Stresszmentes iskolakezdés helyett iskola-stressz az óvodában
Nehezen értelmezhető kormányzati korlátozások jelentek meg az Óvodai Nevelés Országos Alapprogramjának tervezett módosításában. A új alapprogram hangsúlyosabban előírja az iskolára való felkészítést az óvoda utolsó évében olyannyira, hogy ezt tiszta korcsoport szerinti bontásban kell megvalósítani minden olyan óvodában, ahol legalább három csoport van. Ezzel az eddig vegyes csoportokban jól működő óvodákat is abba az irányba terelik, hogy átálljanak a korcsoport szerinti bontásra. Emellett a részletek kifejtését mellőzve bevezetnek valamifajta “diagnosztikus mérési rendszert” ebben az utolsó évben, de nem derül ki, hogy mindez hogy függ össze az iskolaérettség megállapításával.
Az óvoda-iskola átmenet problémái egyértelműek: óriási lépést jelent a kisgyerekeknek átállni a 45 perces kötött ritmusban működő, szigorú elvárásokat támasztó iskolákba, és ez az átállás gyakran jelent problémát. Sokkoló az adat: a statisztikák szerint minden 24. gyermek megismétli az első osztályt, mert nem éretten került iskolába.
Lenne más alternatíva is! A kormány megszervezhetné, hogy az iskolakezdés legyen játékosabb, kötetlenebb, egyénre szabottabb, összességében: óvoda-szerű, és fokozatosan változik át iskolaszerűbbé. Ezzel csökkenne az iskolakezdéssel járó stressz, és jobban oda lehetne figyelni az egyéni különbségekre. Ehhez szükség lenne a már egyébként ismert pedagógiai módszerek bevezetésére, pedagógus-továbbképzésre – de nem ezt az utat választották.
Jelenleg a plusz egy év óvoda igénylése biztosítja a szülők számára a lehetőséget, hogy gyermek éretten kezdhesse az iskolát. A kormányzat 2020-tól kezdve megnehezítette a plusz egy év óvoda igénylését egy bürokratikus eljárással. Bár a legtöbb szülői kérelmet elfogadták, mégis sok ezernyi gyermek lemaradt, mivel a szülőket magukra hagyták és megfelelő pedagógiai tájékoztatás és támogatás hiányában sokan nem tudták, hogy a gyermekek érdekében ezt kérvényezni kell. Lenne más alternatíva: a kormányzat megkönnyíthetné a plusz egy év óvoda igénylését, amiről helyben lehetne dönteni, de nem ezt az utat választották.
Ehelyett arról született döntés, hogy célzott iskola-előkészítő foglalkozásokkal próbálják iskolaéretté tenni a gyerekeket, és ezt méréssel is ellenőrizni fogják. Még annak az árán is ezt a megoldást erőlteti a kormányzat, hogy ez sok óvodában a vegyes csoportok megszűnéséhez vezethet. A kormányzati elképzelés szerint attól lesz felkészült az óvodás gyermek az iskolára, ha iskolás-formában tanul az utolsó évben a nagycsoportban. Ahol vegyes csoportok működnek, ott meg kell bontani a csoportokat, ezáltal az érintett gyerekek új óvodapedagógussal, új társakkal, új helyszínen, új játékokkal folytatják óvodai életüket. Pedig ez önmagában is trauma, amely gátolja a célt.
Miközben ködös utalást tesznek valamiféle “mérési rendszerre”, arról nem írnak semmit, hogy miként lenne bevonva a szülő az iskolakezdéssel kapcsolatos döntésbe. Netán azt gondolja a kormányzat, hogy az új – nem részletezett – mérési eljárás révén a szülőt már nem is kell bevonni a plusz egy év óvodával kapcsolatban? Valóban azt remélik, hogy az rendszer olyan hatékonyan felkészít az iskolára, hogy majd több gyereket el lehet küldeni hatévesen az óvodából?
Érdemi válaszok nincsenek. A 2020 óta bevezetett rendszerben a kormány szándékai ellenére egyre többen kérvényeznek plusz egy év óvodát. Félő, hogy óvodai program egyik célja az lehet, hogy még szigorúbban korlátozzák ezt a lehetőséget, és ezáltal csökkentsék az állami kiadásokat, spóroljanak a gyerekeken.
A Szülői Hang tiltakozik a tervezet ellen. Adjuk hangot a tiltakozásunknak, írjuk alá a tiltakozó petíciót!
Hasonlóan más érdekvédelmi szervezetekhez, a mi működésünkhöz is szükségesek erőforrások, amihez nagy szükségünk van az önkéntes felajánlásokra: csak így tudunk függetlenek maradni és tovább tevékenykedni gyermekeink érdekében. Tegyél Te is közös ügyünk érdekében! Sok kicsi sokra megy: ha egyetértesz céljainkkal, kérjük, támogasd munkánkat akár kisebb összegű rendszeres vagy alkalmankénti adománnyal, vagy látogass el adományboltunkba!
Az email címeket bizalmasan kezeljük, értesítéseinkről bármikor leiratkozhat. Részletes adatvédelmi tájékoztató itt.

További info a CKP oldalán.