Óvodai átalakítások: meghátrált a kormányzat, de többre van szükség!
- A helyettes államtitkár bejelentette, hogy mégsem vezetik be a nagy felháborodást kiváltó óvodai változtatásokat, amely az óvoda utolsó évének iskolásítását és az összeszokott vegyes csoportok szétzilálását jelentette volna.
- Sikeres volt tehát a tiltakozás: a Szülői Hang petícióját több mint 18 ezren írták alá, és az óvodapedagógusok is határozottan elutasították a tervezetet.
- A tiltakozást folytatjuk, mivel az eredeti problémák továbbra is fennállnak, további követeléseinket 5 pontban fogalmaztuk meg.
A széles körű tiltakozás hatására a kormányzat meghátrált, és mégsem vezetik be a botrányos óvodai változtatásokat, amely az óvoda utolsó évének iskolásítását és az összeszokott vegyes csoportok szétzilálását jelentette volna! A helyettes államtitkár bejelentése a HírTV interjújában hangzott el.
A kormány korábban csupán annyit közölt, hogy további egyeztetések zajlanak; a mostani bejelentésből derült ki, hogy a nagy felháborodást kiváltó változtatást mégsem vezetik be. Elvárjuk, hogy a fenntartók se avatkozzanak be az óvodák szakmai döntésébe a csoportok szervezését illetően.
Az átszervezés nem is vezethetett volna eredményre, hiszen az óvoda-iskola átmenet nehézségeit elsősorban az iskolákban lehetne megoldani: inkább az iskolakezdést kellene rugalmasabbá, játékosabbá tenni, hogy fokozatosabb legyen az átmenet és a gyerekek szükség esetén külön szakemberek bevonásával nagyobb, differenciált odafigyelést kaphassanak.
A helyettes államtitkár napi 45 perc iskolaelőkészítésről beszélt az óvodai alapprogramban; ilyen foglalkozások eddig is voltak. Elvárjuk, hogy ez játékos formában, nem feltétlenül egybefüggően, diplomás óvodapedagógus vezetésével történjen.
A Szülői Hang petícióját több mint 18 ezren írtuk alá, és az óvodapedagógusok is határozottan elutasították a tervezetet. A társadalmi felháborodás eredményes volt!
De nem állunk meg, a problémák ugyanis ettől még nem szűntek meg! A szakmaiatlan kormányzati tervet elutasítottuk, de a problémák ettől még megmaradnak, az óvodák és a kisgyerekek továbbra is szenvednek a pedagógus- és szakemberhiánytól, az iskolák továbbra sem működnek elég rugalmasan, az óvoda-iskola átmenet továbbra is rengeteg nehézséget és kudarcot okoz sok kisgyereknek!
A petíció szövegét frissítettük, 5 követelésünk továbbra is él!
Követeléseink:
1. Tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy az iskola első évében az oktatás játékosabb, rugalmasabb, a gyermekek szükségleteihez jobban igazodó legyen, és biztosítsanak több szakembert (fejlesztő- és gyógypedagógusok, pedagógiai asszisztensek, stb.) az iskola alsó tagozatában!
2. A plusz egy év óvodáról dönthessen az óvoda és a szülő helyben, ne kelljen ehhez kérvényt benyújtani az Oktatási Hivatalhoz!
3. Kapjanak az óvodapedagógusok nagyobb szakmai és anyagi megbecsülést! Ez ösztönözné az egyetemi szintű óvodapedagógus képzést és azt, hogy a végzett óvodapedagógusok a hivatásuknál maradjanak. Egyúttal tegyék egyértelművé azt is, hogy miben tér el a középfokú végzettségű óvodai nevelő munkája és bérezése a felsőfokú végzettségű óvodapedagógusétól!
4. Szüntessék meg a jelenlegi kormány által bevezetett korlátozást, és ne csak 8-12 óra között, hanem egész nap szakképzett óvodapedagógus foglalkozzon az óvodás gyerekekkel!
5. A fenntartó önkormányzatoknak biztosítsák az anyagi forrásokat ahhoz, hogy ne kényszerüljenek a gyermekek érdekeivel ellentétes óvodabezárásokra, összevonásokra!
Írd alá petíciónkat, álljunk ki a pozitív változás érdekében!
Hasonlóan más érdekvédelmi szervezetekhez, a mi működésünkhöz is szükségesek erőforrások, amihez nagy szükségünk van az önkéntes felajánlásokra: csak így tudunk függetlenek maradni és tovább tevékenykedni gyermekeink érdekében. Tegyél Te is közös ügyünk érdekében! Sok kicsi sokra megy: ha egyetértesz céljainkkal, kérjük, támogasd munkánkat akár kisebb összegű rendszeres vagy alkalmankénti adománnyal, vagy látogass el adományboltunkba!
Az email címeket bizalmasan kezeljük, értesítéseinkről bármikor leiratkozhat. Részletes adatvédelmi tájékoztató itt.

Megosztási kép: Unsplash