Kedves Olvasónk!
A Szülői Hang Közösség az idén is képviseli az iskolaérettség kérdésében érintett hatévesek szüleinek érdekeit. Már csak néhány nap áll a szülők rendelkezésére, hogy még az ünnepek előtt beszerezzék a január 1. és 15. között esedékes iskolaérettségi kérvényezéshez a támogató dokumentumokat.
Évente 80-90 ezer család szembesül az iskolaérettség kérdésével: elkezdje-e a hatéves gyermek az iskolát, vagy maradjon még egy évet óvodában? A gyermek és a társadalom érdekét is egyaránt az szolgálja, ha a gyermek iskolaéretten kezdi az iskolát. A egyidős gyermekek között nagy fejlődésbeli különbségek mutatkoznak, nem mindenki ugyanabban az életkorban válik iskolaéretté. Az idő előtt, éretlenül iskolapadba erőltetett gyermekeket sorozatos kudarcok érik, ezek alacsony önbecsüléshez vezetnek, ami tönkreteszi az iskolás éveket és nagyban rontja a gyermek életben való boldogulásának esélyeit is. A nem iskolaérett gyerekek akadályozhatják a többi gyermek haladását is az iskolában, így az iskolaérettség helyes megítélése az összes gyermeket érinti, és az egész oktatási rendszer minőségére hatással van.
Egy tavalyi törvénymódosítás, melyet érdemi szakmai egyeztetés nélkül vezettek be, elvette a szülők és óvodák jogát attól, hogy maguk döntsenek a további egy év óvodáról. Ezt a jogkört a gyermeket csak papírok alapján ismerő Oktatási Hivatal kapta, amely – egyes esetekben a pedagógiai szakszolgálat véleménye alapján – dönt a további egy év óvodára vonatkozó szülői kérvényekről.
A kormányzat magukra hagyta a szülőket a kérvényezésben: semmilyen valódi segítséget nem nyújtott abban, hogy a szülők személyre szabott, érdemi pedagógiai támogatást kapjanak a döntéshez az óvodákban. Miközben vannak nagyon segítőkész óvodák is, az óvodák felelősségének központi megszüntetése után sok helyen már nem foglalkoznak érdemben a gyermekek iskolaérettségével, és a jogszabályok ismertetésén túl nem nyújtanak valódi segítséget a szülőnek. A problémáról részletesen közleményünkben írtunk, melyről a sajtó is beszámolt (például: Mérce, HVG, Eduline).
A legnagyobb problémát az információk hiánya jelenti, sajnos sok szülő nem kap megfelelő támogatást és ezért nem adja be a kérvényt. Pedig fontos észben tartani, hogy van esélyünk: a tavalyi tapasztalatok alapján a kérvények 90%-át végül elfogadták. Az érintett szülők számára csoportot szerveztünk, ahol egymást segítjük tapasztalatokkal, információkkal.
Információs anyagokat is készítettünk:
Segítsünk, hogy az információk eljussanak valamennyi érintetthez.
Szülői Hang Közösség
|