Eddig 1174 aláíró. |
Tiltakozunk a kormányzati intézkedések ellen, melynek következtében gimnáziumi osztályok szűnhetnek meg! Az írásbeli felvételi miatti stressz már most is hatalmas a gyerekeken, a helyzet ezzel csak tovább romlik. Gyermekeinknek legyen meg az esélye a minőségi gimnáziumi képzésre és a minőségi szakképzésre is, a kormány ne terelje a gyerekeket mesterségesen a szakképzésbe a gimnáziumhoz szükséges minimális írásbeli pontszám meghatározásával, vagy akár a szakképzést preferáló pályaorientációs foglalkozásokkal, kérdőívekkel!
Csatlakozzon, írja alá a lent olvasható petíciót Ön is! Leírhatja véleményét, tapasztalatait is; új véleményt, tapasztalatot az is megadhat, aki már korábban csatlakozott a petícióhoz.
Gyermekeinknek legyen meg az esélye a minőségi gimnáziumi képzésre és a minőségi szakképzésre is, a kormány ne terelje a gyerekeket mesterségesen a szakképzésbe!
Az állami fenntartású gimnáziumoknak olyan központi utasítást adtak, hogy ha egy gimnázium kéri a központi írásbelin való részvételt, csak azokat veheti fel, akik a központi felvételin elérnek egy minimális pontszámot. Ezzel a gyakorlatban csökken a gimnáziumi férőhelyek száma, és így több tanuló akarata ellenére a szakképzésbe szorul. Bár hivatalosan csak „ajánlás”, a fenntartó elvárásának az iskolák nem mernek ellenszegülni. A ponthatár már sok iskola felvételi feltétlei között megjelent, és jövőre várhatóan még többen írják ezt elő, ha nem vonják vissza az intézkedést, melynek révén sok gyerek akkor sem tud bekerülni az írásbelit kérő gimnáziumba, ha a jelenlegi számítási módszerrel (általános iskolai és a központi írásbeli eredményeinek és az esetleges szóbelinek az összege alapján) bekerülne.
Az újabb korlátozás miatt a túlzottan stresszes és esetleges írásbeli szerepe tovább nő. Sok családnak már most is saját költségen kell felkészíteni a gyermeket a sikeres felvételire, az újabb intézkedés miatt pedig az eleve nagy esélyegyenlőtlenség tovább romlik.
A családokat és iskolákat sújtó bizonytalanság nagyobb lett, a későbbiekben pedig a kormány egy nehezebb központi felvételi feladatsorral akár jogszabálymódosítás nélkül is még erőteljesebben kényszerítheti a tanulókat a szakképzés felé.
Sok tanuló 14 éves korában még nem tudja eldönteni, milyen szakmát választana. Ne legyen kényszer a szakképzés, támogassa a kormány a gimnáziumokat is!
Már eddigis sok módon próbálták a gyerekeket a szakképzésbe irányítani: ösztöndíjjal, pályaorientációs foglalkozásokkal, kérdőívekkel, melyek mind a szakképzést preferálták. Pedig a gyerekek és az ország számára az általános műveltség is fontos, a gimnázium után pedig szélesebb a lehetőség a felsőfokú tanulmányok megválasztására.
A továbbtanulási döntés egész életre szól, ezt nem írhatja felül a gazdaság pillanatnyi igénye.
Vonják vissza a felvételi korlátozást, és teremtsék meg széles körben a minőségi gimnáziumi képzés és szakképzés feltételeit, hogy minden gyerek a számára leginkább megfelelőt választhassa - szabadon!
Tapasztalatok, vélemények:
Mi szülők gimnáziumba jártunk az egyetem előtt. Jelenleg a három gyerekünkből kettő már gimis. Mi mindenképp ezt a képzési formát választjuk. Szülő, Pest megye |
Nincs felzárkoztaztatás, nincs korrepetálás, a tanárok ki vannak égve. Szülő, Budapest |
Az általános iskolai tájékoztatás kizárólag a szakképzésről azól, egy mukk nem hangzott el a gimnáziumi képzési lehetőségekről. Ez 3 éve volt. Szülő, Csongrád-Csanád megye |
A jövő generáció szándékos bútítása Szülő, Csongrád-Csanád megye |
Ha egy modern, jövő oruentált szakképzés lenne, ami reális opció a gyerekeknek, akkor elfogadnám az irányt. De nem szeretném egy elavult, poroszos szakképzésbe látni a gyerekem. Nem szeretném ha katona lenne! Szánalmas ahogy terelik az embereket a szakképzés irányába. Szülő, Budapest |
Az email címeket bizalmasan kezeljük, értesítéseinkről bármikor leiratkozhat. Részletes adatvédelmi tájékoztató itt.