Kedves Olvasó!
A Szülői tudásbázist kiegészítettük a középiskolai felvételivel kapcsolatos hasznos tudnivalókkal.
A középiskolai felvételi minden család életében nagy kihívást jelent: egyszeri, megismételhetetlen alkalom, ami nagyban befolyásolja a gyermek további tanulmányait. Sokszor nagy dilemmát jelent, hogy melyik intézményt válasszuk: a legrangosabbnak számító középiskolákban nagy túljelentkezés van, és még a legjobb tanulóknak is kitartó plusz készülésre van szükségük. Másrészt van sok olyan középiskola, ahol nincs túljelentkezés és így könnyebb bekerülni, de vajon nem veszt-e gyermekünk azzal, hogy ezekben az iskolákban alacsonyabb az oktatás színvonala? Nehéz döntés lehet az is, hogy érdemes-e megpróbálni a felvételit egy hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumba? A gimnáziumot vagy inkább a szakképzést válasszuk?
Nincsen "legjobb" iskola: szülőként a gyermekkel együtt nekünk kell döntenünk, hogy mely iskolákba és osztályokba pályázzuk meg a felvételt a gyermek érdeklődésének, motivációjának, tanulmányi eredményének függvényében. Hibát követhetünk el, ha túlzó elvárást támasztunk gyermekünk felé, és egy olyan iskolába próbáljuk beeröltetni, ahol nem tudja teljesíteni a követelményeket, de az is baj lehet, ha a gyermek számára motiváló iskolába azért nem jut be, mert nem kezdtük el idejében a felkészülést.
Sokan úgy érezhetjük, hogy a jelenlegi magyar felvételi rendszer túlságosan stresszes a gyermekek számára azáltal, hogy túl erősen szelektál a gyerekek között. Az alapvető probléma valójában nem magával a felvételivel van, hanem a magyar oktatási rendszer egészével. A stressz elsődleges oka az, hogy az iskolák között nagyok a különbségek, és a viszonylag kevés jónak tartott iskolába túl sokan szeretnének bekerülni. Mindaddig, amíg egyes középiskolákba akár 5-10-szer annyian is be akarnak kerülni, mint ahány férőhely van, elkerülhetetlen a stressz. Ha a magyar iskolákban jobb minőségű oktatás zajlana és rugalmasabban tudnának igazodni a gyerekek egyéni igényeihez, akkor kevésbé lenne kritikus, hogy egy gyerek melyik intézménybe kerül be. A középiskolai felvételinél tapasztalható stressz valójában az egész oktatási rendszerünk válságtünete.
Személy szerint nem szívesen gondolok vissza arra az időszakra, amikor valamelyik gyerekem a középiskolai felvételi időszakában volt. (Négy ilyenen már túl vagyunk, egy még egy előttünk áll.) Utólag úgy érezzük, hogy a nekik megfelelő iskolába kerültek, de a folyamat közben nagy volt a bizonytalanság. Mivel mi olyan iskolába szerettünk volna bekerülni, ahol nagy a túljelentkezés, a felvételi stressze, a nagy nyomás nálunk a 7. osztály második félévétől egészen addig tartott, ameddig ki nem derült, hogy hová vették fel a gyereket. Jórészt a két írásbeli felvételi (magyar és matematika) 2x45 percében dől el, hogy milyen közegben tölti a következő 4-5 évét egy középiskolás gyerek. Szülőként annyit tehetünk, hogy mentálisan is segítjük a őket és próbáljuk magunk is oldani a szorongást. Ha pedig nem úgy sikerült ahogy szerette, szerettük volna, nem esünk kétségbe, hanem kihozzuk lehető legjobbat a helyzetből.
Szeretnénk átadni a középiskolai felvételivel kapcsolatos tapasztalatokat. A Szülői tudásbázisban szereplő kérdések és válaszok segíthetnek akár azoknak is, akiknek csak később esedékes a középiskolai felvételi. Emellett fontosnak tartjuk annak átgondolását is, hogy a tapasztalt nehézségek mögött milyen rendszerszintű problémák rejlenek. Közösségünk arra törekszik, hogy a problémák tudatosításán keresztül pozitív változást érjünk el.
A felmerülő kérdéseket csoportunkban is meg lehet beszélni.
Burai Vera
Önkéntes
Szülői Hang Közösség
|