Honlap Hírlevél feliratkozás
 
 
Belügyi szigor a testnevelésben: mik lehetnek az okok?

Kedves Olvasó!

Milyen okok állhatnak amögött, hogy a kormányzat szigorít a testnevelésben és egy törvénymódosítással el kívánja venni a rendszeres sportolóknak járó heti 2 testnevelésóra-kedvezményt? Ahogy azzal az elmúlt hetekben többször foglalkoztunk, ezáltal a rendszeres sportolókat büntetnék, ezzel nőne a már eleve rettenetesen magas óraterhelésük; várhatóan kevesebben választanák a délutáni sportfoglalkozásokat, aminek következményeként elsősorban a kisebb sportegyesületek és a délutáni iskolai sportkörök kerülnek veszélybe, sok közülük meg is szűnhet. De mi lehet mindezzel a kormányzat célja?

A törvénytervezethez a kormányzat indoklást nem fűzött, közösségünk megkeresésére a kormányzati illetékesek nem reagáltak. Sajtóérdeklődésre a helyettes államtitkár a gyerekek gyenge fittségi állapotára hivatkozott, ami abszurd és félrevezető, hiszen a gyerekek fittségi állapotát épp a több sportolással lehetne javítani; a kormány felelőssége lenne, hogy további ösztönzőket adjanak, javítsák a tárgyi és személyi feltételeket és átlátható stratégiát dolgozzanak ki. Mindezek helyett épp a sportolást motiváló kedvezményt vonják meg.

Miután a minisztérium a fittségi adatok romlását hozta fel indokként, közösségünk közérdekű adatigénylést nyújtott be a Belügyminisztériumhoz, hogy megismerjük ezeket az adatokat. A minisztérium a válaszában a bárki által megismerhető Netfit felmérések adatain kívül nem tudott konkrétumot adni, és elismerte, hogy nem rendelkeznek olyan adattal, ami alátámasztaná a rendszeres sportolókat érintő kedvezmények tervezett megvonását – valójában tehát nem léteznek olyan adatok, amelyek a Belügyminisztérium tervezett törvénymódosítását indokolnák; a fittségi adatokból ez nem olvasható ki. A fittségi adatok kismértékű romlása a koronavírus előtti állapothoz képest minden bizonnyal kapcsolatba hozható azzal, hogy az elmúlt években nőtt a testnevelőtanár-hiány.

Míg a törvénymódosítás alkalmatlan gyermekek fittségének javítására, alkalmas lehet a spórolásra. Az elmúlt évek hibás kormányzati döntései és a pedagógusok gyalázatosan rossz megbecsültsége következtében már olyan nagy a hiány testnevelőtanárból, hogy a kormányzat kényszerűségből lehetővé tette (401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet, 132. §), hogy akár pedagógus szakképzettséggel nem rendelkező edzők is taníthassanak testnevelést az iskolákban, de vannak iskolák, ahol még így sem sikerült megfelelő tanárt biztosítani. Bár időközben némileg növelték a pedagógusbért, a pályaelhagyó pedagógusok ettől általában nem jöttek vissza tanítani. Miközben túl kevés a testnevelőtanár, sok iskolában most még vannak ingyenesen elérhető délutáni iskolai sportkörök: a Belügyminisztérium 2022-es szülői konzultációjában 60% jelezte, hogy van ilyen lehetőség az iskolában. A tervezett törvénymódosítás következtében ezek száma csökkenhet, ezáltal a kormányzat spórolni tud a gyerekek sportolásán, a sportköröket vezető tanárokat és edzőket pedig részben át tudják terelni a hiányzó iskolai testnevelőtanári pozíciókba.

A tervezett törvénymódosítás így a gyerekek sportolási választékának csökkenéséhez vezet, és a mindennapi testnevelést mint kényszerű egyenmegoldást erőlteti mindenkire, ráadásul úgy, hogy az iskolák 70%-ában ehhez nincs elegendő tornaterem. Pedig a testmozgásban különösen fontos lenne, hogy a gyerekek maguk választhassanak, és a nekik legtöbb örömet nyújtó sportágat űzhessék. Ahol megszűnnek az iskolai sportkörök és a kisebb sportegyesületek, ott a verseny-orientált nagyobb sportegyesületek maradnak egyedüli opcióként a délutáni sportolásra, ez viszont sok családnak nem megfelelő vagy nem megoldható, túl drága.

A testnevelőtanár-hiányt inkább a pedagógusok jobb erkölcsi és anyagi megbecsülésével és a feltételek jobbításával lehet megoldani! Ahol nincs elegendő testnevelőtanár illetve tornaterem, ott a gyermekek fittsége úgy is javítható lenne, ha a mindennapi testnevelés erőltetése helyett legalább csökkentett óraszámban, akár heti 3-4 órában biztosítja az iskola a feltételeket; a gyermekek elleni bűn lenne ehelyett spórolni és ellehetetleníteni az iskolai sportkörök és kisebb sportegyesületek egy részét.

A törvénytervezet jelenleg a Törvényalkotási Bizottság előtt van, az Országgyűlés hamarosan szavazhat. Most még tehetsz az ügy érdekében: hívd fel ismerőseid figyelmét is petíciónkra, és írj az országgyűlési képviselődnek, hogy ne támogassák a törvénytervezetet!

Kiállok a gyermekellenes testnevelési szigorítás ellen

Miklós György
Önkéntes, alapító
Szülői Hang Közösség

 

Ne maradj le híreinkről, akcióinkról! Hírlevél feliratkozás:



Az email címeket bizalmasan kezeljük, értesítéseinkről bármikor leiratkozhat. Részletes adatvédelmi tájékoztató itt.
A Szülői Hang támogatóink nagylelkű adományaiból tud működni. Sok kicsi sokra megy: akár a kis összegű adományok segítségével is sokszor annyi embert tudunk elérni. A közoktatás mögötti társadalmi támogatottság megerősítén dolgozunk és segítő, érdekérvényesítő közösséget építünk önkéntes munkában. Független, fenntartható működésünk költségeit csak rendszeres adományokból tudjuk fedezni.
Tegyél Te is gyermekeid jövőjéért!
Rendszeres támogatás Egyszeri támogatás
 
 
Szeretném megkapni a Szülői Hang legfontosabb híreit emailben.
Az adatvédelmi szabályzat itt, a használati feltételek itt érhetők el. További info és egyéb támogatási lehetőségek itt. A rendszeres támogatás bármikor módosítható vagy lemondható. Minden támogatást hálásan köszönünk!

Csoport
Közösségi
csoport
Facebook oldal
Facebook
oldal
Honlap
Honlap
Instagram
Instagram
Szókimondó
Szószóló
Szókimondó
Szülői
szókimondó
Facebook ikon A hírlevél megosztása a Facebookon
„Olyan lesz a jövő, amilyen a ma iskolája.” Szülői Hang Közösség
[Korábbi hírlevelek] [Feliratkozás] [Támogatom]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -