Kedves Olvasó!
A közelgő választások előtt felelevenítjük a Szülői Hang és a Pulzus Kutató közös, reprezentatív őszi felmérésének egyik eredményét. A jelenlegi kormányzat 2010 óta egyszer sem nevezett ki olyan minisztert a magyar közoktatás élére, aki szakmai hozzáértéssel rendelkezett volna. Jelenleg a belügyminiszter személye egyfajta szimbólumnak tekinthető, aki reprezentálja a kormányzat szakmaiatlan hozzáállását gyermekeink jövőjének ügyében. Az alábbi ábra mutatja, hogyan vélekedik erről a magyar társadalom.
Elfogadhatónak tartod, hogy a közoktatásért a belügyminiszter felel?
A diagramból kiolvasható, hogy nemcsak az ellenzéki szavazók nagy többsége ellenzi ezt a hozzáállást (74%), hanem a kormánypárti szavazókat is megosztja és elbizonytalanítja: 31%-uk ellenzi, 41%-uk támogatja, hogy jelenleg a belügyminiszter felel a magyar gyerekek jövőjéért. Nem automatikus tehát, hogy a kormánypárti szavazók feltétel nélkül elfogadnák mindenben a párt álláspontját.
Csak érdekességképpen megnéztem a környező országokat, hogy van-e az aktuális kormányokban különálló oktatási minisztérium. A legtöbb helyen beletartozik a tudomány és/vagy a sport is, de mindegyik országban van oktatási minisztérium, még a nem EU-tag Szerbiában is. Nyilván ez még nem jelenti azt, hogy teljesen jól működik ezekben az országokban az oktatás, de van saját tárcája, saját felelősei és már elsőre is több környező ország oktatási minisztériuma a magyarhoz képest sokkal átláthatóbbnak tűnik a célokat és az oktatásban használt módszerek tekintetében. Nálunk néhány évente reformokat és hazafias nevelést kiáltva, mindenféle szakmai szempontot félredobva belenyúltak a rendszerbe, de az ettől csak avíttabb és gyermekellenesebb lett.
2022-ig az Emberi Erőforrások Minisztérium volt felelős az oktatásért, és többek között az egészségügyért is. Balog Zoltán sem tudta egyben tartani ezeket a területeket, az utódja, Kásler Miklós talán még sikertelenebb volt. Azzal, hogy 2022-ben a Pintér Sándor vezette Belügyminisztérium alá rendelték a közoktatást, még a 2010-2022 közötti állapotoknál is rosszabb helyzetbe kerültünk a szakmaiság tekintetében, pedig addig sem a hosszú távú, szakpolitikai elvek domináltak.
A Szülői Hang és a Pulzus Kutató felmérése szerint a problémát az ország nagyobb része érzékeli, még a fideszes szavazók 31%-a is. Közösségünk azért dolgozik, hogy a problémákat minden magyar szülő tudatosítsa. Hallassuk a hangunkat, és fejezzük ki véleményünket a június 9-iki választásokon is!
Sipos Tamás
Önkéntes
Szülői Hang Közösség
U.i. Számít a véleményed: ha szeretnél részt venni ehhez hasonló fontos és érdekes felmérésekben, töltsd le a Pulzus közvéleménykutató mobiltelefonos alkalmazását Android vagy iPhone telefonokra:
|