Kedves Olvasónk!
Köszönjük valamennyi szülő, pedagógus és diák részvételét az elmúlt napokban! Együtt tiltakozott az ország! Egyre nagyobb a hangunk, egyre erősebbek a helyi és országos közösségeink. A tüntetések folytatódnak: november 26-án Nemzeti konzultáció az oktatásért, december 9-én Vonulás az MTVA-hoz.
Ismerjük meg szülői jogainkat! Ha egy oktatási intézmény nem tudja biztosítani a megfelelő képzettséggel rendelkező pedagógust, sérül gyerekeink Alaptörvényben rögzített oktatáshoz való joga. Szülőként a mi felelősségünk képviselni az ő érdekeiket és jogaikat; ennek első lépése, hogy tisztán lássuk, mikor történik jogsérelem. A gyermekeink oktatásával kapcsolatos adatok megismerhetőségével kapcsolatban a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hivataltól (NAIH) kértünk állásfoglalást (teljes terjedelemben: 1. rész, 2. rész) a lehetőségekről, melyeket honlapunkon foglalunk össze.
Fontos tudnunk, hogy szülőként jogosultak vagyunk megismerni a gyermekünkkel foglalkozó pedagógus végzettségének és szakképzettségének adatait, melyek a jogszabályok szerint közérdekből nyilvános adatok, ezeket az intézményeknek a szülők kérésére ki kell adni. A szülői kérés most már alátámasztható az Adatvédelmi Hatóság által készített és honlapunkon közzétett állásfoglalással. Amennyiben az intézmény a 15 napos határidőn belül nem közli a kért adatokat, fordulhatunk a NAIH-hoz, akik térismentesen segítenek az ügyben mediálni.
Amikor helyettesítésre kerül sor, a helyettesítő pedagógusra is ugyanazok a szakképzettségi követelmények vonatkoznak. Ha a helyettesítő pedagógus nem rendelkezik a szükséges szakképzettséggel, akkor az óra nem minősül tanórának, azt csak mint gyerekfelügyelet (nem szakszerű helyettesítés) lehet dokumentálni a jogszabályok értelmében. A szülő jogosult megismerni, hogy ki volt a helyettesítő pedagógus, és az órát tanóraként (szakképzett pedagógussal) vagy gyermekfelügyeletként (nem szakszerű helyettesítés) könyvelték el. Ezek az információk a szülők számára megismerhetőek a KRÉTÁ-ból, vagy adatkéréssel kikérhetőek az intézménytől. További részletek és az adatkéréshez használható mintalevél megtalálható honlapunkon.
Tudatosítsuk jogainkat, ismertessük meg szülőtársainkkal is! Gyermekeink érdeke mellett állunk ki, ha szükség esetén adatkéréssel dokumentáljuk a jogsértéseket. Ha a gyerekek jogai csorbulnak, élhetünk írásbeli panasszal az intézmény, majd a fenntartó felé, vagy akár további jogi lépéseket is tehetünk, melyhez kaphatunk jogi képviseletet is. Mindezek nem igényelnek nagy erőfeszítést és jogi jártasságot. Bár nem jelentenek csodaszert, a gyerekek jogai melletti határozott kiállás sokat segíthet abban, hogy a jogsértések megszűnjenek. Megköszönjük, ha a sikeres vagy akár sikertelen adatkérésről visszajelzést kapunk (info@szuloihang.hu vagy csoportunkban), hiszen összegyűjtve és anonim módon megosztva a tapasztalatokat hatékonyabban tudunk segíteni egymásnak.
Szülői Hang Közösség
|