény első kimondatlan áldozatai, joggal elégedetlenkedünk. A fizetésünkről nem is beszélve, megalázó.
Pedagógus, Budapest VII. kerület
A lelkiismeretes pedagógus saját szabadidejében tart felzárkóztatást, felkészítést, tehetséggondozást - a digitális oktatás hátrányainak csökkentésére. Közben hónap végén kuporgat, alig várja a a fizetést, ezért menet közben életpályát "csinál": minősül, szakvizsgázik stb. - hátha nettó 18.000,- Ft-tal több lesz a fizetése.
Szülő, pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, járás: Nyíregyháza
Megalázzák a pedagógusokat a ped. 2 fokozattal együtt járó minősítési eljárással járó követelményekkel, a portfóliókészítéssel
Pedagógus, Vas megye, járás: Kőszeg
Nagyon sok probléma van a köznevelés területén. A pedagógusok túlzott terhelése és az anyagi megbecsülés hiánya a legsúlyosabb. A leterheltség összetett: a sok papírmunka, a magas gyermeklétszámok, a rengeteg magatartászavaros kisgyerek, a pedagógushiány, a betegségek miatti helyettesítések, felkészülés a minősítésekre, a tanfelügyeleti ellenőrzésekre, önértékelési feladatok, stb. Nem vonzó a fiatalok számára ez a szakma, sajnos nem látni a jövőjét.
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Kapuvár
A "pedagógus életpálya modell" egy vicc, megalázó hogy diplomás emberek portfólióírással és minősítgettetéssel kell, hogy töltsék az idejüket, mert ha nem... ahelyett, hogy a gyerekekkel foglalkozzanak.
Szülő, pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Mezőkövesd
Gyakornok óvodapedagógus vagyok, annyit keresek, mint a dajka néni, miközben a felelősség az enyém. Emellett írom a portfólióm, ami szintén nem kevés munkával és nem mellesleg idegeskedéssel jár!
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Ózd
Egyre fogynak a pedagógusok. Ki fogja a gyerekeket tanítani, nevelni? Hogy képzeli a kormány, hogy elbutítja a nemzetet? Megalázó bérek, megalázó minősítési rendszer. Ez a kormány nem érdemes arra, hogy vezesse az embereket.
Pedagógus, Fejér megye, járás: Dunaújváros
Ne is beszéljünk a minősítési rendszerről. Saját bőrömön tapasztaltam meg, hogy mennyire gusztustalan is ez. Hazudj össze egy portfóliót, majd tarts egy kirakat foglalkozást. Éveket vett el az életemből, maximálisan rákészültem, vizsga napján azt mondták mindent el tudnak képzelni, minden rendben volt. Majd másnap jön a telefon, hogy ez egy semmi volt, biztos meg sem tartottam a tevékenységet, tele van hibákkal. Ilyet nem lehet. Kezdőként pont elég is volt ez ahhoz, hogy tudjam, én ezt nem akarom hosszú távon csinálni. Ellehetetlenítik az embert! Undorító és gusztustalan.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye, járás: Komárom
Túl sok az elvárás az adminisztráció területén. A minősítési rendszer plusz teher és felesleges.
Pedagógus, Tolna megye, járás: Dombóvár
*
A pedagógus porfólió minősítés méltatlan.
Pedagógus, Zala megye, járás: Zalaegerszeg
Felesleges dolgokkal terhelik még, a még helytálló tagokat, mint pl.az önértékelés.
A minősítés sem jelent kiemelt bérezést. Tragedia az egész, összeomlás előtti állapotok.
Szülő, Budapest XI. kerület
Még hallgató vagyok.Idővel a pedagógusi pályát terveztem, de valószínű, hogy ez nem fog bekövetkezni. Kiröhögnek hogy pedagógus lesz az ember? Se megbecsülés se fizetés. Az elvárások meg hatalmasak mind a tanárok mind az óvodapedagógusok felé. Amellett hogy mindig bizanyítanunk kell a rátermettségünket a minősítésnél, ami folyamatos önfejlesztést igényel.
Diák, Hajdú-Bihar megye, járás: Hajdúböszörmény
Túlterheltség.
Anyagi és erkölcsi megbecsülés hiánya.
Bérfeszültség az átgondolatlan előmeneteli rendszer miatt.
Szülő, pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
Túl sok adminisztráció, pályázat, folyamatos bizonyítás, hogy jól csináljuk a munkánkat. Pedagógus I. fokozatba léptem lassan egy éve, nem kevés munka volt, míg elértem, és a Gyakornok 100 Ft-tal kevesebbet keres mint én. Egyáltalán nem vagyunk megbecsülve, korosztályomból lassan senki nem lesz a pályán és ez az elszomorító.
Pedagógus, Csongrád-Csanád megye, járás: Hódmezővásárhely
Adminisztrációs terhek, felesleges 16h-kor kezdődő értekezletek, ingyenes rendszeres helyettesítések, minősítési rendszer nehezítik a mindennapi életet. A fizetés nevetségesen alacsony!
Szülő, pedagógus, Baranya megye, járás: Pécs
Ha megkérdezi tőlem valaki, miért vagyok tanár, nem tudom már megmondani. Bizonyára a kritikán aluli és egyenesen megalázó minősítési rendszer miatt.
Pedagógus, Zala megye, járás: Zalaegerszeg
Feleslegesen sok adminisztrációs munka, egy dolgot 23 helyre kell rögzíteni, leadni.
Kollégák közt bér feszültség van, ami köszönhető a rossz előmeneteli rendszernek...
Szülő, pedagógus, Vas megye, járás: Szombathely
A tanórák és azok előkészítése mellett még rengeteg járulékos feladat kapcsolódik a szakmai munkához+ az adminisztráció és a véget nem érő és gyakran semmi pluszt nem adó kötelező továbbképzések, pedagógus minősítésből adódó plussz feladatok.
Szülő, pedagógus, Baranya megye, járás: Mohács
Életpálya modell: Tíz-húsz ezer forintos emelésére egyáltalán nem éri meg ennyit küzdeni.
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Sopron
Az előmeneteli rendszerről ne is beszéljünk. Portfólióírás, minősülés, tanfelügyelet, önértékelés, mindez túlórákkal, SNI, BTM gyerekek hada mellett, saját pénzből vásárolt, vagy készített eszközökkel. Ja, és mindez család es sokszor másodállás mellett.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Bácsalmás
A folytonos ellenőrzések, minősülés kötelezettség mind nehezíti a munkámat es elvonja az óvónőt á gyerekektől. Miután sem megfizetve nem vagyok, se megbecsulve a rengeteg plusz munkáért, ezért a pályámat elhagyom. A gyermekeket sajnálom, de ilyen körülmények között nem lehet dolgozni úgy, hogy közben itthon a családomnak is szüksége van rám.
Pedagógus, Budapest XV. kerület
Miközben akár egy 14 éves gyermek is nyithat már bankszámlát, ugyanezt nem teheti meg egy állami fenntartású oktatási intézmény; úgy kellene a gyermekeket önállóságra nevelni, hogy az állami iskolák intézményi önállóságának az alapjait is megszüntették. A lényeges gazdasági döntéseket már nem az iskolaigazgatók hozzák meg - őket már hivatalosan nem is igazgatóknak, hanem csak intézményvezetőknek kell nevezni -, hanem a tankerület (illetve szakképzési centrum). Az iskolák a saját személyi állományukról sem dönthetnek; távolról hozzák meg a döntést arról, hogy milyen státuszokat lehet létesíteni, kit lehet felvenni vagy elbocsátani. Ez a felállás kiváló lehetőséget biztosít az állam számára a spóroláshoz, miközben az iskola vezetősége nem tudja hatékonyan megoldani a helyi problémákat, pedig ők látják ezeket a legjobban.
Bár az iskolaigazgatók jogfosztása már egy évtizede megtörtént, sokakban még most sem tudatosult, hogy az érdemi döntésekben az igazgatók helyett távoli hivatalokból mikro-menedzselik az iskolákat. Mindez sok helyi konfliktushoz vezet, holott a problémák valódi forrása az egy évtizede bevezetett köznevelési törvény, amely egyszerre korlátozza a pedagógusok és az iskolák autonómiáját. Nem csoda, hogy egyre kevesebben jelentkeznek az intézményvezetői állásokra; bár vannak még most is kiváló igazgatók, egyre nő a kontraszelekció, nem véletlen, hogy meg kellett emelni az intézményvezetők fizetését, mert már alig lehet találni embert ezekbe a pozíciókba, hiszen érdemi hatáskör nélkül kell kezelniük a tanárhiány miatt is egyre erősödő helyi problémákat.
Önálló döntésre krízishelyzetben különösen nagy szükség lenne; a járványhelyzettel kapcsolatban is tapasztalhatjuk, hova vezet, amikor a kormányzat nem tudja központilag megoldani a problémákat. Amikor a kormányzat nem tudta időben és hatékonyan megoldani a távoktatás vagy a karantén elrendelését, az iskolák vezetőinek nem volt döntési lehetősége, hiába tudtak volna helyben gyorsabban és hatékonyabban reagálni. Hasonlóan nagy problémát okoz a pedagógusok kötelező oltásának elrendelése: bár a pedagógusok más szakmákhoz viszonyítva kiemelten nagy arányban felvették a védőoltást, az országos tanárhiány következtében még a relatíve alacsony számú oltatlan pedagógus helyett sem lehetséges megfelelő képzettségű helyettest biztosítani. Függetlenül attól, hogy miként vélekedünk a pedagógusok kötelező oltásáról, az ilyen jellegű krízishelyzeteknél fontos lenne a helyi adottságok és feltételek ismeretében keresni azt a megoldást, amiben nem sérül a rendszer fenntarthatósága.
Így írnak a helyi intézményi autonómia hiányáról az érintettek.
Helyi dolgokról helyi közösségek döntsenek.
Pedagógus, Budapest
Különféle településeken lévő iskolákat nem vehetnek egy kalap alá, nem finanszírozhatnak egyformán.
Pedagógus, Pest megye
A helyi problémákat helyben, megfelelő vezetői attitűddel
és anyagi lehetőséggel rendelkező vezetőnek kell dönteni, vezetni irányítani.
Pedagógus, Budapest
Az intézményvezetők jogköre jelentősen szűkült és csorbult, az intézmények dologi ellátása továbbromlott.
Pedagógus, Pest megye
Az igazgatók már csak bábok. Nincs szinte semmilyen döntési joguk. Olyan emberek döntenek akik nem ismerik az iskolák sajátosságait.
Pedagógus, Zala megye
Nincs önálló döntési jogkör alapvető működtetési kérdésekben a központosítás miatt.
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye
A fenntartó által biztosított keretből az intézményeknek önállóan kellene gazdálkodniuk.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye
Nincs döntési jóga az iskolának semmiben. Lassú és nehézkes minden, ami az iskolai élethez szükséges.
Pedagógus, Komárom-Esztergom megye
Hiányzik az igazgatók önalló döntési joga fontos, az iskolát érintő kérdésekben. A pedagógushiány miatt a tanárokat össze- vissza vezénylik az intézmények között, ezért sokan elhagyják a pályát.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Az iskolák felszereltségben, tanári felkészültségben, körülményeikben nincsenek azonos szinten, ezért egyesíteni és ugyanazt a teljesítményt elvárni minden iskolától nem az esélyegyenlőség biztosítása. Elsőként az egyenlő esélyeket kellene megteremteni.
Szülő, Pest megye
Központosításnak köszönhetően bizonyos helyzetekben lassan reagálnak olyan helyzetekre, ami esetleg azonnali intézkedést igényel. Ezzel sérülhet a diákok/tanárok jogai.
Szülő, Heves megye
A központosítás miatt a helyi önkormányzatok kiszorulnak az intézmények életéből, ami szerintem káros. Ők gyors, hatékony segítséget, pályázatokat, forrásokat tudnának biztosítani.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye
Lényegében megszűnt a helyi közösségek, elsősorban az önkormányzatok anyagi és erkölcsi támogatásának lehetősége mind az infrastruktúra működtetésére, fejlesztésére, mind az oktatás színvonalának szintentartására, vagy emelésére.
Komárom-Esztergom megye
Nincs ismeretük a helyi, vagy konkrét helyzetekről, problémákról, megoldási lehetőségekről.
Szülő, Hajdú-Bihar megye
Az iskolák működését minden szempontból visszaveti központosítás, legyen szó javításról, karbantartásról, beszerzéséről, az oktatás megszervezéséig bezárólag. Jó példa volt erre az online oktatás szervezetlensége, illetve a teljes felelősség rátestálása az intézményvezetőkre, és a tanárokra.
Szülő, Budapest
A központosítás kivett az igazgatók kezéből sok döntési jogot olyan témákban, amikre a tankerületeknek kevés/semennyi rálátása nincs.
Pedagógus, Fejér megye
A központosítás teljesen kiszorítja az iskolák önállóságát és politikai függetlenségét.
Pedagógus, Zala megye
Kivették a döntés jogát az intézményvezetők kezéből, az
autonómia megöli a kreativitást, ezzel romlik az oktatás
minősége.
Pedagógus, Pest megye
Minden központosítás romboló hatású.
Nagyon nem támogatom!!!
Ha helyben van hagyva az oktatás, akkor az ott élő embereknek igen is érdeke hogy jól működjön és ezt a helyi vezetés is érezni fogja és tenni akar majd a jobbitasert.
Ami most van, az csak száguldás lefelé a lejtőn!
Pedagógus, Pest megye
A központosítás alkalmával feladatokat, illetve döntési lehetőséget vettek el az igazgatóktól, ezzel nehezítve az iskola helyi döntéseit, amit egyértelműen az tud megítélni, aki ott, helyben dolgozik, átlátja az éppen adódó feladatokat, munkálatokat, hiányokat, stb. Ez egy átgondolatlan lépés volt. Minthogy az sem jó, hogy a személyi változásokat is a Klebelsberg központ dönti el.
Szülő, Budapest
Nem támogatom a központosítást, mert a helyi problémára nem tud időben reagálni.
Pedagógus, Jász-Nagykun-Szolnok megye
Szülőként (aktív szmk-tag) úgy tapasztaltam, hogy a központosítás teljesen elvett minden mozgásteret az iskoláktól: a tanítás szabadságának elvesztésén kívül, a a működtetés (takarítás, karbantartás, fenntartás) is összeomlott.
Szülő, Budapest
A helyben megoldható feladatok rugalmasabb megoldást jelentenek, mintha mindent felül akarnak ekdönteni.
Pedagógus, Pest megye
A döntések zömét helyben kellene meghozni, mert mindenütt vannak helyi sajátosságok és jobban működött, az önkormányzatoknak jobban érdekében állt fejleszteni, karbantartani például.
Pedagógus, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Sokkal nehezebb a pedagógusok munkájához szükséges eszközök beszerzése. Ez bizonyos tekintetben ellehetetleníti a mindennapi munkát. Az igazgatókon nagy a nyomás, kevesebb az önálló döntési lehetőség.
Pedagógus, Somogy megye
Az intézmények autonómiáját jelentősen csorbította a központosítás minden területen.
Pedagógus, Hajdú-Bihar megye
Az intézményekben felmerült problémákat csak egy bonyodalmas eljárási rend után lehet orvosolni. Az elromlott, meghibásodott eszközöket nem lehet javítani, kicserélni, megvásárolni. Az intézményvezetőknek nincs döntési jogkörük, végrehajtói jogkörrel rendelkeznek leginkább.
Pedagógus, Pest megye
Elveszik az igazgatók személyes döntéseinek lehetőségét, bábként használva őket a kormánynak kedvező célokban.
Pedagógus, Budapest
Nem támogatom a központosítást. Nagyon erős a kontraszelekcio, gyógypedagógust már lasszoval se lehet fogni még inkluzios nevelést nyújtó gyakorló iskolába se, alap szükséglet volna alsós osztályokba osztalyonkent, de legalább évfolyamonként pedagógiai asszisztens. Az iskolaorseg, és a pedofil törvény is ellene megy minden, xxi. századi ped pszichológiai kutatási eredménynek és szakmai javaslatnak. Az iskolaigazgatok kezéből minden érdemi döntési jogot elvettek, semmi tér nincs az irányítás helyi szükségletek szerinti személyre szabasara. Az egyházi iskolák elitesedese nonszensz, a klikes intézményekre negyedannyi, vagy még kevesebb pénz jut. A fővárosi és ellenzéki önkormányzat alatt működő iskolák infrastruktúrája méltatlanul rendre óriási hátrányt szenved. Messze nem teljes ezzel a kép.
Szülő
Egyértelműen nem támogatom a központosítást, mert az oktatás színvonala katasztrófális lett tőle. A tanárok nagy része már elhagyta a pályát, mert kilátástalan a helyzet. Kényszerből vesznek fel tanári állásokba, a létszám biztosítására olyan embereket, akik sem szakmailag, sem emberileg nem alkalmasak tanárnak még a legcsekélyebb mértékben sem. A tanári karban és a vezetésben is óriási a feszültség. Összefogás, csapat munka helyett széthúzás, ellenségeskedés és kétségbeesett kapkodás folyik. Felháborító ami ma oktatás címen az iskokákban zajlik, ha nem lesz gyökeres változás nagyon gyorsan, annak beláthatatlan következményei lesznek a gyermekeink számára, mind rövid, mind pedig hosszú távon.
Szülő, Budapest
A fenntartó püspök mindennek csak a minimumát adja, saját laptoppal tanítok, az iskola beázik, legalább 10 éve nem meszelték a tantermeket (hol a pénz, amit az állam az egyházi iskolákba pumpál?). Tehetséges, szorgalmas igazgató kirúgása, helyette a fenntartó dilettáns emberének idehozatala....lehetne még sorolni.
Pedagógus, Győr-Moson-Sopron megye, járás: Győr
Igazi iskolaigazgatók helyett dróton rángatható, semmilyen hatáskörrel nem rendelkező szolgai végrehajtók vezetik az iskolákat a Klebelsberg Központ kénye-kedve szerint. Az egész egy gyalázat, ami súlyosan vissza fog ütni gyerekre, szülőre, pedagógusra egyaránt.
Szülő, pedagógus, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
A vezetés (intézményi és tankerületi szintű) szakmai, emberi hozzáállása egészen elképesztő. A megfélemlítés, megalázás mindennapos eszköz a pedagógusok felé.
Szülő, pedagógus, Jász-Nagykun-Szolnok megye, járás: Jászberény
Fejétől bűzlik a hal a mi sulinkban...
Szülő, Pest megye, járás: Ráckeve
Fájó szívvel hagytam el a pályát, mert:
- a családomnak szüksége van rám, nem arra, hogy itthon is a munkám és hivatásom töltse ki az időm.
- a családomnak szüksége van biztos forrásra, ahelyett, hogy a jövedelmem jó részét a munkámra és hivatásomra költsem.
- nekem pedig szükségem van arra, hogy láthassam, a munkámnak érrtelme és eredménye van, ahelyett, hogy a sikertelen küzdelemről szólna a vezetés, a fenntartó irreális, olykor abszurd, elvtelen elvárásaival szemben.
Szülő, pedagógus, Somogy megye, járás: Kaposvár
A legnagyobb probléma nálunk az igazgató, akit látszólag érdekelnek a problémák, de amint egy-egy szülőnek vagy tanárnak gondja van a bevált válassza: Nincs itt semmiféle probléma!
Szülő, Hajdú-Bihar megye, járás: Debrecen
Az egész egy katasztrófa. Én, 23 év tanítással a hátam mögött a tanév végén pályaelhagyó leszek. Nincs megbecsültség, anyagi gondjaim vannak, túlterhelt vagyok. Olyan helyzetekbe kényszerít bele az iskolavezetés, amire nincs képesítésem. Ők folyamatosan ígérgetnek, de nem tartanak be semmit. Elkeserítő...
Pedagógus, Somogy megye, járás: Csurgó
Középiskolai tanár voltam, most nyáron felmondtam...
Az ex főnököm mindent “levert” rajtunk, ami fentről jött, akármilyen baromság és felesleges dolog volt.
Az online oktatás során saját pénzből álltam a tablet + pencil költségeit, hogy úgy tudjam javítani a dolgozatokat, mintha papíron adták volna be (a tantárgy jellege szükségessé teszi ezt) stb., stb.
Pedagógus, Budapest VI. kerület
A pedagógusok túlterheltek, az intézményvezetők pedig nem a pedagógus és a gyermekek igényeit tartják szem előtt, hanem a jogszabályoknak és a Kliknek akarnak megfelelni. A legjobb tanárok elhagyják a pályát vagy alternatív iskolákba mennek, és azok maradnak, akik lelketlenül, minden kreativitást és odafigyelést mellőzve próbálják kiölni a gyerekeinkből a kíváncsiságot, tudásvágyat, életkedvet. De csak, ha hagyjuk...
Szülő, gyermekvédelmi dolgozó, Budapest VII. kerület
Az iskolák vezetői az utóbbi évtizedben jó káderek közül kerülhettek csak ki, így ők nem állnak semmiféle jobbító szándékú kezdeményezés élére. Elavult oktatási rendszer, évekig elhúzódó felújítások, amik miatt senki nem mer panaszt emelni, mert örülni kell., hogy egyáltalán kapott (?) pénzt a suli bármire is. Nincs pénz tintapatronra a nyomtatóba, papírt kérnek a szülőktől még mindig, pedig egy fővárosi, tagozatos, jó nevű gimnáziumban tanulnak a gyerekeim.
Szülő, Pest megye, járás: Szentendre
Az iskolaigazgatók félelmükben csak a kormányrendeleteket szajkózzák.
Szülő, Budapest XVII. kerület
Pedagógus voltam!
Az ex-főnököm többet fogalmazott a politikával és saját hatalmának megtartásával mint az alá tartozó diákok és tanárok jólétével. Többször kaptam utasítást, hogy etikátlan, a diákok számára káros, az igazgató számára előnyös osztályzatot adjak.
A tanári pályafutásomnak vége! Immár 3 éve kívülről nézem ezt a katasztrófát. Csak kényszer esetén térnék vissza erre a nevetséges pályára!
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Putnok
Önkényeskedő vezetők. Túlterhelt, megfélemlített tanárok. Pályaelhagyásra kényszerített tanárok. Hazugságok. Meg nem becsültség. Nihil.
Szülő, pedagógus, Somogy megye, járás: Kaposvár
Elgondolkodtató, hogy egyes igazgatók a diákok fegyelmezését, a fegyelmezési problémákat úgy oldják meg, hogy megszabadulnak egyes kollégáktól akár törvénytelen eszközökkel is. Van az utolsó pl. 14. státusz, amelyben igen gyakran cserélődnek az emberek, alkalmazottak. Megteszi, mert megteheti. A tanári karban túl erős a hierarchia, ami szintén a vezetés felelőssége.
Pedagógus, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, járás: Sárospatak
Véleményem szerint sok esetben nem csak a fizetés alacsonysága, hanem az intézmény vezető személye is problémát okoz.
Szülő, Fejér megye, járás: Sárbogárd
Egyes alsós tanárok fizikai fenyítést alkalmaznak pici gyerekeknél. Pedagógushiányra hivatkozva következmények nélkül. Alsós mosdók undorítóak, helyettesítések nem megoldottak, igazgatónő semmire nem válaszol, konkrét gyermekbántalmazással kapcsolatos szülői jelzésre sem.
Szülő, Pest megye, járás: Érd
Erőszakos központosítás politikai kinevezettekkel. A szubsziriaditás elve teljes mértékben sérül.
Pedagógus, Békés megye, járás: Sarkad
A túlterheltség mindennapos, a munkánk megbecsültsége szinte a semmivel ér fel. A saját véleményedet nem hangoztathatod, nálunk a szülőnek mindig igaza van... A vezetők felkészültsége sajnos hagy kívánnivalót maga után.
Pedagógus, Jász-Nagykun-Szolnok megye, járás: Szolnok
A vezető katasztrófa ahogy velünk bánik, mint egy kutyával.
Pedagógus, Bács-Kiskun megye, járás: Kecskemét
Iszonyú túlterheltség, az anyagi és az erkölcsi megbecsülés teljes hiánya, dilettáns intézményvezetők, akik nem csak szakmaiság nélkül, hanem a humán faktor teljes nélkülözésével és semmibe vételével nem dolgozni, hanem uralkodni akarnak. Szégyen és gyalázat, hogy milyen mélyre süllyedt az oktatás ügye.
Pedagógus, Pest megye, járás: Cegléd
Az intézményvezetők megválasztása sem mindig a szakmai elhivatottság vagy gyerekek érdekei szerint alakulnak. Tapasztalataink szerint előtérbe került a versengés a látszat értékek mentén az intézmények között, de a gyerekek érdekei háttérbe szorulnak. A gyerekek körüli teendők nehézkes feladatok lettek (pl udvari idő, nagy csoportos feladatok, fogmosás). Panaszt tenni lehetetlen, mert ez az ágazati vezetőség szerint ez normális es elfogadott.
Szülő, Fejér megye, járás: Dunaújváros
A problémák nyilvánvalóak, mindenki látja őket, aki nem néz szándékosan félre. Semmirekellő tankönyvek, korszerűtlen tananyag (igyekszem szalonképes jelzőket használni, mindenki behelyettesítheti kedve szerint), méltatlan fizetés egyik oldalon, a gyerekeknek rengeteg óra, csak a rohanás egyik témáról a másikra értelmetlenül, nehogy valamit készségszinten megtanuljanak, mert hová is vezetne az. Néhány lelkes pedagógus viszi a hátán az iskolákat (már amelyikben még vannak ilyenek), tartják a lelket a kollégákban és a gyerekekben. A NERbarát, lojális igazgatók (tisztelet a kivételnek - ami elvétve lehet) pedig fegyelmezetten jelentik, hogy minden a legnagyobb rendben.
Szülő, pedagógus, Komárom-Esztergom megye, járás: Tatabánya
Az önkormányzati fenntartás idején a közoktatási intézményekben helyi döntések születtek: az önkormányzat munkatársai személyes felelősséggel tartoztak a gyermekek sorsát érintő döntésekért. Probléma esetén a polgármesternek és beosztottjainak szembe kellett néznie a választópolgárokkal, akiknek a gyerekeik sorsa kulcskérdés volt. A tíz éve életbe léptetett törvénnyel mindez megszűnt, a döntéseket olyan arctalan hivatalnokok hozzák meg, akik nincsenek személyes kapcsolatban a szülőkkel, de még a pedagógusokkal sem. Nem érzik át a döntések felelősségét, nincs személyes tapasztalatuk a valós helyi problémákról, alig látogatják az általuk felügyelt iskolákat, a problémákat nagyrészt csak a papírokból, kérvényekből ismerik. A központosított fenntartás nem a gyermekek érdekét, hanem a kormányzat spórolását szolgálja: az arctalan hivatal könnyebben tud nemet mondani, mint a személyes felelősséggel felruházott önkormányzat.
Így fogalmazzák meg ezeket a tapasztalatokat az érintett pedagógusok és szülők.
A szakmaiságot mellőző döntések sorozatának, a személyi és tárgyi feltételek hiányának és a pedagógiai autonómiát gátló általános hozzáállásnak az a következménye, hogy oktatási rendszerünk épp a legfontosabb céljának, az önálló gondolkodásra képes gyermekek nevelésének nem tud megfelelni. Bár sok pedagógus napról napra igyekszik a lehető legtöbbet megadni a gyerekeknek, elkeserítő látni, hogy a kormányzatnak nem az önálló gondolkodó gyermekek nevelése, a jövő tudatos és gondolkodó társadalmának megalapozása a célja.
Így foglalják össze tapasztalataikat a pedagógusok.
Mit ígértek a törvény bevezetésekor, és mi vált ebből valóra? Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke a következőképpen látja.
“A 2011. december 19-én elfogadott köznevelési törvényt nagy várakozás előzte meg. Az látszott, hogy az addigi rendszer nem volt fenntartható, mert hatalmas különbségek alakultak ki az iskolák között. Volt, ahol megváltásként élték meg a központosítást, mert addig már több havi bérüket nem tudta kifizetni az önkormányzat, de voltak olyan önkormányzatok is, ahol saját vagyonukat felélve vigyáztak az oktatási intézményeikre, a jövő zálogaként tekintettek óvodáikra, iskoláikra. A központosítás ígéretének az volt a lényege, hogy kiegyenlítik az iskolák közötti különbséget, ám azt elfelejtették mondani, hogy nem az alulfinanszírozott iskolákat emelik fel, hanem a jól teljesítőket nyomják lejjebb. GDP-arányosan nem sikerült többet fektetni a közoktatásba, épp ellenkezőleg, jelentős forrásokat vontak ki belőle. Egyenes út vezetett a 2016-os tanárlázadáshoz, amely nem a központosított rendszer enyhülését hozta, hanem annak elnyomó és kizsákmányoló jellegét növelte.
Kiszakították az iskolákat a helyi társadalom szerves részéből, és távoli ködbe vesző intézményekben hoznak olyan döntéseket, amelyek a településeken könnyen és gyorsan megoldhatók lennének. Nem lehet valós és elszámoltatható költségvetés nélkül intézményeket vezetni, politikai alapon kiválasztott, kontraszelektált vezetőkkel, 60-70 km távolságból kézivezérléssel irányítani iskolákat. Központosítással sem tudják az iskolák az esélyegyenlőtlenséget csökkenteni, sőt, még növelik is azt: születése pillanatában (80%-ban) eldől egy gyermek sorsa, ez a fejlődő világ országaira jellemző. Nem lehet a különbségeket csökkenteni egyféle állami tankönyvvel, egyentantervekkel, nem lehet a pedagógus szabadsága nélkül egyénre szabott oktatást folytatni úgy, hogy értelmetlen tanfelügyeletekkel, minősítésekkel terhelik a kiégés jeleit mutató pedagógusokat. A megalázó bérek és az egekbe szökő munkaterhek mellett a pedagógustársadalom a tanítás szabadságának hiányától szenved a legjobban, emiatt nem jönnek a fiatalok a pályára. Ha nem tudjuk leépíteni az értelmetlen bürokráciát és megfelelő forrásokat biztosítani (GDP-arányosan a költségvetés 6%-a), akkor csak a gyermekmegőrzés szintjére süllyesztjük az oktatást, és nem a XXI. század gazdasági-digitális kihívására adunk választ. Kinek az érdeke ez?
Hálásan köszönjük mindazoknak a pedagógusoknak a munkáját, akik a támogató környezet hiánya ellenére is a gyermekek érdekeit helyezik előtérbe, a lexikális ismeretek, a befogadhatatlan mennyiségű tananyag „leadása” helyett a tanulás szeretetét, az önálló és csoportos kreatív munkát, az összefüggések megértését és a gondolat szabadságát helyezik előtérbe.
Gyermekeink jövője érdekében elengedhetetlen, hogy oktatási rendszerünkben gyökeres változás történjen. Csak az önálló, szabadon gondolkodni tudó, cselekvő és csapatmunkára kész pedagógus és az őket hasonló szellemben támogató szülői közösség tudja felkészíteni a következő generációt a XXI. század kihívásaira.
Bár a legtöbb szakmai javaslatot a kormányzat figyelmen kívül hagyja és érdemi válaszok helyett csak kommunikációs panelek, a kormányzati sikerpropaganda körkörös ismételgetése és a kritikát megfogalmazók minősítgetése, megbélyegzése zajlik, mégis rendkívül fontos, hogy hallassuk a hangunkat pedagógusként és szülőként egyaránt. Használjunk ki minden lehetőséget arra, hogy a bajokról és a közoktatás rendszerszintű problémáiról beszéljünk akár személyesen, akár online fórumokon. Sokan, akik nem látják az ok-okozati összefüggéseket, csak a frusztrációt élik meg, és nem látják, hogy a gyerekeket sújtó hiányosságok okozója az immár egy évtizede a hibás kormányzati irányvonal.
A részvétel anonim, így azok is elmondhatják véleményüket, akik nem szeretnék a nevüket nyilvánosan vállalni. Hiszünk abban, hogy a kimondott őszinte szó előbb-utóbb valódi változást hoz, amihez mindazok hozzájárulnak, akik aktív részvételükkel segítenek kihangosítani a gyermekeink és az ország jövője szempontjából alapvető bajokat.
A problémák kimondása nem öncélú; ez az első lépés a megoldás felé. Nem maradhatunk csendben: az utolsó pillanatban vagyunk, amikor fordíthatunk a magyar közoktatás válságos helyzetén! Tudjuk, hogy egy online akcióban való részvételtől nem fognak a gondok megoldódni, de önkéntes véleménynyilvánításunkkal valamennyien hozzájárulhatunk ahhoz, hogy minél többen tudomást szerezzenek a valós helyzetről és a problémákról, ezáltal érezhetjük, hogy nem vagyunk egyedül és egyben közelebb kerülünk a kívánatos változáshoz is.
A pedagógusok napról napra tapasztalják a közoktatás problémáit, de valódi változás csak akkor lehet, ha a szülői társadalom is felismeri, milyen súlyos a helyzet, és támogatja a pedagógusokat. Olvassunk bele a Szószóló a gyerekekért akcióban közzétett véleményekbe, amelyek tükörként mutatják, mennyire tarthatatlan a helyzet! Csatlakozzunk, írjuk meg tapasztalatainkat magunk is!