Plusz egy év óvoda kérvényezés: gyermek- és családellenes a rendszer, a kormányzat mégsem változtat
- A 2020-ban bevezetett szigorítás hátrányait már a statisztikai adatok is mutatják: az éretlenül iskolát kezdők miatt minden 24. elsős évet ismétel.
- Idén december 27-től január 20-ig van lehetőség kérvényezni a szülőknek a plusz egy év óvodát; közösségünk igyekszik enyhíteni a károkat.
- Bár a kérelmek többségét elfogadják, mégis sok család lemarad, mert a kormányzat magára hagyta a szülőket a pedagógiai döntésben, a központosított hatósági eljárás pedig sokakat elriaszt és értelmetlen stresszt okoz.
Már a statisztikai adatok is egyértelműzen jelzik, mennyire nagy a baj a plusz egy év óvoda 2020-tól bevezetett szigorításával: az elmúlt három év adatai szerint nagyon magas, 4,6%, 5,2% és 4,2% volt az évismétlők aránya az elsősök között (lásd itt és itt), a kormányzat mégsem változtat a rendszeren. Ezek az évismétlések – átlagosan minden 24. elsős tanuló esetében – kudarcélményt jelentenek a gyerekeknek; sokkal jobb lett volna, ha inkább az óvodában töltenek még egy évet. A rossz rendszer következtében éretlenül iskolába kerülő gyerekek a többieket is hátráltathatják, ami rontja az egész oktatási rendszer hatékonyságát. Az adatok a jéghegy csúcsát mutatják csak: sok éretlenül iskolába került gyerek van azok között is, akik nem ismétlik meg az első évet, de a hátrányokat éveken át ők is elszenvedik.
A szülőknek az Oktatási Hivatal online felületén kell benyújtani a kérelmet december 27-től, a határidő idén január 20. Az Oktatási Hivatal a tapasztalatok alapján nem tud érdemben dönteni a beérkező kérelmekről: ha a beérkezett információk alapján nem tartja egyből elfogadhatónak, akkor a pedagógiai szakszolgálat vizsgálatát kérik, ahol az érdemi döntés születik. Így az Oktatási Hivatal egyedül arról dönt, hogy kinél legyen szakszolgálati vizsgálat és kinél nem, de ebben a kérdésben az Oktatási Hivatal döntése nem egységes, a lakóhely jobban számít, mint a szülői kérelem tartalma; az eljárás minden lépése diszkriminatív.
A kormányzat által mesterségesen túlbürokratizált rendszer méltatlanul bánik a családokkal, miközben a szülők sokszor nem kevés időt és akár pénzt is áldoznak arra, hogy a megfelelő támogató dokumentumokat beszerezzék, a túl sok és szükségtelenül megismételt vizsgálat a kisgyerekeket stresszeli, a pedagógiai szakszolgálatokat pedig leterheli, és elveszi az időt a gyermekek szükséges fejlesztésétől. A kormányzat a szülőket magára hagyta: nincsen szervezett támogatás a szülők döntéséhez és a kérvényezéshez, a kormányzat nem ismerteti döntéshez szükséges pedagógiai szempontokat; a hivatalos tájékoztatás is csak a jogszabályok ismertetésére szorítkozik.
Az Oktatási Hivatal kihagyható lenne a folyamatból, a szülők – ha egyáltalán szükség van rá – fordulhatnának közvetlenül a pedagógiai szakszolgálathoz, ahol a gyerekeket eleve jobban ismerik. Az Oktatási Hivatal szükségtelen bevonása nemcsak értelmetlen papírgyártást jelent, hanem emiatt a szülőknek irreálisan korán kell dönteniük módosítási lehetőség nélkül, miközben ebben a korban a kisgyerekek gyorsan változhatnak. A folyamat elsősorban nem a kimeneten, hanem a bemeneten szűr: bár a beadott kérelmek nagy többségét elfogadják, mégis évente több ezer gyerek lemarad, mivel a kellő támogatás hiányában sok szülőben nem tudatosul a túl korai határidőig, hogy a gyermek érdekében kérvényezni kellene. Különösen a hátrányos helyzetű vagy gyengébb érdekérvénysítő képességekkel rendelkező családoknak elrettentő az online kérelmezés és a gyermekek hatósági eljárás keretében történő vizsgálata, pedig pont ezekben a családokban lenne a legnagyobb szükség a plusz egy év óvodára.
A Szülői Hang Közösség a károk enyhítésére törekszik és segít az érintett szülőknek, hogy a gyermek érdekében tudatos döntést hozzanak a plusz egy év óvodáról. Közösségi csoportunkban segítünk a döntésben és támogatást nyújtunk a stresszes kérvényezési folyamatban; segédletünk segít a kérvény megírásában, adatbázisunkban több ezer korábbi szülői kérelem részletes adatai érhetők el, tudásbázisunk pedig részletes információt ad a kérvényezési folyamatról és annak hátteréről.
Hasonlóan más érdekvédelmi szervezetekhez, a mi működésünkhöz is szükségesek erőforrások, amihez nagy szükségünk van az önkéntes felajánlásokra: csak így tudunk függetlenek maradni és tovább tevékenykedni gyermekeink érdekében. Tegyél Te is közös ügyünk érdekében! Sok kicsi sokra megy: ha egyetértesz céljainkkal, kérjük, támogasd munkánkat akár kisebb összegű rendszeres vagy alkalmankénti adománnyal, vagy látogass el adományboltunkba!
Az email címeket bizalmasan kezeljük, értesítéseinkről bármikor leiratkozhat. Részletes adatvédelmi tájékoztató itt.