Így vélekednek a szülők az elmúlt nyolc év kormányzati teljesítményéről az oktatás terén. Néhány véletlenszerűen kiválasztott hozzászólást közlünk.
Tapasztalatai szerint javult vagy romlott az oktatás színvonala az elmúlt 8 évben?
Egy általános iskolát ismerek, ahova a gyerekeim járnak. Ott nem túl magas az oktatás színvonala. Főleg a felső tagozat gyenge.
Megjártuk a megyében -közelünkben- található ált.iskolákat. Szinte mindet kipróbáltuk 5 gyermekünkkel az elmúlt 15 évben. Csak a katolikus iskolában találtuk megfelelőnek az oktatás színvonalát de sajnos itt sem mondanám jónak csak megfelelőnek, a helyi állami iskolákhoz képest emberibb, nyugodtabb. Itt viszont nevetséges mértékű lett a válogatás a diákok között. A legkevesebb a katolikus családok katolikus gyermeke mint pl az én gyermekeim. Sokkal inkább a gazdag -véletlenűl sem cigány- vagy a nagyon gazdag cigány családok gyermekei járnak ide..
Romlott. Túl nagy teher van a pedagógusokon, túlterheltek, nincsenek megfizetve, nevetséges és igazságtalan az előmeneteli rendszer, és a romló közhangulat a gyermekeken csapódik le.
Összezavarodott. Különböző elvek , irányok és ekvárások ütik egymást.
Határozottan romlott. A gyerekek fáradtak, leterheltek. Ugyanakkor nincs idejük játszani, kikapcsolódni. Sajnos a délután 4.-ig kötelező iskolában lét sem jó megoldás, a leckét ugyanúgy hazahozzák. Rengeteg felesleges anyagot tanulnak, amire pedig szükség lenne, azt nem sajátítják el. (környezetttudatosság, KRESZ alapjai, bankismeretek, adóval kapcsolatos tudnivalók, társas kapcsoaltok stb.)
Romlott, alsó tagozat 10 éve napi 4 tanóránál nem volt több, mamár ez 6-7 óra 10 éves gyereknek plussz a magánórák, mivel muszály a szintet tartania a gyereknek. Szünetek, sőt tesióra terhére mennek a nehezebb tantárgyak, semmi kikapcsolódás nincs a gyermekek részére. Az otthoni tanulás egyenesen felháborító napközi után, mivel a gyermek effektive 8 órát masszívan tanul közel 10 évesen. Hány felnőtt tölt el masszívan 3-5 perces szünetekkel munkavégzéssel egy hetet.
Sokat romlott. Túlterheltek a tanárok, diákok. Ebből következik mindenki fáradt, lehangolt,..... A nemzetközi felmérések is ezt mutatják.
Az oktatás ellehetetlenítése 2002-ben kezdődött. Az akkori vezetés megkövetelte, hogy az addigi magas színvonalú magyar oktatást az európai- jóval alacsonyabb- szintre vigyék le. Ezt néhány év alatt sikerült elérni. (Fiamnak volt egy osztálytársa, aki alsóban négy évig nem tanult meg írni-olvasni, de nem lehetett megbuktatni!)Nekünk szülőknek az a feladatunk, hogy gyerekeinket segítsük a tanulásban, ne bízzuk rá, hogy akar-e tanulni. Ne külön órákra járassuk, hanem üljünk le vele esténként, kérdezzük ki, beszélgessünk. Ne az iskolát szidjuk, hanem következetesen neveljük a gyerekeinket.A továbbtanulás aránytalanul eltolódott gimnáziumok irányába. Rengeteg van belőlük, és a nagyon kevés tudású gyerek is talál olyat, ami felveszi. Aztán még a felsőoktatásba is bekerül. Fizikai dolgozó senki nem akar lenni.
Nagyon sokat romlott.
Romlott. Túlterheltek a diákok.Több lett a tanórák száma (mindennapos testnevelés,hit-és erkölcstan miatt) összességében.Sok tantárgy óraszáma csökkent,a tananyag viszont ugyanaz. Egy elsős gyereknek mindennap 5 órája van. Délután egy óráig tanórái vannak.Egy negyedikesnek heti kétszer 6 órája van,pedig nem tagozatos osztályba jár. A tanárok túlterheltek.Nincs idejük,türelmük megfelelően összeállítani és megtartani egy órát.
Összesen 8050 válasz. |
Milyen intézkedésekkel lehetne jobbítani oktatásunkon?
Szabadságot a JÓ tanároknak. A tanarkepzesre berakni 2-3 finn oktatót akik megmutatják hogy működik a gyerek. Felvetelikor kiszűrni a jelöltek közül aki nem való tanárnak. Szabad tankönyv választás biztosítása,kevesebb tanári adminisztráció, kevesebb hit/erkölcs /honismeret és egyéb marhaságok. Alapjaiban megvaltoztatni a rendszert úgy hogy gyermekkozpontu legyen. Több pénzt kell fektetni az oktatásba.
Nagyobb szabadság a pedagógusok részére az oktatási módszereket illetően. Sokkal kevesebb, az életre, saját gondolkodásra, véleményformálásra nevelő, felkészítő tananyag, amely felkelti a gyerekek, az elmúlt években kioltott érdeklődését a tanulás, a világ dolgai iránt. Szabad tankönyvválasztás.
Nagyon át kellene alakítani az oktatást kevesebb óraszám ,kevesebb tananyag egy tanévbaen .ha csak az alapokat nézzük akkor szerintem nem kellene 2.osztálybna még szorozni,osztani. több idő kellene a gyerekeknek a tananyag megtanulására megértésere .
Csökkenteni kellene az óraszámot, nem kellene kötelezővé tenni az egész napos oktatást. Az iskoláknak több pénzt kellene biztosítani.
Tananyag csökkentése,pénz az oktatásba,digitális taneszközök,tantárgyak egy részének eltörlése.
Ezt a rendszert teljesen átalakítani, kevesebb de érthetőbb óra a tanárok odafigyeljenek azokra a gyerekekre is akik nem kitűnők.
Több szabadságot a pedagógusoknak, kevesebb adminisztrációt, jobb informatika nyelvoktatást, több kreatív órát, együttműködő problémamegoldó oktatást!
Megfogalmazni konkrétan a reális szintű állami elvárásokat! Egységes kimenetszabályozás - bemenet legyen azonos alapokon a kimenettel! A kötelezőség mellett jelenlen meg a pluralitás is. Jelenjenek meg a helyi értékek a tananyagban!
kozosseg, kozosseghez tartozas erzesenek, a bizalomnak a javitasa, fokozasa rendszeres beszelgetesek akar tobb osztalyfonoki ora kereteben, megfeleloen kepzett es kello tapasztalattal biro 'kozossegi vezetokkel'
Kevesebb óraszám, pedagógusok leterheltségét csökkenteni, hogy legyen idejük foglalkozni a gyerekekkel, felesleges tantárgyak kiiktatása(hit-és erkölcstan...). Általános iskolába szeressen járni a tanuló, nem a kompetenciamérés a fontos, hanem a tanulmányi kirándulások, az intaraktív tanórák.
Összesen 7451 válasz. |
A fenti szülői vélemények az oktatás elmúlt nyolc 8 évét vizsgáló szülői felmérésünkre érkeztek. A felmérés részletes eredményeit itt olvashatja.
Mutassuk meg, hogy valódi változást szeretnénk az oktatásban! Csatlakozzon Ön is a Szülői Hang Közösség, a Tanítanék Mozgalom, a Független Diákparlament és az Oktatói Hálózat közös kezdeményezéséhez! Tűzze ki a zászlót Ön is, és mutassuk meg, hogy közösen tehetünk az oktatás jobbításáért!