A Szülői Hang petíciójára érkező beszámolók alapján lesújtóak a tapasztalatok a testnevelési szigorítás következményeiről.
Még súlyosabb lett a túlterheltség, így sok család választás elé kerül: a gyermeknek vagy a sportolással kapcsolatos álmait kell feladnia, vagy a továbbtanulási esélyei romlanak, mert a szigorítás miatt a kettő együtt már nem megy.
A KSH adatai alapján látható, hogy a délutáni iskolai sportolás elsorvasztásával a Fidesz-kormányzat évtizedes stratégiáját viszi tovább; a szigorítás révén tovább spórol a gyerekeken.
Lesújtóak a szülői tapasztalatok a testnevelési szigorítás következményeiről, miután a kormány egy törvénymódosítással megszüntette annak a lehetőségét, hogy a heti öt testnevelésórából kettőről mentesülhessenek azok, akik rendszeres délutáni sportfoglalkozáson vesznek részt. Az új törvény szerint [27. § (11)] egyedül a versenysportolók kapnak kivételt, ők továbbra is igénybe vehetik a kedvezményt, de ők is csak akkor, amikor a testnevelésóra a nulladik, első vagy utolsó órára esik, vagyis csak akkor, ha a testnevelésóra előtt vagy után nincs más tanóra.
A törvénymódosítás ellen a Szülői Hang Közösség petícióval tiltakozik, aggályainkat még a jogszabály elfogadása előtt elküldtük a kormányzatnak és az országgyűlési képviselőknek. A magas óraszámok miatt a gyerekek egyébként is túlterheltek, ezért kiemelten fontos a heti két testnevelésóra kedvezmény azoknak, akik rendszeres délutáni sportfoglalkozásokon is részt vesznek.
A kormányzat a törvénymódosítást először azzal az abszurd indoklással próbálta védeni, hogy így akarják javítani a gyerekek fittségét, holott nyilvánvaló, hogy a fittségi adatok nem a rendszeres délutáni sportolók miatt gyengék, hanem épp azért, mert túl kevesen választják a rendszeres sportot, amit épp a most megvonásra került kedvezmény volt hivatott ösztönözni. Később arra hivatkoztak, hogy a kedvezménnyel a gyerekek visszaéltek és érdemi sportolás nélkül is felmentették magukat két tornaóra alól. Természetesen minden rendszert ki lehet játszani, de a kormányzatnak lett volna számos más eszköze is, amivel a visszaélések száma csökkenthető lett volna. A jelenlegi kormány ahelyett, hogy a délutáni sportoláson részt vevő gyerekek érdekeit védte volna, inkább úgy döntött, hogy a rendszerrel trükköző kisebbség miatt a tisztességes többséget bünteti.
Közösségünk összegyűjtötte a szigorítás tapasztalatait, melyeket a petícióhoz csatlakozók küldtek be szöveges vélemények formájában. Az összes vélemény itt olvasható, az alábbiakban kiemeljük a legfontosabbakat.
Úgy kényszerítenek most gyerekeket további két testnevelésórára, hogy a kormány nem biztosítja a mindennapos testnevelés feltételeit! A beszámolókból világosan látszik: országosan nincs elegendő tornaterem, sokszor több osztályt zsúfolnak össze egy terembe, de van, hogy a folyosón vagy a lépcsőházban tartják a tornaórát, esetleg a városban sétálnak testnevelés címszó alatt, máshol elméleti testnevelést tartanak tanóra formájában, és az is előfordul, hogy nem történik semmi: a gyerekek azt csinálnak, amit akarnak, vagy filmet néznek. Sokszor előfordul az is, hogy az iskola nem tudja biztosítani a jogszabályban előírt napi egy testnevelésórát, hanem egyes napokon dupla testnevelésórát tartanak, míg más napokon egyet sem.
Teljesen ellehetetlenítik a szabadidősportot! A gyerekeim nem akarnak versenyezni, de hetente kétszer-háromszor jártak edzésekre, amiket szerettek és élveztek. Most viszont újabb két nap lett, amikor a hetedik-nyolcadik óra után már nem érnek oda. Így a kétórás edzés helyett nagyjából 30 percnyi testnevelésórájuk lett. Majd mászhatnak kötélre a kedvenc sportjuk helyett ☹
Szülő, Pest megye
4 osztály összezsúfolva 8-9. órában, egy akkora tornateremben, ahol két osztály is nehezen fér el. Az átöltözési lehetőségről ne is beszéljünk. Benn a tornateremben.
Szülő, pedagógus, Fejér megye
Gyermekem heti 5x jár akrobatikus fitneszre és plusz heti 2x légtornázik. 4 éves kora óta versenyzik. Sokszor kikérője is van a versenyek miatt az iskolából.. De ez mind nem elég ahhoz, hogy felmentsék a 2 óra testnevelés alól. Mindezt azért, hogy a tornaterem nélküli iskolában, testnevelés órán szaladgáltassák, vagy szabad foglalkozás címszóval kizavarják őket a kisméretű csupa beton udvarra hidegben, hőségben egyaránt. Érthetetlen és értelmezhetetlen!
Szülő, Heves megye
Felháborítónak tartom, hogy a válogatott sportoló gyerekemnek is részt kell venni a tornaórán.
Múltkor is lesérült és nem tudott versenyezni.
Szülő, Budapest
A mindennapi testnevelés a mi iskolánkban az, hogy heti 2-3-szor mindenki azt csinál, amit akar. Ennek tényleg semmi értelme. A lányom sportol, de nem versenyszerűen. Így, hogy kötelező ott maradni minden utolsó órán sokat vesz el a tanulásból és a „normális” edzésből.
Szülő, Pest megye
A rendszeres tánc sport, egyéb iskolán kívüli testmozgás, amit a gyerekek saját igényeik, érdeklődésük szerint választhatnak sokkal hatékonyabb, mint a kötelezően lejelentett iskolai testnevelés órán való jelenlét, ahol a gyerekek filmet néznek.
Szülő, Hajdú-Bihar megye
A kedvelt délutáni tömegsport megszűnt, pedig közösségteremtő szerepe is volt. Az órarendbe betett tesi órák miatt sokszor van hetedik óra általános iskola felső tagozatán. Ha esik az eső a négy tesióra megtartàsa egy időben érdekes lesz… egy tornaterem van.
Pedagógus, Pest megye
További vélemények
A testnevelés órának nevezett órán mindent csinálnak, csak nem tesiznek. Ülnek az aulában, elmaradt órát pótolnak be, vagy ha épp tesiznek, akkor kidobósoznak (!!! vicc!!)), 7. és 8. osztályos gyerekekről beszélek. Akkor inkább tartsanak nekik normális felvételi előkészítőt, vagy ne is legyen tesi. Legalább 5 órával kevesebb lesz nekik! 31-35 óra/hét, ez is vicc!!
Szülő, Budapest
Az én fiam versenyszerűen sportol és sajnos ki is használja a könnyítés, amit azért tesz mert olyan tornatanáruk van aki nem melegíti be őket. Lassan nincs olyan torna óra, hogy valaki ne sérülnek meg. 😞
Szülő, Pest megye
A gyerekem heti 2×1,5óra kung-fu edzésre jár 2 eve. Ebből nincs verseny, felmentést nem ér, helyette az udvaron sétálnak.
Szülő, Csongrád-Csanád megye
Testnevelő vagyok. Eddig a diákok olyan sportágat választhattak, amit kedveltek, most olyat KELL választaniuk, amit az iskola fel tud kínálni. Ez pedig igen gyatra… Nem szereti és még tömeg is van, mert valahova el kellett helyezni a sok diákot! Mert se több helyszín, se több testnevelő nem lett! A mi iskolánkban pl. röplabdán 30 tanuló van, 12- en lehet játszani. 12 játszik, 18 ül, vár, pihen – de nem mozog… Hol van itt az élménysportolás? A mozgás megszerettetése?
Pedagógus, Budapest
2 gyerekem versenysportolò ezért irattuk sportsuliba hogy a sport mellett tanuljanak is. A feltételek abszolult nincsenek megteremtve, óriasi sérülésveszélynek vannak kitéve ami akár karierjük végét is jelentheti. Mondjuk nem tud versenyre menni vagy meccsre.
Szülő, Pest megye
Attól még sportol csak nem versenyez. Az iskola pedig nem tud termet biztosítani, emiatt sportelméleti oktatást tart, tehát még 2 órán keresztül ül valahol értelmetlenül.
Szülő, Pest megye
Arra nem gondoltam, pedig logikus, hogyan gyűrűzik tovább mindez a többi, a gyerekek által kedvvel, élvezettel látogatott délutáni foglalkozásra. Hogy a mindennapos tesin kora délutáni órákban részt vevő gyerekek miatt nem tud 2-kor elindulni a rajzos-kreatív foglalkozás, hogy veszélybe kerül/nem biztos, hogy elindul – az amúgy az iskola tornatermében az iskola tanára által tartott – délutáni sportfoglalkozás, mivel a tanárnak (tesitanár) meg kell tartani a kötelező mindennapos tesit, a gyerekek létszáma meg ugyancsak emiatt megcsappant. Nem hiszem, hogy ez hozzájárul a fiatalok fittségéhez, hogy szeressenek mozogni, azt, amit ők választanak, hogy merjenek „hobbi szinten”=nem.versenyszerűen sportolni. Szomorú.
Szülő, Bács-Kiskun megye
Véleményem szerint az elméleti testnevelésóra (jóga, relaxáció) nem járul hozzá a fiatalok fizikai állapotának javulásához. Nincsenek biztosítva a feltételek a heti 5 testnevelés órához, nem tudnak minden osztálynak tornatermi órát tartani. Van olyan, hogy séta városban testnevelés címszó alatt.
Szülő, Hajdú-Bihar megye
A heti 5 testnevelés órából legalább 1, vagy 2 semmitérő, nem tornáznak, nem mozognak a gimnazista gyerkőcök, tehát csak felesleges időpocsékolás. Gyermekem heti 2×1,5 órás kemény hip-hop tánc edzésen vesz részt, rengeteg kardio és erősítő elemmel is. Szereti csinálni, ez nem időpocsékolás! Ezt a sportot versenyszerűen űzi, évente több magyar és nemzetközi versenyen szerepelnek. Ennek ellenére ez a sport nem minősül verseny sportnak, (Társastánc versenysport! A hip-hop nem!), ezért sportorvos se nézi meg őket (ellentétben a sakkozókkal!!!!), és ezért hiába is jár a mindennapi tesinél sokkal-sokkal komolyabb edzésre, mégsem mentesül a felesleges mindennapi tesi alól!
Szülő, Somogy megye
Semmi értelme se a 7. se a 8. órában megtartott +2 tesiórának. Az első napi tapasztalat, hogy a hetedikes gyerekeket az ötödikesekkel 1 db labdával összezárták a tornateremben. Ennél többet ér, ha heti 2x másfél órára elmegy ping-pong edzésre, de nem jár versenyezni. Miért kell mindenkinek versenyeznie? Édesanyám tesitanár-edző volt, nem erőltette versenysportot, rengeteg sportot kipróbáltam, a mai napig rendszeresen sportolok.
Szülő, Pest megye
Technikum, kb.450-500 fős iskola. Par éve felújították, ígértek a tornatermet, azóta sincs. Az iskolában egy aula sincs, ahol közössegi rendezvény, ünnepség lehetne. Az udvart 2 év utan „modernizálták”… napvitorlak a beton felett, kiülők es egy szabadtéri torna park gépekkel… a tornaórák egy része itt zajlik a kréta szerint. Eső, tél… ülnek egy teremben, telefonoztak.. most mi lesz? Okostáblan filmvetítés. Még ha sporttörténet lenne…akar jó is lehetne de minek akkor az egészsegről, testmozgásról papolni?
Többi tesióra egy sportcsarnokban… sok helyen beázik, 20-30 vödör a teremben.. télen volt, h 12-13 fok volt a teremben..ja! 10 perc séta a sulitól meg ugye vissza, tehat a tömbösített 2 tanóra is jó ha 60 perc.
Szülő, Tolna megye
60 diáknak egy 15 x 15 méteres teremben biztos élmény és hasznos a mozgás.
Pedagógus, Vas megye
Az iskolai testnevelésóra, szűk alagsori tornaszobában vagy folyosón, lépcsőházban megtartva baleset veszélyesebb, mint a szabályszerű tornatetem vagy szabadtéri tornapálya használata esetén.
Versenysportoló gyermek maradt már ki fontos edzésmunkából, illetve versenyről is iskolai torna baleset miatt. Ha a gyermek/kamasz elvesziti a szeretett (általa választott) mozgás lehetőségét a kötelező testnevelés óra miatt, haragot, dacot, rosszabb esetben ellenállást vált(hat) ki benne.
Szülő, Pest megye
Gyermekem iskolájába a heti 2 testnevelés órát minda kétalkalommal 9. órába tették be, úgy hogy előtte 8. óra lyukas. Ezeken az órákon 50-60 gyermek van.
Szülő, Heves megye
Nekünk „szerencsére” a gyógytestneveléssel együtt megvan a kötelező öt tesi, de ha az idén már nem kellene járnia középiskolás lányunknak, mi is törhetnénk a fejünket. Nyolc évig néptáncolt (nem iskolai kereteken belül, komolyabban), egy éve kezdett lovagolni (nem szeretne versenyezni), de egyik sem számít a kormány szemében mozgásnak ezentúl. Nálunk van tornaterem és tanár is, de így is egy tesit már csak nulladik órában tudtak megoldani. Hozzák vissza a lehetőséget, hogy akik bizonyítottan mozognak rendszeresen, (akkor is, ha nem versenyzők) legalább azoknak ne kelljen az iskolában még pluszban tesizniük. Ez mindenkinek jó lenne, a gyerekek általuk kedvelt mozgásformát csinálhatnának (így biztosan többet mozognak) és az iskolák is könnyebben meg tudnák oldani a kevesebb tesióra problémáját, ha kevesebb termük és tanáruk van. Mindenki jól járna.
Szülő, Veszprém megye
Az iskolai testnevelés óra szervezetlen, sokszor túlzóan megterhelő a gyerekek számára. A negyedikes lányom testnevelés tanára visszaélve a gyerekek felett gyakorolt „hatalmával” sokszor rosszullétig, sírásig futtatja a gyerekeket órán. Emellett heti kétszer jár ritmikus gimnasztikára, egyszer pedig kosarazik. Ezerszer inkább ezek a délutáni mozgásformák, mint egy iskolai testnevelés óra. Sokszor ráadásul a tornaterembe sem jutnak le, mert ennyi osztályt nem tudnak hogy beoszatni.
Szülő, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Az egyesületben való sport (nem versenszerű is) hasznosabb, hatékonyabb mint az iskolai torna óra. Fölösleges a gyerekeket (elegendő tornaterem nem lévén) futkározással terhelni.
Nagyszülő, Pest megye
Nincs tornaterem kapacitás!!! Nincs hol megtartani az órát! Átgondolatlan intézkedés.
Szülő, Pest megye
Ennyi órát nem bírnak el a tornatermek. Nincs érdemi munka, ha 4 osztálynak van órája egyszerre. Vagy megy a legeltetés az udvaron.
Nagyszülő, Pest megye
A tornaterem hiánya illetve leterheltsége sok problémát okoz, amikor az alsós osztály illetve a felsős osztályok valamelyikével közösen tornáznak a tornaterem fel van osztva óhatalan kisebb koccanás, baleset aminek természetesen a gyerek issza meg a levét. Borzasztó az is, hogy hideg időben 1 szál pólóban rövid nadrágban tornáztatják a gyereket kint az udvaron/utcán míg a pedagógus nagykabátban figyeli őket.
Szülő, Jász-Nagykun-Szolnok megye
Jelenleg a versenytánc nem tartozik a felmentést adó sportok kategóriájába. Ezzel nem értünk egyet heti minimum 3 edzés van a táncosoknak, erőnléti és állóképesség fejlesztéssel kiegészítve. Van olyan iskolai testnevelés óra ami 8. órában van és ugyanazon a napon edzésre is megy gyermekünk. Rengeteg időt energiát fektetnek a gyerekek a táncba. Nagy segítség lenne, ha a heti két iskolai testnevelést ki tudnánk váltani.
Szülő, Vas megye
Gyermekem másodikos, heti 5 alkalommal jár különféle sportfoglalkozásra, őt az sem zavarja,hogy nem kapja a 2 óra kedvezményt,mert kedvence a testnevelés, neki nem teher.
De például itt,a helyi iskolában pont ezzel egyáltalán nem tudják megvalósítani a célt,hogy hetente legalább 5x sportoljanak,mozogjanak azok a gyerekek is, akik nem járnak iskolán kívül sportolni.
Fiamék iskolájában van 1 db tornaterem, amit nem lehet többfelé választani, és az udvar.Kevés, főleg most, hogy a teljes osztályoknak kell résztvenni A testnevelés órán nem tudnak több osztályt összevonni. „A” héten a tornateremben tornáznak,”B” héten jó idő esetén az udvaron, rossz idő esetén nem tudja őket megmozgatni a pedagógus.Marad az elméleti testnevelés, ami így kimondva kissé vicces…
Számoljunk kicsit: eddig 2 hét alatt minden gyermeknek volt 10 testnevelés órája/sportfoglalkozása,nevezzük aminek akarjuk. Most akik járnak külön sportolni, nekik ez a szám teljesülhet, de aki nem jár,annak rossz időben csak az „A” heti 5 testnevelés marad, „B” héten ez a szám könnyen lehet 0. 2 hét átlagát számolva siralmas az eredmény.
Kitaláltak valamit, amihez egyáltalán nincsenek meg a feltételek. Ismét! Gratulálok az értelmi szerzőnek!
Szülő, Bács-Kiskun megye
Bármennyire is hihetetlen de a kiváló minőséget képviselő néptáncműhelyeket is hátrányosan érinti ez a rendelet. Egy tánc óra is átmozgató tréninget erősítést, nyújtást technikai tréninget tartalmaz, így olyan mint egy sportfoglalkozás. Ráadásul vannak iskolák amik a mindennapos tesit szabálytalanul 1 napra 3 tesi órát berakva tartják meg. Filmet néznek, futnak 3 iskolakört, nulla melegítés, a legtöbb gyerek a néptánc órán találkozik a gimnasztikával először. A 8.os fiúk meg 3 db szabálytalan fekvőtámasztól kifekszenek. Éljen a mindennapos tesi!
Pedagógus, Jász-Nagykun-Szolnok megye
Falun lakunk az iskolában még tornaterem sincs🥺 az aulában tartják a tesiórát ha rossz az idő, ez balesetveszélyes. Ha meg kint vannak akkor meg iskolaköröket futnak, épp elég a heti 3 tesióra ilyen feltételek mellett. Heti plussz három fociedzése van, plussz egy atlétika ezek bőven kielégítik a mozgásigényét.
Szülő, Zala megye
Kozepiskolaban jarnak, így is nagyon későn érnek haza, ezt még nem kéne megfejelni plusz 2 oraval. Elképesztő!!!!!
Kicsi gimnaziumban delutanonkent 60 gyerek egy kis tornateremben nem fér el. Amíg jó idő van, az udvar segít. De mi lesz utána?? Tényleg ez kell akik érettségire készülnek? Sokszor fél 1-kor végeznek, de bent kell maradniuk 3-ig, mert a dupla tesi akkor kezdődik?
Szülő, Fejér megye
Miközben a kormányzat visszaélésre hivatkozik, valójában maga a kormányzat követ el visszaélést azzal, hogy úgy írja elő a gyerekeknek a mindennapos testnevelésben való részvételt, hogy közben nem teremtették meg az immár 12 éve bevezetett rendszer feltételeit. A feltételek hiánya miatt sokszor értelmetlen foglalkozásokon kell részt venniük a gyerekeknek, több esetben még a balesetveszély is felmerül.
A rendszer bevezetésekor, a 2012/13-as tanévben is túl kevés volt a tornaterem, a KSH adatai szerint a 2023/24-es tanévig az ezer tanulóra jutó tornatermek számát mindössze csak 16%-al tudta megnövelni a Fidesz-kormány (4,3-ről 5-re), miközben a testnevelésórák számát ennél sokkal jelentősebben emelték, jellemzően heti 3-ról 5-re emelkedett a heti óraszám, ami több mint 60%-os növekedést jelent. Nemcsak a tornatermek száma marad el nagyságrendekkel az igényektől, hanem a személyi feltételek sincsenek meg: olyan nagy a hiány testnevelőtanárból, hogy a kormányzat kényszerűségből lehetővé tette (401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet, 132. §), hogy akár pedagógus szakképzettséggel nem rendelkező edzők is taníthassanak testnevelést az iskolákban, de vannak iskolák, ahol még így sem sikerül megfelelő tanárt biztosítani.
Túlterhelt gyerekek, lemondás a rendszeres délutáni sportról
Túl azon, hogy a gyerekeknek eleve túlságosan nagy az óraterhelése, a helyzetet tovább rontja, hogy a tornatermi kapacitások miatt a testnevelésórák sokszor lehetetlen időpontokban, a hetedik vagy akár a nyolcadik órában, esetleg a nulladik órában vannak, és emiatt a gyerekeknek túl sokáig kell bennmaradni vagy túl korán kell kelniük. Aki emellett rendszeresen sportol, és közben a tanulmányaiban is szeretne megfelelni az elvárásoknak, annak gyakorlatilag nem marad ideje pihenni, gyereknek lenni.
Az átgondolatlan és hibás döntés következményei a gyerekeket és a szülőket terhelik, napi szinten okoznak szenvedést, a rendszer a gyerekeket kizsigereli. Sok család választás elé kerül: a gyermeknek vagy a sportolási álmait kell feladnia, vagy a továbbtanulási esélyei romlanak, mert a kormányzati szigorítás miatt a kettő együtt nem már megy.
A fiam 6 éve rendszeresen sportol. Ma arra kért, hogy a keddi edzésről vegyem ki, mert aznap a 7.-8. óra dupla tesi, utána másfél óra edzés és együtt már fizikailag sem bírja. Ez a rendelet most éppen azokat a gyerekeket sújtja, akik eddig is sportoltak.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye
Az én gyerekem e miatt hajnali 5-kor fog kelni, délután 16 óra után ér haza. Heti 5 napban sportolt délután, szépen fejlődött, baràtokra lelt. Most kénytelen lesz abbahagyni, mert nem tud màsnapra tanulni. Gimnáziumba jár, kitűnő tanuló, egyetemre szeretne menni. Miért kell a sportról lemondania vagy ha nem teszi, akkor az egyetemről, mert nem marad ideje tanulni?!
Szülő, Pest megye
Gyermekem hetente 2x tàncolni jàrt. A heti 5 tesi mellett olyan fàradt, hogy màr csak egyszer megy tàncolni. A torna óra nem megoldható az iskolàban, a gyerekek az iskola előtt az úton tornàznak. Ennek mennyi èrtelme van?
Szülő, Komárom-Esztergom megye
Gyermekem hét éve sportol, kétszeres korosztályos magyar bajnok. Mióta középiskolás, a versenyzést fel kellett hagynia a magas heti tanóraszám és a sok tanulni való miatt.
Ezzel a rendelettel valóban a heti két edzésen való részvétel is megterhelő a számára.
Szülő, Heves megye
Heti 2 órát táncol a lányom egyesületben!! Hétfőn és csütörtökön. Most a délutáni tesi miatt 15.30-ig van iskolában kedden. Hetedik osztályba jár.
Ebédelni sincs idejük napközben!!!
Mikor tanuljon?? Adjuk fel a sportot???
Pont a tanulásra szánt időt veszi el a délutáni testnevelés!!!!!
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye
Szigorítás nem tesz jót. Gyermekem is járt sportra, de nem versenyszerűen. Most is szeretett volna, de mivel a mindennapos tesi alól nem kaphat felmentést, így kénytelen a külön sportot kihagyni. A mindennapos tesi 8-9. órában van tartva, utána egy óra múlva kezdődne a külön sport, este lenne mire hazaér. És még hátra van a tanulás, éjfél mire ágyba kerülne. 8.-os, továbbtanulás előtt áll, felvételihez nem mindegy milyen tanulmányi eredménnyel jelentkezik.
Szülő, Heves megye
A gyermekem kézilabdázik, ami egyébként is fárasztó, estére már olyan érzékeny, hogy sír mindenért. Nem túlélni, hanem élvezni kellene az iskolás éveket.
Szülő, Pest megye
További vélemények
Lanyom heti 3-szor jár táncra délutánonként mert versenytáncos. A plusz heti 2 óra mar sok lenne. Elgondolkodott hogy abbahagyja. Kérem ne szüntessék meg a heti 2 óra alóli felmentést!
Szülő, Vas megye
A kislányom rettentő fáradt, a nap végére, a tanórák, udvarban ugrálás, tesióra, aztán indul edzésre. Hazaérvén hullafáradtan, nagy nehézségek árán, sikerül tanulásra, kis játékra, azaz együtt töltött időre rábírni.
Szülő, Baranya megye
Lányom 7. osztályos. Heti 3* van 6, 2* 7 órája. Heti 3* jár tollas edzésre 15-17 óráig, de mivel nem igazolt versenyzőként, így minden testnevelés órán részt kell vennie. Az iskolai tananyag sok, nagy része felesleges és szinte minden napra jut 1-1 dolgozat.
Szülő, Baranya megye
13 éves lányom minden nap fél 2-ig, egy nap fél 3-ig van iskolában. Hétfőn, szerdán és pénteken 3 órától tollaslabda edzére jár, ezeken a napokon este 6 órakor tud csak otthon tanulni. Hivatalos versenyekre koránál fogva még nem járhat, de a heti két utolsó órában tartott testnevelés órát nem hagyhatja ki. Azokat az órákat, ahol már nem is tudnak nagyon mit kezdeni Velük!
Szülő, Baranya megye
11.-es elitgimnazista fiam heti 3-4-szer jár edzőterembe 3. éve. Nem versenyez, csak erősödik, de a fejlődése látványos. Már eddig is trükköznünk kellett a heti 2 plusz tesióra miatt, ami, valljuk be, nem sokat ért volna. De most a versenyigazolás már elérhetetlen.
Továbbtanulásra készülve, hétfőn és kedden 0. órája lenne ez a két testnevelés. A hétfői napon a délutáni fakultációval együtt 10 (!!!) tanórája lenne, ami eleve szembemegy a törvényi maximummal (bár ez a hazai oktatási elméleti jogalkotókat nemigen érdekli nyilván)! Agglomerációból 5.30-as kelés, 19 órai hazaérkezés. Agyrém…
Szülő, Pest megye
Gyermekem heti 3-szor jár táncórákra, Sopron legrégebbi és legismertebb tánciskolájába. Nem versenyző, de rendszeres és intenzív edzései vannak. Ezekkel a plussz tesi órákkal, ami a mi iskolánkban összevont testnevelés óra (több osztály egyben) veszélybe kerül az, amit 6 éve rendszeresen csinál és szeret. Arról nem is beszélve, hogy izzadtan, ebédelést eltolva matek korrepetálásra rohanunk, amit nem kis logisztikázás volt átszervezni, hogy jó legyen ídőben. Attól, hogy kötelezik a gyerekeket még nem fogják megszeretni a sportolást. Sőt!!
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye
Nincs idő arra a sportra amit ténylegesen szeretne csinálni a gyerekem.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye
Aki versenyszerűen sportol, mint az én gyermekem is, fizikailag az iskolai kötelezettségeinek eleget téve, többszörösen kifárad minden értelemben. Gyermekem az állam által sajnos nem elismert versenytáncos egyesület versenytáncosa, ám ugyanazon edzés számmal és felkészüléssel képviseli az ország hírnevét nemzetközi versenyeken, mindig dobogós helyen!
Szülő, Somogy megye
A fiam az iskolában kötelező délutáni tesióra miatt csak rohanva ér oda a saját edzésére és fáradtan esik haza fél 6-kor, majd utána kell nekiállnia tanulni. Ez normális???
Szülő, Pest megye
Élsportoló lányom nem tudja magát kipihenni heti 5 edzés és majdnem minden napi 7-8 órás iskolai napok miatt, pláne amikor hétvégén még meccsük is van. Sokat segített volna az a mínusz két testnevelés óra, ami helyett tanulhatott volna. Sajnos emiatt most gondolkodóba estünk, hogy továbbra is sportoljon-e, hiszen a tanulást tartjuk elsődlegesnek. Emiatt a szigorítás miatt előfordul, hogy edzést kell kihagynia hogy felkészülhessen egy-egy dolgozatra, ennek azonban az az ára, hogy nem kerül be keretbe, nem vehet rész a meccsen, pedig ezek az edzések és a meccsek azok, amik a napi sok üléssel, tanulással járó stresszt fel tudják oldani.
Szülő, Pest megye
A 7. osztályos gyerekem idén már nem tud élni a heti 2 testnevelés óra alóli felmentéssel, mert nem versenysportol. Így órarend szerint van heti 33 órája, ebből 2x 8 óra. Még nincs 13 éves…
Szülő, Csongrád-Csanád megye
Nagyon túlterheltek már ìgy is a diàkok. Késő délutàn érnek haza, rengeteg hàzi feladatot kapnak. Haza jön a gyermek; letusol, eszik és jó ha este 7 órakor leteszi a tollat. Ez azt jelenti, hogy fél 7 – kor kel a gyermek, és este 7 óra mire végez az iskolai teendőkkel. Tehàt mindenben tàmogatom a plussz testnevelès óràk eltörlését.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye
4 éve kick-boxra jár a gyermekem, versenyezni nem akart, nem intéztük a versenyengedélyt, most ezért kötelező a +2 értelmetlen tesióra!
Szülő, Pest megye
A gyerekek leterheltek, de mozogni szeretnek. Természetesen a szabadon választott mozgasformát részesítik előnyben. Az én lányom néptáncol, heti 2×3órában iskola után. Eddig könnyebb volt megoldani. Ráadásul ott jóval többet mozognak, mint a testnevelés órán!
Nem beszélve arról, hogy az iskola tornaterme kicsi. Rossz időben gyakran az aulában tornáznak.
Szülő, Jász-Nagykun-Szolnok megye
Heti 5x jár edzésre 3 foci 2 kosárlabda és a hét végén 1 mérkőzés…
Nem gondolom, hogy az iskolai testnevelés kell meg Neki!
Szülő, Pest megye
Nonszensznek tartom, hogy a versenyszerű tánc nem tartozik a sportok közé… Heti 3 ilyen edzés bőven felér jó pár óra cardio edzéssel.
Szülő, Vas megye
13 és 14 évesek a gyerekeim. Baba koruk óta járnak heti kétszer úszni jelenleg is (nem versenyeznek). A heti 5 testnevelés órával együtt, heti két nap 6 órájuk, heti két nap 7 órájuk és egy nap 5 órájuk van az iskolában. A hetedik órának fél 3-kor van vége. Nagyon sokszor még este 8-9-kor is tanulunk. Borzalmasan túlterheltek a gyerekek. Ezen sürgősen változtatni kell!
Szülő, Hajdú-Bihar megye
Az én fiam művészeti suliba jár, második osztályos, tesi óra és néptánc váltja egymást a héten, összesen a kettő heti 7 óra. Ezen felül délutánonként heti két alkalommal szertornára is jár.
Az idei tanévben a tesi órák általában az első órában vannak (amit értelmetlennek tartok)
Nehéz mindent össze egyeztetni, igenis segítség lenne ha kilehetne váltani 2 órát.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye
Mivel sok iskola csak 7.-8. órában tudja az órát leadni ezért a gyerekek későn érnek haza. Aznap tanulni más nem nagyon van kedvük. Illetve ha eddig sportoltak ahhoz már idejük sincs.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye
A gyerekek túlterheltek, fàradtak ès időt is kell szakìtani arra, hogy tanuljanak is otthon mert ez is nagy kihìvàs főleg, hogy napi 3 óràt utazunk, hogy suliba tudjon menni!
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye
Nagylányom heti 2 délután rendszeresen sportolt tavaly is és idén is. Versenyengedélye nincs, mert nincs még meg az a tudása hozzá, de lehet, hogy soha nem is lesz. Viszont szívesen csinálja, de heti 2 testmevelés órára visszajárnia a tanulási időből vesz el még pluszt. Így hiába van heti 2x csak 5órája, gyakorlatilag minden nap 6-7 órája lesz a pluszal. 6.osztályosnak azt gondolom ez túlmegy azon, hogy fárasztó.
Szülő, Győr-Moson-Sopron megye
A gyerekek agyon vannak terhelve, valamikor pihenni, regenerálódniuk is kell ahhoz, hogy az elméleti órákon teljesíteni tudjanak. Semmivel nem erősít jobban a versenysport edzés mint az örömsport!
Szülő, nagyszülő, pedagógus, Csongrád-Csanád megye
A testnevelés órák számának növelése nem jelentette a tartalmi, minőségi javulást. Az iskolán kívüli rendszeres elfoglaltsagok (úszás, néptánc stb.) a kizárás ellenére is maradnak, ezáltal a gyerekek terhei jócskán nőnek. Szerencsésebb lenne átgondolni mit jelent a mindennapos testnevelés? Mert a „kimentünk a játszótérre” „labdaztunk” „fociztunk” stb. nem fedi le az én tudásom szerint a testnevelést.
Nagyszülő, Pest megye
A rendelkezés miatt időhiány keletkezik, és a hasznos délutáni sportot felváltja a haszontalan lődörgés az iskolában.
Szülő, Komárom-Esztergom megye
Aki ezt kitalálta annak semmi köze a sporthoz vagy nincs gyereke. Több òrába inkább tanulni kéne vagy segìteni mondjuk a lecke elkészitésébe. 6-kor kelnek, 3-ra hazaérnek, edzésre elmennek, majd 8-ra érnek haza. Segitség volt mikor utolsò òráròl eljöhettek, vagy nem kellett bemenni, vagy tanulhattak az osztályba csinálhatták a leckét.
Szülő, Pest megye
Megnövekedett teher a gyerekeken, több a 0. és 8. óra. A versenysport előnybe részesítése történik így az egészségesebb tömegsporttal szemben. A mindennapi testnevelés irreális, hiszen ez 12, vagy akár több testnevelés órát jelent naponta összesen egy iskolában, függően attól, hány osztály van összesen, sehol nincs ennyi tanár és terem, tehát a valóságban nem lesz mindennapi testnevelés.
Szülő, Budapest
2 gyermekem is táncra jár, heti kétszer. Ha fellépés van akár többször is egy héten. Nem kevés energiát fektetnek bele. Sokkal több odafigyelés, koncentráció szükséges mind egy-két testnevelés órához, ahol sokszor a gyerekek csak a folyosón tudnak lenni. Arról nem is beszélve hogy elfáradnak délutánra, testileg lelkileg. A mozgás szeretete nem a testnevelés órák miatt fog meglenni.
Azért mert valaki nem versenyszerűen sportol az még nem azt jelenti, hogy nem hozza ki magából a maximumot.
Remélem ezt minél előbb átgondolják.
Szülő, Vas megye
Gyermekem heti kétszer másfél órás edzésen vesz részt délután. Pont egy ilyen edzéses napon van amikor az első és a hetedik órája is testnevelés. Mire edzésre megy, fáradt és kevésbé motivált.
Szülő, Pest megye
Gyerekem versenysportol olyan sportágban, ahol a szabályzat szerint bárki versenyezhet. Nem kell hozzá semmilyen papír. Viszont aki pontokat akar gyűjteni a Magyar Kupában, annak valamely (bármilyen) egyesületben tagnak kell lennie, amelyik a sportszövetség égisze alatt működik. Plusz kell lennie érvényes sportorvosi igazolásnak, és részt kell venni egy évben legalább 1 versenyen. Ez minden. Az egyesületeknek nincs sem termük, sem edzőket nem biztosítanak. Ők csak kiadják a sportorvosi vizsgálathoz az adatlapot. Nincs amatőr szerződés, nincs egyesületi edző és hyelszín. Kereskedelmi alapon zajlik a felkészülés. Az új törvény szerint az iskolák csak versenyengedély benyújtása után menthetik fel a tanulót 2 testnevelésóra alól. Ilyen nekünk nincs. Így nincs felmentés. Vagyis ha a 7. órában van a tesi, arra is be kell mennie a gyerekenek, majd rohan az edzésre. Mennyire hatékony lesz az edzés, ha mér eleve fizikailag kifáradva ér oda a gyerek?
Szülő, Budapest
Mivel a délutáni edzések elég sokat kivesznek a gyerekekből, így ez a két tesi óra alatti pihenés egy jó lehetőség, hogy picit pihenjetek, regenerálódjanak, feltöltődjenek.
Szülő, Vas megye
Már maga az iskola is hosszú és nehéz nap a gyerekeknek (6,7 vagy akár 8 tanóra)
Emellett a választott sporttevékenység na meg a délutáni tesi?!
Ki lehet próbálni!!!
Szülő, Baranya megye
Sportoló gyermekem van, azt csinálják a gyerekek amit szeretnének! Választhassanak!
Szülő, Pest megye
Így is rengeteg órájuk van, alig tudjuk megoldani a tanulást a mindennapos edzések mellett
Szülő, Budapest
Szerintem felesleges lépés volt, gyermekem heti 2* jár táncolni. Így is nagyon fáradt, legalább olyankor tudott pihenni egy kicsit mikor az első órára nem kellett bemennie a tánc miatt
Szülő, Tolna megye
A heti 5 tesióra miatt tovább vannak iskolában, emiatt aztán a délutáni sportfoglalkozásokat (versenytánc) fogjuk hanyagolni, mert a gyerekek fáradtak.
„Köszönjük” 🙁
Szülő, Komárom-Esztergom megye
A baj azzal van, hogy nincs arányban az igazoláshoz elvárt teljesítés a 2 tesi órával, amin többnyire kidobóznak a gyerekek, ha egyáltalán van hely, ahol egyáltalán elférnek. Aki úszni, korcsolyázni vagy evezni (stb.) jár, az nem teheti meg ezt az iskolában. És a rendelet, ahelyett, hogy biztosítaná a sokféle sportolási lehetőséget, elveszi azt a gyerekektől. A sport nem csak az élsportolóknak jár. Ez egyszerű aránytévesztés: annak jár igazolás, hogy a két tesi helyett máshol sportolhasson, aki heti 10 edzésen vesz részt!!! Ezt adták ki a sportegyesületeknek: mindenki csak annak adhat igazolást, aki azt teljesíti, amit a sportegyesület előír a saját versenyzőinek. „Bocs, kishaver, ráfaragtál, menj kidobózni, mert nem jársz 6 éves korod óta minden héten hajnalban és délután is edzésre!” Az én gyerekem ezt kapta. Pedig imádja azt sportolni, amit csinál, és jól csinálja, erőt feccol bele, és fontos neki. Nem „nyámnyila”, de mivel nem élsportoló, viszont egyéb különórái is vannak, neki a rendszer szerint nem jár sportolási lehetőség. Nem, neki sincs a 24 óránál több egy napban!
Szülő, Budapest
Fiam 5.osztályos tanuló. Nagycsoportos kora óta néptáncol. Jelenleg heti 2*1,5 órás próbája van szerdán és pénteken délután. Mivel a tanrendbe 3 testnevelés óra fér bele, ezért szerdán, 8-9. órában tömegsport néven fut a maradék két kötelező testnevelés. Senkinek sem jó. Se az iskolának, se a gyerekeknek. A fiam szerdai napja: 1.óra tesi. 8-9.óra tömegsport, de onnan eljön 10 perccel hamarabb, hogy a szomszédos kerületben lévő táncpróbájára odaérjen. Este fél 7 után ér haza, aznap már teljesen használhatatlan állapotban. Megjegyzem én is az lennék. Ha Balatoni Katalin emlékezne még arra, milyen egy Istenesen, rendesen megküldött néptáncpróba, akkor ezt az eszement módosítást nem hagyta volna jóvá.
Szülő, Budapest
Heti 36 tanóra! 4ig iskolában. Mellette heti 5×4 óra vizilabda edzés. Egyetlen nap sem tudta megoldani az iskola, hogy ne köznevelési óra mellett legyen a testnevelés (2,3,4 óra). Ennyi edzés mellett nem gondolom, hogy az iskolai testnevelés bármit tudna adni a gyereknek, maximum lesérül olyan feladatoknál, amiket nem végezhet.
Szülő, Pest megye
Néptáncol a lányom (egyébként versenyzik is). Teljesen felháborító hogy nem számít sportnak hiszen oké hogy nem olimpiai sport, de mégiscsak a hazai kultúra öröksége.
Szülő, Jász-Nagykun-Szolnok megye
Szerintem felesleges lépés volt, gyermekem heti 2* jár táncolni. Így is nagyon fáradt, legalább olyankor tudott pihenni egy kicsit mikor az első órára nem kellett bemennie a tánc miatt
Szülő, Tolna megye
A kormányzat döntése értelmében a versenysportolók – ha korlátozottan is –, de élhetnek a heti két óra kedvezménnyel, míg a nem versenyszerűen sportolók ezt nem tehetik meg. Sok gyereknek épp a nem versenyszerű, örömteli részvétel lenne a legjobb választás; sok család inkább elkerülné a versenysport által jelentett stresszt, és a versenysportolás magasabb költségeit sem mindenki engedheti meg magának. Ahogy a szöveges visszajelzésekből is kitűnik, több sportág, vagy éppen a tánc esetében nincs is reális lehetőség a versenyzői igazolás kiállítására, pedig a gyerekek örömteli, intenzív testmozgást végeznek. A kormányzat inkább a versenysportok mögötti profitérdekeket támogatta a gyerekek érdekei helyett azzal, hogy a versenysportot előnyben részesítette a nem versenyszerű sporttal szemben.
A túlterheltség következtében több család kénytelen inkább lemondani a gyermek által szeretett rendszeres délutáni testmozgási lehetőségről, ezeken az alkalmakon a jövőben kevesebb gyerek vesz majd részt. A kisebb sportegyesületek és a délutáni iskolai sportkörök egy része így ellehetetlenülhet és megszűnhet, emiatt szűkülnek a választási lehetőségek, ennek következtében pedig várhatóan még kevesebb gyerek fog rendszeresen sportolni.
A délutáni iskolai sportolás elsorvasztása
Naivitás lenne azt gondolni, hogy a kormányzati szigorítás káros következményei pusztán szakmai hibából, vagy figyelmetlenségből származnának. Az alábbi ábrán a KSH adatai alapján ábrázoltuk az iskolai sportkörökben és iskolai sportegyesületekben részt vevők összesített számát. Bár az adatokban már 2010 előtt is csökkenő tendenciát látunk, a csökkenés a Fidesz új köznevelési törvénye (2011), majd a mindennapos testnevelés 2012/13-as bevezetése óta vált drámai mértékűvé. 2010 és 2020 között megfeleződött a délutáni iskolai sportkörökben és sportegyesületekben résztvevő diákok száma!
Itt tehát egy tudatos kormányzati stratégia folytatását és kiteljesedését láthatjuk: nyilvánvaló, hogy az iskolai sportkörökben és sportegyesületekben való részvétel tovább fog csökkenni, miután a kormányzat eltörölte a részvételt segítő és motiváló kedvezményt. A Fidesz-kormányzat a mindennapos délelőtti testnevelést, mint kényszerű és kötelező egyenmegoldást részesíti előnyben, és emellett a tehetősebb, jellemzően magasabb státuszú családok által igénybe vehető versenysport számára ad kedvezményt, ugyanakkor a délutáni, nem versenyszerű sportválasztékot elsorvasztja, pedig sok család számára épp ezek a lehetőségek jelentenék a leginkább reális, sok mozgást és örömet jelentő alternatívát.
A délutáni sportválaszték csökkentése révén a kormányzat spórolhat a gyerekeken: kevesebb délutáni sportfoglalkozást kell állami támogatásban részesíteni, kevesebb délutáni edzőre és testneveléstanárra van szükség, egy részük átirányítható a délelőtti mindennapos testnevelésre, és a felszabaduló délutáni tornatermi kapacitást a tankerületek bérbe adhatják, plusz bevételre téve szert.
Miután az elmúlt években a gyalázatosan rossz anyagi, erkölcsi és szakmai megbecsültség miatt rengeteg pedagógus elhagyta a pályát és a fiatalok alig jönnek, az iskolák jelentős része gyakorlatilag túlélő üzemmódban működik, olyan nagy a pedagógushiány. Ez azt jelenti, hogy a nem kötelező feladatoktól, foglalkozásoktól megszabadulnak, a pluszfoglalkozások választéka csökken, csak hogy a kötelező tanórákat meg lehessen tartani, és legyen valaki, aki bemegy az órákra, még ha nincs is megfelelő szakképzettsége. A státusztörvény következtében immár a pedagógusok nem fix bértábla alapján kapják a fizetésüket, hanem a tankerületek maguk gazdálkodják ki a pedagógusok bérét. Ez azt eredményezi, hogy minél több többletfeladatot megszüntet a tankerület, annál nagyobb bért tud ajánlani a pedagógusoknak, erre pedig nagy szükség van a drámai pedagógushiány közepette. A délutáni sportválaszték lecsökkentése lehetőséget ad a kormányzatnak arra, hogy a közoktatást továbbra is alulfinanszírozza, és a forrásokat az iskolák minimál-szintű működtetésére csoportosítsa át.
Azt üzenjük a mindennapos testnevelést propagáló miniszterelnöknek, hogy ha még nem tudta volna: a gyerekek nem egyformák! Nem lehet a sportválaszték elsorvasztásával és a kötelező egyenfoglalkozások gyerekekre kényszerítésével egészségtudatos és boldog gyerekeket nevelni! Főleg nem úgy, ha még a feltételek biztosításához szükséges minimális forrásokat és fejlesztéseket is kispórolják.
Közösségünk továbbra is azért küzd, hogy a gyerekek számára megteremtsünk a minőségi közoktatás feltételeit, hiszen ez gyermekeink és az ország érdeke.
A Szülői Hang segítő közösséget épít és kiáll gyermekeink érdekeiért. Csapatunk azon dolgozik, hogy szülőként megértsük a közoktatás rendszerszintű problémáit és azok társadalmi hátterét, lássuk, hogy van jobb alternatíva és kihangosítsuk a szülői véleményeket. A Szülői Hang a CKP (Civil Közoktatási Platform) és az EPA (European Parents’ Association - Európai Szülők Szövetsége) tagja. Hasonlóan más érdekvédelmi szervezetekhez, a mi működésünkhöz is szükségesek erőforrások, amihez nagy szükségünk van az önkéntes felajánlásokra: csak így tudunk függetlenek maradni és tovább tevékenykedni gyermekeink érdekében. Tegyél Te is közös ügyünk érdekében! Sok kicsi sokra megy: ha egyetértesz céljainkkal, kérjük, támogasd munkánkat akár kisebb összegű rendszeres vagy alkalmankénti adománnyal, vagy látogass el adományboltunkba!
Közösségünk aktív segítséget nyújt a mindennapi problémákban, emellett kitartással, összefogással és a szülő-pedagógus együttműködés jobbításával előrelépünk az országos ügyekben is. Segítő anyagokat, állásfoglalásokat és felméréseket teszünk közzé, hogy felépítsük a közoktatás ügye mögötti társadalmi támogatottságot. 2016-os indulásunk óta a következő platformokat építettük fel:
Közösségi csoport
Segítő, érdekvédő csoport, ahol feltehetjük kérdéseinket, megoszthatjuk véleményünket. Támogatjuk egymást szülőként és pedagógusként, és közösen állunk ki érdekeink mellett.
Facebook oldal
Nyilvános facebook oldalunkon tudatosíjuk a gyermekeink jövőjét veszélyeztető társadalmi problémákat, kiállunk a szülőket és gyermekeink jövőjét, a magyar társadalmat érintő fontos közügyek érdekében, és közzétesszük a szülők számára hasznos információkat, tudnivalókat.
Email hírlevelünk röviden hírt ad aktuális akcióinkról, felhívásainkról, tudnivalókról, állásfoglalásainkról.
Instagram
Instagram oldalunkon is közreadjuk a szülőket érintő legfontosabb aktuális híreinket.
Szülői szókimondó
A Szülői Szókimondó teret ad a véleménynyilvánításra és személyes párbeszédre, vitára; itt a másképp gondolkodók álláspontját is megismerhetjük.
Szószóló a közoktatásért
A Szószóló online felületén biztonságos, anonim módon tesszük közzé a közoktatásban szerzett személyes tapasztalatokat és problémákat, hogy ezeket mindenki megismerje.
Szülői tudásbázis
A Szülői tudásbázisban a közoktatással kapcsolatos, szülők számára hasznos tudnivalókat gyűjtjük.
Plusz egy év óvoda
Közösségi csoportunk gyakorlati segítséget nyújt abban, hogy minden érintett szülő tudatosan dönthessen a további egy év óvoda kérvényezésével kapcsolatban és szakmai támogatással vezeti végig a családokat a gyakran stresszes folyamaton.
Média
Médiamegjelenések: képviseljük a szülői érdekeket a sajtóban és teret adunk a szülői megszólalásoknak.
Petíció
Petíciók: segítünk kihangosítani a szülői véleményeket és képviselni a gyerekek jogait és érdekeit.
Szakember-adatbázis
Szakemberek adatbázisa: segítünk a szülőknek és a szakembereknek, vállalkozásoknak, szervezeteknek, hogy egymásra találjanak.
Maradjunk kapcsolatban! Hírlevél feliratkozás:
Az email címeket bizalmasan kezeljük, értesítéseinkről bármikor leiratkozhat. Részletes adatvédelmi tájékoztató itt.
Nagy figyelmet fordítunk a személyes adatok védelmére. Részletes adatvédelmi tájékoztatónkat itt olvashatja. A legtöbb weboldalhoz hasonlóan mi is használunk sütiket.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.